** Mamici de Mai - Iunie 2007 ** (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

paflo multumesc pentru sfaturi, am sa cer oricum si reteta de la medicul meu si probabil o sa incep sa iau dupa sapt.20, asa cum mi-a spus. Sotul meu va incepe sa ia cred dupa ce mergem la dr peste 2 saptamani si atunci voi vedea ce-mi da pt el si am sa te mai intreb atunci ce parere ai.
amely ma bucur ca in final te-ai linistit si iti doresc sarcina usoara si fara stres in continuare
claui nu e obligatoriu sa ai greturi, eu de ex nu am avut pana acum si Doamne fereste sa se fi intamplat ceva de la ultima echo!
pupici fetelor

gabi

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Bun venit noilor burtici! Sarcini usoare si bebei sanatosi!
Lili, Yannia,
Chiquitita, Amely, ma bucur ca sunteti bine!

Io nu va spun ca ma bucur ca va e rau . Io va urez numa' sa va treaca.
M-a distrat mesajul lui Claui...hehehe

Mie mi-e greata seara, nimic spectaculos, trece dupa ce mananc. Iar la mine au inceput si contractiile alea mai zapacite...Credeam ca sarcina asta scap...

O saptamana frumoasa sa avem!

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze , pozici si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

neatsa la burtici

si la mine au inceput greturile, ma tin cat e ziua de lunga. dar nu asta-i problema. adevarata mea problema este sotul meu: nu ma mai inteleg cu el. sta cu gura pe mine ceva ce n-am vazut! un pas daca fac sta dupa mine sa vada ce si cum: nu manca aia, nu bea aia, bea ailalta ca face bine, nu te duce la stef (o prietena de-a mea) ca acolo se fumeaza si nu e bine sa stai in fum, mi-a venit acasa cu un brat de vitamine si tone de mancare despre care a citit el ca e bine sa mananc. azi pleaca in suedia in delegatie si m-a innebunit ce predica mi-a tinut dimineata. si pleaca numai pana vineri... ce sa ma fac cu el/ si ai vostri tot asa sunt? eu inteleg ca e fericit si grijuliu si ma iubeste mult, dar daca ma tine asa 9 luni... disper.

pupici pe burtici

"Adevaratii prieteni sunt alaturi de tine in momentele frumoase ale vietii, cand ii chemi si in cele rele...cand vin nechemati."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Va multumesc din suflet fetelor!
Eu sunt tot in pat, nu ma dau jos decat ca sa merg la baie, ma dispera statul asta non-stop, m-as plimba si eu un pic...
Ps. Noile gravidutze care vor sa stie parola de la mamici sa ne trimita pm la mamicile mai vechi. Asa va vetiputea trece singure sau face eventuale modificari.


7+
Bebelusul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Multumesc mult, fetelor, pt. sustinere, sper sa nu mai avem deloc emotii, nici una dintre noi, pana la sfarsitul celor 9 luni.

Mcrissa, Gabiu, Raza de soare

Cristalina, si eu tot seara in special am greturi, dimineata am mai mult un fel de gol in stomac...

Urmatoarea eco va fi la 12 saptamani, cand masuram si pliul nucal. Pana atunci numar zilele cu infrigurare si ma rog sa treaca mai repede...

Astazi am anuntat la servici de sarcina (de fapt, pe seful meu) ca incepusem sa tot intarzii din cauza analizelor, macar acum am o justificare. Deja cam intindeam coarda... Am primit foarte multa caldura si intelegere din partea lui, ba culmea, chiar si sfaturi! nici nu m-am asteptat. Ce ziceti de un asemenea sef?

Chiquitita, uite un special pt. tine, sunt sigura ca va fi totul bine cu bebe, doar sa stai cumintica in perioada asta si sa nu te stresezi, ok?

Va pup mult si aveti grija de burticele




"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

"Pentru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472" target="_blank">BARBYE- una dintre noi! Trebuie sa ajuti!"

My baby development

10+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theolumi spune:

neata, burticute dragi!

am si eu o mare nedumerire, si va rog sa nu dati cu rosii... fiindca sunt sincera, si daca nu va spun voua, cui sa spun?


