Bebei cu alergii (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gama spune:

Buna ziua la toata lumea.
Matei e racit in continuare, de fapt mai neplacut este ca tuseste noaptea, nu prea am pus geana pe geana azi noapte, am gresit si eu ptr ca l-am scos aseara din casa trebuind sa merg la magazin si neavand cu cine sa-l las, asa ca am mers pana in Baneasa fapt care nu cred ca i-a priit.Am cumparat ieri o jucarie din genul acela cu strazi suprapuse si garaj, ne-am chinuit sa le imbinam vreo ora, si cand am vazut in ce hal sunt facute nestand imbinate si desfacandu-se la fiec.atingere, m-am enervat f tare si-am dus-o inapoi.Nu se poate,eu una nu accept ca o jucarie de 1 milion lei sa fie atat de prost facuta si nefinisata, si pe langa asta mai avea si o banda chipurile electrica care urca masinutele la etaj si care nu mergea decat cu impuls zdravan;probabil ca sunt aduse cu adaosuri de 200%, aceleasi tipuri de jucarii dar aduse de prin alte continente costa jumatate si nici nu se compara ca design si calit.material.
Simona, felicitari pentru vaccin,trebuie sa-l repeti,nu?

si Matei(2.aug2004)
matei mai mic
octombrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Ramona, ma bucur sa aud ca v-ati distrat. Incerc din rasputeri sa cred in medicul acesta,dar...din pacate, deocamdata Tavi e exact la fel si in plus e deja super stresat de 2 sedinte de aerosoli zilnic....astept...

Simona multumim de intrebare...e la fel...pliiiin de msecretii verzi si vascoase si tusesteee!!!! Intreaba medicul pediatru despre rapelul la antigripal, eu stiu ca anu trecut i-am facut fetitei jumatate de antigripal si l-am repetat, dar nu mai stiu exact la ce interval..in ceea ce preiveste reactia, nu stiu ce sa zic, Ana nu a avut nici un fel de reactie, a mai racit, dar nu a facut gripa si am stat mai relaxata in perioada aia cu gripa aviara...

Gama- multa sanatate lui Matei si . Iti inteleg perfect nemultumirea in privinta jucariilor scumpe si de proasta calitate...am patit-o si noi...nu intotdeauna pretul ridicat reflecta si calitatea...

Va doresc un sfarsit de saptamana placut si mai ales linistit...
Sa ne auzim cu bine!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Gama, foarte bine ca ai dus jucaria inapoi...NU pot sa suport ideea de a sta asa si acepta tot ce ti se da, fara a avea nimic de spus, mai ales cind pina la urma tu trebuie sa impui regulile pentru ca tu platesti...SI vorba aia ca nu e vorba de 200.000. Chiar fetele, ce jucatii le mai luati opiilor...Bineinteles in afara de masini... masin.... masini. Nu am pic de inspiratie. As vrea ceva sa-l mai pun sa gindeasca (daca se poate),sa fie ceva nou si care sa-l implice mai mult intelectual...
Nastasika...imi pare rau de puiul mic...Sanatate!

Simona si David (10 nov)

Daviduchele meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Aaaaa,si nu stiam ca trebuie facut un rapel la antigripal. Luni intreb dr...si asa trebuie sa iau singulaire-ul...


Simona si David (10 nov)

Daviduchele meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

'NEata si de la noi,ca noi acum ne-am trezit

Imi pare rau sa aud ca toti bb sunt asa de bolnaviori.Multa sanatate si sper sa scapati repede de mucisori.
Intr-adevar ceracanele sau pungile sub ochi este un semn distinciv al alergicilor;si Matei avea niste pungi de tota frumusetea,acum au inceput sa se diminueze din fericire.
Ca si jucarii noi ii cumparam carti cu animale diferite,fructe,flori etc ca sa le invete;ii cumparam pungi cu animale:ferma de animale;animale acvatice;dinozauri etc; sorter; i-am cumparat ultima data o masinuta dar era formata din mai multe bucati pe care le putea monta in diferite pozitii si avea si un cap de pompier care de asemenea se putea monta;si evident clasicul Lego;dar eu cred ca succesul este in a te juca cu el si a invata impreuna.Am mai vazut in Cora si mi s-a parut tare dragut o carte de colorat mare care avea pe fiecare pagina numai un animal mare cat cartea si avea acuarela;dar pt el este devreme ca i-am luat si culori si le-a mancat varful pana sa coloreze.Acum ne gandim sa ii cumparam un tobogan sa il punem in casa-o sa vorbim cu Mos Nicolae sau Mos Carciun.

Nastasika te rog sa nu te superi dar eu cred ca nu ar trebui sa schimbi asa de des medicii pt ca fiecare are stilul lui si metoda lui si corpul lui Tavi mai mult are de suferit,fiind bulbersat de metodele de tratament diferite si mare minune daca nu dezvolta imunitate la medicamente si de asta nici nu isi mai fac efectul.Imi amintesc ca ziceai ca te-ai ferit la Alexandrescu de rezidenti;dar te asigur ca uneori rezidentii sunt mai buni decat doctorii cu vechime si pe noi mereu ne-au tratat perfect rezidentii de la Alexandrescu,iar spitalul ala cu minusurile lui este pana la urma cel mai bun spital de copii si ti-l recomand cu caldura.

