Jamie Oliver - carte de bucate

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

dana, gingerale nu e, cum ai fi tentata sa crezi bere de gimbir, e bautura cu gimbir (cel putin reteta lui jamie, pe care am facut-o si eu)
se umple o jumatate de carafa cu cuburi de gheata.
apoi dai gimbir pe razatoare, cam cat sa-ti iasa un pumn. rupi frunze de menta proaspata. le pui in carafa. freci gimbirul ras cu zahar (eu am facut cu miere, mult mai bun). am strecurat gimbirul frecat cu miere. practic am trecut si toata apa prin strecuratoare, pentru a subtia pasta de gimbir si a ramane in urma doar partea fibroasa. si pui apa+gimbir+miere peste gheata si menta din carafa. iese yummmm! enjoy

pot cuteza sa cer si eu cartile? timid...
daca se poate, atunci luana7312@yahoo.com si saru-mana mult

Luana si Hora - 14 Mai 2006

www.geocities.com/mamici_de_mai_iunie2006/povesti.html#Hora " target="_blank">poveste
io tot cresc

„Femeia vede unde barbatul abia zareste” Proverb romanesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

quote:
Originally posted by andreutarozy

A-propos de orez, va spun si eu o reteta foarte simpla si gustoasa. E chinezeasca, orez cu ou.
Se fierbe orezul bob cu bob sau basmati si se strecoara.
Intr-o tigaie se caleste nista ceapa taiata marunt, peste care se pune un ou batut si se amesteca in continuu, ca sa se prajeasca oul fasiute. Spre sfarsit se pune si orezul in tigaie si se mai amesteca la foc iute. Se pune sare si piper.
Se poate folosi si ceapa verde.

Andreea



am facut si eu reteta de orez cu ou, dar fara ceapa. a iesit supeeerrr!



Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelamicka spune:

Servus fetelor

IO sunt o femeie fericita din acest punct de vedere

Am mabele carti ala lui Jamie si am gatit din ele la toti prietenii care au zis ca mancare e extraordinara... (eu gatind din placere... si de muti ani).

De ziua mea sotul m-a cumparat caretea lui jamie despre mancarea italiana... e criminal ce mancare buna poate fi acolo

vi le recomand pe ambele cu caldura

Cartile le gasiti la editura Cartea Veche... sau magazinele diverta

Am si o parte din episoadele serialului facut de Jamie.

Va pup si daca va trebe ceva reteta de acolo sa ziceti ca v-o copiez si v-o dau pe forum...

pupici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelamicka spune:

Modalitatea aia de a prajii orezul cu ou o stiam din Amsterdam de la ceva fastfood unde se gatea mancare asiatica... la fel faceau si cei de acolo... chestia e ca iti trebe ceva vas mare cu fund mic... iar eu nu am ala dar acuma ciar o sa imi cumpar.. ca m-ati facut curioasa... sa fac reteta aia...

Normal ca la fastfood-ul respectiv am stat si am furat reteta case facea in fata noastra tot....

ma miram cat de curat era... ca la noi iti e sila sa manci de la mecdonals

nu stiu parca acolo repspectul fata de ceilati oameni e mult mai mare ca la noi....

Scuzati ca incep sa aberez... dar ma gandeam ca la noi iti e sila sa manci la fastfood... tot la mncare ma refeream :))

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutarozy spune:

Orezul cu ou e reteta chineazeasca. Prima data l-am mancat in UK la un restaurant chineazesc ( Egg Fried Rice ii spun ei).
Nemary, ma bucur ca ti-a placut, chiar si fara ceapa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

am gasit un filmulet tare dragut in care Jamie incerca sa-i convinga pe copii sa nu mai manance chicken nuggets. si tipul e bun!
http://www.youtube.com/watch?v=DKcd4-IRsBk&mode=related&search=




Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

tot v-am vazut discutand de faimosul JO, da spre rusinea mea nu am vazut nici o emisiune de-a lui.Ieri am rasfoit niste carti ale lui,dar erau in germana si inca nu pot spune ca mi-s as in aceasta lb.Asa ca la cine tb sa apelez pt a avea si eu o carticica sa-mi fac o idee despre acest JO.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

O retzeta a la Jamie Oliver
greierash78
Am vazut azi pe unul din progr tv, cum acest tip a facut o retzeta de ceva dulce.....cu un aluat de biscuite (asha era tradus) shi ceva fructe fierte shi pus acest aluat facut guguloaie peste fructe, bagat la cuptor..shi arata..fff bine!
Shtitzi despre ce e vb?


Adela99
cred ca vorbesti despre asa ceva

aluatul de biscuiti cum ii zic ei ii: ca 150 g unt, 100 g faina, 60 g zahar (ev un ou si coaja de lamaie)faci un aluat ii pui la rece un pic - 15-30 min - cat ai rabdare :-) care se faramateaza deasupra fructelor (se pot pune la foc doar 3-4 minute cu zahar, un strop de apa - io nu le pun la foc, le pun direct in forma unsa de cuptor). le lasi in cuptor ca 20 min la 200-225 gr.
dupa ce se raceste un pic servesti cu sos de vanilie sau inghetata.


greierash78
Adela, ce am vazut nu e chiar asha!
Aluatul nu se faramitza (deshi nu shtiu d c au tradus ca ar fi aluat biscuite),el a facut guguloaie cat o nuca, iar cand le-a bagat la cuptor s-au umflat de au acoperit toata suprafatza fructelor!Fructele erau pe fund formei, in sucul lor propriu cald!


ilenutza


Am luat si eu cartea lui Jamie si sunt un pic dezamagita!
In sensul ca m-am cam lamurit ca ei au alte gusturi.
Voi ce reteta ati incercat si v-a placut?

Io am facut paste bianco cu usturroi, unt, parmezan si sunt ok nu extraordinare

Si cartofi fierti in coaja 10 min apoi taiati ca si cartofii prajiti si pusi intr-o tava cu ulei la cuptor-am uns cartofii cu ulei si i-am lasat sa se rumeneasca.Mie mi-au iesit cam tari, cu crusta asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Vad ca aici sunt cereri pentru cartea lui Jamie!Stiam si de aceea nu am vrut sa postez aici.

Hai fetelor, ati gatit ceva dupa cartea lui?Cum v-au placut retetele?

Ile 33 si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 07 sapt.
www.onetruemedia.com/shared?p=298317a6ed3728312027b9&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Paste 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

topicul a fost creat pentru impartasirea de impresii despre retete si nu pentru cereri de carti gratis....dar asta este situatia.
pe penultima pagina gasesti ultimele postari despre retete.
eu am facut cele mai multe feluri de paste ale lui pentru ca ne plac extrem de mult. au iesit toate fara cusur.
si cea mai iubita reteta este cea de carnati cu piure de cartofi si hrean.

Roxana

Mergi la inceput