Mamici de noiembrie - decembrie 2006(42)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ana, la mine a fost treaba asa: fiecare alege copilului un nume, cu conditia sa placa asa-macar putin si celuilalt. La Oana, eu am ales Oana, el Andreea; la Ana, i-am spus de la inceput: daca-i fata, imi place la nebunie Ana-Maria, la care el a spus pai bine, daca tu spui Ana-Maria, eu ce sa mai pun? Si bineinteles ca a ramas Ana-Maria. Acum....nici la fii-su sa nu puna si el un nume?!
Adevarul ca mi se pare cam lung tot numele: Calin Constantin Cucuian. Voua nu vi se pare ca-i ceva cam lung?
Noroc ca la noi n-au avut nasii pretentii la nume, ca le-as fi zis vreo doua. Iar acum, cum nu stim cine ne va boteza, ii punem numele ales de noi. Daca viitorilor nasi le va placea, bine, daca nu, altii

Roxana31+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atudor spune:

Roxana, ce conteaza ce le place altora? Asta cu pretentiile e de mult demodata. Mie personal imi place cum suna numele ales de voi, sincer, chiar suna bine; si initiale CCC super


Ana 34w5d cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

laura, sa ne dai vesti bune de la dr. oricum cred ca ai riscat putintel. cat despre partea cu aspectul estetic, te inteleg , ca si eu imi fac tot felul de probleme. mi-am promis sa nu mai ajung la nici un doctor neepilata, nu de alta, dar la ultima vizita la dr de familie nu eram chiar prezentabila. si ca un facut a tinut musai sa imi verifice gleznele, daca sunt umflate sau nu, si evident ca a dat cu ochii de parul de pe picioare, iar eu eram linistita ca purtam pantaloni, nu fusta, si deci nu se vedea insa intre estetica mea si sanatate, daca e cazul, nu mai conteaza cum arat, nu de alta, dar si doctorul are par pe picioare si in alte zone... cu siguranta ca au vazut ei si mai rau.

chris 29+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

tema zilei sunt vag in ceata, pt ca in unele carti se zice sa te pregatesti, iar in altele zice sa stai cuminte. in lipsa de alte indicatii, am ales ultima varianta, si ma consolez cu gandul ca exista si aparatori de san din silicon-aparatorile, nu sanii sunt de silicon -si poate si-or face treaba impreuna cu cremele de la momentul respectiv.

chris 29+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

roxana avem o cunostinta care a nascut cu cezariana, dar nu cand a vrut ea, ci cu cateva zile mai devreme, ca s-a gandit bine fetita si s-a decis sa iasa la lumina. totul s-a intamplat de sf alexandru, dar parintilor nu le place numele de alexandru/alexandra si au ramas totusi la varianta initiala. si la o adica, daca bebe se naste de sf vasile, care e si el sfant mare, credeti ca o sa ii zic vreodata vasile/vasilica? eu o tin pe a mea, ca pe copiii nostri sa ii cheme dupa sotul meu, asa ca indiferent daca era fata sau baiat, nu am avut nici o ezitare. asta e primul prenume, al doilea e surpriza, e al nasilor. stam cu putintele emotii, pt ca nasa mica -care e in cls a 3a - are deja niste idei, sper sa ne intelegem intr-un fel sau altul. cert e ca indiferent ce nume vor ei, eu o sa im i strig copilul pe numele pus de noi, nu de altii. pai stiti cum ma cheama de la nasa mea? minerva! si-a batut joc de mine, in afara de ea si de mine, mai e doar editura cu numele asta. e drept, de putea si mai rau, dar tot nu e solutia cea mai fericita. in fond, de ce sa iti aleaga nasii un nume? sa isi numeasca ei copii lor, nu pe ai altora. cand am botezat nu am impus nici un nume, parintii au vrut dupa sotul meu al 2lea prenume, dar nu ne suparam indiferent de alegerea lor.

chris 29+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Hello, hello...

Abia ce am intrat si eu in casa si tzushti la calculator sa vad ce mai faceti......De dimineata am fost la Centru de Transfuzii sa-mi fac dozarea de anticorpi. Mi-au luat sange si maine am rezultatele...de data asta am emotii, sper sa fie ok! Dupa asta, am mers pe la banca sa-mi deblochez cardul, fiindca cu mintea asta de gravida uituca , mi-am uitat complet codul PIN si am introdus la bancomat de 3 ori un cod gresit, drept urmare astia mi-au blocat cardul...Buuunnn...apoi m-am plimbat prin magazinele de bb-ei si gravidutze, dar am cumparat doar un prosopel de baie pentru "pici"!

Referitor la tema zilei:
Nu pot spune ca-mi pregatesc sanii intr-un mod special...ii ung cu crema de cateva luni bune, timp in care-i si masez putin...la fel si sfarcurile!

Fetelor, fac si eu ca Ramsan acuma...chiar nu ati downlodat niciuna Cursul de Alaptare pe care l-am trimis in mail-ul comun saptamana trecuta????? (Miro, stiu ca tu ai facut-o )! Da' in rest, nimeni nu a apreciat efortul...

Va tzuc si revin cu raspunsuri!!!!!!

Oana 27+ cu Denis Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

SALARIATII VOR BENEFICIA SI DE URMATOARELE AJUTOARE.......
ART.51 PCT.C - UN SALARIU DE BAZA (salariul de pe cartea de munca), PLATIT DE UNITATE MAMEI, PENTRU NASTEREA FIECARUI COPIL; DACA MAMA NU ESTE SALARIATA SOTUL BENEFICIAZA DE PLATA UNUI SALARIU DE BAZA

adica sa inteleg si eu: in afara de banii pe care ii primesti lunar, in prima luna mai iau si salariu?

chris 29+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Mirona, zau ca si eu m-am revoltat si enervat rau de tot pe tamplarul ala idiot care-ti face...nu stiu ce...fie il plimbi cateva zile bune pentru bani, asa cum a spus is Roxana, fie ii dati un picior in ...dos...si apelati la altcineva, chiar daca pierdeti avansul (sper ca nu e mare acel avans pe care i l-a dat DAni)...Si sanatate multa lui DAni!!!
GMoisi, ...sa ai parte de tot ce-ti doresti in viata si te mai asteptam pe la noi, la taclale!!!!!
Laura, fuguta la doctor...eu nu m-am confruntat cu contractii adevarate (si sepr sa nici nu fie cazul pana mi-o fi sorocul), dar daca m-ar fi apucat, negresit ca as fi sunt medicul, chiar si la 1 noaptea...Ai grija de tine si de bb...
Atudor, eu deja am spalat si calcat un rand de hainute si incet, incet, vreau sa le aranjez pe toate la locul lor...si eu l-am mutat pe tati in alt dulap...bietii tatici...

Fetele cu baietei...daca stiti mai multe despre decalotare sau circumcizie, va rog eu mult, pasiti in fata cu informatii....ca recunosc ca-s cam pe dinafara la subiectul asta! Sa stim cam la ce sa ne asteptam!!!

Madaluta, Garmastan a folosit si surioara mea dupa nastere, la fel si prietenele mele si, din experienta lor, iti pot confirma ca e mana cereasca, nu trebuie sa lipseasca din bagajul niciuneia!

Fetelor, ce obicei e asta sa aleaga nasii numele copiilor vostri???? E prima data cand aud una ca asta si, va spun drept, mi se mare o...mare tampenie! Sa nu va suparati pe mine! Si eu am fost nasa de botez de doua ori, dar nu m-a intrebat nimeni ce parere am despre numele copiilor...si nici nu mi-as fi dat cu parerea, pentru ca fiecare nume e frumos...important e sa-l placa parintii!

Dbunny, inca n-ai rezultatele???? Tinem pumnii in continuare!
Alex, ai dreptate, ...e adevarat ca mi-ai raspuns...ma bucur ca esti mai bine!
Ramsan, bravo...ma refer la oasele tale...bine ca ti s-a dat unda verde pentru nasterea naturala!

V-am pupacit...merg sa-mi fac spanac, ca mi-e pofta!


Oana 27+ cu Denis Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Mai, fetelor, iar a luat-o forumul razna...am trimis un messaj cat china (pe care ma cam chinui sa-l trimit de vreo 30 de minute, ca-mi tot dadea EROARE)...si a aparut in locul in care nu trebuia...adica alandala rau de tot...

Oana 27+ cu Denis Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Chris80 pai da. este un ajutor de nastere stabilit la nivel national si care este de valoarea salariului de baza (adica ceea ce e trecut pe carte de munca, exact suma aceea) sper ca m-am facut inteleasa, daca nu... mai incercam.
multi pentru sfaturi
Cat despre tema zile eu stiu ca e absolut necesar sa iti pregatesti sanii inainte de nastere, Mirona a fost exact de plastica, tot asa incerc sa fac si eu, recunosc ca mai uit..... Dar incerc macar o data la 2-3 zile sa le pregatesc.

Laura si bebe strumf 33+

Mergi la inceput