Deserturile Nataliei (11)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Buna,

Deci.....

Prajitura Rafinata

Blatul:
200 g ciocolata amaruie de calitate, rupta in bucatele
170 g unt, taiat bucatele
2 lingurita ness, dizolvat in 1 lingura apa fierbinte
1 cana pah. zahar
2 fiola de esenta de rom
4 oua
1 pah. faina
un virf de cutit de sare
1 pah. de miez de nuca

Crema:

4 oua intregi cu 200 g zahar se freaca pe abur bain-maire pana se ingroasa. Se pune apoi 3-4 linguri cacao dupa preferinte.
Se lasa la racit.
Se freaca un pachet de unt Milli cu 80% grasime si se adauga treptat lingura cu lingura din compozitia de crema fiarta si racita pana se omogenizeaza bine. Eu am facut cu mixerul Zepter.
Se bate 500 g frisca Hopla cu 1 pachet intaritor frisca si se orneaza cu spritul dupa preferinte. Deasupra se pudreaza cacao sa fie mai rafinat.


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

Natalia executai clatitele pufoase.f. bune am facut reteta x3 ca trebuie sa fie muuuulte la noi. le-am mancat cu dulceata de capsuni (de la soacra),dar si cu zahat pudra vanilat.mi-au amintit de copilarie cand mancam asa ceva facut de bunica.se numeau Nalangate si se punea in aluat lapte in loc de iaurt si nu pune praf de copt.uitasem de acest fel de dulce mai simplu.iti multumesc a ne-am retrait copilaria.ca a venit si sora mea sa pape.
Veronica ne bagi in boala ca ma uita-i la poze si imi lasa gura apa.foarte apetisanta.
daca ma mai uit mult la poze adio kg in minus la care visez.
va sarut si dati-i bataie.

Poze:http://pg.photos.yahoo.com/ph/ciotica/my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

Veronica,acum am vazut ca ai mixer Zepter ai cumva si oale? ca eu mi-am luat din ianuarie dar nu prea stiu sa le folosesc,tipa care mi le-a vandut nu prea mi-a explicat.in plus am ars una rau de tot ca am uitat-o pe foc cu orez si puitna apa si l-am gasit scrum.scuze ca sunt off-topic poate deschidem un subiect nou?

Poze:http://pg.photos.yahoo.com/ph/ciotica/my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

laura, nu am oale, ca n-am atatia bani deocamdata. poate pe viitor.
am mixer care toaca, are si rasnita, face, maioneze la minut, amesteca creme, aluaturi, e si blender ce mai.....un robot care face de toate......
daca vrei sa sti ceva de el d einvat eu...numai sa-mi spui ce!!!!


pup

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Buna fetelor!Uite abia acum v-am descoperit. As vrea sa intru si eu in clubul vostru. Am ramas impresionata de ce am vazut. Si eu care credea ca le am cu torturile! Pai nu va ajung nici pana la glezne!Ma bucur enorm ca v-am gasit. Am sa am ce invata de la voi. Pana una alta, uite un link catre cateva din torturile facute de mine de-a lungul vremii (modeste ce-i drept, in comparatie cu ce am vazut la voi!)http://pg.photos.yahoo.com/ph/vasil_otilia/album?.dir=6455re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/vasil_otilia/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Mi-am copiat cateva retete, nu mai pot. Abia astept sa le incerc. Cred ca saptamana asta va fi un festival al dulciurilor la mine in bucatarie.Va multumesc ca existati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Rodica, Laura, sa va fie de bine, ma bucur ca v-au fost pe plac bunatatile dupa retetele propuse de mine.

Veronica, merci de reteta cremei, vad ca se face f. simplu.

Silvana, mult succes la preparat bunatati!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Balbina, spune te rog de ce se lasa munfis la cuptor...de ce nu-mi cresc asa in sus.....of, of.....am facut azi si aseara si nu cresc asa cum ar trbui. Care e secretul?




de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Silvana, am vazut torturile. modeste zici? glumesti.. felicitari!

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Abia astept sa incerc Krem a la Krem.Am o problema: nu am gasit Crem Ole nicaieri. (parca ziceau vanzatoarele ca nu se mai fabrica?)Oricum am luat Clipa Dulce(pentru blat), se face instant insa cu apa fierbinte!!!La crema m-am hotarat sa folosesc crema pentru Tarte de la Dr Oetker(de vanilie), am sa va spun luni cum a iesit.Merci strumfi2004 de aprecieri.

Mergi la inceput