N-am curaj sa conduc (5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Mi-am luat abonament la ratb .S-a zis cu curajul meu de a conduce .Oricum nu prea l-am avut .

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Azi am avut ore cu instructorul pt preparare la examenul G full,i-am zis tipului ca de meseriasa sunt meseriasa nu conduc rau dar imi e frica de mor.Mi-a zis zambind ca nu sunt pierduta si ca ma poate ajuta.El cica incepem cu 5 ore ,haaaaaaaaaaaa si mi-a facut si reducere puternic de la 50 $h a ajuns la 30$h deci cred ca stie ca am nevoie de 100 de oreeeee haaaaaaaaa vai de mama mea.
oricum va tin la curent .
Curaj gaina ca te tai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Briantis, nu face prostia sa mergi cu ratb-ul, invinge-ti teama! Daca nu o faci acum, mai tarziu va fi si mai greu.
Eu am avut n tentative de a renunta, dar sunt constienta ca teama nu va disparea daca merg cu mijloacele de transport in comun si, crede-ma, nu e deloc incurajator sa constati ca faci regrese.
Acum a inceput sa-mi pese mai putin, nu mai stau sa contabilizez progresele si regresele, important este sa ma fereasca Dumnezeu de accidente.
Ieri am vazut 2 masini oprite de-a curmezisul pe Sincai, cu doi politisti care faceau constatari. Banuiesc ca nu a fost asa de usor accidentul din moment ce nu si-au miscat masinile de la locul faptei.
Lemoni, bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Ai dreptate marci.Si eu acum o saptamana cand cochetam cu gandul de a ma apuca din nou de ceva ore de condus imi imaginam ca totusi o sa ma descurc, ca o sa fac vreo 2 ore si apoi o sa plec singura.Ei bine in momentul cand m-am vazut la volan chiar cu instructorul langa mine si in plin haos si aglomeratie, mi-am zis "oare ce naiba caut eu aici, nu eramai bine sa imi vad de treburi?" apoi am asociat situatia cu perioada cand incercam sa dezvat copilul de pampers si tot incepeam instructajul, dar era ori prea devreme, ori aveam impresia ca nu voi fi niciodata in stare sa il conving sa faca la oala pana cand intr-o zi mi-am zis : fie ce o fi, incep acum si nu mai renunt ca pana acum, indiferent ce se intampla, merg pana in panzele albe si nu dau inapoi" Si cu rabdare si hotarare in doua saptamani am scapat de pampersi, asta acum vreo 3 ani caand baiatul avea 1 an si 8 luni. Si am reusit, asta trebuie sa fac si acum, sa nu renut, sa am rabdare, sa fiu hotarata si in plus dar cel mai important sa imi inving teama, nu?


fara drept de semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

aissa mai rau e ca acu ma cred pe autostrada si pe alte sosele

jo si alexandra

***************
"stiti soarele ala pe care tot il astept sa rasara si pe strada mea???inca il mai astept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

aissa mai rau e ca acu ma cred pe autostrada si pe alte sosele

jo si alexandra

***************
"stiti soarele ala pe care tot il astept sa rasara si pe strada mea???inca il mai astept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alibebe spune:

soferitelor si celor in devenire,,BAFTA''! Eu acum pe 25 oct. implinesc un an de cand am permis si vreau sa va spun ca-mi place sa mult de tot! Nu mi-e frica decat in Bucuresti,ptr. ca acolo e HAOS,nebunie.....ce mai!Am o cumnata care are permis dar nu mai are curaj sa se urce la volan de cand a tipat cumnatul la ea ca a gresit nu stiu undeBarbatii astia se cred supersoferi? Ce,noi nu putem fi la fel de bune soferite Am convins-o si pe sora mea sa faca scoala de soferi si vreau sa spun ca a si luat permisul si are vechime 2 saptamani Asa ca fetele mele,soferitelor.......curaaaaaaaaaaaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Briantis meriti bataie, pe cuvant de onoare. Stiu ca iti e frica, am trecut si eu prin faza cand ma lua burta la lift numai sa nu plec de acasa si cand cautam motive sa nu fac vreun drum. Nici acum nu ma "omor" dupa trasee noi, prin centru, unde nu gasesc loc de parcare (ca asta e stresul meu major) sau am o tarsa cand prind aglomerat podul Grand (sau Grant??) de trebuie sa urc tot in "plecare din rampa", din jumate in jumate de metru, dar pe bune daca nu mi-e lene macar sa ma gandesc la RATB...asa misto imi pun muzica (adica radio21), plec lejer...e super cu masina. E adevarat ca cel putin dimineata eu merg liber, nu e aglomeratie la ora 6 jumate.
Jone stiu ca si eu ma pomenesc ca o alerg cateodata prin Bucuresti....uit ca sunt in oras.

Fetelor...ce ma fac? Am observat ca am inceput sa trec pe galben, eu care opream la verde , acum fortez si daca se da galben trec. E bine sau mi-o iau? Daca se schimba galben cand eu sunt in dreptul semaforului? Adica apuc sa-l vad dar trec.

Cristina si ghighiloi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Ti-o iei .Si barbatamiu a luat amenda acu 2 zile ,desi el nu face chestia asta de obicei ,cu trecutul pe galben.

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Inainte si eu fortam semaforul, dar acum n-o mai fac! Reduc un pic, daca este verde cam de mult, pt a avea timp sa opresc la galben.
Chestia cu viteza o mai am si eu, dar lucrez si la asta. La orele la care circul nu este atat de liber incat sa pot merge cu 80km/h dar la ora 16 pe Trafic Greu, dupa ce trec de Mc Donalds, pana la Administratia financiara am 80km/h in mod regulat.
Viteza mare mai bagam si cum urci la Sincai, dar m-am potolit dupa ce am vazut un accident alaltaieri. Nu stiu de ce, dar am impresia ca a fost lovit un pieton pt ca masinile nu aveau nimic, cel putin una, si totusi erau oprite in pozitia pe care o aveau in momentul impactului ( erau in diagonala pe banzile 2 si 3). Din cate stiu eu, la accidentele usoare tragi masina pe dreapta, nu o lasi in mijlocul drumului.
Eu zic ca nu e bine sa ne hazardam cu viteza ( o zic mai mult pt mine) pt ca sunt treceri de pietoni care au masini parcate in dreptul lor si nu stii cum te trezesti cu un nene, ca doar e dreptul lui.
Acolo unde bag viteza mare nu sunt masini parcate pe prima banda si vezi din timp pietonul, nu-ti tasneste dintre masini.

Mergi la inceput