Bebei cu alergii (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Gama, Nastasika, sunteti mai bine?

Simona si David (10 nov)

Daviduchele meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

Buna ziua, suntem relativ bine, sambata am plecat din bucuresti iar unde am fost era muuult mai frig,asa ca nu cred ca fuse benefic pentru bahailal lui Matei, totusi, azi dim tusea putin productiv ceea ce e mult mai bine!!!!In rest nu sunt probleme mari, mai curge putin si nasul.....cert e ca de cand am renuntat la suzeta doarme mai linistit si respira mai bine.
Cat despre jucarii, chiar nu stiu ce sa aleg, i-am luat o masina mare cu radiocomanda, cred ca astea sunt jucarii pe care de fapt ni le doream noi in copilarie, asa ca le cumparam dintr-un impuls,caci copilu e cam mic pentru ele,asa ca noi o teleghidam si el alearga prin casa s-o prinda!Totusi, o sa-i luam probabil de sarbatori si un circuit de masini cu garaj,sper ca pana atunci sa se mai tempereze cu aruncatul jucariilor de pereti!
Apropo de lapte, eu ii dau lui matei lapte de soia dar praf, de la humana, tu pisicutza ii dai lapte....lichid?Exista ptr copii?
Pe Natasika o inteleg f. bine cu schimbatul medicilor, nici eu nu am gasit medicul in care sa am incredere, iar in ac. domeniu al alergologiei e f.necesar sa ai un dr.de incredere.

si Matei(2.aug2004)
matei mai mic
octombrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

am gasit un site cu ceva sfaturi pentru copii alergici:
www.claritine.ro


si Matei(2.aug2004)
matei mai mic
octombrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

destul de superficiala informatia din site, credeam ca e mai elaborat.

si Matei(2.aug2004)
matei mai mic
octombrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Buna seara fetelor!!!
Tavi e in continuare la fel ...astept cu nerabdare ziua de 13...cand mergem la control...nu stiu de unde mai poate avea atatia muci veeeeerzi (cam de pe 20 octombrie).
Multumesc de informatie, pisicuta.In ceea ce priveste cautarea mea de medici...eu vroiam pe cineva specializat in alergologie, ca la pediatrii buni am fost, dar au cam dat din umeri...iar cand vezi ca insista cu un tratament care deja stii ca nu da rezultate sau o medicatie cu multe efecte secundare pe termen lung (vezi prednison)iti dai seama ca undeva e o problema...si cauti in continuare pana gasesti medicul specializat....asa cum spunea si Gama. Eu am o agenda in care am scris simptomatologia si tratamentul si evolutia la fiecare criza, astfel incat atunci cand ma duc la medic imi este foarte usor sa-i explic ce si cum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

'Seara!

Gama da eu ii dau lapte lichid de soia pe care il iau din Cora-Don Simon se cheama.Nu este mentionat pe el pt ce varsta este;dar este un fel de Dorna numai ca este de soia si nu contine decat lapte,zahar,calciu si Omega6 parca.Sigur ca pun sub semnul intrebarii cantitatea de zahar pe care o contine,dar chiar si asa i-a iesit scazuta glicemia.Si cum ii ziceam si Nastasikai am descoperit unu fara zahar.Tu ce lapte ii dai?Pregomin?
Legat de jucarii noi alegem jucarii in fucunctie de varsta si care ne si convine ca pret si apoi pt selesctia finala il lasam pe el sa aleaga-ii aratam toate jucariile si el o ia pe cea care ii place cel mai mult.va spuneam ca duminica i-am luat un crocodil cantaret si ii place foarte mult,ii da drumu(l-am invatat spre durerea noastra) si il urmareste prin toata casa cum se misca si face tot felul de chestii.

Nastasika evident ca fiecare isi doreste pt copilul ei ce esre mai bun,cu atat mai mult cu cat este bolnav.Poate chiar are nevoi sa fie spitalizat si sa fie sub controlul medicilor.Noi de fiecare data cand am avut crize(din fericire numai de doua ori) am fost internati si zau daca nu a fost mai bine asa.Noi nu am fost niciodata la alergolog ci numai la pediatru si ne-au rezolvat problema.Nu stiu ce sa zic mai mult de multa multa sanatate

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

Pisicutza, eu ii dau Humana SL(lapte praf), nu i l-am schimbat de la 2 luni, exceptand cazurile cand incercam reintroducerea laptelui normal.Zi mai multe despre crocodil ,de unde, cat?Eu i-am luat o masinutza maaareeee cu radiocomanda, e incantat de ea cand se joaca taica-su, in rest o pune pe masa si-i face vant jos.
Natasika,si noi avem muci de 2 sapt dar sunt incolori, imi pare tare rau de Tavi, va dorim sa gasisti medicul care sa va ajute, multa,multa sanatate!

si Matei(2.aug2004)
matei mai mic
octombrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Salut si de la noi! Imi pare tare rau sa aud de copilasii bolnaviori, mai ales ca stiu cum e!! Daca va consoleaza cu ceva, eu la Victor al meu am observat o ameliorare foarte mare dupa varsta de 2 ani si cca o luna, parca s-a maturizat dintr-o data sistemul lui imunitar, nu mai raceste, nu mai face muci si daca ii face, ii trec in cateva zile, ce sa mai... sunt fericita!!

Am intrat sa va spun ca mi-am schimbat aspiratorul, mi-am luat unul cu filtru hepa si se simte!! Nu se mai ridica praf deloc!!

Despre parfumuri... va spun ca mai bine va lasati de ele. Eu am ajuns sa ma parfumez la serviciu cand ajung si sa sper ca pana seara imi trece mirosul, ca ai mei nu suporta, incep amandoi sa stranute si sa planga, si cel de 2 ani si cel de 32!!

Nastasika eu cred ca in materie de alergii la copii este foarte greu sa gasesti tratamentul individual optim. Practic doctorii au la dispozitie cateva medicamente pe care le combina cum cred ei, in funtie de ce experienta au, ce cazuri au mai vazut, etc.

Totusi, mucii verzi si grosi de cca 2 saptamani pe mine ma duc cu gandul la o infectie, ceva s-a suprainfectat in nasucul lui. Eu in cazuri de muci din astia ii dau Ophtamezone N (cu neomicina) picaturi de 3 ori pe zi si ii trece. Intreaba si tu medicul ce parere are.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Incep iar sa disper...starea lui Tavi nu se amelioreaza deloc...acum ii fac tratament cu un glucocorticoid (flixotide)care, citez: "reduce edemul si iritatia in peretii cailor aeriene mici din plamani, ameliorand astfel problemele respiratorii". Ii fac aerosoli de 8 zile cu doza dubla decat cea mentionata pe prospect si nimic, nici un semn de ameliorare...incep sa-mi ridic serioase probleme cu privire la acest tratament...nu stiu daca este cel mai potrivit..Tavi nu suiera, deci nu are o inflamare a cailor respiratorii, el tuseste si e plin de secretii purulente vascoase, asa ca nu stiu cum ar putea acest tratament sa-i amelioreze starea...cu problema asta m-am si dus la dr. Cernatescu si chiar el mi-a spus ca nu se aude Weezing-ul. Nu reusesc sa mai inteleg nimic. Stau si ma gandesc daca are sens sa mai chinui copilul cu acesti aerosoli si doza asta atat de mare.2ml de 2 ori pe zi, in conditiile in care pe prospect scrie: copii si adolescenti cu varsta intre 4 si 16 ani 1ml de 2 ori pe zi...sunt atat de frustrata, chiar nu reusesc sa-i dau de capat? sau mai bine zis unde sa ma mai duc? Sper sa-mi intelegeti disperarea si frustrarea...

Nastasika, intr-un moment de disperare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Andries mi-ai luat vorba din gura. Mucutii astia verzi sint de la o infectie, asa cred si eu. La alergie sint mai lichizi si transparenti.
In conditiile astea doza de aerosoli e prea mare probabil. Nu cred ca trebuie intrerupt tratamentul, doar redus. Si trebuie gasita sursa infectiei si tratata asta.
Cind mergeti inapoi la medic? Cu cit mai repede cu atit mai bine. Nu poti sa-l suni si sa-i explici despre ce este vorba? Nici nu e bine sa stea copilul cu atita vreme cu o infectie netratata.
Of, sper sa-i dati de capat. Chiar aveti nevoie de un medic bun, al vostru, care sa apuce sa-l cunoasca pe copil.
Se spune ca nu exista boli ci bolnavi. Fiecare om e altfel, la aceeasi boala reactioneaza oarecum diferit si tratamentul nu e neaparat acelasi (fie si ca doza) pentru toti.
Multa sanatate si sa ne tii la curent.
Cum sint ceilalti bebei?
Noi sintem bine, bat in lemn. Sper sa auzim numai vesti bune.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput