Aspirante optimiste, peste 35 de ani (5)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

Ioana pe mine esti suparata?mie nu'mi spui nika?
copilutzu bine ai revenit mama
mari-lu stiam io ca stai la panda

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...



"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Nusy ma sperii deja! Cum adica de la 7 mil. sa ajunga la cativa??? Trebuie sa o repete si in alta parte, sau poate e acum asa, dar se va imbunatati cu tratament. Si sotul meu are tot 7 mil. si diagnostic de oligoastenozoospermie moderata si ma ingrozeste ideea ca poate luna viitoare va avea doar vreo doi trei. Nu prea cred ca e posibil sa se deterioreze asa de mult intr-un timp asa de scurt. Trebuie sa o repetati si in alta parte, neaparat!!!
Liana30 vezi ca vin eu cu bata la tine, cum sa fiu suparata pe tine!! Iarta-ma ca nu ti-am scris nimic, dar asta nu inseamna ca nu ma gandesc la tine! Astept sa-mi spui ce-ai facut la clinica de la unguri, pentru ca tu nu prea vorbesti despre tine!! Te pup cu drag!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Ioana, nu te speria! Ideea este ca dr.Cocei nu crede ca am avut vreodata 7 milioane(deci n-au scazut in trei luni asa drastic, stai linistita).A zis: imposibil sa fi fost de ordinul milioanelor. Dar nici eu nu cred ca sunt doar trei.Avand in vedere si analiza de la Synevo,precum si faptul ca noi am vazut ,in primavara, la microscop o picatura din proba si erau vreo 5 gigei care erau tare vioi si normali(si era doar o picatura,nu toata sperma).

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Salut toate fetele
Nusy
, mi-a ramas in minte mai demult ca toate spermogramele la Cocei sunt extrem de severe sau nush ce sa zic dar sunt rezultate dramatice fata de orice laborator (exagerat de negative), iar la FIV se dovedea ca nu este asa de dramatic de fapt....; mie una mi-a dat mai demult de gandit desi reputatia dr. Cocei este f. buna dar ami sti? Om e si ea.
la Medsana e pe invers in sensul ca sunt de-a dreptul mincinos de optimiste; nici nu stiu unde e mai bine de repetat;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

DJ_Mama: Gand la gand cu bucurie! Eu am spus-o mai voalat(din cauza reputatiei),tu ai spus-o direct!

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

mayy Ioana odata erai in pe urmele mele. stiai tot..acu io am scris..ce am avut de spus..daca tu nu ai vazut io nu am nici o vinaglumesc desigur..
dj
nusy

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...



"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Nusy are dreptate Dj_mama, oricum trebuie sa o repetati, ca sa aveti si o alta parere. Noi am facut spermograma la dr. Matei de la IDS, poate o repetati acolo??? Pe mine m-a mintit Moisa la inceputul anului, ca spermograma sotului e buna, desi nu a pus un diagnostic, eu am considerat ca sotul are normospermie si de fapt el avea oligoastenozoospermie, deci pina nu ai doua, sau trei pareri, sa nu disperati. Eu caut acum tratament pentru oligospermie in strainatate, surorile sotului meu locuiesc in Belgia si ele spun ca acolo exista tratament f. bun acolo. Sper sa-mi spuna si mie cum se numesc medicamentele respective si sa vad poate sunt si la noi.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Liana30 nu am timp sa citesc mereu toate paginile din urma si am avut in ultimul timp probleme de sanatate si o mare aglomeratie de evenimente in viata mea: nunti, botezuri, mese organizate la mine la restaurant de nu mai stiam nici cum ma cheama, asa ca daca am pierdut pagina cand ai povestit ce-ai facut, i-mi pare rau. Poate pentru mine mai repeti o data, ca stiu eu ca esti draguta!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Liana:
Ioana: pana una-alta o s-o repetam tot acolo unde putem vedea la microscop(ca sa-i numaram si noi,poate ne ies mai mult de trei ).Apoi, o vom face ,probabil, si la Matei( poate s-or supara gigeii,vorba lui Miki, ca ii dam mereu la borcan...si-or deveni agresivi ).Daca faci rost de tratament,sa mi-l spui si mie,caci cine stie de unde sare iepurasul?!
A-propos, Mikishor , pe unde umbli de nu mai zici nimic? Te tin ocupata electricienii????
Andra, tu?
Gabiu: ai plimbat burtica in seara asta?

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

quote:
Originally posted by nusy

Ioana, nu te speria! Ideea este ca dr.Cocei nu crede ca am avut vreodata 7 milioane(deci n-au scazut in trei luni asa drastic, stai linistita).A zis: imposibil sa fi fost de ordinul milioanelor. Dar nici eu nu cred ca sunt doar trei.Avand in vedere si analiza de la Synevo,precum si faptul ca noi am vazut ,in primavara, la microscop o picatura din proba si erau vreo 5 gigei care erau tare vioi si normali(si era doar o picatura,nu toata sperma).

Nusy



Nusy, nu am spus pana acum povestea cap-coada, dar acum m-ai provocat si o s-o fac. Cert e ca am tot stat si m-am gandit de ce am ajuns noi la FIV si am tras o singura concluzie. Dar s-o luam cu inceputul:

spermograma iulie 2002 (medsana): 19 milioane , 70% forme normale, 60% mobili si foarte mobili

spermograma decembrie 2003 (medsana): 6 milioane , 45% forme normale, 45% mobili si foarte mobili

spermograma ianuarie 2004 dupa tratament (medsana): 25 milioane , 40% forme normale, 40% mobili si foarte mobili

-in iunie 2004 raman gravida natural si pierd sarcina

spermograma decembrie 2004 (medsana): 22 milioane , 60% forme normale, 55% mobili si foarte mobili

4 IAS-uri la care avea intre 4 si 8 milioane de gigei dupa centrifugare

si apoi dupa circa 3 luni de tratament hormonal cu testosteron, BOMBA: spermograma mai 2006 (COCEI): 6 milioane , ZERO forme normale, ZERO foarte mobili, 66% imobili, indicatie de FIV cu ICSI

-ajungem la dr.Soare care il trimite la investigatii mai amanuntite, ecografie testiculara si se descopera varicocel, face timp de 2 luni tratament intensiv de fortificare (100% naturist, fara bombardament hormonal) si isi schimba radical modul de alimentatie

octombrie 2006: FIV. Initial dr.Cocei nici nu a vrut sa discute de posibilitatea de a face fara ICSI. La insistentele mele, pentru ca am avut suficiente ovocite (10) a acceptat sa faca ICSI la jumatate din ele si sa incerce fertilizarea naturala la celelalte, desi era foarte sceptica. Cei cu ICSI s-au fertilizat dar in ziua ET-ului erau fragmentati si necorespunzator divizati, unul singur avea 6 celule. Din celelalte fertilizate standard au rezultat 2 embrioni de calitate superioara, unul de 10 celule si unul de 8, fara fragmentari, celelalte 3 ovocite nu s-au fertilizat deloc pentru ca erau imature (din vina mea, pentru ca am cerut sa mi se faca punctia cu o zi mai devreme decat era planificat si ovocitele nu au ajuns la maturitate).

Intrebarea mea este: daca in sperma nu a gasit dr.Cocei niciun spermatozoid normal (toti erau afectati structural) si majoritatea erau imobili, atunci cum s-au fertilizat natural? Si cum am ramas insarcinata in urma cu 2 ani? Nu neg ca la sotul meu fluctueaza in timp valorile, dar totusi, mi se par diferente de la cer la pamant.
Am avut sansa sa dam peste dr.Soare, care nu ne-a amagit nicio clipa, tratamentul dat de dumnealui a avut efectele scontate si s-a vazut foarte clar la FIV. Daca spermograma era atat de proasta cum ne-a zis dr.Cocei nu am fi avut niciun embrion viabil sau am fi avut de calitate inferioara, dar nu a fost asa. Dr Cocei a fost surprinsa si chiar l-a intrebat in ziua punctiei pe sotul meu daca a urmat vreun tratament, pentru ca spermatozoizii au fost mobili si au migrat. Nu am reusit, e adevarat, dar este clar ca nu oligospermia este cauza.
Dupa aceasta experienta nefericita, dr.Soare l-a sunat pe sotul meu sa se intereseze de soarta noastra. Ce medic oare se mai intereseaza de soarta pacientilor lui in ziua de azi, incat sa-i sune personal? Poate ati mers de zeci de ori la un medic si nici atunci sa nu-si aminteasca de cazul vostru, in goana dupa bani si faima. Acest om s-a straduit cum niciun medic nu s-a straduit pentru noi, si chiar daca nu am reusit ii datoram in primul rand faptul ca ne-a redat speranta ca putem reusi natural.

Mergi la inceput