FIV 2

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Cate n-or zice si de tine, Pia, ca n-ar avea curaj sa faca al treilea FIV...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

8 PIA, dar gagica m-a calificat pe mine ca fiind mai nebuna decat ea cand a auzit ca nu stie dacat sotul meu de ceea ce se intampla....
De aia te-am intrebat eu daca nu te gandesti la refacerea trompelor, acum , vara cat nu se face FIV, ca Ancar chiar pare maestru...sa vezi macar parerea lui...ca idee, pastrand respectul si stima care le ai pt. Niculescu...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenya spune:

Buna fetelor,

Din pacate eu pot scrie pe forum din an in paste, cu toate ca va citesc zilnic(de la munca nu ma pot loga). Am urmarit cu sufletul la gura subiectul (chiar daca au fost momente cind se gasea sub div. titluri)inca de cind se pregatea Raluca pt. ciuruitul poponetzului...
Am suferit alaturi de Pia si de voi toate in momentul esecului, m-am bucurat cand am vazut ca a 'renascut' cu forte proaspete, iar acum ii tin pumnii Ralucai pt ca mult a fost, putin a mai ramas.
Situatia mea o reamintesc: am un singur ovar, in prezent cu 5-6 chisturi pina in 1,5 cm, iar celalalt, care a fost operat de chist mare, se pare ca se reface..cam ca si tesutul ficatului.. Legat de procesul asta voi pune o intrebare separat.
Am intrat pe acest subiect pt ca vreau sa o intreb pe RALUCA, in ce a constat acea hiperstimulare la care a ajuns inainte de FIV (simptome, cum a fost diagnosticata, tratament). Asta pt ca Dr. Niculescu mi-a spus ca am 'Sindrom de ovar unic chirurgical', ceea ce inseamna ca ovarul ramas a muncit prea mult (a fost hiperstimulat) si asa a facut chistuletele astea.
Pe de alta parte Prof. Ancar (care e dr. meu) crede ca e vorba de 'Sindrom de ovar micropolichistic' (eu nu am nici unul din simptomele acestei boli in afara de chisturi)
In ambele cazuri mi s-au recomandat Pilulele. Dupa 3 luni nici o imbunatatire. Acum Ancar vrea ca luna viitoare sa fac HSG (parca asa se prescurteaza) si apoi vom vedea ce facem.
Deci,Karula, te rog povesteste-mi si mie episodul cu hiperstimularea ta!
Eu una cu cit citesc mai mult incercind sa inteleg ce mi se intimpla si care-i cauza ,cu atit e mai varza in capul meu si am impresia ca ma zbat ca pestele pe uscat.
Multumesc si va doresc sa va pastrati starea de spirit si sa auzim in sfirsit o veste buna!!
Pupici, Ilenya


Ilenya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenya spune:

Aaa... O uitam pe draga de Ileana, cea curajoasa! Mi s-a facut pielea de gaina pe mine cind am citit grozaviile pe care a trebuit sa le induri in spital. E de neimaginat! Si mai sunt si scorurile la spagi.. Am inteles bine: 500.000 lei pt 2 asistente - una tura? E fantastic! Nu ai incercat sa vorbesti cu Carmen? Mi se pare de treaba tipa.
Oare sa-mi fac griji pt o zi cit voi sta acolo pt. HSG? Ce cosmar...
Una peste alta bine ca a reusit Ancar sa inlature ce era rau acolo. Iti doresc refacere grabnica!

Pupici

Ilenya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Buna Ilenya! Trebuie sa recunosc ca pt. mine a fost o surpriza sa aflu ca tu in tot acest timp ai fost "cu noi". Multumim pt. urari. In al doilea rand, ma bucur din suflet ca esti pacienta lui Ancar. Esti pe maini bune, crede-ma, dar ti-ai dat singura seama de asta sper. Acum, eu de ovare polichistice nu prea stiu mare lucru, dar ce stiu e ca uneori aceasta afectiune nu se manifesta in nici un fel, n-are simptome. Poate asa e si la tine...
Despre hiperstimulare. La tine (daca e) e naturala, la mine a fost artificiala, in cadrul programului pt. fiv. Inainte de punctie se face acel tratament "intepator" care urmareste tocmai o hiperstimulare a ovarelor, doar ca ea se intentioneaza sa fie una "controlata" (de aceea se fac monitorizari eco). La mine a scapat usor de sub control, dar nu inainte de punctie, ci mai ales dupa, pentru ca la 5% dintre paciente se poate intampla o astfel de reactie neprevazuta. Faptul ca eu am tot aparatul genital OK si am o varsta "frageda" fata de cele mai multe dintre candidatele la fiv, a "ajutat" aceasta hiperstimulare. Cum s-a manifestat. Cam pe la jumatatea trat. am inceput sa "dospesc". Toate pacientele prezinta simptomul acesta de "burta umflata", dar la mine era ceva mai tare. Apoi, o data cu producerea si maturarea foliculilor, au inceput intepaturile pe ovare, dureri mai mult sau mai putin suportabile, dar pana la punctie am rezistat cu stoicism. Am produs peste 36 de foliculi, asta fiind partea pozitiva a hiperstimularii. Rezultatul il cunosti, 18 embrioni. Cand mi s-a facut punctia, Ancar a luat decizia sa nu-mi faca si embriotransferul, pt. ca ovarele erau super solicitate, producand foliculi inca doua luni mai apoi... Buuun... A doua zi dupa punctie a inceput distractia: burta dadea sa-mi plesneasca, dar nu doar jos, ci tot abdomenul, cu stomac cu tot. Dureri mari de stomac, bila, ficat. Stari de voma pana la epuizare. Zilnic mi se bagau perfuzii cu albumina umana si mi se administrau calmante pt. dischinezia biliara. Ovarele nici nu le mai simteam, erau linistite, dar ma omorau stomacul si bila. In spital ma intrebau cand nasc, asa un burtoi facusem. Cam in doua sapt. mi-am revenit (mergeam, mancam). La primul eco (cam la trei sapt) ovarele aratau bine, iar la doua luni deja ma refacusem complet. Acum astept sa treaca si ultima saptamana de "libertate", dupa care sper sa fiu pe viata ocupata cu cresterea pruncilor...
Astept orice alta intrebare, sunt aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

HSG-ul la Pantelimon e floare la ureche. Te va "interna" pt. cateva ore in salonasul de trei paturi. Sa-ti iei de acasa camasa de noapte, halat si papuci. Mirela (asistenta draguta) se va ocupa de tine si iti va spune exact cat si cui sa dai. Sa ai sute cu tine, nu hartii de 500.000. Inainte de HSG ti se da un scobutil sup. si piafen pt. calmarea eventualelor dureri. Dr. care iti va face HSG sper sa fie cea pe care o stiu eu, tanara, f. draguta, cu parul lung. Are o mana usoara si te linisteste numai din vorbe. Apoi vei mai sta cam o ora (sau cat vrei tu) sa-ti revii. Dar toate tipele care faceau HSG cat am stat eu in spital se intorceau cu zambetul pe buze.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Da' nu-nteleg ce legatura are hiperstimularea mea... Din cate spui, din fericire la tine e doar un stres in plus pt. ovar, dar nu se pune problema unor simptome asemanatoare cu ale mele. La fiv era o tipa cu un singur ovar si cu o singura trompa, dar nu la ea erau necazurile, ci la sot, care avea azoospermie... O sa vezi ca se rezolva. Nu te lasa Ancar pana nu te vede cu bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Bai,cat ati scris intr-o zi!Astazi am iesit cu pisi afara si dupaamiaza am fost sa o aduc pe mama mea la noi(era la tara undeva langa Adjud).Seara pisi a mea s-a simtit rau cu temperatura mica,ii transpira capul si ii curge nasul.Totul de la aerul conditionat din masina.Of,plangea continuu!
O salut si eu pe noua membra care s-a alaturat grupului nostru.Eu sunt cea mai veche de aici.Am deja un fiv-ulet de un an si 7 luni si in septembrie ne pregatim sa incercam a treia oara.
Tu vrei sa faci FIV?Ancar te-a propus pt FIV?Si eu sunt pacienta lui si pana cand nu a facut tot ce se poate fara FIV nu ne-a propus.Cu un ovar si o trompa buna poti face un bb fara FIV.La stimulare probabil ca fiind un singur ovar bun vei avea foliculi pe jumatate dar asta nu inseamna ca vei face hiperstmulare.Eu n u am facut hiperstimulare si sper sa nu fac nici in toamna.Fiv-ul e tare scump.Poate ca reusesti altfel.Sansele sunt f.mici.E un miracol sa reusesti.Eu am reusit la al doilea si sunt care reusesc si din prima si din a treia sau a patra incercare daca te tin buzunarele.
Raluca,ce mai stii de fetele din lotul tau?
La Medsana parca nu trebuie sa-ti faci programare pt analize,nu?Joi cand vin la Bucuresti vreau sa fac si analizele ca am mai multa incredere in ei decat in provincie.


Va pup,



Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Raluca ,de ce esti surprinsa de atitudinea noii membre ...adica ca a citit mesajele noastre si abia acum s-a hotarat sa scrie?Eu mai stiu pe cineva care a facut la fel!Cand am intrat primadata pe forumul vechi am povestit la toate fetele care doreau sa faca FIV cum a fost la mine.Din pacate am ramas singura reusita de pe forum prin FIV.Eu cand am intrat pe forum am scris la bb si am capatat curaj.Cand am scris la diverse numai imi pasa de nimic.

Va pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Fetelor,ce pot sa fac ca sa numai fiu obsedata de femei insarcinata?Le caut peste tot pe strada!

Va pup,

Gabi.

Mergi la inceput