Fibrom uterin (16)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

"La multi ani" tuturor sarbatoritelor de azi, multa sanatate voua si familiilor voastre!!!


P.S.teonikol, ti-am trimis aseara mail. numarul pe care il ai tu, il am si eu pe cartea de vizita data de la cabinet...cel de pe mobil pe care ti l-a dat arinna il am si eu tot de la ea.ti-am scris si aici, asta in cazul in care nu ai primit mailul.
BAFTA profa!
chiar, ai o explicatie si pentru mine? am invatat matematica cu o placere fantastica,si nu exagerez, am excelat, insa am constatat ca de la o vreme in afara de ecuatii de gradul 1 (!) si regula de 3 simpla si un pic de geometrie,nu-mi mai amintesc aproape nimic.polinoame, sisteme, trigonometrie,siruri, limite,integrale,etc. pauza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

Multumesc fetelor care mi-au impartasit bucuria pentru disparitia fibroamelor....., va imbratisez si va doresc ca fiecare sa isi vada visul cu ochii.Mai ramane sa rezolv si cu sangerarile de lunga durata si implicit cu anemia.Daca rezolv problemele astea atunci inca 4 ani si 4 luni o sa stau fara grija.Vedem ce mai facem dupa aceasta perioada...........probabil histerctomie, dar atunci o sa am deja 43 de ani si o sa fie cat de cat mai acceptabil.Mai am o analiza proasta dar deja este in afara topic-ului si nu o sa discut despre ea.
Noela draga,se pare ca la tine homeopatia iti vine ca o manusa, tine-te de ea, fii rabdatoare chiar daca timpul preseaza.Nu imi vine sa cred ca ai tinut minte si nr si dimensiunea fibroamelor, ma uimesti , esti o tipa pe cinste.Intradevar dr. care ti-a vorbit despre Mirena a avut dreptate, de obicei suntem reticente la ce este nou, preferam sa avem dovezi pozitive si rezultate pozitive obtinute de alte persoane si dupa aia sa incercam si noi.Insa este f greu sa gasesti persoana potrivita care sa citeasca prin tine si sa iti personalizeze tratamentul care da roade.
FETELOR fiti rabdatoare si faceti totul pentru bebe dar pas cu pas.Dupa cum vedeti si voi, ni se potriveste fiecaruia un anumit tip de tratament.Eu de la 32 de ani ma tot chinui cu fel de fel de tratamente si nici unul nu a dat roade asa cum a facut Mirena in 7 luni de zile....Ajunsesem sa am hemoglobina 8, tiroida plina de nodului, palpitatii la inima, calciu nu va mai spun cat era de mic, singura sursa vie de fier din corpul meu ramasese maduva spinarii, numai ea mai reusea sa mai arunce fier....am trecut printr-o operatie de extirpare de ovar si anexa si uite ca in sfarsit am ajuns la un trat care mi s-a potrivit dupa fel si fel de trat. naturiste, homeopate, acupunctura si alopat.
MadaS, eu am avut chist hematic eclatat in Douglas, trei luni de zile am suportat niste dureri greu de descris in cuvinte....chistul ma durea numai in timpul menstruatiei cand el se torsiona.
"LA MULTI ANI" TUTUROR DE SF.NICOLE..
MIORITZA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Fetele care ati facut embolizare,imi puteti spune si mie cat de mare trebuie sa fie un fibrom si de care tip,pentru ca sa se poata face embolizarea?Eu am scris mai sus dimensiunile fibroamelor mele,voi ce ziceti,nu cred ca mai scap de operatie,nu?

Poze

One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Noela, Arinna, va multumesc pentru nr. de telefon. MadaS iti multumesc si tie pt. informatia cu Diphereline-ul dar deja l-am sunat pe T. (asa mi-a spus el atunci la consultatie). Insa dupa ce o sa incep sa-l iau cred ca o sa am nevoie de informatii pt care nu l-as mai deranja pe T. Eu sunt tare figura, am trimis deja pe cineva din Bucuresti sa-mi ia fiolele care ma lasa fara niste salarii de bugetar dar inca nu sunt convinsa ca o sa le si folosesc desi mai mult ca sigur ca asa va fi. Cand incep va spun.

