Continuare -Temperatura Bazala+Mucus part2

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Fetelor, in ceea ce priveste foliculul nu mai credeti tot ce va spune doctorul ca o sa ne imbolnavim de nervi.
Eu inca nu am gasit un dr BUN, la cati am fost atatea pareri am auzit, asa ca fiti mai increzatoare.
Anis draga, mie mi se pare ca totul este ok la tine, ia nu mai intra in panica ca ma supar.
Asteapta cateva zile sa vezi cum evolueaza, te rog. Din ce ai spus tu ciclul tau este regulat, temperatura ok, deci asta inseamna ca ovulezi.
Fetelor, mama unui elev de-al meu este ginecoloaga la Polizu, este o femeie extraordinara, poti vorbi cu ea tot ce vrei, are o rabdare... si este si extraordinar de amabila. Daca aveti intrebari spuneti-mi mie ca o intreb eu, ca pe sotul meu ( care e dr) l-am stresat destul cu intrebarile, si voi astepta sa vina in tara.
Eu nu cred ca este o regula ca folicului sa creasca pana la 20 mm, dar ramane sa vedem.
Helen, din ce am citit la tine esti ok, nu te mai speria. Daca ai avut mucusul 1 zi asta e bine, nu la toate femeile tine mai multe zile.
La mine insa, temperatura nu creste pana cand mucusul nu devine vascos.
Helen, treaba asta cu mucusul ar trebui urmarita in fiecare luna. Atunci poti sa constati daca este vreo schimbare sau nu.
Te rog spune-mi daca si la tine temperatura creste dupa ce albusul dispare. Sunt putin ingrijorata deoarece la mine tempr creste la cateva zile dupa ovulatie , nu imediat. Referitor la asta, am citit pe internet cum un dr american recomanda sa se presteze atunci cand apare albusul de ou, sa nu se astepte cresterea temp., deoarece la unele femei temp. creste mai tarziu ( sa fie asta cazul meu? ) si atunci ar putea fi deja prea tarziu. In concluie, stiu ca te enerveaza faza asta cu mucusul, dar se pare ca este destul de importanta, desi.... exceptii exista cu nemiluita.
Ah, cat de vast e subiectul asta si ce scurt e timpul.
Anis, ce faci? Mai da si tu un semn. Esti ok?
pupici, Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Crinuta, mersi in primul rand ptr. incurajari. Eu nu sunt descurajata, dar faza asta pe care o spune Anis..mi se pare culmea... sa fie rau ca in ziua 12 foliculul sa aiba 17mm...dupa logica mea este absurd...pana la ovulatie o sa aiba cel putin 19-20 ceea ce este in regula..dar atunci de ce i-o fi spus chestiile alea doctorita aia( sau doctor ce era...)..daca zici ca te poti interesa intreba te rog...poate mai aflam o opinie...oricum este absurd sa fie mai multe opinii legate de folicul....!Intreaba si tu, cat ar trebui sa aiba un folicul in ziua 11-12...si cat exact la ovulatie...daca poti...!

Din nefericire, zic eu..la mine mucusul cervical este cel putin ciudat...In primul rand sub forma de albus il gasesc cu greu..de obicei daca incerc asa putin in interior(luna asta a fost o exceptie)...si cateva ore...maxim o zi...in rest sa zicem ca este apos .... dar este putin... faza cu albusul este cam in ziua 12, cand inca nici nu a scazut tempoeratura da'pai sa mai si creasca peste 37....deci cam in ziua 12 am albus, din ziua 13 incepe sa scada temp. cu 1-2 grade apoi in ziua 15, in cel mai fericit caz, este ovulatia ( deci in ziua 16 creste peste 37)..si categoric pana atunci respectivul mucus este cremos.... Ptr. ca mucusul sub forma de albus a fost in ziu 12, de atunci am inceput sa prestez ... de data asta, nu am mai asteptat sa scada temperatura ( pana in ziua 12 am avut in general 36.8, in 13 - 36.7, in 14- 36.8...si maine oi mai vedea...Au fost luni in care a crescut progresiv pana la peste 37 si au fost luni in care de la 36.7 a sarit direct la 37.1...se pare ca este normal..oricum! ...cu temperatura imi bat capul cel mai putin...la drept vorbind in timpul ciclului nu prea sunt stresata mai rau este spre final...si mai ales daca tot nimic...

