Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (84)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Anda, da, despre cartea asta s-a discutat , Ripley parka a si cumparat-o si stiu ca e naspa!

Eu fierb apa si sterilizez si bibe.

Glowul se vede numai pe explorer nu sip e mozzila.

Am facut si eu cumparaturi din Cta ( sic!) cu 800.000 am luat o sacosa mare si plina de lucruri de casa ca umbla Vic numai in cateva schimburi..

Off topic: imi trebuie si mie cineva pentru reparatiile la glafuri dupa ce se pune geam termopan.Cunoasteti pe cineva din intamplare?plizzz




Ile si bb Victor - 22 dec 2005
Varsta Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancatrana spune:

hello!
ma primiti si pe mine printre voi?
puteti sa-mi spuneti cum sa fac sa apar si eu cu bebitza mea in lista cu datele de nastere?

anka&bebitza carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancatrana spune:

Anda, si eu o tin pe bebitza 24h cu acelasi body! Nu se murdareste de loc pt ca mancam cu bavetica, iar mainile nu o las sa le bage in mancare.
Probleme mea e ca nu se murdareste, dar ..... nici nu prea mananca!!!
Curand cred ca o sa ajung la balamuc. E tare cuminte si dragalasa pana ajungem la masa de pranz unde......... Daca pana acum o pacaleam in fel si chip sa manance supa (piure-ul de legume - adik + pepene galben, + piersica, +banana), acum nu mai vrea sub nici o forma sa manace supo-fructo-piureul. Daca la celelalte mese nu prea face fitze, la pranz e crima.
Si mai avem o probl. E constipata. Ce pot sa-i fac in afara de prune, para??

Pupici,
Anka&Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Seara buna !

Am aterizat si noi acasa acum vreo juma' de ora ,am lasat baiatu cu soacra si-am iesit la un cico:) cu viitorii fini sa punem la punct ultimile detalii ,cunun pe 7 octombie ...,am de alergat sapt. viitoare deci !
Nu prea am citit din urma dar o voi face maine!
Anda ,unde gasesc si io Little Tikes ??Vreau si eu sa-i iau casuta si calutz ,chiar am cautat ,daca stii te rog zi-mi si mie!!
Noki ,poate am gresit cu pretul hamului ,am mai luat citeva chestii de acolo si dupa socoteala mea cam atit a costat dar poate m-am inselat ,o fi fost mai ieftin !
De la Chicco are o prieteba de-a mea si e mult mai misto ,mai late baretutele ,mi-l doneaza :),are copil de 18 luni si l-a folosit de citeva ori!
Fug la nani ca de maine iar sint doar eu cu teroristu' acasa si salivez gindindu-ma la cafea si tigara ,in timp ce alerg dupa el prin casa ,abia astept sa traga un pui de somn sa atac :))))
ancatrana,bine ai venit ,spune-ne si noua despre voi !!
Somn usor la toata lumea !!

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZE DE LA MUNTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Howdy pe seara si de la noi, dupa o zi mai mult decat bussy!

Am fost azi la aniversarea unui baietel de un an de la mine din parc, la Booboo Jungle party, super misto, dar o aglomeratie si o caldura si un haos de numa. Pun poze cand ma eliberez putin.

2 chestii simpatice de raportat:
- Sarah sub nici o forma NU a accceptat accesoriile legate de petrecere: nici coif de pus pe cap - ciudat raaau, ca ea-si tine si caciula si e fana sa-i oun deiverse lucrusi pe cap si sa vada cum pica - nici chestie de-aia de petrecere de sufli si iese un matz....plangea de rupea cand aveam vreo tentativa de a i le pune
- sera asta a iesit in parc cu mama sile-a prin plaoia; mama si-a pus gluga pe cap si si-a legat-o strans; cand a aparut in fatza lui sarah - care era in carucior si avea huse de ploaie peste - asa echipata, pe fii-mea a apucat-o niste racnete de nu se intelegea cu ea de nici un fel. A trebuit sa-si scaoata gluga si sa vorbeasca la infinit cu ea pana sa inteleag habauca mica ca de fapt e tot bunica.
A mai facut odata asa, cand era mama la mine si s-a vopsit pe cap si avea un prosop pe el si Sarah cand a vazut-o asa, urlete, nene, iarasi.

In rest, toate bune, ne-am dolofanit 340 grame in 3 saptamani, asa ca am intrat si noi in randul lumii, cu 8.550 gr!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cam atata despre noi, am de raspuns o granada, dar mai citesc inainte. Revin.

PS -am scapat de cadoul lui Adila - i-am luat un FAX, ca de-ala avea nevoie si e super util.

Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 si www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Silvia fata draga, pai nasol ce povestesti tu! Asta cu dormitul 2h pe noapte mi se pare inacceptabil, o iei razna... Eu daca nu dorm cel putin 6h, optim 8, nu-s om.
Omuletul asta al tau tot doarme, pana la urma, cel putin 10h/24h tu nu dormi cu el?