Gama si mie mi se pare normal ca o jucarie sa fie bine facuta indifererent de pretul aceteia,si evident cu atat mai mult cu cat este si foarte scumpa.Te sustin in decizia de a o inapoia

Simona cum se simte piciul dupa antigripal?ca si noi intentionam sa il facem,sa vorbim si cu pediatra sa vedem ce zice.

Ramona ma bucur ca v-ati distrat asa de bine

Noi suntem bine,nu avem probleme cu burtica si nici de raceala nu ne apropiem.Din pacate nici pana in ziua de azi nu am facutROR-ul.am fost miercuri si ne-a reprogramat pe luni ca nu avea vaccin si cica sa ne ducem repede repede ca daca nu il face la alt copil si pe noi va trebui sa ne reprogramenze asta in conditiile in care ne-a facut programare.Sper sa trecem si peste vaccinul asta ca m-am saturat numai cand ii aud numele

Week-end placut va doresc!


Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Pisicuta, Daviduche a reactionat nesperat de bine la antigripal...Adica, doar putin nasuc si atit....SI asta in conditiiele in care l-am tot scos pe afara pe frigul asta...deci nasucul ar putea fi si de la frigul de afara.Asadar totul a fost ok la noi...De luni incepem si cura 2 de bronchovaxon...Sper sa stea sanatos pina pe 18-19 cind avem petrecerea pt 2 ani (am aminat-o pt ca nu era liber localul simbata viitoare).
Pisicuta...nici vorba sa aibe David rabdare sa ne uitam pe carticele....I-am luat fel de fel, cu animale, cu fructe, cu ferestre, dintr-alea in care descoperi mereu cite ceva la fiecare usita care iese din pagina. Nu sta mai mult de 2-3 minute.. Lego, nici vorba...Avem si dintr-alea traditionale, si Clamy, dintr-alea mai mari de cauciuc. Nici asta nu-l multumeste.
Poate o masinuta de care spui tu, montabila l-ar tine mai mult implicat...O sa caut sa-i iau.
Cum mai sunt bbeii???
Pupicei tuturor

Simona si David (10 nov)

Daviduchele meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

HI!

Ce fac fetele? Noi am fost putin pe la cumparaturi-i-am luat lu Matei un hanorac si o caciulita si o jucarioara:este un crocodil care canta,se lumineaza,isi misca ochii si coada si se invarte.evident ca matei este innebunit dupa el desi ar fi preferat sa il miste el cu vrea si se tot chinuie sa il opreasca ca sa ii impuna el miscarea.M-a pus Scaraoscki sa il invat cum sa foloseasca butonul de on/off si daca il oprim ca nu se joaca cu el imediat isi aduce aminte de jucarie si ii da drumu si canta de ne doare capul

Nastasika vroiam sa iti zic ca am vazut in Cora,defapt exact la intrare este un stand cu mancaruri vegetale si acolo aveau lapte de soia si aveau si lapte de soia cu orez-pret 59.000 ceea ce mi se pare ok,ca noi luam din hipermarket lapte de soia cu vreo 63.000.cum va mai simtiti?

Simona mercic pt info;noi in general nu avem treaba cu raceala;de cabnd este nascut a racit o singura data si atunci de fapt a luat de la spital dar eu ma gandeam ca ii fac antigripal ca este cale de la raceala la gripa si mai ales cum intentionam sa il ducem la cresa.Ma bucur ca la voi a avut efectul scontat.



Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Pisicuta, dar ce silueta ti-ai pastrat...Mie imi vine sa mor, am pus 3 kg din vara pina acum, desi mi-ar fi placut sa mai scad 2...Asa ca trebuie sa dau vreo 5 kg jos. Dar nu mai reusesc deloc sa ma mobilizez...
Cind ai sa-l duci pe Matei la cresa, ai sa vezi cit de des va raci, cel putin o perioada pina capata putina imunitate. Pentru mine a fost asa greu sa ma obisnuiesc cu el mai mereu racit, el care , ca si Matei inainte de cresa a racit doar o data asa, mai serios...
Dar sper ca din toamna cind vom merge la gradinita sa fim deja rezistenti...

Simona si David (10 nov)

Daviduchele meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Simona sigur vorbeti despre mine?ca am 56 kg,rade mama mea de mine care la 45ani are 50kg.Esti o draguta dar si eu sunt tare grasa,nu se vede in poze,dar am o burta si niste grasime pe solduri



Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Pisicuta, mai m-am uitat odata in pozele tale...Da, despre tine vb. probabil ca esti si inalta, mie imi pari tare slaba, adica genul slab...Frumos....Nu vad nici o sunculita in plus....

Simona si David (10 nov)

Daviduchele meu

Mergi la inceput