Rosa Sinensis, cred ca ist poate veni de la istmic dar nu stiu daca in cazul tau are rost operatia. Am vazut in poze ca ai deja un copilas si daca nu cumva iti mai doresti altul, poate e mai bine sa incerci ca Miorita cu un sterilet Mirena sau cu tratament naturist. Nu stiu, zic si eu ca oricum matematica mea nu are de a face cu fibroamele decat pt ca sunt trista posesoare a monstrului. Noela, stai linistita ca nu e grav cu tine si matematica, mai grav e cu mine ca de cand cu buba cred ca nu mai stiu nici eu cat e 1+1, mai ales ca imi doresc cu disperare sa fie egal cu 3! Unde mai pui ca am mai facut si un doctorat in mate, care acum l-as vinde in piata pe un copil. Si nu mi-am dorit cariera niciodata, asa a fost sa fie. Tot ce mi-am dorit a fost o familie fericita dar se pare ca lucrurile pe care le doresti se obtin cel mai greu.

Ali-clau eu am luat nr. de telefon de pe site, pt programari, m-am programat si m-am dus hat departe la Bucuresti, la cabinet. Daca tin bine minte, adresa e Sandu Aldea, nr.86, undeva pe langa Manastirea Casin, nu cunosc Bucurestiul.
Va pup pe toate ca tre sa fac prajituri pt cei care vin cu urarile de Sf. Nicolae.
Nikol

Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

linutza
Trimis la - 06/12/2006 : 13:48:42
--------------------------------------------------------------------------------

Buna ziua! Numele meu e Alina, am 37 de ani si o problema pe care pur si simplu nu mai stiu cum sa o rezolv. Lucrurile stau asa: in 2004 am fost la un control ginecologic din cauza menstruatiilor foarte abundente, dureroase, cu durata cam de 6-7 zile. Diagnosticul a fost fibrom uterin de 10 cm. Imediat mi s-a propus sa-l operez fie cu histerectomie - deci cu scoaterea intregului uter- fie cu miomectomie- cu scoaterea doar a fibromului. Am refuzat si am urmat 3 luni de tratament cu Duphaston, medicatie care a inrautatit situatia pt ca menstruatia a devenit si mai abundenta iar partea inferioara a abdomenului se umflase putin, ceea ce m-a facut sa presupun ca fibromul crescuse. La o luna dupa sfirsitul tratamentului, mi s-a declansat o hemoragie care a durat 3 saptamini. In cele din urma am ajuns la urgenta pentru chiuretaj. Iar asta s-a intimplat intr-un spital italian - de la sfirsitul lui 2004 locuiesc in Italia. Dupa chiretaj, am consultat un medic italian care mi-a prescris fiole de Dipherilin - aici se numesc Gonapeptil- pt a reduce dimensiunile fibromului si a opri menstruatiile (injectia face sa se instaleze, temporar, menopauza).Dupa 3 luni de tratament, am venit in tara si m-am operat la dr. Tutunaru de la Elias. Fetelor, ce dezamagire....Auzisem ds el atitea lucruri frumoase si cind colo...M-a operat laparoscopic ca sa-mi scoata fibromul (nu va mai spun cit m-a costat!)si, dupa interventie, mi-a spus ca totul a reusit desi a fost foarte greu. Am plecat in Italia unde, dupa vreo luna de la operatie, aceeasi problema: o hemoragie masiva. L-am sunat pe Tutunaru care nu a vrut sa mai stea de vorba cu mine. Innebunita (nici nu ma mai puteam ridica din pat de singerare ce aveam), m-am dus la spitalul italian. Am fost socata sa aflu ca fibromul era, bine merci, la locul lui, la fel de mare - asta s-a vazut la echografie. Italianul mi-a explicat ca operatia facuta de Tutunaru nu a reusit pt ca laparoscopia se aplica doar fibroamelor mici, cele mari trebuie scoase in mod clasic, prin taierea abdomenului. Ce sa mai zic (si ma mai miram de ce Tutunaru nu a vrut sa-mi dea bilet de iesire din spital). Asa ca m-au chiuretat din nou ca sa-mi opreasca hemoragia si am reinceput tratamentul cu injectii de Gonapeptil ca sa scada fibromul. Am facut injectii 8 luni, fibromul s-a retras putin dar nu cine stie ce. Acum am terminat tratamentul si mi-a venit ciclul la fel ca inainte: mai putine dureri dar la fel de abundent de nu ma pot ridica din pat o saptamina. Va rog din suflet, ajutati-ma si pe mine cu un sfat sau cu o sugestie. Scrieti-mi si mie un tratament naturist sau o terapie care sa ma ajute cit de cit, sa reduc hemoragia in primul rind si eventual sa micsorez fibromul. Va mentionez ca n-am urmat nici un fel de tratament cu plante, ceaiuri, vitamine dar as fi foarte interesata pt ca nu vreau sa ma operez. Iar doctorul italian a refuzat categoric sa-mi faca histerectomie la virsta asta. El m-a sfatuit sa astept citeva luni, sa vedem daca ramin insarcinata. Si voiam sa va mai intreb: a facut cineva de acasa tratamentul cu bicarbonat de sodiu pt fibrom si a dat rezultate? Va intreb asta pt ca aici, la Roma, e o intreaga furtuna in jurul unui doctor care sustine ca se pot obtine rezultate in cazul fibroamelor prin spalaturi cu bicarbonat. Din ce m-am mai documentat eu, si in Anglia si in SUA si in Spania exista aceasta teorie. Daca vreuna dintre dvs a facut aceste spalaturi sau stie mai multe, va rog sa-mi spuneti si mie. Astept sa-mi dati de veste! Si nu-mi luati in nume de rau ca v-am povestit ds Tutunaru...eu am reusit sa-l iert. Sanatate la toata lumea si numai bine!



mama lia
Trimise - 06/12/2006 : 14:10:52
--------------------------------------------------------------------------------

of...delicata problema....

s-a mai discutat subiectul, daca ai timp intra pe motorul de cautare .....

si eu am avut un fibrom, l-am depistat cind avea 4 cm, am facut tratamente alopate, homeopte, cu plane...si nimic...a crescut si cind a ajuns la 7 cm imi dadea niste dureri si hemoragii de nu ma puteam da jos din pat...si am ajuns la operatie si mi-a facut histerectomie subtotala (tot 37 de ani aveam la operatie), deoarece tot uterul era plin de mioame micute (celule proliferative-asa scria pe biletul de la biopsie)...dar eu la data respectiva aveam un copil si nu ma mai interesa sa fac altul ci doar sa fiu sanatoasa....

mama domnisoarei Cristina (28.09.1993)


didi-edi
Trimise - 06/12/2006 : 14:11:36
--------------------------------------------------------------------------------

Linutza
WAW!In primul rand pentru chinul prin care treci.
In al doilea rand pt ca socheaza ce spui despre Tutunaru.Parca povestesti de un medic de la tzara.
Dar, stai linistita.Eu am avut un fibrom de 6 cm , situat intracavitar de care am scapt prin operatie clasica in iunie acest an.Ma simt super acum, deci cred ca pana la urma asta a fost varianta cea mai buna pt mine.Diphereline nu mi s-a administrat, dar asta se face doar pt miscorarea fibromului si pregatirea lui pt o viitoare interventie chirurgicala.
Nu stiu cum este asezat fibromul tau, dar sa stii ca asta este o cauza de infertilitate.Din cauza asta l-am scos pe al meu si acum astept sa ma refac si sa reiau cursa.
Tratamentul naturist pe care ilastepti de la fete cred ca ar fi mai bine sa-l ceri unui medic de specialitate.Stii ca medicina inca nu are un raspuns clar referitor la aparitia fibroamelor.deci, ai grija sa nu sari din lac in putz.
Iubita, la "Asteptand un ingeras" este deschis un capitol intreg despre fibroame si sunt multe fete care fac si tratamente naturiste cu care poti schimba mai multe impresii.
Curaj si abia astept sa ne vedem acolo.
Diana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-edi spune:

multumesc Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Teonikol, eu mai vreau un copil oricum,iar in afara de asta doctorita a zis ca fibroamele vor provoca hemoragii (am avut deja una),iar unul din ele apasa pe vezica si e tare deranjant,ca ma duc la baie tot timpul din cauza asta.

Poze

One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanalu spune:

Miorita, ma bucur nespus pentru vestile bune, sper din tot sufletul sa se rezolve si cu sangerarea.

Rosa,eu am avut fibrom de 8/8 cm si mi-au facut embolizarea.Rezultatele au fost f.bune, dar nu stiu ce sa-ti spun in cazul in care mai vrei un copil.

Roxana,eu am auzit de spalaturi cu bicarbonat, in cazul scurgerilor vaginale, nu a fibroamelor. Nu stiu ce sa zic, eu am facut tot felul de spalaturi vaginale, cu diverse combinatii de plante si nu prea au ajutat.

Noela,acum tocmai am terminat o serie de tratament cu zmeur si coacaz negru si ma gandesc sa incep klimaktoplantul, dar ma cam sperii cand aud ca inainte de a scadea fibroamele trebuie sa creasca putin. Eu asi lua acest medicament in principal pentru sani caci ma cam supara cu junghiuri si intepaturi. Fibroamele, slava Domnului pe mament la tin sub control, ca s-a mirat si medicul ginecolog si mi-a zis ca o sa recomande embolizarea la toate femeile cu fibroame.

Arinna,

Salutari la toate fetele, multa sanatate si sa auzim numai lucruri bune.
Va citesc mereu desi intru cam rar pe forum caci la acest sfarsit de an sunt foarte aglomerata si nervoasa caci abia eu daca ma mai suport.
Numai bne,
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanalu spune:

Miorita, ma bucur nespus pentru vestile bune, sper din tot sufletul sa se rezolve si cu sangerarea.

Rosa,eu am avut fibrom de 8/8 cm si mi-au facut embolizarea.Rezultatele au fost f.bune, dar nu stiu ce sa-ti spun in cazul in care mai vrei un copil.

Roxana,eu am auzit de spalaturi cu bicarbonat, in cazul scurgerilor vaginale, nu a fibroamelor. Nu stiu ce sa zic, eu am facut tot felul de spalaturi vaginale, cu diverse combinatii de plante si nu prea au ajutat.

Noela,acum tocmai am terminat o serie de tratament cu zmeur si coacaz negru si ma gandesc sa incep klimaktoplantul, dar ma cam sperii cand aud ca inainte de a scadea fibroamele trebuie sa creasca putin. Eu asi lua acest medicament in principal pentru sani caci ma cam supara cu junghiuri si intepaturi. Fibroamele, slava Domnului pe mament la tin sub control, ca s-a mirat si medicul ginecolog si mi-a zis ca o sa recomande embolizarea la toate femeile cu fibroame.

Arinna,

Salutari la toate fetele, multa sanatate si sa auzim numai lucruri bune.
Va citesc mereu desi intru cam rar pe forum caci la acest sfarsit de an sunt foarte aglomerata si nervoasa caci abia eu daca ma mai suport.
Numai bne,
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Credo, ce mai faci? Ai hotarat data operatiei?Spune-ne si noua...sper ca esti bine!

MadaS, imi pare rau ca esti dezamagita, poate ca tot raul e spre bine,scoti ce trebuie si scapi...Cum mai este cu chistul endometriozic? Oare daca scapi de el exista riscul sa apara si n alta parte? Nu prea ma pricep la endometrioza iar asta cu fibroamele e numai una din problemele mele.

Rosa- eu am facut embolizare, decizia o ia medicul care te recomanda, in general trebuie ajuns la Badea de la Municipal,embolizarea se face tot acolo...Daca cel care preseaza vezica e mare si nu prea sunt sanse sa scada mult trebuie scos, nu poti astepta in asemnea situatie...dar asta numai medicul hotaraste...In general se embolizeaza fibroamele de cativa cm dar au fost si cazuri in care s-a facut unor paciente cu fibrom de 9 cm,care chiar daca nu a regresat a ramas pe loc...

Unii spun ca nu e recomandata celor care vor copii, dar cei de la Municipal spun excat contrariul...

