Deserturile Nataliei (11)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Balbina, spune te rog de ce se lasa munfis la cuptor...de ce nu-mi cresc asa in sus.....of, of.....am facut azi si aseara si nu cresc asa cum ar trbui. Care e secretul?




de-ale gurii

Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05




Poate o fi faina de vina...


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Nu-s Natalia,doar imi dau cu presupusul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

N-are cum sa fie faina ca e Dobrogea. Cred ca e presiunea gazului.
Erau vremeuri cand facea eclere si-mi ieseau de invidiat.



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Veronica, te referi la muffins, adica briose, nu? O cauza ar putea fi amestecarea prea constiincioasa a ingredientelor. Toate retetele de muffins au comun amestecatul abia abia al ingredientelor, e recomandat chiar ca aluatul sa ramine cu cocoloase.

Silvana, sa-mi zici cum a iesit prajitura. N-am auzit sa nu se mai fabrice Krem Ole, la Bucuresti se gasesc in orice magazin alimentar. M-am uitat acum si pe site, exista produsul acolo.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Buna fetelor!Am faut prajitura. Pana la urma am facut rost si de Crem Ole, de la vreo 30 km distanta, dintr-un supermarket. Asa deci. Am facut prajitura sambata. Exact dupa reteta. Am cateva remarci: 1 Crema nu e destul de dulce in comparatie cu glazura.2. Crema nu e destul de "pufoasa"3. Nu mi s-a intarit glazuraDeci azi, am repetat operatiunea, cu catava modificari:1. Am batut separat smantana pana s-a facut frisca, si i-am pus cam 2 linguri de zahar praf2. Am amestecat 300 ml lapte cu Crem Ole de vanilie si apoi am amestecat cu frisca batuta, usor sa nu se taie.3. Am schimbat si ciocolata de glazura (prima a fost Poiana cu lapte, a doua Primola cu lapte)Rezultatul a fost muuult mai bun(crema multa si pufoasa), insa glazura tot nu e tare cum as vrea eu.Deci? Cum m-am descurcat?Astept "critici".Si ce fac pt ca glazura sa iasa TARE?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Silvana,
1. Daca ti se pare nedulce crema, poti adauga zahar in ea fara probleme. Dupa gustul meu prajitura in ansamblu este suficient de dulce, daca nu chiar prea dulce.
2. Crema nu trebuie sa iasa pufoasa, ci compacta si cremoasa, ca sa zic asa.
3. Mie glazura mi s-a intarit intotdeauna, dar am facut cu primola sau cu africana. Cu poiana n-am incercat niciodata.
O reteta excelenta de glazura a dat-o Lacra, in reteta de prajitura Noapte la Venetia: 100 g cioco + 50 g unt + 2-3 linguri lapte, topit la microunde sau bain-marie. Se intareste f. bine, dar ramine cremoasa in acelasi timp, adica nu se sparge suprafata cind tai prajitura.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Natalia ai perfecta dreptate. Numai ca mie imi plac prajiturile f. dulci.Eu mi-am rezolvat problema, cu putin zahar. Insa batand frisca separat, nu am facut decat sa sporesc crema (a iesit de 2 ori mai groasa a doua oara).Ar trebui sa incecati si voi.Cat despre glazura, eu as fi vrut o glazura tare care sa o tai doar cu un cutit fierbinte, (oricum asa am taiat-o) dar sa fie de aia care se sparge (asa mi s- pus pata!). Deci, poate ar trebui sa renunt la unt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Silvana, daca vrei o glazura casanta, e suficienta o ciocolata topita, fara nici un fel de adaos. Desi eu sint de parerea ca aceasta prajitura e atit de moale, insiropata si cremoasa, incit o glazura tare nu s-ar incadra in context dar ma rog, e doar parerea mea.
------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Ah, Natalia, nu mai pot cu atatea descrieri! de-abia astept sa incerc Krem-ul si asta se va intampla pt sambata viitoare cand e ziua sotului meu. am rezistat destul, nu? de cand ne-ai oferit reteta m-am gandit, si gata, i-a sosit sorocul . sper sa am cu ce ma lauda

We trecut am executat un tort de mere maaare, imbunatatit cu nuci coapte si frisca din belsug, dar nu am mai avut ce poza, ca au fost 2 randuri de musafiri care l-au devorat, ca sa nu mai pomenesc de sotul si strumfii din dotare, maaaaari amatori

sa auzim numai de bine,

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Natalia, iar ai dreptate. Dar dupa cum ma stiu eu pe mine, am sa incerc si cu ciocolata simpla fara unt. M-am indragostit de prajitura asta,e delicioasa, pana acum 3 randuri de musafiri au luat reteta! Probabil ca saptamana asta am sa prestez prajitura a treia oara!Merci mult de reteta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, daca ai sti de cind ma pregatesc eu moral sa fac un tort cu zahar ars sint ani buni Mult succes la prepararea Krem-ului, sint convinsa ca o sa va placa foarte mult.

Silvana, sa va fie de bine, si musafirilor mei le place aceasta prajitura, se devoreaza f. rapid.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput