Jamie Oliver - carte de bucate

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

mi-am comandat-o...

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'
www.sosdogs.ro" target="_blank">ADOPTA UN CATEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMia spune:

quote:
Originally posted by Idaira

Va rog,cind aveti timp,sa-mi scrieti reteta de paste cu spanac si feta!!!Please!!!


Subscriu si eu rugamintii Idairei!
Si mi-ar placea sa postati orice reteta pe care ati incercat-o si v-a placut! Asta m-ar motiva sa o gatesc si eu

LiaMia si Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Nu am gasit in carte reteta de paste cu spanac si fetta... este o reteta de paste cu spanac, mascarpone si parmezan, care suna in felul urmator
450g tagliatele sau spaghete,
ulei de masline
2 lingurite de unt
2 catei de usturoi, curatati si feliati
jumatate de nucsoara proaspat rasa
400 g spanac proaspat, bine spalat si taiat fasii subtiri
sare, piper proaspat macinat
120 ml smantana
150g branza mascarpone
2 maini de parmezan proaspat ras
Punei la foc o oala mare de apa sarata, adaugati pastele si fierbeti-le conform instructiunilor de pe pachet. Intre timp, intr-o tigaie sau intr-un wok, puneti putin ulei de masline, untul, usturoiul si nucsoara. Dupa ce untul s-a topit, adaugati spanacul. In 5 minute va scadea si va capata o culoare intunecata. Se va evapora foarte mult lichid, iar spanacul va avea un gust intens, aromat. In acest moment, condimentati dupa preferinta cu sare si piper apoi adaugati smantana, branza mascarpone si un polonic din apa in care au fiert pastele. Lasati sa dea in clocot si condimentati din nou.
Scurgeti pastele, pastrand o parte din apa in care au fiert, apoi adaugati-le la sosul de spanac. Adaugati parmezanul si amestecati totul. Mai adaugati putin din apa de la fiert pentru ca sosul sa capete o consistenta delicata si sa nu devina prea cleios. Verificati inca o data daca e suficient de condimentat si serviti imediat.

Sa aveti pofta!

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'
www.sosdogs.ro" target="_blank">ADOPTA UN CATEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMia spune:

gabi_j pentru reteta!

LiaMia si Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Albinutza, ti-am trimis eu.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'
www.sosdogs.ro" target="_blank">ADOPTA UN CATEL
MUZICA PENTRU CONNAISSEURS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happyalex spune:

Eu am gasit pe net un film cu Jamie (aproape 700 MB)- Jamie Oliver - Happy Days Tour Live.

www.culinar.ro/forum/index.php?s=&showtopic=11840&view=findpost&p=278678" target="_blank">Aici aveti link-urile.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

quote:
Originally posted by Happyalex

Eu am gasit pe net un film cu Jamie (aproape 700 MB)- Jamie Oliver - Happy Days Tour Live.

www.culinar.ro/forum/index.php?s=&showtopic=11840&view=findpost&p=278678" target="_blank">Aici aveti link-urile.

din pacate eu nu am reusit sa deschid nici un link :(

---------------------------------------------------
I'm always right. If you disagree with that you are simply wrong...



o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happyalex spune:

quote:
Originally posted by nemary

quote:
Originally posted by Happyalex

Eu am gasit pe net un film cu Jamie (aproape 700 MB)- Jamie Oliver - Happy Days Tour Live.

www.culinar.ro/forum/index.php?s=&showtopic=11840&view=findpost&p=278678" target="_blank">Aici aveti link-urile.

din pacate eu nu am reusit sa deschid nici un link :(





o zi minunata,
Mari

Chiar acum descarc parti din film.
Stii sa folosesti rapidshare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMia spune:

sara buna,
am o prietena care a cumparat cartea si mi-a zis ca nu stie ce inseamna condiment 5 condimente. a gasit intr-o reteta.
stie cineva???
multam fain pentru orice lamurire in acest sens .

happyalex, buna treaba... ce ai gatit si ti-a placut? la capturi vad ca te pricepi si ne mai pastoresti si pe noi . descarc si eu acum parti din film . merci!

LiaMia si Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

LiaMia 5 condimente este un condiment chinezesc din cate stiu, il gasesti gata facut la magazinele orientale. are parca anason, ghimbir, scortisoara, cardamom...si nu mai stiu ce. sa ma corecteze ceva va rog daca le stie precis.

Roxana

PS: eu am facut comanda vineri si nu am inca confirmareaaaaaaaa!!!! ce fac astia de la curtea veche?

Mergi la inceput