Jamie Oliver - carte de bucate

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DienutaS spune:

Buna jamie-istelor,
Am cumparat si eu ultima carte aparuta la noi si am gatit din ea.Noua ne place foarte mult cum este realizata.Am si gatit cateva retete din ea. Am facut risotto cu carnati si ceapa coapta, risotto cu sos pesto(tot dupa retea lui, nu l-am cumparat, desi ajunge mult mai scump decat cel din comert),lasagna si linte cu carnati si sos salsa. Toate foarte bune. Mai putin ne-a placut mancarea cu vinete,sos de rosii si parmezan.Voi ce ati incercat din ea?
Dienuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

quote:
Originally posted by DienutaS

Buna jamie-istelor,
Am cumparat si eu ultima carte aparuta la noi si am gatit din ea.
Dienuta



te referi la Jamie in Italia? eu pe acesta nu am mai cumparat-o. mi s-a parut putin mai scumpa iar multe dintre ingrediente nu le gasesti in Ro.
din cealalta am facut mai multe feluri si mi-au placut toate.

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

quote:
Originally posted by DienutaS

. ..Insist cu risotto si lasagna. Sunt minunate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Duminica am gatit lasagna. Am folosit aproape toate oalele din bucatarie, plus ditai robotul .....O simti in creier cat e de buna!
v-am pupat
Dienuta



poate ne dai si noua reteta,pls.

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DienutaS spune:

Nemary,in primul rand sunt multumita ca este cineva interesat si de retete, nu numai de downloadat cartile.Am vazut ca la inceput mai erau fete care scriau si ce retete au incercat si ne impartaseau impresiile.De ceva vreme incoace...nimic. Ori nu gateste nimeni din cartile pe care le-a cumparat, respectiv downloadat?!
Iti trimit pentru inceput reteta de risotto.

Se pregateste 1 l supa de legume, pui, sau, hai ca nu o fi foc o data la 100 de ani(stim cu totii ca e-urile nu sunt sanatoase, dar...),din 2 cuburi knorr.Eu, cand fierb piept pentru salata,mai pun si foaie de dafin, un morcov, putina telina si putina ceapa. Iar la sfarsit le scot pe toate si pun supa in galetusa de iaurt, la congelator.Cand fac risotto, scot si decongelez.

Se pun la calit pentru 1 sfert de ora, in ulei amestecat cu unt, 1 ceapa, 1sfert de telina si 2 catei de usturoi tocati marunt.

Dupa 15 min se pun peste calitura 500 g orez.Se lasa sa se caleasca orezul 1,2 min dupa care se toarna peste el 2 pahare vin alb sec.

Dupa ce s-a evaporat vinul, incepi sa pui cate un polonic de supa.Dupa ce s-a incorporat supa, mai pui un polonic, si asa pui toata supa pana e orezul fiert. De obicei, intra toata supa la orez. Dupa fiecare polonic amesteci in compozitie, nu trebiue sa o lasi sa se prinda. Lasi doar un pic dupa ce pui polonicele de supa, dar trebuie sa amesteci repede,o sa vezi, ca se incorporeaza imediat.

Cand orezul este fiert,iei cratita de pe foc si amesteci in orez 80 g unt si 115 de parmezan ras, plus sare si piper dupa gust.Se acopera 2 min. Cel mai bun e fierbinte.

A, am facut o data si cu cascaval si a fost bun si asa, dar cu parmezan e cel mai bun.
Orezul folosit-cel cu bob rotund.
Asta e reteta de risotto bianco.La el poti adauga diverse.Se poate manca cu sos pesto deasupra. Am facut si sos pesto dupa reteta lui jamie, dar iese mult mai putin si mult mai scump decat cel din comert.

Sau mai poti pune deasupra ciuperci la cuptor,la noi cu champinioane, la ei cu ciuperci salbatice.
Intr-o tigaie rezistenta la cuptor se pune putin ulei de masline. Se prajesc la inceput ciupercile( cica 200 de grame scrie aici) pe foc, 1-2 minute, pana incep sa se coloreze, apoi se pune sare si piper peste ele.
Se adauga acum si cateii de la o capatana de usturoi taiati in doua(mi se pare cam mult usturoi...), cimbru si unt.Cimbrul poate fi proaspat sau verde.
Se pune tigaia in cuptorul incins si se lasa la prajit in cuptor inca 6 minute. De fapt cred ca trebiue sa le lasi pana sunt ele facute, daca sunt tot tari dupa 6 minute.
La sfarsit se repartizeaza risotto in farfurii (stii regula, trebuie sa fie inca fierbinte) si peste el se pun ciupercile. Cica "serviti cu parmezan ras". Daca asa zice dl. Jamie, asa sa faci.
Cand am timp, scriu si despre lasagna.
Te pup si astept impresii.
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DienutaS spune:

Scriu si lasagna tot acum.
Se numeste "Lasagna vanatorului" si se face cu carne taiata fasii si prajita, dar eu, de fapt sotul si cu mine(el este vioara intai la retetele lui jamie)am facut cu carne tocata.

