Rezultat control -inseminare

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Mariaa, sotul meu avea 42 de ani cand l-am avut pe Alex, iar eu aproape 30. Avem un copil foarte reusit, sanatos si fffff destept(si asta nu o spunem numai noi). Se spune ca, cu cat parintii sunt mai "copti", cu atat copilul este mai destept. O fi ceva adevar in asta . Spune-i sotului tau sa nu mai fie disperat de trecerea timpului, ca totul se rezolva atunci cand o sa vina timpul. Curaj si muuuulta rabdare.
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Mariuta, mult curaj si incerca sa-ti gasesti in tine echilibrul , mai ales ca il ai si pe sot alaturi.
Gandeste-te cat de mult iti doresti sa aveti ingerasul tau si din cauza asta nu te lasa prada disperarii....continua sa lupti si sa ai rabdare!!

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Maria, iti multumesc mult de raspuns. Problema mea este ca nu stiu unde sa ma duc. Acuma daca merg, vazand distanta mare intre cicluri, sigur imi vor da medicamente pe care nu vreau sa le iau, pe de alta parte, investigatiile costa super mult. Ma gandesc sa merg la Policlinica 10 de pe Str. Washington, unde sunt arondata cu serviciul si sa intru la un medic ginecolog acolo, sa ii spun eu ca am venit numai pentru analize ... dar oare imi da cineva trimitere asa ... fara sa isi spuna ei parerea ... .
Nu stiu ce sa fac, fetele, daca mai aveti sfaturi, eu le astept cu draga inima!

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Am scris si eu de bitterul suedez la un alt subiect aici pe forum,
" 2 teste negative... si rusii... pauza", poate va ajuta cumva !

Sanatate si toate bune,

Piatra lunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Sa va povestesc cum fu la doftor ieri.

Dupa 4 ore de asteptare am intrat intr-un final in cabinet.Dupa consultarea tuturor hartzoagelor care le aveam la noi doctoritza a spus ca in ciuda faptului ca spermograma este foarte slabutza putem incerca o inseminare NUMAI pentru ca eu am ramas odata insarcinata.Ceea ce este un mare avantaj in aceasta situatie.Pentru inseminare se cer minim 2 mil.de sp. cu mobilitate 100 %.Din cei 6,5 mil/ml noi avem forme tipice si cu mobilitate 100 % doar 1.482.000 mil/ml.Ashaaaa.

Mie mi-a facut din nou eco cu urmatoarele rezultate:
U.M. 22.03.2003 (azi ziua 54-a)
Endometru secretor 14 mm (foarte gros)
Ovar drept=18/18
Ovar stang= aspect normal
Spatiul Duglar =liber

Conclizia controlului a fost urmatoarea:
1.Repatarea unui test de sarcina (azi) - negativ,desigur.
2.Inceperea tratamentului pentru declansarea menstrei cu Duphaston,10 zile.
3.In ziua 2-3-a de ciclu se vor face urmatoarele analize necesare inseminarii: THS,FSH,LH,Testosteron,Clamydia,CMV,Ag HBs,HVC,Rubeola,HIV,Grupa de sange,Rh. (unele numai eu,unele si sotul)
4.Repetarea spermogramei cu un aparat special pentru fertilizari,la clinica de fertilizari Bega,nu cel obisnuit din laboratorul Bioclinica.
5.Pana in ziua 5-a sa comunic rezultatele doctoritzei si daca sunt bune putem incerca luna asta inseminarea,daca nu (Doamne fereste!)de luna viitoare incolo...
6.Pentru ca se pare ca in anii trecuti am raspuns bine la Clostibegyt (cel mai usor stimulator de ovulatie)il voi primi pentru stimularea ovulatiei si voi fi urmarita la eco pentru stabilirea perioadei de maxim de fertilitate.

Pretul procedurii este de 150 euro + tratamentul meu +ecografiile +analizele = cca.10-12 milioane lei.

Preturile la clinica particulara sunt acelea astronomice: 2.500 euro inseminarea si 3.000 euro fertilizarea la care se adauga tratamentele care pot depasi inca 2-3.000 euro !! Deci nu erau fabulatii ce va scriam eu in mesajele anterioare legat de preturi.

Sper ca nu am uitat sa va zic nimic...

Rodica si Gabi,m-am gandit la voi doua in momentul in care mi-a spus ca a avut un cuplu cu 500.000 sp/ml si au reusit din prima !!! Acum au o fetitza pe cale de a se naste.

In finalul consultului ne-a spus foarte clar: sa fim pregatiti pentru ambele variante (ceea ce si suntem) si sa nu ne facem planuri de viitor !! Ceea ce si facem de 5 ani incoace :)) Traim numai si numai CLIPA !!!!

In momentul asta sunt tare confuza.Am o retinere,pentru ca nu as fi vrut sa iau nici un medicament din asta,dar daca numai asa se poate,asta e.Mi-am primit "portia" de la al meu sot pentru dereglarea asta,si acum mai trebuie sa ascult si de el,so...o facem si pe asta :))

Va pup dulce si inca o data va multumesc ca ati fost langa mine luni,cand am avut o zi tare urata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Maria, mult mult succes si multa sanatate!
Te inteleg perfect in problemele tale cu sotul tau pentru ca si eu am la fel, nu pierde nici un moment sa imi spuna ca iar iau prostii din alea ... .
Off, de parca nu ar fi si asa destul de greu ...
Sa auzim numai de bine!


Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

Offf, Maria prin multe mai trebuie sa trecem pentru ca dorinta noastra sa devina realitate.
Sper din tot sufletul sa se vada rezultatele cat mai repede.
Multa bafta, o zi muinunata si o viata la fel.

Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Catalina am glumit...Pana acum eu am dat "tonul" si el m-a ascultat (slava Domnului) am mers amandoi peste tot,controale peste controale,urologie,masaj la prostata (ceea ce e foaarteeee neplacut) ,bioenergie,homeopatie,cure peste cure,si alte cele...
Dupa varsta mea,mai puteam incerca ceva vreme buna tratamente naturiste,insa el vrea neaparat sa facem inseminarea si atunci am zis ,ok.Pana acum am facut cum am vrut eu,acum hai s-o facem si pe asta,daca asa vrei tu.Poate merge asta.
Cam asa stau lucrurile.
Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a fost dat sa trec prin problema asta cu un om asa cum e sotul meu.Cand eu sunt slaba el e tare si invers,cand el e cu moralul jos,pe mine nu ma invinge nimic.Ne completam tare bine si imi da echilibrul si forta si vreau sa cred ca si eu lui :)

Am uitat totusi sa va zic ceva: doctoritza s-a declarat mai mult decat uimita de cum a crescut numarul zgubiliticilor,de la 800.000/ml la 6,5mil/ml (asa ametiti,cum sunt ei...) si a spus ca o sa-l tina minte pe sotul meu ca si un caz exceptional care confirma regula :),
facand referire la tratamentul homeopat care l-a urmat si care a facut sa cresca numarul zgubiliticilor :).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Maria,ai incredere ca o sa fie un succes.Din cei aproape 1500000 de e foarte posibil ca minunea sa se intample.Dumnezeu e mare,numai la asta sa te gandesti.Eu cred ca ai sanse reale.Iti tin pumnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

Maria am o nelamurire.Din cate am auzit Duphaston-ul eate progesteron tu ziceai ca estrogenii sunt responsabili cu producerea ovulatiei si in final cu producerea menstruatiei. Atunci de ce trebuie sa iei progesteron ?
Se poate sa nu fi inteles bine daca poti lamureste-ma ca-s cam .
Pupici

Cris

Mergi la inceput