copilul are SIDA,-sa spun sa nu spun....

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

AC, tu te simti atacata, eu doar mi-am spus parerea referitoare la ce razbate din mesajele tale. Si aia e FRICA!
Daca citesti cartea care ti-am recomandat-o, poate capeti ceva idei.
Dar pt asta, trebuie bunavointa si toleranta.
Daca nu ai date concrete, pe ce iti intemeiezi ideile ca daca a cazut si si-a spart capul ia HIV daca e cineva in prejama care are asa ceva?????
Mie mi se pare ca pun intrebari de bun simt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Tu ce sustii Felicity ca daca o persoana sanatoasa este muscata la sannge de una bolnava nu-i risc de infectare?
Sau o rana sangeranda intra in contact cu sangele unei persoane infectate tot nu-i risc de infectare?
Daca nu exista risc de infectare sunt eu tampita, iar tu atoatestiutoare.
Din mesajele mele razbate porudenta si frica... pana la a ma diagnostica tu... iti recomand putin bun-simt s-o diploma... ca diplomatie... nu-i cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

AC: se pare ca tu esti foarte "manierata", dovada o stau vorbele tale referitoare la bunul meu simt .
tocmai cand vorbeam de toleranta si bunavointa.
nu impartasesc tzatzismele asa ca ma voi retrage, intre timp daca ai cumva data concrete despre vreun copil muscat la sange si infectat cu HIV, sa ma anunti si pe mine.
prefer informatia pura, fara rastalmaciri personale.
si parca imi amintes ca odata m-ai apelat si pe PM cu mesaje agresive, sper de data asta sa ramanem strict in public.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Fara incitari inutile, sa revenim la subiect
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by AC
Sunt curioasa cum si ce ati spune voi unui copil de trei ani. Eu n-am ajuns la o concluzie in acest sesns.. dar astept sugestii.

Copiii, chiar si la 3 ani inteleg tabuu-ri si reguli. Ai sa vezi ca sunt mult mai incapatanati in a le respecta daca le bagi in cap de timpuriu. Pur si simplu le spui ca nu au voie sa atinga sansele altuiva pentru ca este periculos si se pot imbolnavi.

quote:
Sanzi ba cred ca-i o comparatie buna... prevenite fiind evitati o nenorocire pentru acei copii... si preveniti fiind putem evita multe .

Si ce importanta are cand stii sau cand nu stii? Cand e vorba de copii accidentati care sangereaza trebuie sa tratezi ca si cand ar exista contaminare. Eu am avut copiii la gradinita si nu sunt niste cuminti, au mai avut si zgarieturi dar nu au fost intamplari care sa implice mai multi copii si sange de pe unul sa ajunga pe altul. Asta nu inseamna ca nu exista dar as spune ca se intampla foarte rar. Si totusi atunci cand un copil sangereaza personalul de la gradinita trebuie sa actioneze ca si cum copilul este bolnav, trebuie sa foloseasca manusi, sa curete rana, sa evite orice contaminare, sunt niste precautii standard care trebuie sa le iei. Daca copilul meu ar fi implicat intr-un accident in care s-a contaminat cu sange de la alt copil, as aborda imediat parintii direct sau prin intermediul personalului medical din spital sau GP si as propune un schimb de analize. Copilul meu face analize si copilul lor face analize iar doctorul va primi rezultatele, nu le va comunica celorlalti parinti iar in cazul in care unul din copii este bolnav se pot lua masuri imediate cu antivirale pentru a impiedica infectia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

quote:
Originally posted by bird70

quote:
Originally posted by AC
Sunt curioasa cum si ce ati spune voi unui copil de trei ani. Eu n-am ajuns la o concluzie in acest sesns.. dar astept sugestii.

Copiii, chiar si la 3 ani inteleg tabuu-ri si reguli.

..... Daca copilul meu ar fi implicat intr-un accident in care s-a contaminat cu sange de la alt copil, as aborda imediat parintii direct sau prin intermediul personalului medical din spital sau GP si as propune un schimb de analize. Copilul meu face analize si copilul lor face analize iar doctorul va primi rezultatele, nu le va comunica celorlalti parinti iar in cazul in care unul din copii este bolnav se pot lua masuri imediate cu antivirale pentru a impiedica infectia.



Daca te ti se pare atat de simplu pentru mine discutia s-a oprit aici. Eu sustin ca pentru majoritatea copiilor de trei ani acest avertisment va fi ascultat mai intotdeauna. Asa cum asculta de orice alta regula. Va fi o minoritate care va asculta mereu si una care nu va asculta niciodata.
Eu cred ca tocmai pentru ca nu-s capabili de mai mult legea ii face iresponsabili, te obliga sa-i supraveghezi in continuu acasa etc.


