N-am curaj sa conduc (5)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Fetelor,ieri era sa mi-o iau.Ieseam de pe o straduta laterala ,ies destul in drum ,nu venea nimeni si cand sa-mi iau avant ,vad cum vine spre mine cu o viteza de cel putin 80 ,am oprit instinctiv,el m-a ocolit,desigur ca m-o fi si injurat,sotu-meu era deja intepenit,eu mi-am vazut de treaba relaxata,Am ajuns acasa,azi-noapte am dormit bine,nu m-a obsedat acel incident.Toata lumea e deranjata de incepatori,dar de cei cu vechime care isi lasa masinile cu avariile aprinse aproape in mijlocul drumului,sau cei care opresc aiurea si deschid portiera larg sa coboare din masina ,de te apuca turbarea ca nu poti decat sa-l ocolesti si nu ai pe unde,ce sa mai zicem?ca de fapt cam asa era ,o masina parcata pe colt,in curba si langa ea alta masina si mai peste tot sunt masini lasate aiurea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabana spune:

Nici eu nu conduc. Nu imi iau carnet de frica. Urasc traficul din Bucuresti, desi de 2 ori m-am dat jos la vreo doi sa sra la bataie, eu fiind in dreapta sotului. Si eu as vrea sa am puterea sotului si a surorii mele de a conduce prin nebunia asta.

Sabina + Alexandra + tata Silviu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_sabina_pop/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:

Giul, asa am patit si eu in scoala si a frinat instructorul. Pentru ca noi, ca incepatoare, iesim mai incet din stradutele laterale si daca vine unul cu viteza mare, cind te asiguri nu-l vezi si apoi, deodata e linga tine.
Si viteza ar trebui respectata de toata lumea, pentru ca toti avem incredere in ceilalti soferi. Adica, daca ies de pe o strduta laterala in zona cu 60, apreciez daca am timp sau nu sa ies. Dar daca vine unul cu 100 toata aprecierea mea nu valoreaza nimic..
Asa e ca toata lumea e deranjata de incepatori si cei cu vechime uneori fac greseli mari. Am observat ca mi-e teama cind conduce sotul. Are un stil agresiv si incalca uneori regulile constient, ca n-are rabdare si chinuie biata masina cind e nervos de-mi vine sa ma urc pe pereti. Tocmai m-a sunat ca l-a prins camera cu 100km/h si nici nu stie daca era in zona cu 60 sau 80. Daca era 60 limita o sa vina o amenda mare sau poate chiar sa-si piarda carnetul.. Poate se satura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Pai sa va spun ca iar am fost plecati,n-am simtit nimic dupa incidentul de ieri,dar a tinut sotul sa-mi reaminteasca la fiecare intersectie.Altfel ne chinuim sa plecam pana la casuta de la munte,ar fi cam la acelas nivel cu Campina-Breaza ,nu stim cum o fi pe drum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Dupa ce covorasul de plastic mi-a facut zile fripte,l-am scos o perioada si n-am pus nimic -tot nu era bine.Acum am facut curat,am inspectat terenul si l-am legat cu o fasa de bebe ,al meu avea o gaura ,am legat de marginile scaunului,de fapt e ca o sina pe care se plimba scaunul.Marci stie despre ce covoras e vorba,de la picioarele soferului,care tinde sa intre cand ti-e lumea mai draga ,sub pedala de ambreiaj,sau mai rau,sub cea de frana.Si acum covorasul sta cuminte .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Cum sa nu stiu? Mi-a mancat sufletul covorasul ala, la fiecare semafor tb sa il trag, sa ma asigur ca e ok.
Ieri am venit de la tara si s-a varsat vinul varului meu in portbagaj. Plec azi la sc si nu simt nimic, stau prost cu mirosul. Inainte de a pleca de la sc, deschid usa sa-mi bag geanta si ma trosneste un miros de alcool. Nu-mi vine sa cred si-l chem pe un coleg sa miroasa si el. Tipul ma sfatuieste sa merg cu geamul crapat si sa dau un pic drumul la caldura, sa nu ma incumet sa merg cu geamurile inchise. Curios, ma intreaba cum am venit si-i povestesc ca am venit cu geamurile inchisse si caldura data la max (eram in friguri), la care tipul ma asigura ca am ajuns turmentata.
Nu glumesc, dar chiar am fost turmentata, am mers numai cu 80 si pendulam dupa o banda pe alta, asta in conditiile in care merg cu viteza asta doar daca-i liber, cat de pedulatul dintre benzi.....nici vorba.
Pt a va da sema cat vin aveam in masina, imaginati-va ca acolo unde este roata de rezerva era plin, s-au scurs cam 10 l de vin.
Pacat ca nu mai dau voie astia la o alcoolemie mica, ca as trage o dusca inainte de a pleca de acasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Marci,bine ca s-a terminat cu bine.Eu dau drumul la ventilator la 2 si la caldura la cateva linioare 3-4 oricum nu ajung la cele groase,parca nu pot sa respir si dau si drumul la geam putin.Mai e o chestie care ma preocupa:desi nu sunt decat cativa copii,totusi cand au jucat fotbal mi-au lovit masina cu mingea si astfel pe portbagaj am imprimat profilul mingiei ,ca si pe capota.Copiii nu sunt mari 12-14 ani ,deci nici forta sa loveasca cu mingea nu au ,ma rog ,ca un adult,atunci vopseaua e chiar asa de subtire,proasta?Alte probleme n-am cu masina.Consider ca ma suporta prea bine ca incepatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:

quote:
Originally posted by marci



Pacat ca nu mai dau voie astia la o alcoolemie mica, ca as trage o dusca inainte de a pleca de acasa!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Buna

Ma alatur si eu "clubului" vostru...cu aceeasi problema. Desi n-as spune chiar ca mi-e frica sa conduc sau....Am carnet de 6-7 ani, pe vremea cand Bucurestiul nu era ce este azi, era o placere sa conduci... Doar ca atunci nu aveam masina. Si n-am condus deloc.
M-am casatorit, ne-am luat casa, iar anul asta in vara, ne-am luat masina. Noua, nu-i Dacie...deci as putea zice ca-i scumpa...si-i break..deci destul de mare. Sotul a mai condus, n-are probleme eu insa.....
Am nevoie sa conduc, trebuie sa conduc, in conditiile in care mi-am facut o firma si incerc sa fac pe femeia independenta, iar la anu vrem sa ne facem casa langa Bucuresti. Sunt si voi fi obligata sa ma deplasesz cu masina.. Si totusi, n-am condus pana acum decat cu sotul langa mine. Inca n-am reusit sa ma rup si sa ies "in libertate". Mi-e teama si nu stiu de ce... Ma gandesc ca daca era o masina de 2000 euro nu ma durea sufletul daca o loveam. Oare asta sa fie? Sau e doar scuza pe care mi-o gasesc... ???
Voi, cand ati reusit sa conduceti singure?
Oare cat o sa-mi mai ia...? Ce sa fac sa ma pot duce undeva singura?

Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jollyies spune:


Uite ca m-am intors cu vesti minunate.
Dupa 7 ani de carnet si frica de masina, minunea s-a produs.
Am avut nunta si luna de miere acum o luna. Mi-a venit mama de acasa din Romania si se promiteau 2 saptamani de stat in casa pe o vreme de plaja si de plimbare.
Ne-am urcat amandoua in masinuta si am plecat. Si a mers. Si am plecat in fiecare zi. Si sunt fleasca de fericita si mandra.
Sotiorul meu cel nou este mandru de mine si tare fericit ca a scapat sa mai faca pe soferul, dar cand sta in stanga cand conduc tot mormaie si bombane. Dar pe mine nu ma mai intereseaza.

Luati o prietena buna sau pe mama cu voi pentru incredere daca va e frica. Poate merge si la voi.

Va pupic!

Mergi la inceput