600 g carne, cred ca eu am pus mai multa
450 g aluat de paste cu ou
parmezan pt ras
2 buc mozzarella a cate 150 g pt pus pe deasupra
o mana frunze salvie proaspata(gasiti la Gima)
ulei de masline

Sosul alb
1 litru lapte
1 fir patrunjel proaspat
1 praf nucsoara(eu nu am si nu am pus)
1/2 ceapa taiata solzi
piper
80 g unt
65 g faina
150 g parmezan
sare

Sos de rosii
ulei de masline
3 catei usturoi feliati
1 fir rozmarin proaspat(tot la gima)eu am folosit si uscat
3 foi dafin
3 conserve a cate 400 g rosii ovale

Se pune ulei intr-o cratita, se rumeneste usturoiul,apoi se adauga rozmarinul, foile de dafin si rosiile. Se fierbe 45 min.

Separat se caleste si carnea intr-o cratita,apoi se adauga in sosul de rosii si se mai fierb impreuna 20 min.Se scot rozmarinul si dafinul.Am terminat cu compozitia asta.

Intre timp, se face si sosul alb.
In alt vas,se fierbe laptele cu patrunjel, ceapa, nucsoara,piperul.Se strecoara ca sa ramana numai laptele.
Se topeste untul (in alta cratita), se adauga faina, apoi se toarna cu grija laptele in cratita, amestecand cu grija pana se obtine un sos alb, gros, omogen.Se fierbe in cateva clocote mici, apoi se ia de pe foc si se adauga parmezanul ras, piper.
Dupa ce sunt sosurile gata,se fierb si foile. Eu am facut cu foi facute de mama in casa, dar sigur poti cumpara si din comert. Si jamie le prefera tot pe cele facute in casa din aluat de taitei. Daca iti face mama, bunica, e f. bine, daca nu, cumperi.
In alt vas(asta ca vedeti de ce mi-am promis ca nu mai fac in viata mea!) in apa cu ulei si cu sare, se fierb pastele.Apoi se pun pe fundul cratitei in care o sa asamblezi un strat de fasii de paste astfel incat sa acopere si marginile, sos cu carne,sos alb,putin parmezan, iar paste, iar sosurile, pana cand se termina.Deasupra se aduna si fasiile de pe margine, se acopera cu alte fasii de paste, apoi se pune un strat de sos alb,mozzarella, rupta bucati, parmezan,frunze de salvie si se stropeste cu ulei de masline. Se coace la cuptor pana cand pastele devin aurii.
In prima carte aparuta la noi am vazut si alta reteta. Sigur e buna.O sa o incerc candva, cand o sa am cartea.
Va pup.
Diana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Dienuta, multumesc mult pt.retete. eu am gatit sambata o reteta chinezeasca, luata de pe acest forum : "Chow mein" si cu garnitura de taitei de orez. noua ne-a placut foarte mult.
poate fac si eu zilele astea risoto, chiar am pofta de orez. as vrea sa te intreb daca pot sa fac risoto fara ceapa (nu-mi place gustul de ceapa amestecat cu orez).
spor la gatit!

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Buna. Am si eu o rugaminte: am vazut duminica la televizor o reteta a lui Jamie cu cartofi si ceapa la cuptor, totul stropit cu otet balsamic...Daca o are cineva as avea rugamintea sa o scrieti si aici. Va multumesc.

Madi +

Asa creste bebe!

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DienutaS spune:

Nemary, nu am facut niciodata orez fara ceapa, nici risotto,asa ca nu stiu cum ar fi. Sigur ca poti sa incerci sa faci o cantitate mai mica fara ceapa si vezi daca va place. Sau sa razi putina ceapa prin razatoarea mica, poate nu se simte deloc.Oricum, predomina gustul de parmezan si unt, asa ca, daca pui putina ceapa, nu cred ca iti dai seama.Spor la risotto.

Te pupa Dienuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutarozy spune:

A-propos de orez, va spun si eu o reteta foarte simpla si gustoasa. E chinezeasca, orez cu ou.
Se fierbe orezul bob cu bob sau basmati si se strecoara.
Intr-o tigaie se caleste nista ceapa taiata marunt, peste care se pune un ou batut si se amesteca in continuu, ca sa se prajeasca oul fasiute. Spre sfarsit se pune si orezul in tigaie si se mai amesteca la foc iute. Se pune sare si piper.
Se poate folosi si ceapa verde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

quote:
Originally posted by Alyssa

Am facut un download electronic la o carte de Jamie Oliver minca-l-ar mama de "naked chef"!


Eu am inteles ca sunt/este in limba engleza si te rog frumos, daca se poate, sa-mi trimiti cartea si mie cartea pe mail.
Multumesc
albadanni@yahoo.com

Mergi la inceput