Fibrom uterin (16)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Felicitari din tot sufletul!!!! Sper sa fie asa cum iti doresti!!!


Sper sa nu fiu pisaloaga si sa nu va plictisesc cu problemele mele,ce ma sfatuiti sa fac? Sint aproape sigura ca am o sinechie uterina(CM redus imediat dupa chiuretaj,plus sangerari in afara menstrei tot de atunci),iar intrebarea mea e:ce ar fi mai indicat de facut pt a se pune diagnosticul si in acelasi timp de a rezolva aderentele? O Echo 3D ,HCG,o histeroscopie sau o laparoscopie? M-ar interesa o metoda de diagnostic care sa si rezolve situatia,fara a fi traumatica(minim)si fara riscuri grave(gen endometrioza,dupa HCG).
Va pup si astept parerile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Idaira, s-o chemam pe Avalon in ajutor ca le stie mai bine ca doctorii, ... saracuta, n-ar fi vrut sa fie nevoita sa afle atatea dar o sa aiba si ea parte odata de bucuria cea mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Ii facem o strigare??!!! Am inteles ca are niste treburi de rezolvat dupa care revine,nu ne uita...Poate imi da si mie un sfat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Idaira, la histeroscopie se poate 'constata' sinechia uterina si de asemenea se poate rezolva. La eco nu se vede, la HSG doar se constata dar nu se intervine asupra ei, asa ca nu are rost sa te chinui cu HSG ca apoi sa fii nevoita sa faci si histeroscopia. Intr-adevar, sinechia uterina da menstruatii reduse cantitativ si dureroase, sau daca nu este doar o sinechie partiala ci una totala poate avea ca efect chiar lipsa menstrei. Sinechia uterina poate apare dupa un curetaj prea agresiv, peretii uterului daca sunt prea aspru 'curatati' aproape ca se lipesc.
Imi cer scuze ca nu am raspuns mai devreme, dar am avut un necaz, chiar acum vin de la un alt gen de 'constatari'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

Idaira,iata ce stiu si eu despre sinechii:
pot fi depistate doar printr-o histeroscopie,care la randul ei poate de diagnostic sau operatorie. unii medici prefera sa faca ambele operatii in cadrul aceleiasi investigatii. adica , ceva de genul 2 in 1.eu insami am avut parte de un asemena "tratament".
am avut o sinechie partiala aparuta in urma singurului chiuretaj pe care l-am facut la varsta de 28 ani.
sinechia insa nu mi-a micsorat cantitatea de sange pierduta, dimpotriva, a ramas la fel de abundenta.acum depinde si de marimea ei...
stiu ca in cazul sinechiilor diagnosticate, dupa sectionarea lor se introduce sterilet pentru o perioada de 3-6 luni, pentru a ajuta endometrul sa se refaca.
daca te hotarasti sa faci histeroscopie, cere anestezie. eu am facut 2,una pentru prelevarea de probe pentru biopsie de endometru, si una pentru extirparea unor polipi , fara anestezie, si am crezut ca mor acolo; daca nu eram legata de picioare, sigur ii scapam cel putin unul peste ochi medicului.

aaa, si inca o observatie, faptul ca am avut sinechie partiala , asta nu a facut ca endometrul meu sa fie mai "subtire". dimpotriva, era gros ca soricul de porc, poate si mai rau, ceva de genul 18 mm...
sper sa-ti fi fost de folos, macar un pic
ti pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

Fanta
Oana
Arinna, ub, intra in ei,si nu-i lasa, ca o sa te trezesti ca astia te vor chema la control dupa ce intri in menopauza.

Nicol, te pup duce, nu mai fi suparata, ai sa vezi ca totul va fi bine pana la urma, probabil, hormonii iti joaca ceva feste.
cum am sa prind un pic de timp liber zilele acestea, digraba ti voi cauta

Mada28, astept cu emotie confirmarea ca esti insarcinata! mai tii minte ca exact asta iti doreai de Craciun?! sunt tare curioasa sa aflu in ce stadiu se afla fibromul tau, cat a scazut, sau poate chiar a disparut!

MadaS
, ai luat vreo hotarare in privinta dipherelinului?

Mioritza, hai lasa supararea si vino sa ne mai dai vesti bune despre tine

Mcbeal, draga de tine,mai un pic, uite acus, acus trece timpul. sa va ajute Dumnezeu , si sa ai parte de nasterea cea mai usoara din lume, si nu cumva sa uiti sa vii sa ne spui cat de sanatoasa si frumoasa e fetita ta!

fetilor va pup pe toate, si in caz ca nu ati aflat inca va anunt ca ieri am implinit frageda varsa de 38 de anisori. fusei cam in borcan(ala cu dihanii),dar azi mi-am revenit si am recuperat. de 3 zile o tin intr-o bauta,ba de bucurie ,ba de necaz


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

LA MULTI ANI, NOELA! Sa fie Dumnezeu cu tine si sa te ajute sa iti implinesti toate dorintele, mai ales stim noi care! Te pup!

Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada28 spune:

L-am sunat pe dr. T. Mi-a zis sa fac un test de sange si sa-l sun. El zice ca e de bine.Maine fac testul de sange si pe urma probabil vin la Bucuresti la control.
Mi-a zis sa iau Utrogestan seara. Cum sa-l iau si cat : ovule sau pastile?
Ieri am facut al doilea test Sure Check: pozitiv imediat.

ajutati-ma si pe mine cu informatii despre cum sa iau utrogestanul?

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Noela, mi-a trecut supararea, ca am vorbit cu T si a zis ca in prima luna e normal. Pentru fetele care nu stiu despre ce e vorba, am scris mai demult ca eram ingrijorata ca doctorita mi-a lasat niste substanta in flacon (Diph)si acum colac peste pupaza am sangerari (ciclu?). E adevarat ca in prospect scrie ca in prima luna pot aparea metroragii dar mi-era tare frica sa nu fie de la substanta pierduta. Acum m-am linistit,desi bufeurile deja au inceput dar pana acum nimic nesuportabil. Va pup pe toate si astept cu sufletul la gura noi vesti de la Mada28, mai ales ca era precursoarea mea intr-ale Diphereline-ului+laparo. Spun era pentru ca se pare ca Dumnezeu a schimbat laparo cu bebe, ceea ce e foarte bine.



Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Avalon Noela_Carmen saru'mina de informatii... Azi vin de la doctorita..i-am explicat tot ce si cum,mi-a rec sa fac HCG de diagnostic.I-am spus ca nu ma incinta ideea de a trece printr-o HCG si dupa aia printr-o histeroscopie,dar mi-a raspuns ca cica astia sint pasii de urmat,nu ma poate trimite direct la histero fara sa aiba certitudinea diagn inainte. Analitica hormonala a iesit in limite normale tot.M-a pus sa mai fac o echo transv.Pup fetele din toata inima!!

Mada28,Utrogestanul poate fi de 100mg sau de 200mg,e acelasi atit pt cale orala cit si vaginal(suna straniu,dar asa e).Eu l-am pus intravaginal,ca initial il luasem oral si se invartea toata casa cu mine.Asa ca te sfatuiesc si pe tine acelasi lucru! Daca ti-a dat de 100mg,unul dim si unul seara,daca e de 200mg numai unul seara.
Pupici la gravidutza!!

Mergi la inceput