Cirese de Mai-Iunie 2006 (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

quote:
Originally posted by ama_kaly

quote:
Originally posted by carminabulina

Viviana, eu is pe aici dar foarte bolnava saracutza de mine . m-ai intrebat zilele trecute cum se impaca Mihnea cu cerealele? Ce sa zic? Nici prea prea nici foarte foarte. Le mananca dar nu mai vrea lapte neam dupa aia. La ora actuala suntem in felul asta de difersificati: la a doua masa (10-11) cereale de la humana cu mar, 2 linguri cu 60 ml lapte iar la a 4 a masa (18-19.00) cereale milupa orez, asta seara i-am facut 3 linguri+90 ml lapte. Si eu voiam sa-i dau dovlecel saptamana viitoare dar m-a "prostit" Ioana si cred ca o sa-i dau si eu dovleac ( pt. Ioana). Problema ar fi ca daca incep sa-i dau si leguma ar insemna sa mai renunte la o masa de lapte si nu stiu daca este foarte indicat. Asta e copilul meu care mananca putin dar rar .

Ieri m-am intalnit cu MihaelaF si cu bebe Rado si nici nu stiti de ce surprinza am avut parte......Am Fost Colege de liceu, la Sincai, aceiasi generatie, eu la B si ea la A. Mihaela tot spunea ca ma cunoaste ea de undeva dar nu stia de unde, pe urma si mie mi s-a parut ca as cunoaste-o de undeva dar nici prin cap nu mi-a trecut ca de la liceu si absolut intamplator, intr-o discutie despre locurile de munca foste si viitoare, ne-a picat fisa de unde ne cunoaste. Am facut si poze cu Rado care este incredibil de frumos, creol cu okii albastrii , dar astept consimtamantul ei ca sa le pun.

Ama, poti mama sa faci ce vrei cu diversificarea si introducerea alimentelor atat timp cat pastrezi 2 reguli de aur, eu as zice 3 :
-sa incepi cu o cantitate mica
-sa introduci treptat produsul
-sa lasi macar 2-3 zile intre alimentele noi introduse
adica azi ii dai dovleac, ii dai mai putin, maine mai mult si tot asa, si cam la 2-3 zile de la dovleac bagi si cartoful dulce.
Al doilea fruct poate fi piersica, inca se mai gaseste pe piata la preturi rezonabile, mar copt si cam atat stiu eu, or mai fi si altele dar nu-mi amintesc la ora asta...dupa cum am sapus sunt foarte bolnava...saracutza de mine .

[poze carmina
www.dropshots.com/carminabulina" target="_blank">filmuletze Mihnea

uite cum cresc



Carmina si eu tot Sincai am terminat. Hai sa facem clubul fostelor sincaiste..eu una sunt indragostita de liceul ala.

Eu de Seby (27 aprilie 2006)

Poze mami, tati si Seby

Erik Sebastian



Asta am gasit la capitolul anterior dupa ce am dat linkul la capitol nou, ca sa nu ramina nevazut il pun aici, ca pre nu se vad mesajele Amei ca apar in urma.
Ama .


doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena
www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">Filmulete cu Natalita-Elena
Asa de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Eu mi-am bagat in favorites toate linkurile cu diversificarea, dar sunt asa de ametzita de la servici ca o sa ma duk sa ma culc, las cititul pe mai tarziu, imi iau si puiul care toata ziua a stat treaz, dupa cum mi l-a parat bona lui
Ioana, am inteles, cartofii dulci sunt aia "americani", roz si lungi de parca s-ar vinde la metru
Doroti, mi-a placut postarea ta, aia cu caractere mari si roshii, hai ca esti amuzanta!
Cami, dovada ta este graitoare... cred ca, intr-adevar ai inceput diversificarea... doar n-ai trucat pozele
Mikiion, foarte multumesc pentru traducere, am bagat si pagina cu postarea ta in favorites


