Deserturile Nataliei (11)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Si eu am facut tortulete weekendul trecut pt sarbatorita.Cine vrea detalii, le voi posta doar cu acordul Nataliei.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Daniela, pai eu sint prima care iti cere detali!! Ce torturi frumoase, si ce multe, tocmai 3! Cum ai avut atita rabdare sa faci minunile astea? Sa-ti traiasca puiuta, multi ani fericiti!

Ma intereseaza in special cum ai facut tortul catelus, ai decupat blatul dupa o forma? Desenul e facut cu cioco topita? E acoperit cu nuca de cocos sau altceva?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Merci mult, Natalia!
Catelusul a fost cel mai usor de executat.Am facut un blat tip tigru,din 250g unt, 6 oua intregi, zahar cam 300g cu tot cu pliculetele de zahar vanilat, faina cam tot atat.Dupa ce am amestecat pe rand ingredientele astea cu mixerul, am impartit aluatul in doua, in jumatate din el am stors sucul de la o portocala si am ras coaja unei portocale, in cealalta jumatate am pus 100 de ciocolata topita la bain-marie.Am turnat compozitiile una peste alta in tava, le-am amestecat putin si am copt blatul.Am cautat pe net poze de catei, am listat un cap de catel mic, am facut eu un sablon dupa el (am lipit 2 coli A4 una peste alta, adica sa se suprapuna pana la jumatate si le-am lipit cu scotch, apoi am desenat catelul printat in formatul dorit de mine).Am decupat sablonul, apoi l-am pus peste blat si am taiat cu un cutit ascutit in adancime, urmand conturul sablonului.Am taiat catelul in doua, pe orizontala si pe la mijloc of course,l-am umplut cu crema din frisca si ciocolata topita, esenta de rom, 2-3 lgt de ness,gelatina,zahar pudra si zahar vanilat.Deasupra am mai pus un strat de crema si un strat mai subtirel de frisca batuta bine cu intaritor de frisca, suficient sa acopere catelul.Am presarat si nuca de cocos pt a-l albi.Apoi mi-am adus aminte de rotile de la motocicleta socrului, adica de dropsurile alea gumate, am desfasurat eu benzile alea de aratau ca niste spaghete interminabile si am facut conturul.Ciocolata am folosit doar pt a face petele.Pupilele le-am facut cu 2 prajiturele minuscule invelite in ciocolata si limba am taiat-o tot dintr-un soi de guma care se topeste in gura,, am vopsit cerul gurii cu vopsea.Cam asta e povestea cainelui

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Daniela ,eu vreau detalii de la tortul castel,vreau sa-l fac la anul fetitei mele.Am vazut pe net o multime de modela.Ingenioase stegulete..din pamblica de jeleu,nu?

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dana, merci mult de explicatii, mi le salvez, mai stii, poate o sa am nevoie intr-o zi sa fac un tort catelus
Cind ai timp, scrie te rog si cum ai facut celelalte doua torturi, o sa pun apoi linkurile pe prima pagina, sa fie accesibile pentru cei care cauta surse de inspiratie.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Da, da, Adi, din panglica de jeleu.Esti buna la ghicit.Si tortul asta e relativ usor de realizat.Faci un blat dreptunghiular mai mare si unul mai mic, plus 4 muffins mai babane.Blatul dreptunghiular mai mic il tai in doua pe mijloc, obtinand astfel 2 "checuri" mai inguste.Se umple primul blat cu crema, se suprapune un chec umplut cu aceeasi crema pe una din marginile mai scurte ale blatului mare, celalalt chec se pune in partea opusa.Aceasta pt a creea "etajul" castelului.Muffinsurile se lipesc de cele 4 colturi ale dreptunghiului mare, se decupeaza usor colturile blatului in acest scop pt a da o forma mai potrivita ansamblului.Apoi se acopera prajitura cu glazura (eu am acoperit-o si cu glazura de ciocolata, mai ales pt a masca umplutura de visine si frisca, apoi am facut un jeleu din compotul de la visine cu gelatina si l-am turnat deasupra pt a obtine culoarea bordeaux).In final am pus turnurile, pe care am lipit ferestre din inimioare de ciocolata si am fabricat steguletele pe care le-am prins cu scobitori.Am mai pus ferestre la castel din bomboane gumate de fructe sub forma de patrate.Am presarat inimioare acrisoare din fructe (bombonele), am mai pus ceva figurine Disney din martipan, pe care le-am cumparat de-a gata.In final...lumanarea.Sper sa te fi ajutat indeajuns.
Daca doresti si reteta de "Chocolade Kirsch torte" pe care am folosit-o si adaptat-o (mai ales prin "inventarea" toppingului, adica a jeleului), o sa o traduc si o sa ti-o dau cand am mai mult tp liber.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Natalia, sunt in cautarea unei retete de dobos, bun.As dori si eu sa fac un dobos insa ce retete am eu sunt cam greoaie pt. mine.Poate imi explicati voi, ce si cum.Am intrebat-o si pe Veronica, mi-a dat 2 retete, insa as mai dori si alte pareri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Silvana, din pacate, nu pot sa te ajut, caci nu am facut niciodata prajitura dobos. Dar poate intra alte fete pe aici si contribuie cu sfaturi si retete.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Gratiela, daca ai sti de cind ma pregatesc eu moral sa fac un tort cu zahar ars sint ani buni


Gand la gand cu bucurie... Am facut aseara tort cu crema de zahar ars...Buuun...




Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

DANIELA am vazut si eu pozele la torturi,wauuuuuuu,super dragute

Fetelor am facut si eu tortulet in forma de masina de ziua puiului meu...ADRIANA, mi-a iesit ok zic eu,nu e chiar cum mi-am propus sa-l fac la inceput,deh,nu mi-a ajuns crema si colorantul,asa e daca nu faci probe inainte....dar pana la urma a iesit ceva...am poze in link-ul din semnatura la "de-ale bucatariei"...multumesc mult de ajutor


Va pe toate si va urmaresc constant,felicitari tuturor gospodinelor!




Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Mergi la inceput