FIV 2

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karula spune:

...si de alte stresuri (Gabi!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Nu vorbesc serios....asta era suma pe noapte.
Erau 2 asistente, stiam ca ele isi impart suma intre ele ( imi spuse tima care nascuse Fiv-uletul ) si eu eram disperata...nu intra nimic din perfuzie ( DIN CALMANT!!!) in mine, eu nu mai puteam de durere...nu aveam aer sa respir....la schimbul unu nu-mi trebuia nimic ca era dupa vizita lu' Ancar si eram gadilata sa ies bine la raport, iar dupaamiaza ( era un schim scurt de vreo 4 ore...) venea o singura tipa la care am cotizat o data 200 000 lei. ( a 2-a zi ca in prima nu miscam inca....)
Am cotizat f. mult in reanimare, dar la ce faze am asistat eram 'in limite' sa stiti.
Si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Ca sa mai radeti....cum eram asezata pe holul ala la reanimare ( sfinte ce m-am mai batut cu tantarii noptile alea....)din holul ala era intrarea in salon, unde am dedus dupa voci erau 4 paturi....si de cate ori baga sau scotea pe cineva din reanimarea aia ( cu targa, cu patul mobil sau cu caruciorul) BOUL ala de brancardier ( la care eu nu cotizasem cand ne-a dus jos ca ne-a dus ca pe o turma), imi lovea patul cu unul din 'instrumentele lui' si eu mai faceam o tura pe mine de durere....noroc ca facea pisu in punga....
Inchipuiti-va cand m-a mutat....i-an dat repede 50 000 si m-a luat si-n brate sa ma care cu scaunul cu rotile.( eu eram fara chiloti, plina de sange , perfuzie si borala....si aia au brancardier un barbat in loc sa aiba dracului o infirmiera...)..super grija dupa aia 50 000.
Dar tot m-a coborat parca eram la Formula 1. ( TINETI CONT CA EU NU PUTEAM SA MA RIDIC CA ERAM AMETITA...SI O TAMPITA DIN REANIMARE IMI TURNASE SI UN PAHAR DE APA PE FATA CA SA MA REVIGOREZE....)
Tu-l sti pe Dobitoc, Karula, ala care este in fata usii de secretariat, cu un ochi afectat....
dUPA TOATE CACATURILE ASTEA, cum stiam ce-i sus la 3 ( va descriu in alt episod).
Am coborat la coplata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Ileana eu am crezut ca ai tastat gresit, dar vad ca nu.....nu este posibil asa ceva, dar ce preturi au domnule acolo la Pantelimon, asta ca asta, dar sa te si trateze cu sictir este inuman...numai in Roamnia se poate intampla asa ceva....offfffffff

Pupici si refacere grabnica

Karula lasa scumpa mea ca la anul ai sa-ti poti face planuri de CO cu bebeii. Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Gagici,
oricum locul ideal de nascut este in COPLATA la Pantelimon.
Coplata este 30 de EURO PE zi, nu am dat nici un leu in plus, de 3 ori pe zi imi veneau 2 asistente la tratament ( ca aveam injectii) si inca de 3 ori sa ma intrebe de sanatate....unele fete faine, altele acre....dar toate indiferent de tip si stare serviabile....
Infirmierele imi aduceau mancarea ( in primele 2 zile nu am mancat si ceream ceai...imi faceau ...una singura a uitat sa mi-l aduca...)
Infirmiera venea la 8,30...imi cerea voie sa faca curat in camera si in baie...eu ma uitam la televizor...
Si cum sa va spun...daca aveai BB ti-l aducea si ti-l tineai cu tine....venea si asistenta si pediatra de cate ori trebuia pe zi...
Credeti-ma ca nu am cotizat 1 leu si nu s-a uitat nimeni urat...
Asistenta sefa era una plina de aere, dar neavand tangenta am fost la fel si 'salutari de la Agigea'...
Acum plec ca deja ma doare tot, dar maine va povestesc despre gagiga ci Fiv-ULETUL SI CUM A DECURS TOTUL...mai era si cardiaca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

E de rau... Eu am scapat "ieftin" si cat de cat civilizat.Eu le dadeam 50.000 (la cele mai multe) dar zilnic, sa nu uite cumva. Doar "sefei" (Mirela) i-am dat 150.000, suta dandu-i-o la sfarsit, la externare, ca multumire (pe bune). Si roiau in jurul meu. Dar asta se intampla la 3, in semirezerva. Se pare ca in cazul asta il "tocmesc" pe Ancar sa nasc acasa (la el, evident). Dar mai intai il tocmesc sa nasc cumva, undeva, numai sa nasc!
Pana la concediu, am o idee:
Ileana vine lunar la control, Gabi zicea ca vine si ea luna viitoare, noi suntem aici (Pia, eu) ce o cafea ne-ar strica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Te asteptam Ileana maine sa continui proveste, ca multe ai patimit pe acolo, ai grija de tine.
Pupi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Si mai am o idee... Ma fac brancardier la Pantelimon...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Sti ce bani scoti..?!
Gandeste-te ca i-a mai dat si sotul meu 50 000 sa-l tina la curent cu operatiunea si cu cand urca Ancar...si luni cand ne-am dus...pe mine ala nu m-a bagat in seama (!) si sotului meu ii "stergea praful de pe pantofi"...
Chiar plec...
Merci de invitatiune...Tin cont.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Da Karula nu este rea ideea, dar ma gandesc ca fetele vin dimineata la control si eu nu pot pleca in timpul zilei de la servici, decat dupa ora 16,00 ma pot intalni cu voi, dar tare mi-ar place sa stam la o cafeluta la taclale. Dar poate cine stie cand stabiliti voi sa ne vedem poate scap de directori si fug o ora la voi.
Asa ca, Karula vb.cu fetele si vedem ce si cum.
Pupici

Mergi la inceput