Lacri si Razaciosul Alexandru 30 mai 2006


ALBUM POZNE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

quote:
Originally posted by carminabulina


DianaR, mesajul acesta finutz si frumos este un mesaj editat.
Cu ce m-a deranjat pe mine acest mesaj iti spun imediat:
1. Este, am mai spus-o,un mesaj foarte NEPOLITICOS. Chiar asa, nu vi se pare ca nu isi avea rostul? pentru ce l-a scris? Cumva ca noi sa nu mai folosim alte fonturi sau alte culori ca pe ea o obosesc toate brizbrizurile astea si ca nu le poate citi? (Asta era in mesajul original). Daca nu asta a fost scopul mesajului, atunci care? De ce l-a scris? Degeaba?
Nici mie nu-mi plac multe lucruri in viata asta, matreatza vecinului, caria colegului, bluza verisoarei, dar sa stiti ca ori o spun din prima clipa cand vad persoana respectiva ca ma deranjeaza cu ceva ori nu o mai spun deloc. Si stii de ce? pt. ca ar fi nepoliticos ca dupa o perioada lunga de timp sa ma trezesc asa din senin, cum a fost si mesajul Andreei, si sa comunic ca de fapt mie imi sta mancarea in gat de cate ori iti pui bluza albastra. Sunt convinsa ca se va intelege exact ce am scris si ce am vrut sa spun asa ca daca va faceti ca nu intelegeti eu o sa scriu pana va lamuresc.
De suparat de-adevaratelea nu s-a suparat nimeni, adica nu i-a sarit nimanui tandara dar nu cred ca a picat bine fetelor care scriu colorat. De fapt, s-a suparat Andreea. Si asta e se mai supara omul. Acum mie daca cine imi spune ca sunt nepoliticoasa eu nu intorc spatele si fug, lasand in urma mea omul nedumerit, ba eventual imi cer si niste scuze daca e cazul si aici este cazul, ca nu a intrebat-o nimeni daca ma citeste sau nu si de ce o face. Nu stiu de ce a simtit ea nevoia sa o spuna asa "brutal"?
BA colac peste pupaza ati mai aparut cateva cu aceiasi doleanta...FOARTE URAT. Sa inteleg ca ati stat stresate atatea luni de scrisurile noastre si nu ati avut curaj sa spuneti nimik? A facut-o Andreea si .....nici nu mai continui ca nu-i frumos. Sunt lucruri care nu se cer intottdeauna a fi spuse, asta era de fapt ideea acestui mesaj lung care sigur va va irita pe multe. Sincer imi pare rau, dar daca va irita va rog cel putin sa o spuneti pe fata nu pe mess si pe la telefoane...
Chiar asa Luana, ai facut sondaje de opinie de ai ajuns la concluzia ca nu a suparat pe nimeni Andreea? Pe mine de ce nu m-ai intrebat?[poze carmina
www.dropshots.com/carminabulina" target="_blank">filmuletze Mihnea

uite cum cresc

Subscriu. Si mie mi s-a parut f nepoliticos mesajul Andreei.
Si subscriu si la tot ce a spus Ioana.
Eu de Seby (27 aprilie 2006) Poze mami, tati si Seby Erik Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

Lyly,poti sa ne dai si noua link-urile cu diversificarea?Ca io tarziu mi-am dat seama sa fac asta si am doar o pagina din ce s-a discutat despre diversificare la favorite asa ca please fie-ti mila.



dewww.snugglepie.com/ezb/317544.png" target="_blank">Ruty&Erikutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

Mai fetelor, dragelor va rog eu mult nu va mai certati.
Da nu vati pus intrebarea ca poate Andreea nu sa suparat da si luat vacanta ca e singura cu bb acasa si nu o sa aiba timp sa intre pe aici?Sau se stie sigur ca sa suparat, si eu am pierdut ceva??
Eu nu sunt de partea nimanui, cine vrea citeste, cine nu nu, cine vrea pune culoare(si aici cred ca cea mai necitibila culoare e a mea, da nu o schimb, ma ertati) cine vrea nu pune s.a.m.d.
Va rog mult faceti pace, ca chiar invat multe de aici si daca va mai suparati toate si nu intrati eu ce ma fac???Ca ai nostri asa sunt in urma ca nici ser fiziologic nu vor sami dea pentru mucii lu bb...


P.S. Iarasi imi cer scuze de la ralucutza

doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena
www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">Filmulete cu Natalita-Elena
Asa de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

DianaR, in lipsa mimicii si a gesturilor avem emoticoane, dupa cum stii. In al doilea rand nu vad de ce trebuie sa "sari in apararea" cuiva, eu credeam ca suntem cu totii oameni adulti aici si ne putem expune punctele de vedere clar si raspicat. Ca unii se simt la gradinitza si cer "ajutor" pe dedesubt altora pe care ii vad "figuri importante pe forum", asta e alta poveste, dar nu cred ca e cazul lui Luc si nici al Andreei.

Cat despre povestea cu Andreea , lucrurile sunt foarte simple si nu stiu ce increngatura de interese si ipocrizii le face complicate. Ele stau asa: daca intr-un colectiv oarecare din viata reala, unele, sa zicem,se imbraca fara gust, ESTE NEPOLITICOS sa le atragi atentia in vreun fel, mai ales la modul "sunt atat de obosita incat numai poluarea asta estetica imi mai lipseste. Vai, ma scuzati, nu va pot urmari cand vorbiti, de oroarea pe care mi-o provoaca hainele voastre." Chit ca pe tine chiar te irita lipsa de bun-gust al imbracamintii unora.
Este EXACT acelasi lucru pe care l-a facut Andreea in spatiul virtual. Din pacate, ea si-a editat si "indulcit" ulterior mesajul asa ca nu pot proba tonul lui initial. Poate ca tu, DianaR nu l-ai vazut pe primul? Oricum, si al doilea e destul de ilustrativ, dupa parerea mea, asa "mai moderat" cum e.


Nu mai stiu ce mai voiam sa spun ca m-am intrerupt sa culc copilu'. Deci..revin cand imi aduc aminte!


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Doroti, esti foarte dragutza, dar eu cred ca lucrurile trebuie lamurite pe fatza. Evident, sunt de acord sa ne mutam la ZZ ca sa nu stricam atmosfera, daca este deranjant.
Mai ales ca stilul "da si fugi" mi se pare tot de gradinitza.
Daca suntem oameni adulti atunci mi se pare normal sa putem purta o discutie in contradictoriu civilizata.

(BTW, vezi ca ti-a scapat un mesaj de la capitolul trecut, al Carminei, ai uitat sa il copiezi aici!)


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

quote:
Originally posted by amiss_zip

Vivighe si eu te citesc foarte foarte greu. E foarte puternica culoarea albastra si fontul ma incetineste in citit . De aceea poate nu prea pot sa citesc in intregime tot ce scrii, ma dor ochii...si uneori sar peste multe mesaje si apoi vad ca am pierdut ceva foarte interesant. Nu vreau sa schimbi nimic acum din cauza asta...poate am sa imi rezerv mai mult timp sa citesc pe indelete.

Din cauza ca suntem toate pe fuga si foarte ocupate sunt sigura ca citim uneori doar pe diagonala sau doar in dreptul numelui nostru, sau mesajele scurte sau ...ce este usor de citit etc...Nu e nimeni de vina. Si trecem ca trenul prin forum. De aceea e foarte posibil ca sa trecem foarte repede si peste mesajele unor fete care abia au venit sau revenit si sa spunem "poate ii raspunde altcineva acum imi plange bebe"...si pana revii uiti de x y z. Mie mi s-a intamplat.

Mie imi este greu sa citesc fontul comic de exemplu si cel bolduit + culoare puternica sau italic, si fonturile fosforescente. DOROTI la fel mii de scuze . Pot citi dar mai greoi si de obicei citesc inceputul sa imi dau seama despre ce e vorba.

Si inca ceva...culoarea verde este pentru linistirea ochilor. Eu si acasa in word scriu cu un verde f f inchis....so...nu am ratat-o peinaioana si pe lylypana acum si nici ce este scris normal cu negru.

Nu vreau sa se supere nimeni, daca am facut asta imi cer scuze. Si eu as vrea ca mesajele mele sa iasa in evidenta si sa fie usor recunoscute dar pentru asta poate cel mai indicat ar fi sa ne facem o samnatura foarte atragatoare si sa pastram scrisul normal, sa punem multe icon-uri, sa fie totul usor de citit.

Parerea mea


www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78768" target="_blank">povestea nasterii micutei Petra [/limegreen][/font=Comic Sans MS]



DianaR, mesajul acesta finutz si frumos este un mesaj editat.
Cu ce m-a deranjat pe mine acest mesaj iti spun imediat:
1. Este, am mai spus-o,un mesaj foarte NEPOLITICOS. Chiar asa, nu vi se pare ca nu isi avea rostul? pentru ce l-a scris? Cumva ca noi sa nu mai folosim alte fonturi sau alte culori ca pe ea o obosesc toate brizbrizurile astea si ca nu le poate citi? (Asta era in mesajul original). Daca nu asta a fost scopul mesajului, atunci care? De ce l-a scris? Degeaba?
Nici mie nu-mi plac multe lucruri in viata asta, matreatza vecinului, caria colegului, bluza verisoarei, dar sa stiti ca ori o spun din prima clipa cand vad persoana respectiva ca ma deranjeaza cu ceva ori nu o mai spun deloc. Si stii de ce? pt. ca ar fi nepoliticos ca dupa o perioada lunga de timp sa ma trezesc asa din senin, cum a fost si mesajul Andreei, si sa comunic ca de fapt mie imi sta mancarea in gat de cate ori iti pui bluza albastra. Sunt convinsa ca se va intelege exact ce am scris si ce am vrut sa spun asa ca daca va faceti ca nu intelegeti eu o sa scriu pana va lamuresc.
De suparat de-adevaratelea nu s-a suparat nimeni, adica nu i-a sarit nimanui tandara dar nu cred ca a picat bine fetelor care scriu colorat. De fapt, s-a suparat Andreea. Si asta e se mai supara omul. Acum mie daca cine imi spune ca sunt nepoliticoasa eu nu intorc spatele si fug, lasand in urma mea omul nedumerit, ba eventual imi cer si niste scuze daca e cazul si aici este cazul, ca nu a intrebat-o nimeni daca ma citeste sau nu si de ce o face. Nu stiu de ce a simtit ea nevoia sa o spuna asa "brutal"?
BA colac peste pupaza ati mai aparut cateva cu aceiasi doleanta...FOARTE URAT. Sa inteleg ca ati stat stresate atatea luni de scrisurile noastre si nu ati avut curaj sa spuneti nimik? A facut-o Andreea si .....nici nu mai continui ca nu-i frumos. Sunt lucruri care nu se cer intottdeauna a fi spuse, asta era de fapt ideea acestui mesaj lung care sigur va va irita pe multe. Sincer imi pare rau, dar daca va irita va rog cel putin sa o spuneti pe fata nu pe mess si pe la telefoane...
Chiar asa Luana, ai facut sondaje de opinie de ai ajuns la concluzia ca nu a suparat pe nimeni Andreea? Pe mine de ce nu m-ai intrebat?



[poze carmina
www.dropshots.com/carminabulina" target="_blank">filmuletze Mihnea

uite cum cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by iulyp

Am uitat sa zic. Eu nu ma inscriu printre suparaciosi ca nu am motiv(nu posed postare personalizata cu vreo culoare iar ca nu mi se raspunde la intrebari m-am obisnuit) si chiar daca as avea ala trece mai devreme sau mai tarziu.

In fine altceva vroiam sa va zic, de fapt sa ma plang. Andrei ma musca de sfarc si mai intoarce uneori si capu cu sfarcul in gura bine strans intre gingii si cei 2 dintoci de imi dau lacrimile instantaneu uneori cand ma ia prin surprindere. Stie careva vreun remediu? Help!!!!!!!!!!!111

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)






uite ca chiar n-am auzit de vreun remediu...si mie-mi face Moaca asa, din cand in cand!

Lacri si Razaciosul Alexandru 30 mai 2006


ALBUM POZNE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

ioana, pesemne ca ai dreptate, ca intotdeauna. mie chiar nu imi plac polemicile, intentia mea nu era sa isc una. imi pare rau daca am suparat pe cineva, cumva, candva; din acest moment imi voi vedea lungul nasului si voi pastra o tacere respectuoasa, ioana, fata de orice postare de-a ta.

Luana si Hora - 14 Mai 2006

Hora Lucia
www.geocities.com/mamici_de_mai_iunie2006/povesti.html#Hora " target="_blank">poveste
io tot cresc

"Toamna,dafinul ia culoarea schimbatoare a fosforului si, dupa zilele lungi, suparator de pline de praf, simti primele zvacniri ale toamnei ca aripile unui fluture, falfaind in dorinta de a se deschide."(Lawrence Durrell)

Mergi la inceput