Mamici de martie - aprilie 2007 (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

kmi sincer eu nu am putut sa-l vizionez (poate gresesc undeva)ca ma intereseaza tot ce e legat de asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_b spune:

fetelor!

Sori ma bucur ca ti-a placut propunerea mea. Pacat ca o poti folosi doar in versiuni ca Daniel "al 2-lea" sau "jr.", dar banui ca nu v-ar incinta. (Acelasi lucru e valabil si pt. Katink.) Oricum, mai sint si alte nume dragute si universale si deja aveti o groaza de propuneri. M-am uitat la simburelul vostru. Aia de o tine pe nas e minuta?

Tzuna si eu am tot 18+ sapt. si toooot astept suturi de la bebei. Intr-o seara eram sigura ca e unul din ei, i-am tinut si mina sotului pe burtica mea si a sarit de 3 coti in sus cind a simtit, dar cred ca de fapt e un usor spasm muscular. Ca se tot repeta si in acelasi loc si seamana mai mult cu o zbatere de ochi decit cu o fluturare. Mai asteptam... Intre timp spor la afaceri imobiliare. Noi am facut una destul de proasta. Am vindut ditamai ap. de 4 camere imbunatatit pina in dinti cu 65 de mii si am dat cam de 3 ori mai mult pe-o casa in mijlocul cimpului. Idee: incearca sa pui anunt de cumparare si pe net, sau sa cauti pe net anunturi de vinzari. Scapi de agentii in felul asta.

Mada eu imi iau zilnic pulsul si tensiunea. In general am pulsul in jur de 100, iar tensiunea f. constanta 10 cu 6. I-am tot spus dr. de puls ca mi se pare cam mare, mai ales ca imi prescrisese Gynipral si dupa jumatate de tableta imi sarea pulsul la 120, dar nu s-a ingrijorat. Ba chiar cu greu s-a invoit sa nu mai iau Gynipralul.

Chiquitita multe, multe felicitari pt. sarcina. Te stiu de ceva timp de pe la aspirante si iti doresc sarcina usoara, fara mari probleme si bebe sanatos! Poate ar fi mai bine sa-i lasi un PM Alionei (ca se mai intimpla sa chiuleasca de la raport).

Elyanne daca nu ma insel miine ai ecografia? Abia astept vesti despre trupa ta. Eu am fost azi si sintem asa de bine ca mai merg la vizionare tocmai peste 2 saptamini! Ba chiar Ralucuta i-a facut lui ta-su cu... piciorul!

Katink in primul rind felicitari pt. proaspata nepotica! (Daca tu nu te lauzi, te laud eu! ) Sa le traiasca si sa se faca mare, isteata si frumoasa! Cite kg. a avut pina la urma? Si sa pui si tu pozuta cu burtica in album daca tot a inceput sa se cunoasca.

Na! Ca m-am lungit ca o pomana tiganeasca! Numai bine, fetelor si weekend fain!

Monica x2 18+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula75 spune:

Fetelot multumesc pt. lamuriri.
Eu una desi in sapt. 21 mai fac tratamentul Duphaston si Gravibinon dar nu am contractii si nici sangerari...nu stiu de ce il mai fac....sau poate el nu poate fi intrerupt brusc.Astept sa vad ce-mi zice acum dr. la echo morfologic, poate mi-l opreste...insa eu nu inteleg de dr. de fam. insista sa ma vada si un medic de aici din Braila eu tratandu-ma cu dr. Botezatu de la Galati.AM mare incredere in el si este f. bun.Eu sunt satula de la cei din Braila si nu am incredere deloc in cei de aici. Dr. de fam. ma tot intreaba ...Si unde unde o sa nasti?....si i-am spus sa vedem ce-mi spune ginecologul....
Pupici
Paula 21+

Apropo Loina tu cu ce dr. te tratezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

quote:
Originally posted by chiquitita

Alionuscha, eu sunt o mamica de Mai-Iunie. Cautand informatii, am vazut un post de-al tau in care spuneai ca ai uter retrovers. Ti-a afectat cumva sarcina? Eu sunt speriata ca mi-a zis dr ca am imineta de avort din cauza uterului care a cazut de tot pe spate. Vroiam si eu o parere, si de la alte mamici daca sunt in situatia asta....Momentan iau utrogetsan si stau in pat pe burta....Am uitat sa spun ca am sangerari, nu e chiar sange rosu, e mai mult maroniu si sunt chiar speriata...




Chiquitita, hai ca iti raspund eu, ca am avut cred ce ai tu... La 6 sapt. am avut crampe cam nasoale si pete maronii...si am fost la obstetrician si mi-a zis, dupa ecografie , ca aveam cheag/hemoragie retroplacentar. Mi-a dat ordin sa fac repaos la pat 2-3 saptamani, sa se resoarba cheagul, altfel pierdeam sarcina. Mi-a dat si 500 mg. vit. C pe zi sa sug, ca sa previn spasmele uterului, dar asa se da pe la noi pe aici. Cat despre uterul retrovers, n-are a face... si eu am descoperit la acea prima eco. ca avea uterul f. retroversat. Am discutat despre asta cu diversi medici, care mi-au spus, ca singura problema e ca e posibil sa ramai greu insarcinata (eu am ramas din prima luna cand am incercat)... Uterul creste si bebe il scoate in afara pozitionandu-l corect, asa ca de retroversie nu te ingrijora... poti sa citesti despre asta pe net...

Trebuie sa stai calma, vesela, si la patuc, pana se vindeca acolo, asta mi-a prescris doctorul, si spasmele s-au oprit si acum sunt bine si bebe creste.

Succes.

Monica, da e manuta cu degetele care ne-o arata la ecografie, nu stiu daca ne stramba sau facea din mana...


Pupici.

Sori 13s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_b spune:

Sori sau se pregatea sa bage un deget in gurita!

Paula mie azi mi-a spus dr. ca o sa iau Utrogestan pina la 22 de sapt., dar stiu fete care au luat progesteron pina aproape de nastere fara probleme. Nu-ti mai fa griji! Daca te simti bine cu atit mai bine (isi face efectul tratamentul, nu? ). Si daca medicul tau e bun si tu ai incredere in el, eu cred ca mai rau te-ar bulversa o a doua opinie. Cine stie de ce insista dr. de familie cu medicul din Braila. O avea vreun cumnat sau var ginecolog...

Laura Oana te-as ajuta, dar nu am cum, din pacate. Eu sint chiar in extrema cealalta. Dar am citit ca ar face bine laptele cu cereale (cit mai putin prelucrate) si fructele. Am impresia ca nu prea sint indicate ceaiurile laxative, dar poate stiu alte fete mai bine si mai multe. Bafta sa scapi!

Monica x2 18+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada_rozz spune:

Inseamna ca e normal sa ai pulsul mai crecut...tensiunea sa nu fie pre mare ca atunci e problema.

Laura_oana si eu am fost constipata cateva saptamani la rand.Eu am mancat prune multe si am baut mai multa apa decat de obicei,si mi-am revenit.Se intampla sa mai fiu din cand in cand.Acum vad ca merge cu mere verzi.Mananc vreo 3 mere pe zi si n-am treaba.

Kmi78 si eu m-am uitat la film.Am ramas putin,dr mi-am revenit.Impresionant...ce sa zic...

Pupici,
Mada19+

http://image.lafemmebonita.com/c/f137647.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Continuam lista cu nume de baieti: Codrin si Emil.
Cria nu iti lua pantaloni 42 fiinda vor fi prea mari la burta, iar materialul e f elastic si cu siguranta iti vor veni daca te ingrasi la picioare si fund. Compara-te cu masuratorile mele.

kiss
14+
Anumita muzica se asculta cu vantul in fata! si degeaba lasi in jos geamul de la masina ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Buna fetele!

Monica, multumesc mult! Ii astept si pe ceilalti doi nepoti, ce bogati o sa fim cu asa nepotei multi.

Sa va dau si voua veste cea mare astazi dimineata a nascut sora mea o fetita, Isabel-Nicol care este o dolofana de 4,500kg si 54cm, cu tenul alb si parul inchis la culoare. Ochisorii nu stiu ce culoare sunt pentru ca de grasuna ce este ii tine inchisi, in schimb are niste obrajori rosii si e o frumoasa foc.

Sora mea se simte foarte bine, a nascut prin cezariana programata pentru ca mandruta nu avea chef sa coboare si statea cumva intr-o parte plus ca era mare dupa calculele de la eco, si cum nici pe prima fetita nu a putut-o aduce normal pe lume si dupa 12 ore de travaliu s-a hotarat cezariana, doctora sorei mele a spus din start cezariana ca sa nu se mai intaple ca la prima nastere.


Asa ca radiez de frericire ca avem inca o nepotica, sanatoasa si frumoasa si de abia astept sa o vad.




Katink cu Surpriza si Dulcineea mea Emma-Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Mada_rozz, un motiv nu o fi si faptul ca se dubleaza cantitatea de sange si pompeaza inima mai mult?! Eu asa cred... sper ca nu spun tampenii. Parca era si un medic printre noi... mai este?!

Laura, tu erai draga de tine, bine ca nu ai mai dat jos, acuma mananca ce poti, cat despre pb. cu costipatia, incearca prune sau un pahar de apa cu zahar dimineata pe stomacul gol.


Pupici, fug la mandra,


Katink cu Surpriza si Dulcineea mea Emma-Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Multumesc, sunt mai bine cu moralul!

5+
Bebelus

Mergi la inceput