Aspirante optimiste, peste 35 de ani (5)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

Ioana repet iubita ce nu fac io pt tine "nasico"..sa'ti traiasca finisorii..
analizele au iesit bine..merg din nou pe 9 sa repetam si spermograma si daca iese bine ..atunci incepem..
Avaloanee

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...



"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Gata fetelor, ma asezai si eu pe canapea ca pana acum muncii si ma doare spatele. Ne-am mutat in camerele renovate si a tb sa scot mobila, baga mobila, sa spal, etc . La un moment dat nici nu aveam pe ce sa ma mai asez, decat pe scaunele de la bucatarie mai puteam. Azi avusai liber de la servici dar nu-mi ajunsa ziua de astazi. Si-mi fu cam frig pe seara si cred ca ma prinsa iar raceala. Maine tb sa bag cablu de tv, internet si tel in tot apartam si nu stiu cand pot intra.
Copilutz ma bucur ca ti-ai rezolvat sinechia. Pup fata curajoasa. Succes la IAD. Dr Cocei am auzit ca f buna si draguta. Eu inca nu am ajuns la ea.
Nusy ma bucur ca ti-ai revenit. Ai sa vezi ca o sa creasca iar gigeii si at sa faci IA. Sa nu mai amani.
Andra tu nu mai zici nimic? Ai devirusat calculatorul? Poate ti-am dat eu vre-un virusel
Dj_mamuca unica noastra spermograma este facuta la Medsana si scrie azoospermie. Tu zici ca cei de la Medsana le fac mai optimiste iar Cocei mai pesimiste. Pai Cocei nu are ce sa-mi zica mai rau de atat. De fapt nici nu-mi vine sa ma mai duc la ea.
IoanaTugs si eu sper sa nu fie endometrioza dar pana ajung eu la un nou control se pare ca mai trece timpul. Tb sa ajung pe 15 nov dar cred ca nu o sa pot ajunge.
Nashico, Liano umbla o vorba ca Fat-Frumos are un cabinet unde face FIV. E adevarat?
Liano schimba camasa si ia-ti una cu ingerasi.


Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Avalon m-ai pus pe ganduri. Dc vreau sa aflu de un gigel cred ca tb sa ajung in alta parte. Pb e ca nu pot sa-l duc pe sot la altcineva dc LD ne-a spus sa mergem la Cocei.
Sotul tau ar tb sa continue tratam dat de Soare si poate ramai natural. Dc ai mai ramas inseamna ca sunt sanse sa mai ramai natural. Nu cred ca e nevoie sa dai banii pe un alt fiv.
Mii de pupici.

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Fetelor si spermogramele sotului meu au diferente mari intre ele (5 la numar, 2 Moisa, 2 Medsana, 1 Cocei) si toti dr ne intreaba ce se intampla de fluctueaza asa mult. Pai stim noi de ce? O fi vina microscopului. E adevarat ca au fost facute la diferente mari de timp, prima a facut-o in 2004 parca, ultima luna asta.
Avalon (ti-am trimis un pm). N-am stiut ca ai avut o sarcina oprita in evolutie. Imi pare rau. Si ti-au zis dr. de ce? Oricum daca ai ramas o data natural, si destul de recent inca, eu zis sa perseverezi, mai ales ca dupa FIV se maresc sansele (poate ai norocul Tiei, sa dea Domnul!).
Mikisor, ai grija cu raceala. Nu mai sta in curent. Imi imaginez eu ce geamuri deschise ai tu pe acolo.
Nusy, incercati si la Matei o spermograma, cand va mai linistiti. Nu-mi vine sa cred ca exista doctori care sa te sune sa te mai intrebe de sanatate. Soare e un fenomen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Miki, desigur ca nu sunt inconstienta si ma gandesc deja la alt FIV, am in spate cativa ani de incercari si varsta imi da pinteni. Dar ajunsesem atat de stresata si de obsedata incat relatia noastra intrase rau in criza. Astfel ca am facut o conventie care ne multumeste pe amandoi momentan: o perioada sistam toate demersurile medicale. Ce rost ar avea sa fac monitorizari cand timp de 2 ani am facut asta si nu exista probleme? Daca dupa aceasta perioada de gratie nu raman gravida, vom repeta FIV-ul. Dar de data asta nu o vom mai face in tara. Asa sunt eu, daca am un esec schimb 'locul'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Liana30 ma bucur ca ti-au iesit toate analizele bune si multa bafta la spermograma sotului, sa iasa mai bine ca niciodata! Multumesc pentru felicitari, am un finutz mic frumos rau si doi mai mari la fel de frumosi si care se iubesc la nebunie! I-am scos ieri la biserica, pentru molifta si m-am simtit minunat cu ei, sunt indragostiti pina peste cap si eu sunt tare mandra de ei. Au fost ambele evenimente la diferenta de 2 saptamani si-ti dai seama ca am alergat mult. Acum m-am mai linistit si incerc sa gasesc in continuare solutii pentru proiectul: Bebe. I-ti multumesc ca te-ai repetat si sper ca nu a fost un deranj prea mare! Glumesc desigur!!
Avalon i-mi pare tare rau de nereusita ta, ti-am mai scris si la FIV, dar sa nu va pierdeti speranta, pentru ca daca ai mai ramas natural o data, sigur vei mai ramane, indiferent de solutie: naturala sau FIV. Din pacate asa e, cand ceasul bate si timpul trece, nu mai poti fi la fel de optimista ca la 20 de ani si vrei cu tot dinadinsul sa se intample cat mai repede. Si eu simt acest lucru in fiecare luna, cand vin nesuferitii si cred ca toate fetele care au implinit deja 30 ani, simt asta. I-mi placea foarte mult sloganul vechi:"aspirante peste 30 ani - femei care stiu ce vor!" I-ti doresc mult noroc, sa ti se intample minunea cat mai repede!!!
Nusy daca aflu ceva nou pentru oligospermie, o sa te anunt cu siguranta!
Miki-miki





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Ioana, multumesc mult.
Liana, bafta mult in continuare!
Mirela, iti voi raspunde cat pot de repede.
Copilutzu, mi-a fost dor de tine.
Mari-lu, ai grija de tine si de bebe.
Nusy, eu am mare incredere in dr.Soare. In decembrie vom merge din nou la dumnealui ca sa-i dea sotului meu un tratament de sustinere.

Va pup pe toate, fara deosebire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

buna dimineata fete dragi,
nusy nu dispera, se vor rezolva toate pana la urma. Multa bafta la urmatoarea recolta la dr. Soare si sa dea DD sa vedeti o multime de agitati si vioi. Despre plimbare ce sa-ti spun, am iesit la o pizza dar cu masina . E cam frig afara si nu prea-mi vine sa ies din casa.
Ma bucur ca ai o stare mai buna si sper sa iesiti la liman cat mai curand.
ioanatugs sa-ti traiasca finutzul mic si cei doi mari si sa te bucuri impreuna cu ei. Rezonez cu tine, si mie imi placea titlul initial al subiectului
avalon bafta multa in decembrie la dr. Soare. Se pare ca ati gasit in el medicul de care orice pacient ar fi incantat
miki-miki ai grija de tine si vezi nu racii ca nu e cazul. Felicitari pentru casa si sa dea DD s-o umpleti cu copii atati cat va doriti, dar cat mai repede
liana fata draga, ai cam ajuns la capatul drumului, mai ai un hop cu spermograma si chiar ca poti sa zici ca esti in linie dreapta. Multa bafta si cel putin gemeni la final
dj_mama, tu care le incurajezi pe toate esti o draguta. Sper sa vina si cel de-al doilea bb la tine ca meriti
mirela_1 si tie iti doresc tot ce-ti doresti tu, cat mai repede cu putinta
tabitha, daca mai arunci un ochi pe aici sa stii ca imi e tare dor de tine si sper sa treci peste esecul avut. Vad ca durerea e mare si nu ai mai intrat sa scrii pe aici. Sau poate ai luat o pauza de DC? Oricare ar fi motivele as vrea sa te vad iar activa pe forum
va pup pe toate fetelor si va doresc sa vi se intample ce mi s-a intamplat mie

gabi

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

toate fetele!
Avalon:Multumesc,in primul rand, pentru ceea ce ai scris.
Si eu aveam mare incredere in dr.S (stii ca suntem pacientii lui de exact un an), dar mi-a dat in cap Cocei cu rezultatul ei.Si totusi,el ne-a sunat si ne-a incurajat.A zis ca nu se poate sa fie doar trei gigei.Drept pentru care, sotul meu va continua tratamentul lui si,dupa o luna,vom merge la el sa repetam spermograma(sper sa reparam masina pana atunci).
Ca sa rememorez faptele, noi am fost la dr.S ultima oara pe 25 iulie, i-a dat tratament sotului si urma sa revenim peste trei luni(adica in septembrie,la sfarsit).Pentru ca nu am mai reusit sa dam de el(povesteam eu la un moment dat ca tot sunam si ba nu raspunde,ba are telefonul inchis)am luat hotararea sa facem spermograma la Synevo.Pt.ca rezultatul a fost " urat", am repetat-o la Cocei...restul il stiti.
Deci,ne intoarcem la dr.S, care- datorita amabilitatii sale, ne permite sa vedem gigeii cu ochii nostri,la microscop.


Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Mai fetelor, din cate stiu io, spermogramele includ niste calcule care depind mult de puterea microscopului si de ochiul celui care o face, ca sa nu mai zic ca am dubii serioase vis-a-vis de spermogramele si inseminarile facute la Giulesti, la enspe ore de la recoltare .Valori proaste dau Moisa si Cocei, si,desi un dracusor isi agita coada pe langa mine, refuz sa cred ca sunt atat de mercantile incat sa trimita la inseminare fara sa fie nevoie , bagandu-ti cuiul in inima.
Oricum, pe ambele le-am vazut facand niste inseminari de forma, desi stiau foarte bine ca la 3-4-5 ore de la recoltare, e vax albina!

Pentru fetele curajoase, care se duc singure la intepat, taiat, impuns si scotocit, un trandafir frumos ca ele!

Mergi la inceput