Fibrom uterin (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirabela11 spune:

Buna fetelor!
Am intrat aici, poate ma ajuta cineva cu mai multe informatii despre "nodul intraparietal corporeal posterior cu dezvoltare catre seroasa".
Istoria mea:sterilitate primara inexplicabila,sotul azoospermie, 2 FIV-uri la activ anul acesta in Ungaria, primul in ianuarie si al doilea in iunie.Nodulul il am cam de 2 ani, tinut sub observatie.Dupa stimularile hormonale de la FIV,(in special dupa al doilea)se pare ca a crescut destul de mult fata de luna martie.
Evolutia in ultimul an a fost astfel:
- 31 /17mm in decembrie 2005
- 33/21mm in martie 2006
- 39/29 mm in octombrie 2006.Medicul ginecolog pune problema unei oparatii si imi este putin teama.Daca cineva are o problema asemanatoare cu a mea,va rog sa ma ajutati cu informatii.
Scuze ca ma dat buzna asa.....

Mirabela 11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Mirabela, dupa 2 fiv-uri nereusite, desigur ca tr. sa inlaturi toate cauzele care ar impiedica implantarea; sunt fete care au ramas si cu fibroame mai mari dar vezi tu, nu e o regula pt. toate; daca esti tanara, iti permiti o pauza de 1/2 an pt sudarea uterului; dak preseaza varsta, eu una tot m-as opera dar este o parere pur personala;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Salut,
MadaS
1. Cat de mare era fibromul, era subseros asa cum au presupus la ecografie?
Da fibromul meu a fost subseros fundic si am luat 2 luni Diphereline.
Dar cred ca la mine nu a avut nici un efect, pentru ca la ecograf a aratat de 5/6 cm si cat mi l-a scos a fost de 6/8 cm.

2. Cat ai stat dupa operatie in spital, ce spital, ce medic ?
Vineri am facut operatia si joi mi-a dat drumul. Inainte cu o zi de operatie te interneaza si dormi in spital.

- peste o luna de la operatie mi-a spus sa ma duc la control
- inainte de operatie mi-a zis ca dupa 6 luni de la operatie imi spune daca este refacut uterul si atunci imi da verde sa fac bb (dar asta dupa 1 an). Asa cum am vorbit cu Didi nu stiu daca o sa avem rabdare atat.
- concediu medical mi-a dat pana in 31 octombrie

Eu inainte de operatie am facut si HSG si mi-a zis ca am trompele infundate. Doctorul cand m-a deschis nu a vazut nici o problema cu trompele si nici cu ovarele. Eu l-am intrebat ca atunci care a fost cauza trompelor , fibromul? Posibil. El in timpul operatiei nu mi-a facut o verificare a trompelor ca s-a gandit ca nu are nici un rost si poate risc si o infectie. Asa ca HSG pot sa fac la 6 luni din nou.

Operatia am facut-o la Timisoara la clinica Odobescu la doctorul Cioata. Aceasta Clinica si acest doctor le recomand la timisorence si la aradence. Eu sunt aradeanca. Echipa a fost f buna si profesionista. Am fost ingrijita f bine si asistentele au fost dragute, iar doctorul a fost the best.

Fetelor care aveti fibrom si asta este un obstacol pt ca sa nu ramaneti gravide, faceti operatie si numai pierdeti timpul cum am pierdut eu (3 ani), ca nu este mare lucru. Asa cum spune Didi indepartam un obstacol si sarcina care urmeaza sa fie este fara riscuri hemoragie, etc

Va pup

P.S Revin ma duc sa iau micul dejun.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabela11 spune:

Dj mama multumesc frumos pentru informatii.
Am aproape 36 ani,deci sunt cam presata de varsta.Am citit informatiile despre fibroame pe situl in franceza(parca la cap.1).
O sa citesc din urma toate capitolele,asa poate ma hotarasc ce sa fac.Multumesc inca o data.

Mirabela 11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Mirabela, inca nu esti in varsta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

mirabela, asculta de mama ca stie ce spune!
cine e medicul tau?

gabi, bine ai revenit, de fapt bine ca ai plecat din randurile noastre, acum o sa fii un pic in covalescenta, dupa care o sa te muti la aspirante...BAFTAAAAA!!!
P.S.da ce grasut a fost!!!

arinna,sar'na si pe aceasta cale, pentru poze!!! sunt SUPERBEEE!!!

OANA, MADA, MIORITZA


CREDO
, ai disparut???pai ai venit ne-ai aruncat bomba si acu' plecasi?
hai vino sa ne spui ce ai mai facut cu sedintele de bioenergie!

maryd tare rau imi pare de chinul tau...si de al meu...si de al tuturor fetelor care se chinuie atat de mult...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Noela, mi-era dor de postarile tale
Pup toate fetele (era sa zic pe fibrom ca sa le treaca da e amplasat cam indecent asa ca )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

mulsumesc mami, de compliment...
am citit despre prietena ta...vroiam sa spun ca d'aia am redus turatia motoarelor, pentru ca am inteles ca minunea nu eu o fac... si intr-adevar tineretea e ingredientul principal.
conteaza fiecare luna, si...sa ne iubim mult!
deci:
"iubiti-va mult"!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns credocred spune:

Fetelor, iertati-ma!!!!

Am avut atita treaba. In sfirsit m-am indurat sa-l dau pe fiul meu la gradinita-4 ore si a trebuit sa stau sa-l duc, sa-l iau...etc. Plus ca a venit si ciclul si niste dureri...iar fibromul asta mi se pare asa de mare. In citeva zile imi voi face o programare la bioenergie din nou sa fac inca 7 sedinte la Tiberiu Molnar. Dupa ele, ma duc la dr. Badea sa vedem ce s-a intimplat. In rest, as face niste tratamente naturiste, dar nu stiu ce.

Draga Noela, site-ul respectiv cu ultrasunetele...contine o informatie f. buna ptr.voi cele care doriti copii si va puteti permite. Mai mult, repet, mi s-a spus la telefon ca si-au propus sa ajute femeile care doresc copii si poate fi gratis daca dai o declaratie in acest sens. Ar trebui sa sunati si voi. Acum...ar fi un dezavantaj...o ezitare...inventia este la inceput ca si embolizarea si nu stim daca exista efecte pe termen lung...Dar, fiind vorba de minte evreiasca eu m-as da pe mina lor...


Va pup si promit sa revin cit mai des..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Am intrat sa va salut si sa va urez muuulta muuulta sanatate si toate cele bune, cu multumiri pentru gandurile voastre in momente grele.
Ne-am intors la Montreal, Alicia creste frumos, are 6 luni jumate, 8kg jumate si 70 cm, daca doriti sa o vedeti in poze intrati pe photos, am pus poze mai recente in albumul Alicia 5-6 luni.

KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput