** Mamici de Mai - Iunie 2007 ** (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

chiquiiii...stai cuminte in pat, k ma "superi"!

ok, ma conformez...asadar, datele mele:
DN 24.07.1980
UM 11.09.2006
DPN 18.06.2007 (repet, calcul de pe net)

si al meu sot e excesiv de grijuliu si iubitor... da' eu nu-i reprosez nimic. azi e ziua lui si imi spunea aseara k bb e cel mai frumos cadou pe care-l putea primi

Nunta noastra - 3 Iunie 2006


Vine bebe !


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472" target="_blank">Barbye are nevoie de noi. Si tu poti sa ajuti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theolumi spune:

OF...

sotul si-a dat seama ca imi e teama... chiar inainte sa ii spun eu... e un om tare bun si cald, cu rabdare si o inima de aur.mi-a zis ca el e obisnuit sa aiba grija de cineva, la el nu e ceva nou acest lucru...

ma simt mai bine stiind ca ... nu sunt singura pe frontul asta al fricii...
va sarut si imi pare rau ca nu am mai reusit sa fiu asa activa perioada asta, atat cat am putut am fost alaturi de voi, si sper sa revin cu ganduri mai luminoase.

teodora luminita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theolumi spune:

draga addinel,

poate ca toate gandurile noastre bune se pot implini, ca si cum suntem ajutate de o zana buna. acum un an imi doream un bebe si nu aveam cu cine sa il fac, asa ca eram hotarata ca in maxim doi ani sa incerc sa il fac cu cine o fi si apoi sa imi asum singura cresterea lui, asa am fost de hotarata. totusi, am gasit un om care avea aceleasi idealuri ca si mine, o inima minunata si... iata! copilul va avea doi parinti!
sunt sigura ca vei avea nevoie de o persoana matura langa tine in acele clipe, asa cum poate ca si-ar fi dorit si mama ta sa fie, dar... daca tu iti doresti cu putere, va apare cineva care sa ii tina locul, macar partial!! ma furisez incet si va spun ca eu cred in minuni... si mai stiu ca minunile vin doar la cei care cred in ele cu o bucata din inima lor, chiar daca mintea lor uneori e neincrezatoare...

m-am mai linistit, un pic...

teodora luminita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pauly spune:

buna gravidutelor
ce mult a-ti mai scris..dar numai cuvinte frumoase si asta-mi bucura sufletelul.eu am luat rezultatul la beta hcg si la 5 sapt si 6 zile 17085 si acuma o sapt aveam 1230.eu zic ca-i bine,nu?eu sunt foarte fericita.
theolumi si eu am ganduri ..daca o sa fiu mama buna, daca o sa stim sa il crestem, sa il educam cum trebuie?parerea mea este ca o sa fim parinti buni,pentru ca ni dorim foarte mult. prima noastra grija trebuie sa fie, ducem sarcina la bun sfarsit, sa fie bb sanatos si noi binenteles, ptr ca in momentul in care il vom tine in brate pentru prima oara o sa ne simtim impliniti, fericiti si mai puternici ca niciodata, nu vom mai simti nici o teama.ne vom intra in rolul de parinti fara sa ne dam seama .atunci o sa ne dam seama cu adevarat ca singurul lucru care conteaza este puiutul nostru.
va pup burtici

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Theolumi, te inteleg perfect. Eu mai am un baietel de 4 ani si toata sarcina am fost ingrijorata daca voi fi mama buna, cum se va schimba viata mea, adio petreceri, viata fara griji...etc. Si m-am descucat foarte bine (asa imi spun si cei din jur). Acum sunt insarcinata a 2-a oara si parca temerile sunt mai mari si ma simt vinovata pentru aceasta stare a mea. Ma gindesc ca de abia am scapat de pampersi, baita zilnica, cazaturi, etc si o iau de la capat... Mi-e greu si mi-e ciuda ca gindesc asa...apoi imi dau seama ca nu a fost asa greu, ca au trecut toate insotite de primul zimbet, primul pas , primul cuvint, ...etc.
Va pup,
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Raza de soare please nu mai voebi de muraturi. Deja mi-e super pofta. Am rugat-o pe mama sa puna muraturile mai devreme si sa imi puna mie un bidon separat ca o sa mor cu capul acolo. Mie nu prea imi plac cele in otet dar in lipsa de altceva.