FETELOR, IMI E CUMPLIT DE FRICA!!! mi-am dorit bebele, si sotul meu si l-a dorit, ne cunoastem de putina vreme si totusi s-a petrecut, e prima oara in viata mea cand am ramas insarcinata, desi am 35 de ani, fiindca fostul meu sot nu isi dorea puiut. ei bine, imi e frica de nu mai pot de ideea de a fi mama, desi mi-am dorit-o din toata inima!! m-am obisnuit cu starea de "copilarie fara varsta", in care am trait pana acum. am avut mare nevoie de curaj fata de mine insami ca sa recunosc acest lucru, desi tot eu stiam clar ca aceasta stare e trecatoare si e normala o maturizare. eu mi-am dorit, dar imi e tare frica!! stiu ca bebele e bine, stiu ca am in soarta sa am puiut si ma bucur pentru asta, nu ma sperie nasterea in sine, in situatii limita ma descurc foarte bine, dar...RESPONSABILITATEA MA SPERIE CUMPLIT!! ce ma fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Fetele sa ma scuzati ca scriu asa rar si scurt, insa eu scriu din pat, cu tastatura trasa si ma chiorasc la monitor, e cam greu. Sotul mi-a promis ca il pune intr-o alta pozitie, dar a uitat...As sta gramada pe dc, dar pana nu face ceva cu calculatorul mi-e greu...
PS. Eu m-am cam ingrasat rau, mananc de sting s nu prea am greturi. O fi normal sa nu le am in saptamana 7?

7+
Bebelusul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

'Neata!
Addinel eu i-am explicat si sotului si apropiatilor ca nu sunt bolnava sunt doar insarcinata si vad ca a inteles!
Ciquitita bafta multa muta!! Sora mea a stat anul trecut aproape 4 luni in pat in spital dar crede-ma ca dupa ce si-a vazut puiul in brate a uitat totul!
Theolumi hai sa fim serioase... eu cred ca toate mamicile ( ma refer la cele aflate la prima sarcina) au astfel de ganduri ! Eu una chiar am facut sedinta de familie cu sotul si i-am spus toate temerile mele( oare ne vom descurca, o sa fim parinti buni etc etc!). Curaj ! Eu sunt convinsa ca va fi bine iar un copil chiar merita orice sacrificiu!!
Arthurana te asteptam maine cu rezultatul la eco ! Eu inca nu mi-am revenit dupa ecografia de Joi si abia astept s-o fac pe urmatoarea!

cristina 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claui spune:

theolumi, cred ca e firesc sa te simti un pic panicata, in fond o responsabilitate mai mare nici ca exista, nu?!? dar mai cred si ca te vei adapta natural la situatie, la fel ca toate celelate mamici. eu nu sunt inca in breasla(adica nu am un copil nascut), dar toate fostele mamici in devenire cu care am mai discutat s-au plans la un mom dat ca le e teama de ce urmeaza. asa ca...fruntea sus. o sa ai atatea pe cap dupa ce ti se va naste puilul, ca nu o sa mai ai timp pentru astfel de temeri,o sa ai altele, care vor trece si ele, iar...pana atunci...profita de lipsa de responsabilitati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

quote:
Originally posted by theolumi
FETELOR, IMI E CUMPLIT DE FRICA!!! mi-am dorit bebele, si sotul meu si l-a dorit, ne cunoastem de putina vreme si totusi s-a petrecut, e prima oara in viata mea cand am ramas insarcinata, desi am 35 de ani, fiindca fostul meu sot nu isi dorea puiut. ei bine, imi e frica de nu mai pot de ideea de a fi mama, desi mi-am dorit-o din toata inima!! m-am obisnuit cu starea de "copilarie fara varsta", in care am trait pana acum. am avut mare nevoie de curaj fata de mine insami ca sa recunosc acest lucru, desi tot eu stiam clar ca aceasta stare e trecatoare si e normala o maturizare. eu mi-am dorit, dar imi e tare frica!! stiu ca bebele e bine, stiu ca am in soarta sa am puiut si ma bucur pentru asta, nu ma sperie nasterea in sine, in situatii limita ma descurc foarte bine, dar...RESPONSABILITATEA MA SPERIE CUMPLIT!! ce ma fac?



lumi, nu esti singura careia ii e teama. si eu am momente in care simt acut aceasta teama. si pe mine ma sperie responsabilitatea enorma, faptul ca adio week-end-uri dupa week-enduri la munte si mare, concedii prelungite prin alte tari de soare pline cu rucsacii in spate si calare pe trenuri non-stop, adio trezit la 12-13-14 sambetele si dumincile... dar cand ma gandesc la cata bucurie va aduce in viata noastra acest copil, imi trece repede si simt o putere enorma. si sunt sigura ca vom face fata si nu vom simti aceste renuntari. cred ca e firesc sa ne temem putin cele acre suntem la primul copil. poate ne pot spune mai multe cele care au deja bebei.

eu cred ca teama mea vine in special din faptul ca draga mea mama nu mai este si ma obsedeaza gandul ca voi fi singura, fara un om matur care sa ma indrume si sa fie langa mine fizic si moral.

pupici

"Adevaratii prieteni sunt alaturi de tine in momentele frumoase ale vietii, cand ii chemi si in cele rele...cand vin nechemati."

Mergi la inceput