Jucatul la 4 noaptea nu e OK. Trebuie sa-l inveti ca noaptea e pt dormit si ziua pt jucat. Asa ca noaptea zero jucarii, distractie, povestit, mers pe jos, fun in general.

Eu nu le prea am cu solutiile la problemele de somn (ca nu m-a interesat ca inca o adorm la san), dar vezi ca sunt fete pe aici care au citit carti pe tema asta.

Cu dormitul in pat cu copilul nu-s de acord (pentru mine) pt ca de cate ori am incercat nu m-am odihnit deloc. Dormit iepureste.

In cel mai rau caz poti incearca aia cu lasatul sa planga progresiv: Ritual de culcare, plecat din camera, stat 1 minut afara, daca plange inapoi, iar ritual, iar plecat, 2 minute, iar ritual, 3 minute, etc pana unul dintre voi cedeaza

Peste tot zice ca atunci cand iti vine sa-l zgaltai, lovesti, etc, cel mai bine e sa-l lasi intr-un patut/tarc chiar daca urla si sa te duci in alta camera pana te linistesti.

Si eu la Silvia mea am ajuns la cele mai negre disperari, il sunam pe Virgil la servici si-i ziceam sa le zica la toti colegii nu cumva sa faca greseala sa-si doreasca copii. Si acum la Nati mi-e foarte simplu, usor si placut. De ce? Ori ca am noroc de un copil mai linistit, ori ca am invatat eu mai bine cum sa ma comport, m-am maturizat, calmat... probabil e o combinatie.

Asa ca te inteleg f f bine.

Ilenuta pe cei care mi-au facut glafurile NU ii recomand, dar astia care mi-au facut baile si balconul(recomandati de Ela) au fost f seriosi. Dar acum au inceput o lucrare mare, de vreo 3 luni, la o vila.

Anda precum discutam si cu pediatra mea-nutritionista ca ideal e sa mancam oua, lapte, smantana de la tarani, dar daca nu suntem siguri ca respecta toate conditiile de igiena, mai bine din alimentara... Problema cu ouale e ca pe la tara se pastreaza la temperatura camerei, nu in frigider, si cand ti le vinde nu stii daca ti le da pe cele mai proaspete. Chestia ca se ridica la suprafata apei daca sunt vechi... am incercat eu cu un ou de vreo luna si nu s-a ridicat cine stie ce. Puii de casa.. soacra-mea mai creste pui dar nu m-am gandit sa-i cer niciodata pt copii, mai ales ca ea ii congeleaza in bucati mari. Soacra-mea ii creste cu porumb dar are o vecina care si-i creste cu concentrat. (Soacra-mea e profa de mate dar de cand s-a mutat de la bloc la casa au apucat-o nostalgiile agricole. )

Cosmeticale - folosim Sanosan, Nivea.
Chiar: exista gel de dus pt bebei care nu e si sampon? De la ce firma? In afara de Johnson's de care nu cumpar si Dalin. E unul Nivea dar e pt copii, nu bblusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Anda77- asa si io, cica afacere: am luat de la z setul de manusi si caciula. Cu cizmele, stiu standul ceva unguresc, oricum, super misto, mie mi-au placut niste ghetutze inalte mov cu floricica, tot asa, 1.8 mil, de era sa lesin. dar cica itit dadeau promotional alta pereche in plus, gratis. dar de fete nu aveau imik, numai de baieti, printre cele gratis.
Vezi ca magazin cocodillo este pe Stefan cel mare, aproape de aleea circului.
Cu hamul, nu stiu daca merita sa-i iei. Io am de la primii Pasi si Sarah nu-l suporta deloc. E cu bensi ff inguste si o deranjeaza. Cel Chicco e cam tot asa, deci...tot acolo esti calitativ, numai cu 300.000 in plus.
Apropo, Madutza, ai dat 200 pe ham?????? Io l-am luat din carrefour cu 130.000.

Ancaloredana- cu tati, grea poveste. cand e acasa ma ajuta cat decat. dar asta este foarte rar. lucreaza enorm, e la inceput de drumcu firma lui, asa ca...ma cam descurc singura. Cel mai tare ma enerveaza ca la noi nici week-endul nu e livber. Azi de dmineatza de ex, el vroia sa lucreze pentru firma, dar l-am luat io putintel la scuturat si gata! Am rezolvat de niscaiva timp liber.

Roxi- noi ne spalam numai cu sapun Nivea. sampon am avut deja Nivea iar acuma suntem pe Penaten. Imi plac ambele. Cu altceva nu-i dau - nici ulei, nici creme, nimik, desi avem stive in stoc.

Lavi- ai dreptatae, m-ama enervat cumplit, ca am realizat ca situatia e fara scapare cu libero-ul. deci probabil ca acuma astea sunt cele are se importa. la mine tot alea cu copil ai mare decat cel cu fatza de bb. Dar nu mai aveam ambalajul si nu mai stiam unde sunt produse, dar daca le fac kknarii de francezi, nu ma mira nimik. Dar tot la ele trebe sa raman, ca pampersul nu are elastic in spate si e si mai rau.

Trimit mini-placinta asta....ca vad ca sunt probeme si cu forumul si s anu am vreo surpriza.

Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 si www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

Seara buna!

Multumesc fetelor pentru raspunsuri, eu o spal cu sampon si sapun lichid chicco si de vreo trei luni am cumparat din farmacie altermed, bune amindoua insa saptamina asta pediatra mi-a recomandat sa folosesc gama mustela, anda cat costa gelul de dus?
Alexia a avut probleme cu o dermatita cand era mai mica si acum i s-a exstins pe picioare si pe coate, nu e vizibil nimic insa e pielea mai aspra( sper sa treaca!).

felicia, felicitari pentru ilincuta, e bine ca invata sa pape si bucati mai mari.Spuneai ca nu mai papa iaurt si branzica, de care ii dadeai?

anda, laudabila initiativa ta, insa trebuie aplicata pentru intreaga familie.Eu cu produsele de la tara am mari rezerve, de mic copil fac urticarie de la carnea si ouale de tara( sincer nici la gust nu imi plac, dar asta e parerea mea!), cu laptele e si mai si...nu se recomanda bebelusilor.De ce nu cauti produse ecologice?
Eu nu se de acord cu junk food-ul in alimentatia copilului mmic, insa subliniez este doar optiunea mea.

anca, bine ai venit, povesteste-ne de carla!

noki, felicitari pentru dolofana, cat are acum?
Despre booboo, sa inteleg ca merita? S-a bucurat sotul?( de cadou)


Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )



“ Inima mamei este un adânc abis la capatul caruia gasesti de fiecare data iertare “. Honore' de Balzac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Tot Anda77- mai, io cu astea de casa, nu ma stresez, ca recunosc ca nu sunt disperata dupa ele. Adica lapte de vaca de casa nu i-as da nici daca ar fi a mea. O sa-i dau lapte pasteurizat, cumparat din comert. Cu ouale, tot asa, le cumpar. cateodata imi trimite socra si ma bucur...ca nu mai trebe sa le cumpar io, dar cam atata. Nu sunt prea mare fana "chestii de la tzara".
Scaunul ala e misto rau...nici nu vreau sa ma gandesc ins ala cat costa. da' nu se asorteaza cu bucataria mea.
Iar casutzele alea sunt..dementiale. de asa vaea si loc in casa unde sa le pun...sau "macar" o curte...

Silvia- iacata ca ma spovedesc si io de cateva cuvinte mai ..urate. Fie cu iertare, ca mie mi-am dat cateva palme post-factum iar ei i-am cerut iertare.

Feli + Maria-Alexia- ehehe...pai io bag seama ca voi incurajatzi papat singurel al plozilor. Pai fii-mea cand are tentative de dus mana catre castron sunt anihilate din fasha de catre mine care pzsec craticioara aia ca pe cm mare comoara..serios acuma, la noi mancatul e relaviv curat acuma pentru ca daca vrea papa deschide gura si intra ok, daca nu nu manaca si gata! Daca insist incepe sa se frece peste oki si nas si cap si deduc ca gata! Si nu mai insist, ca nu are sens.

Hi hi hi:

quote:
in primul rand eu nu l-am lasat niciodata sa-si bage mana in mancare. daca isi baga mana in gura in timpul mesei, sar instant cu un servetel, pana sa ajunga cu degetele in par

Anda77- parca suntem trase la indigo!

quote:
Si eu la Silvia mea am ajuns la cele mai negre disperari, il sunam pe Virgil la servici si-i ziceam sa le zica la toti colegii nu cumva sa faca greseala sa-si doreasca copii

Lavi- nu-mi vine sa creeeeeed! Cu adevarat ai reusit sa ma uimesti!

Roxi- io zic ca merita, dar sai s-o intreb maine pe mami lui Arthur cat a costat-o. Naspa e ca la bblaci nu au zona de joaca mare, deci a adus ea jucariile de acasa. locul e amenajat, dar in afara de un tobogan complex de la littele Tikes, nu prea au nimik. Dar revin maine cu informatzii detaliate.
Adila s-a bucurat de numa'. maine cred ca-l va amortiza deja.

Cam atata in seara asta. mai trebe sa pun pozele, dar cred ca maine. pupici si noapte buna!



Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 si www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

lavi, uite am gasit asta:
"In general, conform declaratiilor expertilor, este bine sa-i pui pantofiori imediat ce a inceput sa mearga pe langa mobila sau imediat ce a inceput sa faca primii pasi singur. Incearca sa-I cumperi pantofi cu talpa moale si flexibila dar care sa-i tina piciorul fix, sa nu alunece. Daca poti, tine-ti copilul descult daca vremea si terenul o permit, cat mai mult posibil pentru a-l ajuta sa-si intareasca picioarele, muschii, articulatiile. " preluat de aici:http://www.desprecopii.com/info.asp?id=LUNI11.
Eu intelg ca se aplica ambele.

Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )



“ Inima mamei este un adânc abis la capatul caruia gasesti de fiecare data iertare “. Honore' de Balzac

Mergi la inceput