Addinel incearca sa iti iei sotul la toate programarile la doctor: ecografie, control, analize etc. O sa inteleaga el singur ca nu esti bolnava...CI INSARCINATA.

Chiquitita sa stai cuminte in pat si sa ne scrii cand poti. Am o cunostinta care a stat de la 6 luni pana la nastere numai in pat. Si acum are un baietel frumos si sanatos. Si evident a uitat de acea perioada.

Theolumi e normal sa ai asemenea stari. Hormonii bata-i vina. Si eu am asemenea stari, cei drept rare, dar asa cum ziceau si fetele bucuria ca voi avea un bebe sterge tot. Mai asteapta cateva luni sa simti cum misca...

Va pup,


Mica 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Salut fetelor!!


Eu azi am citit cateva pagini din urma si m-am intristat tare de tot cand am vazut cate fete ne-au parasit! Multa putere tuturor si sper sa vina o raza de soare repede in viatza voastra!

Apropo de greturi! Pana acum ma miram ca nu am parte de ele, acum deja astept sa imi treaca odata. De vreo 4zile am niste greturi ingrozitoare. M-am surprins in oglinda intr-una din zile cu o fatza atat de "acra" si "nemultumita" ca m-a bufnit rasul! Eu pe 28 oct voi implini 8 saptamani si conform calendarului de pe pregnancy.org si pare ca am intrat in luna a 3-a. Ce repede a trecut timpul!

Fetelor cam pe cand putem sa vedem sexul bblusului? Undeva prin decembrie ne putem face "cadoul" asta?

Apropo de vitamine: eu nu iau nimic inca si cred ca m-am ingrasat cu 1-1,5 kg ( e ciudat totusi pt ca si greutatea asta variaza in fct de perioada zilei : dimineatza am 56-56,5 kg, seara am 57-57,5 kg). Aici in Jp am inteles ca medicii recomanda ca pe parcursul unei sarcini sa se ia cam 7-10 kg (deh! au alta structura, alt mod de a depune kg!)

Theolumi recunosc ca si mie mi-e frica. Dar nu asa, putin! NUUU! Mi-e ingrozitor de frica! E prima mea sarcina, nu prea sunt obisnuita cu sistemul medical de aici, stiu ca doar sotul meu o sa ma sprijine plus ca ma gandesc cu mare groaza ca poate va trebui sa renunt la jobul meu. (e un job pe care l-am prins cu un mare noroc si de care sunt destul de multumita) Nu stiu cum sa "jonglez" cu problemele pe care mi le ridica sarcina ca sa reusesc pe toate planurile. Deja am fost nevoita sa imi inghet anul la facultate si mi-a venit sa plang in hohote azi cand am vb cu o colega de-a mea si mi-e spus ca a fost la cursuri. Bebele asta e fff dorit (si a fost o extraordinara surpriza cand a aparut asa, pe neasteptate:-))) si vazand ca nu prea voia sa apara eu m-am implicat intr-o mie de alte proiecte care sa imi ofere o ocupatie. Acum vad ca toate sunt date peste cap, ca va trebui sa renunt la unele din lipsa de timp (si nu numai). Ma simt fff derutata si speriata. Plus ca la toate se adauga si frica de nastere. Nu am un motiv anume pt frica asta, dar.....stiu ca nu vreau sa ma doara.

Si ca sa inchei intr-o nota optimista: la voi se cunoaste burtica?



Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Salut, fetelor!

Multumesc ca m-ati trecut si pe mine pe listuta! Sunt tare mandra!

Am citit azi dimineata tot ce s-a scris in week-end si m-am intristat sa vad cate fete au pierdut bebelul . Imi pare tare rau pentru ele si sper sa revina repede in odisee . Sincera sa fiu, m-am si speriat...

Vreau si eu sa va intreb ceva, cu riscul de a parea total paranoia. Eu am facut echo la 8 saptamani, am vazut bblul care avea pe atunci 14 mm si i-am vazut si inimioara cum bate. De atunci, doar mi-am facut analizele si urmeaza pe la jumatatea lui noiembrie un nou echo. Greturile au cam disparut, doar ca am din cand in cand momente de slabiciune si ameteala si simt nevoia sa stau jos. Eu ma gandesc ca daca nu ma doare nimic (in afara de sani) totul este ok cu bblul, asa este? Sper sa nu par ridicola cu intrebarea mea...

Va pup!

Valentina 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Buna fetelor!!!

Nici nu stiti ce fericita sunt azi, si dintr-un motiv foarte pueril - e prima oara de 5 zile cand pot sa stau in picioare fara sa trebuiasca sa fac rapid o plimbare pana la baie... Am simtit ca imi explodeaza capul si stateam numai in pat cu batiste reci pe cap...

Dimineata mi-a mai fost greata rau, si acum imi e, dar macar e suportabil.

Vorbind de frica - mie nu mi-e frica de perioada de dupa nastere - poate sunt in parte incostienta, poate si pentru ca o am pe mama sa ma ajute.
Dar mor de frica numai cand ma gandesc la nastere! Inainte sa fiu insarcinata nu mi-a fost frica si abia asteptam sa raman - dar acum (vreau sa nasc natural cu epidurala)... Insa toate trec, nu ;) O sa treaca si nasterea asta. Bebeul sa fie sanatos!

Pupici,
9
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna fetele!
Ati fost harnicute in w-e, ati scris o gramada!

LauraIoana, te rog sa ma ierti, la momentul in care te-am intrebat de BB1 nu-ti cunosteam povestea. Abia dupa ce am citit, am sters intrebarea din mesajul anterior. Sincera sa fiu te admir foarte mult pt optimismul cu care incepi un nou drum si sper din tot sufletul sa ajungi la capat cu succes. Suntem alaturi de tine si de celelate fete care au avut experiente triste in trecut. Acum tot ce conteaza este viitorul.
Yannia, Ileana2000, imi pare rau ca ne parasiti, insa fruntea sus! Sigur viitorul va fi roz si pentru voi.
Ciqui, ai grija de tine si stai in pat daca asa trebuie! Important e sa pastrezi sarcina, indiferent de efort!
Claui, nu te impacienta. Poate nu a fost ecograful destul de performant. Mai mergi la un eco eventual peste cateva saptamani. Iti tinem pumnii si pt azi!

Eu am decis sa nu anunt inca familia si colegii de servici pana nu implinesc 3 luni. Asa am procedat si la prima sarcina, ceea ce mi-a conferit un sentiment de siguranta in caz ca Doamne fereste s-ar fi intamplat sa pierd sarcina.

SpicdeGrau, ne luam de mana. Eu ziceam ca fructele nu tin de foame si in plus ne baloneaza, chiar daca le papam inainte de masa. Sa stii ca si eu am burta mare, dar si din cauza grasimilor ramase din sarcina anterioara. E trist, dar proeminenta burtii mele seamana cu cea avuta la 4 luni la sarcina anterioara. Asta e, BB sa fie sanatos!
Pauly, daca sarcina nu are probleme, sexul nu e interzis, cu atat mai mult orgasmul.
RazaDeSoare, multumesc, am vazut pozele, sunteti frumasi amandoi.
Theolumi, sa nu iti faci griji. Starea ta este absolut normala, insa responsabilitatea va veni o data cu bebe. Nu te va lasa instinctul de mama sa-l lasi pe bebe sa sufere. O sa fie bine, incearca sa gandesti pozitiv caci ai o minune in burtica. Sa vezi ce bine o sa fie cand o sa-l simti miscand! Sincera sa fiu si mie imi este teama caci la BB1 mi-a fost greu si imi fac griji cum o sa ma descurc cu 2? Stiu insa ca Doamne-Doamne mi l-a dat, iar el nu ne da mai mult decat putem duce!
RalucaMi, sexul bebelushului se vede cam din sapt 20, dar depinde de ecograf si de pozitia bebelului in burtica!
Vali5, nu-ti face griji! Greturile e normal sa scada din sapt 12 caci si nivelul HCG scade.

Fetele, as vrea sa stiu: voi cum dormiti noaptea? Eu dorm tare prost, ma foiesc mult, parca si visez urat. Uneori ziua respiratia imi este ingreunata, ca sa nu mai zic de starea de oboseala pe care o simt in special dimineata. Am constatat totusi ca o cafea ma revigoreaza. Am in continuare usoare greturi si usoare dureri de san (in lateral).
Inca ceva: ce inseamna SEU?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput