Naturiste si homeopate (23)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Bubulina1,multumim pt. art.,,Plantele verii''.
Lavinia,ma bucur ca ti-a venit CM.si nu mai ai aceasta grija.
MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Buna fetelor!
Desi nu sunt activa pe forum, va urmaresc de multa vreme.As vrea sa-mi spune-ti si mie daca se poate, cum se administreaza pastilele de MACA, avand in vedere ca pe langa diagnosticul de insuficienta ovariana acuta congenitala,mai am si menopauza precoce.
Va multumesc anticipat si va doresc la toate ce-mi doresc si mie : sanatate si mult doritul BEBE.

Melita H.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

quote:
Originally posted by L5845

Buna fetelor!
Desi nu sunt activa pe forum, va urmaresc de multa vreme.As vrea sa-mi spune-ti si mie daca se poate, cum se administreaza pastilele de MACA, avand in vedere ca pe langa diagnosticul de insuficienta ovariana acuta congenitala,mai am si menopauza precoce.
Va multumesc anticipat si va doresc la toate ce-mi doresc si mie : sanatate si mult doritul BEBE.

Melita H.




melita, bine ai venit la noi!!!!

maca se ia 3 pastile p zi, cum scrie p prospect!!!!

ce analize ai facut pana acum??????? iei si medicamente?????

te pup dulce si iti doresc multa bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

quote:
Originally posted by criss_bbc

Mai intreb odata, se pare ca nu ati vazut intrebarea mea.Fetelor, va rog sa-mi spuneti daca in cazul in care fac stimulare cu clostilbegyt mai pot sa iau ceva naturiste (macar ceai de cretisoara). Se pare ca altfel nu am ovulatie asa ca voi incepe cu closti. Criss




criss, nu mai lua naturiste deloc!!!! eventual dupa ovu. pune utrogestan vaginal!!!!

pupiceiiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Multumesc pt. raspuns, iar inainte de a povesti "odiseea" mea, as vrea sa va mai intreb cat timp se poate administra ( 2-3-4 luni)?
Deci : am inceput tratamentul pentru "minune" inca din iulie 2002,cand pt. inceput am facut o serie de analize.
Prolactina = 16.7 ng/l
FSH = 87.9 U/l
LH = 34.01 U/l
F3 = 2.16 pg/l
FT4 = 0.72ng/ml
Radiografie sa turca = dimensiuni normale.
Diagnosticul a fost de sterilitate primara cauzata de menopauza precoce si insuficienta ovariana acuta congenitala, motiv pentru care aveam ciclu din ani in Pasti.Asa ca am inceput sa iau Duphaston si Etinilestradiol, iar dupa ce mi-a venit ciclul, Novinette, timp de 3 luni.Apoi stimulare timp de 1 luna ( cu monitorizare echografica) cu Duphaston,Clostylbegyt si Pregnyl de 5000 U.I.Apoi....asteptare fara rezultat.In luna urmatoare am facut histeroscopie diagnostica,ceea ce a confirmat diagnosticul initial cu mentiunea ca trompele sunt permeabile.A urmat trat. cu Closty ( din nou) cuplat cu UTrogestan si iar Pregnyl de 5000 U.I, luna urmatoare cu Premarine din a 11-a zi a ciclului si iar Duphaston si Pregnyl.La ultima monitorizare aveam un folicul pe dreapta de 2.5 cm in ziua a 13-a si apoi......asteptare....tot fara rezultat. Dezamagita, am cedat nervos si am intrerupt, pt. ca incepusem sa iau nemasurat in greutate.Tot trat. l-am intrerupt in iulie 2003.Din momentul in care am incetat orice fel de tratament,nici ciclu nu am mai avut pana la 1 ianuarie 2006 !Si ce m-am gandit eu? I-a sa iau si eu Novinette, daca tot a binevoit sa vina asa, neasteptat.Asa ca am luat Novinette timp de 5 luni, pana in mai 2006, apoi calculand data urmatoarei ovulatii,la momentul ei, am facut un Pregnyl de 5000 U.I, am
din greu si.......am asteptat.Dupa 2 luni de asteptare....am avut 2 teste slab pozitive, am facut apoi si Beta HCG si....nimic. Citind de toate pe acest forum, am luat hotararea sa incerc sa iau Maca,gandind ca poate, poate pe cale naturista,cine stie.....
Asta e povestea mea, cam scurta in incercari dar lunga ca si explicatii.Aaaa, plus ca am reusit dupa multe vreme sa-l conving pe al meu sot sa-si faca spermograma, care a iesit f. buna ( macar el ).In speranta ca nu v-am plictisit,va multumesc din nou anticipat si.

Va doresc si voua ce-mi doresc mie : sanatate si multdoritul BEBE.

Melita H.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

melita, mai povesteste, nu ne plictisesti!!!!

poate ar fii bine sa iti refaci dozarile hormonale, cu analize la Z3, Z14 si Z21!!!!!

maca se ia minim 3 luni!!!!1

te pupam dulceeeeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Intreb si eu,spalatura vaginala e totuna cu irigatii vaginale?????!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

quote:
Originally posted by Idaira

Intreb si eu,spalatura vaginala e totuna cu irigatii vaginale?????!!!!!!!



eu stiu ca da.....


pupiceiiiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Mariee,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

MARIEE, multumesc mult de tot . Momentan o sa incep sa iau MACA, sa vad cum reactionez la el. Pana atunci, poate reusim ( eu si sotu') sa ne mutam odata in Bucuresti,unde o sa ne ocupam de data asta serios de "munca pt. bb".Mai ales ca abia anul asta,dupa 6 ani de incertitudine cu privire la dorinta lui pt. bb,a zis cu voce tare si sigur pe el :VREAU UN BB!.


Va doresc si voua ce-mi doresc mie : sanatate si multdoritul BEBE.

Melita H.

Mergi la inceput