Mamici de noiembrie - decembrie 2006(42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns atudor spune:

Gmoisi la multi ani!!!!!!! sa fii sanatoasa si sa ai un bebe sanatos si mancacios
Te asteptam cu noutati!



Ana 34w5d cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atudor spune:

Dolores, ai dreptate, trebuie sa ma apuc sa le spal incetisor, si sa mi le aranjez in dulap; la noi nu are un dulapior special, din pacate; il voi inghesui pe tati intr-un colt cu hainele lui cu tot si gata; de ale mele nu se pune problema; oricum nu ma mai incap multe - un raft imi ajunge. Gentutza de spital am si da, o sa incep sa adun din cele necesare.
Mi-am luat si eu Garmastan unguent; am auzit ca e f bun; eu am un stres cu alaptatul...sanii nu mi-au crescut deloc desi sunt constienta ca nu in marime rezida abundenta laptelui, dar mi-e frica de febra laptelui, mastite si alte cele, fisuri, etc...Doamne, am luat-o razna

Ana 34w5d cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Mirona este contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2005-2006 (da un search pe google) Articolul 51, pct. c.
Ruxandra nu se pune problema ca firmele private dau sau nu acesti bani: SUNT OBLIGATI. Este dreptul nostru si nu cred ca strica nimanui niste banuti in plus, nu?


Laura si bebe strumf 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Hai ca incepeti sa ma speriati (desi nu cred ca imi strica, s-ar putea sa fiu cam inconstienta). Asa ca maine la 4 am programare la tanti doctor. E OK?


Laura si bebe strumf 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Neata, fetelor! Chiar daca-i 11, eu de putin timp m-am trezit, ca azi-noapte m-am trezit sa ma duc la pipi, iar cand m-am intors in pat a inceput al meu bebe sa-mi dea niste suturi ca-mi tremura toata burta, si adio somn. Mi-am pregatit fetele de scoala, au plecat cu mama si m-am culcat iarasi.

Miro, imi pare rau ptr faza cu tamplarul, dar asa, ca sa-ti bati joc de el un pic, amana-l si tu cu banii, spune-i ca nu ai, sa vina maine, maine ca poimaine, si plimba-l si tu 2-3 zile, sa vada si el cum este.
Multa sanatate lui Dani, sa se faca repede bine! Cred si eu ca a facut o indigestie, a mancat cu pofta vinetele alea.

Ruxandra, ce mai face Matei? E mai bine?

Laura, dupa cum povestesti tu, alea au fost contractii, si-ti dau acelasi sfat pe care ti l-au dat si fetele: suna-ti doctorul si vezi ce spune, nu te juca! Poate ai colul inchis si totu-i OK, dar ptr linistea ta , de ce sa risti?

Gmoisi, LA MULTI ANI, un bb sanatos si nastere usoara.




Roxana31+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Tema zilei:
Moasa mi-a prescris crema speciala pt sfarcuri si aureole de la homeopatie, ceva de genul Castor Oil. M-o costat 7 euro.
Eu de cand ma stiu am auzit ca-i bine in timpul sarcinii sa-ti desfunzi canalele dupa fiecare baie calda cu un stergar tzaranesc, pana se inrosesc bine sfarcurili. Nu stiu cat o fi de eficace.
A meu mai musca de sfarcuri(sa vada cand ajunge lapticu, vrea sa fie primul in al proba, ca doar nu i-om da pruncului orice...)
Gmosi, La Muti ani...sa petreci fericita alaturi de familie si bb.
Dbunny31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

laura f bine...sa te duci la dr..de ce sa nu stii exact cum stai??doamne fereste de altele...te pup si astept vesti de la tine ..

atudor pai si la mine e aceeasi situatie...mai facem un dulap pentru a muta niste lucruri din camera noastra si in felul asta facem loc lui bebe...momentan va sta cu noi in camera, nu avem camera pt bebe si trebuie sa facem niste modificari cu dulapurile astea..il vom muta pe tati ca sa stea bebe cu lucrusoarele aici..cu mami in camera.iar in ceea ce priveste sani mari si lapte din abundenta eu zic ca nu are legatura una cu alta..la fel de bine poti sa ai aceeasi sani si sa ai lapte si invers...normal ca si mie imi tot trec fel si fel de ganduri...dar trebuie sa fim optimiste..trecem noi peste.. pana la urma nu?




dolores 30+David Cristian
poze
poze dolores

"Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am dat drumul mesajului fara sa vreau.
Vroiam sa va povestesc o faza intre mine si sotul meu. V-am spus ca ne-am hotarat ca pe bb sa-l cheme Calin Constantin. Calin e ales de mine iar Constantin de el. Problema este ca daca se intampla sa nasc pe 8 noiembrie, de Mihail si Gavril, normal ar fi sa-i punem numele unuia din sfintii aia, nu? Deci in loc de Constantin. Cand i-am spus asta a sarit ca ars, ca ce daca se naste pe 8 noiembrie, raman aceleasi nume, de fapt pe mine ma cheama si Gabriela, de ce sa aiba acelasi nume ca mine, ca daca nasc atunci el se va duce la primarie sa-l declare si-i va pune numele Marius(ca pe el). Avem cateva cunostinte care si-au botezat copiii cu prenumele tatalui, mie mi se pare cam aiurea, el e de aceeasi parere, dar oful lui este sa-i punem si numele ales de el(nici eu nu vreau sa renuntam la Calin).
In concluzie, sper sa nu nasc tocmai pe 8 noiembrie, sa fie alta zi.

Roxana31+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atudor spune:

Roxana, treaba cu numele e tare complicata . Cand am aflat ce este bebe si medicul m-a intrebat cum il va chema, mi-a venit pe loc Mihai. Consider ca asta e numele pe care trebuie sa i-l punem, inspiratia mamei de moment, etc. Acum, ta'su se gandea: ce-ar fi sa-l cheme Tiberiu? Ca Tiberiu Tudor suna bine; el nu vrea sa aiba nume de sfant (nu-mi explica de ce); problema e ca el il "inmatriculeaza"; i-am spus clar: ori Mihai, ori Tiberiu Mihai. Sper sa ma fi facut inteleasa si sa n-am vreun soc cand oi vedea certificatul de nastere

Ana 34w5d cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Mirona: ce coincidenta...si eu voiam sa propun k tema zilei ceva asemanator, caci citind listele cu bagajul pentru spital am gasit mai peste tot unguentul Garmastancare trebiue folosit inca din luna a 8-a pt pregatirea sanilor si a sfarcurilor pt alaptat si ma intrebam daca vreuna dintre noi a folosit asa ceva sau ce parere aveti...

Madalina 28+

poze recente,

Mergi la inceput