copilul are SIDA,-sa spun sa nu spun....

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Pai BIRD70, tu lucrezi intr-un mediu in care HIV e la ordinea zilei.exact cum ma asteptam. esti super avizata,obisnuita cu boala asta parsiva.de fapt cu existenta ei. nu te comporti cu un bolnav sida asa cum o fac eu, care eu probabil as inmarmuri putin auzin ca bebe ce se joaca impreuna cu al meu are HIV. sti si respecti regulile pt ca sti ca e o realitate. HIV asta exista chiar langa tine. LANGA MINE EXISTA DOAR TEORETIC.

eu sunt mai..tinerica,vin din generatia asta noua, liceul l-am terminat in 2000. si zau ca se facea sex, si zau de regula nu cere nimeni analize nimanui. si ,asa ca un apropo, am terminat liceu f bine cotat in oras, adica "de copii cuminti"

pe tine, te inteleg ca ai pune de-o analiza in cazul unei noi relatii, mediul profesional te pune in legatura cu REALITATEA.


Acum as dori sa-mi raspunda la intrebare si altii, care nu fac parte dintre cadrele medicale. cati au cerut partenerului(sotului) testul hiv??

eu una recunosc ca am tremurat toata cand l-am facut(in sarcina). si eu si al meu sot,mai bine spus eu am cam tremurat vazandu-l pe el..tremurand(deh,barbatii mai..umblareti).l-am facut cu toata constinciozitatea de care eram capabila la 22 de ani,gandindu.ma la copil.

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

AC, la noi la gradi actele medicale ale copilului sunt private...doar educatoarele (si nici macar) stiu istoricul medical al copilului...(de ex copilul meu nu e vaccinat).
Asta este riscul pe care il asumi cand iti duci copilul in colectivitate...

Parerea mea este, ca riscul ca sa ia HIV de la un copil infectat coleg de gradinita cu el (chiar daca sangele celui infectat ajunge in contact cu sangele celui sanatos, sunt putine sanse ca cel sanatos sa ia HIV, stiati??) este la fel cu o banala raceala luata de la gradi care sa ii fie fatala...(sper ca m-am exprimat bine)...

Vreau sa spun ca sunt atatea pericole in colectivitate (fie la gradinita, fie la locul de joaca, fie cu copilul in trafic, fie chiar si acasa) incat a lua Hiv este una dintre ele...
De ex, intr-o dimineata cand sa iesim afara cu copii la joaca, pe trotuarul care duce la locul de joaca am dat de o vipera cu corn, 2 copii deja trecusera in viteza de ea...pe restul i-am luat pe sus inapoi in clasa (putea sa muste pe vre-unul si sunt mortale), cand plecam cu David de la gradi a cazut o creanga de palmier imensa chiar langa obrazul lui, alta data un copil a fost muscat de un musuroi de furnici rosii (care sunt si astea otravitoare), alta data o fetita (de la alta grupa) care e si ea alergica la alune, a furat din mancarea alui copil (care continea alune) si s-a umflat cat o mingie (noroc ca salvarea a venit in 2 minute si i-a salvat viata)...si lista ar putea continua...
Sunt riscuri de care nu stii...nu ai cum sa le previi oricate masuri de precautie ai lua...
Si hiv nu este mai periculos decat oricare dintre ele...si se poate intampla oriunde...(de unde stii ca un copil de la gradi nu are un vecin cu hiv cu care se joaca, si este infectat si pana sa se afle il infecteaza pe al tau...)???

Eu sper doar ca toate sa ne ocoleasca, am incredere in educatoare si in colectivul de copii...si cu Dumnezeu inainte!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

quote:
Originally posted by sinzi_ana

AC, la noi la gradi actele medicale ale copilului sunt private...doar educatoarele (si nici macar) stiu istoricul medical al copilului...(de ex copilul meu nu e vaccinat).
Asta este riscul pe care il asumi cand iti duci copilul in colectivitate...

Parerea mea este, ca riscul ca sa ia HIV de la un copil infectat coleg de gradinita cu el (chiar daca sangele celui infectat ajunge in contact cu sangele celui sanatos, sunt putine sanse ca cel sanatos sa ia HIV, stiati??)



Stiam ca-i mic. E un risc si-l vreau micut. Noi p-aci prin Europa n-avem asa natura salbateca... asa ca luptam si noi cu ce avem.
Si la noi la gradinita dosarul medical este privat. Dar e o fetita care vine cu-nsotitor. Si e foarte ok. Adica fetita participa in toate jocurile si fii-mea vrea si ea insotitor.Si nu-i singura... geloasa de atentia speciala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Andrada, cred ca AC se referea la "salbaticie" cand am dat exemplu cu sarpele...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

quote:
Originally posted by sinzi_ana

Andrada, cred ca AC se referea la "salbaticie" cand am dat exemplu cu sarpele...




Ha, ha ...sau furnici rosiii... Mi-am ratat admonestarea.
Ce credeai ca fac nord-americanii salbatecuti? Hmmm... ma mai gandesc cei doi de la mine de acasa... cam sunt... Hmmm sa investigam... da nu poci din departare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by AC
Daca ai un accident de masina ca ai atac cardiac asta e, dar daca ai un accident de masina ca nu ti-ai luat medicatia si nu ai prevenit pe cat posibil tie criza ... nu mai e acelasi lucru. In fapt daca se putea preveni "accidentul" atunci exista un vinovat si scuza cu s-a intamplat nu mai tine.

Daca s-a intamplat o nenorocire ce importanta are cine-i vinovat? Ce importanta are daca omul ala si-a luat sau nu medicamentele in dimineata aia? Cateodata pur si simplu nu exista vinovati. Daca tu esti inainte de ciclu si esti mai nervoasa si mai impulsiva la volan asta inseamna ca ar trebui sa se interzica femeilor sa conduca in anumite zile ale lunii? Sau sa le interzica sa conduca de tot? Sau poate nu ar trebui sa lase tinerii sa conduca pentru ca au tendinta sa bea si sunt mai neatenti. Sau poate pe baza de statistica francezii ar trebui sa te dea afara din tara sau sa iti interzica sa lucrezi pentru ca un procent mare de roamani ajunsi acolo sunt la furat si conform statisticilor, ca sa evite riscul de-a fi furati sa nu iti ofere nici o sansa.

quote:
Asa ca poate legea ar trebui sa se schimbe.... eu asta argumentam ca legea in care educatoarele nu stiu, un personal autorizat nu-i prezent cand un bolnav contagios se afla intr-o comunitate de iresponsabili... nu-i o lege buna.

Legea ar trebui sa ceara educatoarelor sa trateze toti copiii cu aceleasi precautii ca si cand ar fi bolnavi. Probabil ca in Franta asa este pentru ca aici asta-i regula.

quote:
Si eu da, as da in judecata statul pentru ca nu a asigurat in cadrul invatamantului public sanatatea copilului meu. Si asa cum cei care au dat in judecata spitalele pentru ca prin transfuzii s-au capatuit.. Nici ei nu au acceptat ca e ok ceeea ce li s-a intamplat... si uite asa s-a mai schimbat ceva intr-o lege careia putin ii pasa de ceva putin probabil...

E o diferenta mare intre cei care s-au infectat cu transfuzii pentru ca transfuziile alea trebuie sa fie sigure si un deficit, o problema a facut ca acele transfuzii sa imbolnaveasca oamenii. Pe cand in scoli sau in orice comunitate in care traiesti iti asumi un risc, atata timp cat nu este nevoie sa dovedesti ca esti sanatos din toate punctele de vedere, trebuie sa iti iei masuri de precautie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by flaviutza

Pai BIRD70, tu lucrezi intr-un mediu in care HIV e la ordinea zilei.exact cum ma asteptam. esti super avizata,obisnuita cu boala asta parsiva.de fapt cu existenta ei. nu te comporti cu un bolnav sida asa cum o fac eu, care eu probabil as inmarmuri putin auzin ca bebe ce se joaca impreuna cu al meu are HIV. sti si respecti regulile pt ca sti ca e o realitate. HIV asta exista chiar langa tine. LANGA MINE EXISTA DOAR TEORETIC.

Vezi tu...problema este la tine nu la cei care au SIDA. Tu nu esti informata, tu nu cunosti caile de transmitere, tu nu stii ce masuri de precautie sa-ti iei, tu nu stii ce sa faci daca suspectezi o contaminare. Cand ai sa stii toate astea si ai sa treci peste anxietatea pe care ti-o provoaca ideea ca HIV exista in jurul tau, ai sa te simti mult mai relaxata . Exista boli mult mai rele, exista accidente cu mult mai tragice decat o infectie cu HIV. Asta nu inseamna ca trebuie sa lasi garda jos si nici sa devii paranoica cu toate problemele ce pot sa apara in viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

recunoasc ca si la noi este problema birt70, dar asta nu justifica ascunderea seropozitivitatzii fatza de cei expushi riscului de a convietzui cu asha ceva. Frica si anxietatea unora este alimentata si de acest lucru, la care se adauga ,bineintzeles si faptul ca hiv este o problema care ar trebui sa fie revendicata la nivel natzional, sa existe reguli speciale si UN SISTEM care sa trateze problema.

Un sistem in care sa se regaseasca norme legale cu privire la hiv: drepturi si obligatzii pentru seropozitivi, sanctziuni pentru cei raspunzatori de incalcarea normelor de igiena si preventzie...de transmiterea bolii, sa se creeze centre de informare, care nu doar sa fie puse la dispozitzia celor interesatzi, ci sa se implice direct si des in activitazti educatzionale, in teren, sa emita un regulament special care sa cuprinda acel intreg spectru de implicatzii ale bolii, astfel incat sa nu mai existe in Romania noastra oameni gde genul "eu sunt problema".

vis-a-vis de vina... am invatzat ca din punct de vedere lagal raspunderea minorului este limitata: daca imi aduc bine aminte minorul sub 14 ani nu raspunde penal, cel intre 14 si 16 ani raspunde penal, numai daca se dovedeshte ca a savarshit fapta cu discernamant (si aici am ceva comentarii pe care le voi adauga mai tarziu), iar minorul care a implinit varsta de 16 ani raspunde penal.




diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

sa luam doua spetze cat se poate de simple; si daca e posibil, cei care au acces la legislatzia in vigoare sa ne ajute la rezolvarea lor (pentru necunoscatori, un caz concret, dar absolut ipotetic), sau eventual jurishti, avocatzi, magistratzi, cu toate ca ma indoiesc ca au timp de DC. Sper sa ma inshel.

spetza 1:
Copil sanatos, il numim PV (parte vatamata), inscris la o gradinitza, cu 30-35 de copii in grupa, se infesteaza cu Hiv in urma unui accident (punem si noi cea mai tragica varianta). Copilul sanatos si cel seropozitiv - il numim CS - s-au jucat in curtea gradinitzei si au alergat, s-au impiedicat, s-au julit si s-au sters reciproc si pe sine si pe partenerul de joaca, si-au pipait reciproc ranile sangerande, si nu au spus educatoarei despre rani, decat dupa intrarea in incinta gradinitzei. Evenimentul a ajuns la cunoshtintza parintzilor; educatoarea le-a spalat si le-a pansat juliturile, sau nu (depinde cat de tare s-au julit si cat sange le-a curs). Nici educatoarea, nici parintzii nu erau informatzi asupra conditziei lui CS. La aproximativ 10 luni, copilul raceshte grav, e internat in spital si se descopera ca este seropozitiv.

Parintzii doresc sa depuna plangere, vor dreptate si se adreseaza organelor de cercetari penale sa investigheze cazul.

Eu ma intreb in primul rand impotriva cui adreseaza plangerea penala, cum actzioneaza organele de cercetare penala, si ce solutie se da in cazul acesta?

Daca nu raspunde nimeni la prima spetza, ma interesez eu si revin asupra spetzei 1 si cu raspunsul.




Spetza 2: Copil de 15 ani, seropozitiv (MS), pus in tema, are colega de clasa o minora (MV) de 14 ani jumatate care nu stie de starea lui MS si o saruta apasat, repetat cu acceptul acesteia in pauza dintre ore, bineintzeles, ii sangereaza gingia puternic, MV are un herpes la gura si prin sarut s-a rupt coaja (am imaginatzie) si a sangerat si ea de asemenea. La un an de la eveniment afla intamplator cum ca acest coleg este seropozitiv si i se face testul, la insistentza parintzilor si afla ca si ea este seropozitiva.

Parintzii depun plangere catre organele de cercetare penala impotriva minorului.
Care este solutzia in acest caz?

diana

Mergi la inceput