Rezultat control -inseminare

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Maria,...au dreptate fetele..incearca un tratament naturist..si e real ca tratamentul Liviei e bun la toate.Am inteles ca deja il urmezi.
Nu stiu...nu te mai gandi la asta..ca mai rau iti faci...te stresezi singura si organismul reactioneaza si el in consecinta!

KORINA & BB STEFAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Fetelor, ciclul meu a devenit mai lung, in jur de 33 de zile. Inainte media era de 31, dar se intampla sa fie si la 28( de vreo 3 ori pe an), in rest 30, 31. Acum, de cateva luni, toate semnele mele de ovulatie apar mai tarziu, deci implicit ciclul este mail lung, iar dr, mea m-a cam speriat, mi-a spus sa ma grabesc sa raman inainte de 30 de ani( acum am 26 ). Mi-e teama ca e vreo problema hormonala, poate prolactinul ridicat, voi ce spunteti? Progesteronul a iesit anul trecut foarte bine.
Mie mi-e teama de hormoni artificiali, deorece eu sunt patita. Acum 2 ani, dr. mi-a spus ca simte ceva pe ovarul drept,si mi-a recomandat medroxiprogesteron fara a-mi face analize hormonale. Acest medicament m-a dereglat timp de 2 luni, de abia venea, si din ce in ce mai tarziu, ajunsese aproape de 40 de zile ceea ce mie nu mi se mai intamplase, deci, furioasa, am sunat-o si am facut scandal.
Ceea ce m-a ajutat a fost tratamentul cu bai de plante si ovule cu propolis al acelei doamne( offfffffffff i-am uitat numele). Nici nu l-am inceput bine ca in 2,3 zile mi-a venit ciclul,. iar de atunci, eu mi-am promis sa nu ma mai ating de hormoni artificiali.
Sunt sigura cam am ceva dereglari, chiar si acum sunt la cateva zile dupa ciclu si am usoare dureri de sani, dar cred ca tratamentul cu plante poate rezolva problema, totul este sa ma apuc serios, iar pentru asta am nevoie de timp.
Va rog sa-mi spuneti si mie cam cate zile dureaza la voi ciclul si cam cat de regulat este.
Va pup, Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Uoof, ce rau imi pare sa te vad asa trista, ce pot sa zic, iti tin pumnii pentru maine la doctor, sa ne dai vesti cu ce ti-a spus. Imediat ce am citit mesajul mi-a venit in cap o idee pe care a spus-o si Lauraa mai jos mai apoi, sarcina falsa. Mama prietenei mele cele mai bune din liceu era ginecolog si mereu ne povestea una alta de la spital si ne-a spus o data cum a venit la ea o femeie cu toate simptomele de sarcina inclusiv cu burtica crescuta numai ca nu era vorba de nici un bebe. Biata femeie isi dorea atat de mult un copil ca corpul ei (scuzati cacofonia) se dereglase cu totul. Asta e o poveste de acu' 15 ani, nu stiu sa zic ce tratamente a prescris. Mariaa, o sa vezi ca totul o sa fie bine si altadata nu mai tine totul in tine atat timp ca nu iti face bine, noi de ce suntem aici?
Milioane de pupici
Oana_B



I'm smarter than the average bear - Anonymous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Maria, tu esti cea care le urezi tuturor rabdare si perseverenta!!
Vorbelele tale de incurajare le-am simtit mereu! Sfatul care toate ti l-am oferit este sa ai rabdare, este greu, dar pentru calmul tau pshihic trebuie sa te destinzi si sa nu-ti mai vina sa-ti iei campii (cum tu ai spus).

Mergi si dicuta procedura de inseminare si ia-o de acolo mai departe!
O sa iasa soarele si la tine, si cine stie? Poate cu gemenii? Numai bine!

Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Mariuca, draga mea, cum spunea Papa, draga de ea, sa stii ca se poate si mai rau. Eu am sarit de mult de o suta (da 100!) de zile de nici nu i-as mai cunoaste pe rushi daca i-as vedea ... Mi-am facut test de sarcina, negativ, normal, tot asa a fost de cand ma stiu ... . M-am obisnuit, asta e, nu incerca cu anticonceptionale ca nu faci nimic (parerea mea). Doctorii au experimentat pe pielea mea si cu tratament cu Diane. Mai intai imi ziceau " Ia trei luni si sa vezi ca se regleaza", dupa aia cand iar ii dadeam disparuti pe rushi peste 60 de zile imi ziceau " Acuma tre sa iei 6 luni" si uite asa se facea anul ... Sa ne mai lase cu hormonii astia ca habar n-au. Cred ca sunt printre putinele femei careia ii ajung doua pachete de tampoane jumatate de an ... .
Eu zic sa ii dai inainte cu tratamentul naturist. Daca este sa cauti o cheie, apoi sa stii ca asta este, eu sunt din ce in ce mai convinsa. Desi inca sunt pe bara, sunt sigura ca ceea ce mi-a prescris Livia ma va ajuta!
Si mai este ceva, sau mai bine zis, in primul rand este ceva: nu te lasa El Dumnezeu dragutzul!
Hai zambeste, maine va fi MAI BINE !!!!

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sumisa spune:

Mariuca draga,imi pare rau sa aflu asemenea vesti despre tine. Iti tin pumnii si ma rog pentru tine la doamne-doamne sa va ajute pe tine si pe bebicul tau sa va intalniti odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Vorbele voastre sunt ca un pansament pentru sufletul meu in aceste momente...Ce mult aveam nevoie de voi. Pregatind hartiile pentru consultatia de azi,legata de inseminare,nu am avut de lucru si m-am pus sa numar paginile adunate in cei 5 ani...am fost chiar si eu surprinsa sa ajung la 65 de pagini ,din care numai 10 spermograme !!! N-am avut de lucru...
Fete dragi,eu ma simt chiar bine (trecand peste starea de suparare,pot spune chiar ca e foarte fain fara rusi,exceptand burta,care sta sa pocneasca) nu am greturi,nu am treaba cu mirosurile sau alte simptome,deci nu e sarcina falsa.In plus,in perioada ovulatiei (daca aceasta a fost luna asta) am avut o mare cadere de tensiune ,m-am simtit foarte rau si am ratat momentul X ,deci nici nu mi-am facut vreo speranta pentru luna asta.
Catalina,100 zile mama ?!?!?! Vai de viata mea !!! Tu ai facut dozarile hormonale ?? Ce-ti zice tie dr. ?? Cum sunt ovarele ??

Noi mergem pe tratament naturist + homeopat de mult timp,ceea ce a si facut ca in acest moment sa avem un rezultat bunicel la spermograma.
De asta m-am si ferit sa iau hormoni pana acum,in aceste zile de intarziere...m-am lamurit si eu de mult cum sta treaba cu medicamentele...suntem patiti.

Azi-noapte am visat ca astazi nu gaseam cabinetul doctoritei si il cautam innebuniti amandoi sa nu pierdem programarea :) Cred ca o ia razna si subconstientul meu :))

Va multumesc tare mult prietene dragi ca sunteti langa mine...eu ma tin tare de obocei,dar acuma chiar am avut nevoie de voi.
Va iube' mult pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

DRAGA MARIA,
SUNT ALATURI DE TINE SI ITI DORESC SA TI SE IMPLINEASCA VISUL.
RABDAREA E CHEIA FERICIRII, FII CALMA SI MERGI INAINTE CU TUPEU....NU LASA MICILE DECEPTII SA TE AFECTEZE
POATE AI PIERDUT O BATALIE DAR RAZBOIUL NU S-A TERMINAT, TU ESTI O LUPTATOARE, AI FOST ALATURI DE NOI IN CELE MAI GRELE MOMENTE SI NE-AI TINUT MORALUL LA INALTIME.....NU SE POATE,NU CONCEP CA TOCMAI TU SA CLACHEZI SAU SA IEI IN CONSIDERATIE MICILE ESECURI,GREUTATI PROVOCINDU-TI DEPRESII CARE TE AFECTEAZA ATIT DE MULT.
TE PUP SI AI IN CONTINUARE GRIJA DE TINE, ASTA CONTEAZA CEL MAI MULT SI VEI VEDEA CA VA VENI SI BEBE CURIND.
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Draga mea,iti dai seama ca am colindat si eu pe la multi dri., in primul rand pentru ca aceste 100 de zile la mine nu sunt o noutate. Toti doctorii imi prescriau mai intai anticonceptionale sau injectii cu progesteron (vai de fundul meu cate am facut). Dar un tratament asa, mai de lunga durata care sa ma mentina pe linia de plutire nu mi-a fost dat, in afara de hormoni. Nici unul dintre doctori nu s-a dovedit interesat sa afle o posibila cauza pentru aceste dereglari infernale (faceam eu misto aseara, dar am niste migrene cumplite, e nasol). Cativa doctori mi-au spus ca valorile de testosteron sunt prea mari dar sa stii ca nu cred ca mi-am facut dozarile vreodata in zile bune. Eu mergeam la dr. dupa ce nu imi mai venise luni de zile (2,3) si ei ma puneau sa imi fac imediat dozarile. Oricat de proasta as parea, adevarul este ca eu dela voi am auzit ca ele trebuie facute in anumite zile pentru a fi relevante. Ovarele? Sunt polochistice, am facut si o decorticare de ovare ... ehehe!!! M-am saturat! Sa-ti mai zic, nu mai vreau sa te incarc, acum, cu tincturile si plantutzele inainte.
Sa ne spui ce ai facut la dr.

Apropos de dr., Mariuca, am si eu o intrebare intrebatoare: eu de cand iau naturiste nu m-am prea dus la medic pentru ca toti considera ca fac o prostie ca ma las pe mana plantelor si imi prescriu hormoni. Cum eu aleg sa nu ii iau pe acestia din urma, iti dai seama ca nu imi mai vine sa ma intorc la dr. respectiv. Tu cum faci, ai un dr. bun! Zi si mie, te rog
Te pup,

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Cata,bine zici tu ce zici...Cum probabil stii deja sotul meu face tratament homeopat pentru oligospermie.Pe mine ma supraveghea pana acum o dr. care accepta medicina homeopata.Mai ales ca a vazut rezultatele spermogramelor,in cazul nostru si mai ales ca totusi trebuie sa fiu si eu urmarita de un ginecolog,nu pot merge pe tratament fara o urmarire eco si analize.Pentru ca dr.respectiva s-a declarat depasita de situatie am schimbat cativa medici in ultima vreme pentru ca toti cand afla de oligospermia sotului isi iau mana de pe noi si ne trimit la F.I.V. deci refuza chiar si monitorizarea mea numai,nu mai mult ! Acum vom vedea ce ne spune doctorita de azi care e din echipa prof.Munteanu si care sper ca o sa fie de acord ca ne faca inseminarea (daca ne permite analiza,normal).

Cata,iti sugerez totusi sa mergi la un dr. cu care sa poti discuta cat de cat si chiar daca nu-i spui ce tratament urmezi de fapt,sa te monitorizeze,sa stii mereu cum sunt ovarele,uterul,colu,toate alea.

Treaba e ca al meu e tot mai nerabdator si neaparat vrea sa incercam inseminarea.Anul asta face 36 de ani si e tare stresat de cat de repede fuge timpul...anul asta se fac 6 ani de umblat pe la usile cabinetelor si e satul si el,nu numai eu...
Vrem liniste,vream sa traim bucuria celor 9 luni si apoi sa ne topim dupa o mogaldeatza care sa ne zambeasca din coltzul guritzei.Atata tot.

Mergi la inceput