Iar scenariul cu daca D-ne fereste ar fi un accident de acest gen si s-ar alege cu ceva... Tu chiar crezi ca parintele imbolnavitului va da antivirale si calm isi va mentine copilul acolo ? Acela nu va fi innebunit de durere? E o sansa minima ca acei parinti sa accepte cu resemnare lovitura. Daca-s oameni de buna calitate se vor intoarce contra statului si scolii care nu i-a protejat, iar de-s mai putin oameni... vanatoare de vrajitoare. De aceea nu-mi place vacuumul de legislatie... pentru ca ce s-ar intampla intr-un asemenea caz... risca sa fie infiorator de discriminatoriu, risca sa justifice tot tabu-ul existent in jurul acestei boli.

Off-topic

Felicity daca tu crezi ca poti categorisi fara drept la replica te-nseli. De asemenea intr-o discutie bunul simt cere sa raspunzi la intrebarile celorlati nu sa pui doar tu. Si la asta ma refeream. Iar legat de PM-ul referitor la amniocenteza te rog sa-l publici s-apoi sa afirmi ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

BIRD70, iar vorbim din carti. copilul la 3 ani ,cel putin al meu, daca-i spun ca in cana nu e cola, e cafea, nu are liniste pana nu verifica personal.

ce spui tu, e frumos, si,iar, ma repet DIN CARTI. stim de HIV, imposibil sa nu fi ajuns informatia peste tot ,dar pana nu avem galeata de apa rece in cap care sa ne trezeasca din somnic( a se citi : colegul lu fimea are hiv, vecinul de la 4 etc) stai calm, vom considera HIV ceva ce exista,da,pe hartie, dar e foarte departe de noi.


Acum eu va intreb: cati dintre dvs nu ati avut macar o singura data un contact sexual neprotejat? cati,atunci cand ati facut sex/dragoste cu actualul/actuala sot/sotie ati trecut initial pe la testare? cati ati facut PE BUNE analizele alea pt casatorie unde hiv e obligatoriu?
si acum : ati mai fi procedat asa daca ati fi avut cel putin o cunostiinta(ati auzit de cel putin un caz) HIV pozitiv?

eu una recunosc ca nu l-am tarat pe sot la testare inainte de....

ori, poate, ne-om fi casatorit toti /toate virgini/virgine?


si atunci, daca noi am procedat asa, ce asteptari avem de la adolescentii nostri??? poate chiar s-ar feri daca ar sti ceva cazuri concrete printre prieteni. si in mod sigur s-ar obisnui cu asta si nu i-ar mai trata ca pe niste ciumati. ar realiza,acesti tineri ai nostri, ca persoanele purtatoare sunt oameni ca noi, cu doua manini etc, nu monstrii de care te feresti.


din cate stiu eu in RO sunt doua cazuri teoretic obligatorii .
1)la casatorie
2)atunci cand un parinte adopta un copilas(aici nu sunt chiar asa sigura 100% daca e obligatoriu, dar oricum majoritatea il fac, asa, ca sa stie daca au sau nu de luptat cu o problema majora)




ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by flaviutza

BIRD70, iar vorbim din carti. copilul la 3 ani ,cel putin al meu, daca-i spun ca in cana nu e cola, e cafea, nu are liniste pana nu verifica personal.

Copiii sunt foarte impresionabili cand vorbesti de sange, incearca atunci cand s-a julit. Din experienta mea copiii se sperie foarte tare la vederea sangelui si poti incepe sa le bagi in cap teoria cu sangele tau si sangele altora . Evident ca nu toti copiii raspund la fel dar la un moment dat o sa faca click daca insisti. Pana atunci trebuie sa te bazezi pe educatoare care sa iti aduca la cunostinta orice eveniment in care a avut loc schimb de sange. In cazul in care contaminarea s-a produs se poate face un tratament agresiv cu antivirale si infectia se poate evita. Ce trebuie sa intelegeti este ca nu exista doar HIV pe lumea asta, mai sunt atatea boli ce se pot lua la fel, hepatitele B si C sunt boli mai bune? Poate tuseste cineva pe copilul tau si a facut tuberculoza, se joaca afara si face chist hidatic de la rahatul de caine sau ascaridioza tot de acolo.

quote:
ce spui tu, e frumos, si,iar, ma repet DIN CARTI. stim de HIV, imposibil sa nu fi ajuns informatia peste tot ,dar pana nu avem galeata de apa rece in cap care sa ne trezeasca din somnic( a se citi : colegul lu fimea are hiv, vecinul de la 4 etc) stai calm, vom considera HIV ceva ce exista,da,pe hartie, dar e foarte departe de noi.

Eu lucrez in spital cu bolnavi psihic, majoritatea au si probleme cu droguri injectabile. Unii dintre ei au SIDA, altii au hepatita B, altii nu le au inca. Unii sunt adusi de politie intr-o stare deplorabila, plini de rani si trebuiesc ingrijiti. De asemenea pot deveni violenti cu personalul sau cu ei, se taie pe maini. Asta nu este motiv sa dezvolt o fobie fata de oamenii astia. Atat timp cat iti iei masuri de precautie si respecti standardele in vigoare este safe. Accidente se pot intampla si s-au intamplat, se iau masuri si gata. Avem pacienti de care stim ca au SIDA dar ca regula generala nu sunt testati obligatoriu, asa ca toti sunt tratati cu aceleasi masuri de precautie ca si cei care sunt bolnavi.

quote:
Acum eu va intreb: cati dintre dvs nu ati avut macar o singura data un contact sexual neprotejat? cati,atunci cand ati facut sex/dragoste cu actualul/actuala sot/sotie ati trecut initial pe la testare?

Ce spui tu e adevarat dar cand am inceput eu nu erau cazuri de SIDA si se stia foarte putine despre bolile venerice. Astazi daca ar fi sa raman singura si daca as considera o relatie nici prin cap nu mi-ar trece sa fac sex neprotejat si cu siguranta as cere test de HIV si hepatita B si C, plus clamidia si restul minunilor mai marunte . Iar copiii mei nu vor fi asa ignoranti cum am fost eu pentru ca are cine sa le spuna si sa le bage in cap ce riscuri sunt intr-o relatie neprotejata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by AC
Iar scenariul cu daca D-ne fereste ar fi un accident de acest gen si s-ar alege cu ceva... Tu chiar crezi ca parintele imbolnavitului va da antivirale si calm isi va mentine copilul acolo ? Acela nu va fi innebunit de durere? E o sansa minima ca acei parinti sa accepte cu resemnare lovitura. Daca-s oameni de buna calitate se vor intoarce contra statului si scolii care nu i-a protejat, iar de-s mai putin oameni... vanatoare de vrajitoare. De aceea nu-mi place vacuumul de legislatie... pentru ca ce s-ar intampla intr-un asemenea caz... risca sa fie infiorator de discriminatoriu, risca sa justifice tot tabu-ul existent in jurul acestei boli.

Si daca un astfel de scenariu s-ar intampla, ar fi un ACCIDENT. Nimeni nu ar avea nici o vina, nici copilul bolnav, nici parintii care nu sunt obligati prin lege sa dezvaluie aceasta informatie, nici educatoarele, nici statul. Daca un individ face un atac de cord la volan si omoara pe cineva drag tie? Ce faci? Te duci sa dai in judecata medicul de familie al omului? Sau poate politia rutiera? Ceri sa se interzica cardiacilor sa conduca? E o vorba aici: shit happens! Se pot intampla lucruri mult mai rele decat o infectie cu HIV, sunt oameni care au HIV de 20 de ani si duc o viata normala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

quote:
Originally posted by bird70

Si daca un astfel de scenariu s-ar intampla, ar fi un ACCIDENT. Nimeni nu ar avea nici o vina, nici copilul bolnav, nici parintii care nu sunt obligati prin lege sa dezvaluie aceasta informatie, nici educatoarele, nici statul. Daca un individ face un atac de cord la volan si omoara pe cineva drag tie? Ce faci? Te duci sa dai in judecata medicul de familie al omului? Sau poate politia rutiera? Ceri sa se interzica cardiacilor sa conduca? E o vorba aici: shit happens! Se pot intampla lucruri mult mai rele decat o infectie cu HIV, sunt oameni care au HIV de 20 de ani si duc o viata normala.



Daca ai un accident de masina ca ai atac cardiac asta e, dar daca ai un accident de masina ca nu ti-ai luat medicatia si nu ai prevenit pe cat posibil tie criza ... nu mai e acelasi lucru. In fapt daca se putea preveni "accidentul" atunci exista un vinovat si scuza cu s-a intamplat nu mai tine.

Asa ca poate legea ar trebui sa se schimbe.... eu asta argumentam ca legea in care educatoarele nu stiu, un personal autorizat nu-i prezent cand un bolnav contagios se afla intr-o comunitate de iresponsabili... nu-i o lege buna.

Si eu da, as da in judecata statul pentru ca nu a asigurat in cadrul invatamantului public sanatatea copilului meu. Si asa cum cei care au dat in judecata spitalele pentru ca prin transfuzii s-au capatuit.. Nici ei nu au acceptat ca e ok ceeea ce li s-a intamplat... si uite asa s-a mai schimbat ceva intr-o lege careia putin ii pasa de ceva putin probabil...

Mergi la inceput