Oanalu, Noela, Mioritza, Kim si fetelor noi!

Kimutza, ce mai faci tu ?


Didi,Intru cam rar, sunt racita,ocupata cu engleza, am dat iar in infectie urinara am uitat sa spun medicului, la care am fost azi, prima oara,ca i-am impuiat capul cu problemele mele si cu antibioticele nu ma impac oricum deloc iar altceva nu prea vad ce sa iau)
Ce sa zic de engleza inca nu stau foarte bine, abia am inceput sa fac niste ore cu cineva, de unde magazine si prieteni , doar cu sotul la cumparaturi , abia de Craciun mergem la Toronto. Stam intr-o zona turistica(vara) foarte frumoasa dar romani nu sunt , mai mult oameni in varsta oricum, cu care nu avem prea multe tangente.Oricum imi plac , cunoscutii sunt foarte sufletisti te ajuta si stiu unde sa te trimita si ce sa-ti recomande daca ai nevoie de ceva- asa am aflat si de acest centru unde am gasit voluntari care te invata limba- in f de rezultatele pe care le ai la test si de cum te prezinti in general iti repartizeaza pe cineva. Te atasezi repede de ei.Pacat ca nu ma descurc inca sa vorbesc liber - sunt foarte curiosi sa afle una alta.Si-mi gasesc imediat scuza- ca nici ei nu stiu sa vorbeasca romana de parca nu eu am venit aici.
La medic a fost amuzant deocamdata, sotul a fost pe post de translator, eu inteleg bine dar inca nu vorbesc liber, pana acolo e drum lung insa ma pot descurca in chestii esentiale daca e cazul.Am programare peste o saptamana, pe 14, la ultrasound pt fibroame ( pelvin si transvaginal)si radiografie la coloana caci ma doare foarte tare lombara de vreun an ,( Doctorul zicea in gluma ca de la sex, sa nu mai facem sex, vai zapacit mai e, )nu pot sa ma aplec si abia ma ridic din pat- am probleme si cu alte articulatii dar asta ma chinuie zilnic, mai ales in patul asta mare si moale-care nu-mi face bine deloc iar ceva tare nu gasim. Apoi imi fac analizele de sange pentru tiroida si ce a mai bifat el acolo, in functie de ce i-am mai spus.In ianuarie imi face papanicolau- medicul de familie!Asa se face aici.Astia ajuta si la nasteri, al meu sigur.Va tin la curent cu rezultatele .La sani inca nu mi-a dat de facut nimic desi i-am zis ca am avut oarece probleme si mai ales acum cateva luni m-au durut rau dar am uitat sa-i spun ca si asa se mira de lista pe care le scrisesem. Era foarte glumetz, il cunoaste cat de cat pe sot- am observat si anul trecut cand am mers la altul tot asa " mistocar" o fi umorul englezasc...Am facut si vaccin antigripal, desi sunt racita( dar nu prea se vedea) a zis ca n-are nimic. Nu m-a durur si nici reactie de la el n-am, o fi bine ori ba ?

Si pentru ca tot am dat-o pe alaturi, se pare ca de la 40 de ani trebuie sa se controleze si barbatii pentru prostata, al meu deja a primit o "amenintare" cu un control pentru la anulNeplacut, cand nu ai fot niciodata la medic.

Tocmai luasem bicarbonat azi, ca tot se vorbea, sa pun in apa sa fac gargara pt raceala - ce ziceti ? Sau mai bine cu sare?Iau si tablete de supt...Si ceaiuri...Am citit un articl, cum ca raceala ar fi data de virusi nu de bacterii- eu asa stiam, si ca se trateaza cu lichide si odihna.Sunt fan articole medicale- la cate probleme am.

Pot sa zic ca a fost practica intalnirea cu medicul, m-a si repartizat la analize in functie de ce i-am spus, nu s-a uitat pe eco sau analizele romanesti iar o radiografie la spate se impunea- toate astea fara bani, numai pe asigurarea medicala desigur.Am asteptat in jur de o ora inaite dar a trecut repede timpul.iar analizele se fac la aceeasi clinica si rezultatele se duc direct la medic.

Mergi la inceput