Fibrom uterin (16)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Am aflat si eu azi rezultatele- asa cum banuiam, chist la ovarul drept dar chipurile nu ceva grav deci lasat in pace.Dar durerile au fost destul de mari, stari de rau si ultimul CCL la 18 zile.Si acum ma inteapa, cutite.Asa ca am primit trimiterela ginecolog, cu care voi discuta despre posibilitatea unei evenuale sarcini.Cica am fibroame asa cum i-am zis insa nu a comentat nimic deosebirt si nici dimensiuni etc, chiar mi s-a acrit de atata stres si comparatii.
Cica problema principala e varsta si nu fibroamele.N-am prea inteles Ca se pot ivi malformatii la copil.Asta stiam si eu,Oricum era tare grabit asa ca dupa ce am discutat despre toate rezultatele analizelor a plecat la alt pacient. Cand i-am zis ca de fapt azi trebuia sa fac pap test am primit o alta programare in martie.Data trecuta mi-a facut vaccin peste raceala.Altfel pare istet si e pontos dar cam grabit.Oricum e ascultator, face ce-l rugamCeea ce nu e rau. Si sunt zambareti si veseli nu ciocli.

Din pacate mi s-a confirmat si alta presupunere- artrita .Pare-se, din cate vaed pe net, ca e aceeasi cu poliartrita reunatoida,boala autoimuna( era de asteptat pt ca am si tiroidita autoimuna si deci exista predispozitie) chestia invalidanta ( cea mai) in timp.Mi-a dat antiinflamator.partea buna ca nu dam bani si nici pe medicamentul asta- pt asta are sotul asigurare de la serviciu, e valabila si pt mine, cred ca e o anumita suma.Asa ca am scutit 50 de dolari.Si asa cheltui o gramada pe vitamine si alte chestiuni luate de capul meu.
Cred ca trebuie urgent sa fac miscare sa solicit articulatiile ca pronosticul e urat- ce vad pe net .Altfel, multa lume are.Intra in categoria reumatismelor dar sunt si astea mai grave si mai putin grave, poti sa si mori de la ele sau sa orbesti ori sa faci chisturi la plamani ( vezi poliartrita reum )Se creeaza un tesut fibros in timp- exceptand durerile mari - care duce la invaliditate severa daca nu faci nimic pt asta.desigur nu exista tratament ci doar antiinflamatoare si antialgice.
Tiroida a iesit bine sub tratamentul zilnic, de ani de zile faceam trat cu pauza 2 zile si iesise rau.Deci o tin asa.
Nu e bine dar nici foarte rau.
De copii n-a zis nimic, decat daca vrem .Cel catre mi-a facut eco ne-a sunat aseara din lipsa de activitate , ca e nou in zona si vroia sa vb cu noi- e albanez da e de mic plecat in Anglia, apoi Canada.Are familie in Toronto dar el lucreaza in zona noastra de un an. Dar n-a suflat o vorba despre rezultate, a zis ca e mai bine sa aflu de la medic- ceea ce ma bagase in sperieti.Vad ca sunt foarte discreti si respecta cu strictete interdictia de a da rezultatele.Doar medicul trebuie sa o faca.El nu e medic.Cred ca aici medicii nu fac eco, desi s-ar putea sa ma insel.


Maryd, imi pare tare rau sa aud asa ceva, se pare ca aceasta problema a creat tensiuni mari intre voi- nici eu nu as putea intelege refuzul de a face ceva in acest sens, ciudat comportament.Care mai este situatia in prezent?


Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fanta spune:

Buna ziua,

greatanca-eu am facut operatia de miomectomie in anul 2004, am avut nodul fibromatos de 5 cm intramural si submucos.
Nu are de ce sa-ti fie frica, nu e chiar atat de greu, poti sa-mi trimiti un e-mail sau un PM si discutam mai multe.

Multa sanatate tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Fanta, de cand nu te-am mai vazut pe aici! Cand m-am inscris eu pe DC apareai mai des


Carmenus, tu ce mai faci ???????

Credo Cred, nu mai stim nimic de tine, te-ai operat ???????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:


Salutare fetelor!
Am trecut si eu scurt, sa vad cu ce va mai laudati.
Sfatul meu (din exp. proprie), daca medicul in care aveti voi incredere va spune sa va operati nu mai stati pe ganduri. Mai ales daca vreti bebe. Eu am mai scris aici dupa operatie, nu e nici pe departe asa de rau cum ne sperie unii. Dar sigur depinde de la persoana la persoana, nu la toate operatia e o solutie.
Maryd, imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin povestea asta. Iti tin pumnii, sa se rezolve cat mai bine pentru tine.

Noi suntem bine, crestem vazand cu ochii, m-au programat deja pentru cezariana (pe 7 februarie), nu mai am rabdare sa-mi tin pitica in brate. Am un pic de emotii, dar mi-au spus ca durerile de dupa si recuperarea sunt comparabile cu cele de la operatia de miom. Deci merge.

Va pup pe toate si sa auzim de bine!



36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Doamne, cand a trecut asa timpul? Parca de curand ne anuntai ca esti graviduta
Sa ai parte de o nastere usoara!
Ma intreb cum de nu nasc toate fetele fara dureri cu ajutorul injectiilor alea minune (fetele de aici stiu de o pipitza monica columbeanu f. mediatizata care a nascut asa)
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada28 spune:

Buna dimineata
Fetelor am nevoie de ajutor. Stiti cumva daca tratamentul cu diphereline pozitiveaza un test de sarcina? Adica daca la 12 saptamani dupa ultima injectie cu diphereline poti avea un test pozitiv? Ati auzit de cazuri care dupa tratamentul cu diphereline sa nu le mai fi venit ciclu si sa fi ramas insarcinate?
Am mare nevoie de aceste raspunsuri cat mai repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

nu, dipherelin nu pozitiveaza testele de sarcina, si da sunt fete care au ramas asa insarcinate


asteptam detalii, sper ca nu ne lasi asa in ceata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada28 spune:

Am avut un test clar pozitiv, care s-a inrosit instantaneu. Insa nu este din acelea bune si foarte sigure. E un test mai ieftin. In plus mi-e tare teama sa nu fie fals pozitiv de la tratamentul cu diphereline, cu toate ca l-am terminat acum 12 saptamani. Ciclu nu am avut de atunci, dar cred ca mi-a revenit ovulatia dupa simtomele si secretiile pe care le-am avut acum cateva saptamani.
Din acest motiv caut raspunsuri si incurajari de la voi.
Voi mai face un test si daca e necesar cat mai repede unul de sange.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Mada28, nu stiu daca Diphereline poate da teste de sarcina pozitive dar cu siguranta am auzit pe forumul asta fete care au ramas insarcinate dupa Diphereline, fara sa mai fi avut menstruatie, cred ca mai ales din randul celor care aveau endometrioza si faceau tratament cu Diph. In mod normal, pentru fibrom dupa tratament urmeaza operatia dar daca ai ramas probabil ca asa a vrut Dumnezeu! Doamne ajuta sa fie bine!

Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

FELICITARI, Mada28!!!!!
esti graviduta
fii fericita si multumeste Lui Dumnezeu!!!

Mergi la inceput