Deci stai linistita ca tu la capitolul mucus stai ok fata de mine...am citit ca din p.d.v. temperatura se estimeaza cumva ovulatia iar din punct de vedere mucus perioda poate fi diferita...(asa mi-a iesit mie concluziille dupa ce am introdus graficele si observatiile pe situl ala fertilityfriend.com)...asa ca eu o sa consider prioada fertla..una mai lunga care sa cuprida si mucusul si temperatura...ele ar trebui sa coincida...dar...ma rog..un pic se suparapun(dar nu cu albus ci cu apos..sper sa fie bun si ala)

Eu v-am spus ca pe mine ma baga in ceata mucusul ala...dr. a zis ca nu etse obligatoriu sa il observi asa cu usurinta si el sa existe...deci ceva am...comsider ca exista si asta e!...preatam cel putin din ziua 12 pana 1-2 zile dupa ce crestre temp. peste 37! Daca e sa se prinda se va prinde!


Pupici, Helen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:



Fetelor,

Asa stiti si voi, ca sansele de a ramne insarcinata ,repectand perioada si cu toate coditiile ok..este de doar 20%? Am mai citit asta chiar pe vremea cand eram insarcinata si atunci m-a distrat faza (din moment ce ramasesem din prima)dar acolo la fertility...asa scrie..daca inteleg eu bine...???!!!

Va pup

Helen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Crinuta, de ce nu incerci intai cu Dostinex? Prolactina este un hormon care este secretat in exces in timpul alaptarii, deci nu potio ramane insarcinata ( stii povestea cu femeile care alapteaza nu raman)
Deci s-ar putea ca durerile de sani sa fie de la prolactina marita, eu zic sa incerci cu Dostinex si sa urmezi tratamentul Liviei sau cel pe care l-am luat eu.
acum suntem insi pream... Eu merg la Dr.Ancar si sper sa fie OK..
Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetelor....

Multumesc mult pentru mesaje..sunteti niste dragute, mi-ati redat un pic speranta...dar tot confuza si dezorientata sunt....

Ce sa zic...ati ridicat asa de multe teme de discutii aici ca nici nu stiu de unde sa incep...

In fine, dr super doctorul..asa cum il considera toata lumea, si cred ca unele fete pot sa-si dea seama despre cine e vorba..in principiu e vorba de materinitatea Giulesti..asa in fine..el a considerat ca 1 mm e f putin ca , crestere pentru 2 zile,,,,si ca normal in ziua a 12 ar fi trebuit sa fie mai mare.
Oricum eu maine ma duc iar la monitorizare, ar fi in ziua a 14-a..si daca iar a crescut cu 1 mm..eu zic ca ovulatia ar fi prin ziua a 16-17 chiar(luna trecuta am avut ciclul de 31 de zile)se prea poate ca luna asta sa fie de 30..habar n-am...DAR NU E O REGULA FIINDCA AM CICLUL NEREGULAT...si pe atunci am vorbi de un folicul de 19-20 mm, nu? asa arata calulele mele.

Asa cum zicea si Helen, chiar te rog si eu Crinuta sa o intrebi pe doamna respectiva, cu folicul, cat trebuie sa fie prin ziua 12..si cat trebuie sa ajunga la ovulatie...si daca poate fi fecundat chiar daca sa zicem e un folicul de doar 18mm.

Helen ,ce sa-ti zic m-a speriat dr, chiar m-a bagat rau in ceata....am inteles de la voi ca se poate CA FOLICUL SA FIE FECUNDAT...asa ca nu imi ramane decat sa prestez...dar nu stiu ce am.....adica de cand mi-a zis dr asta...nu mai am chef de nimic, parca nu ma mai intereseaza nimic...nici chef de tak pak nu am..asta cu gandul ca iar o facem si nimic....ma streseaza ideea si ma inhib..nu stiu daca ma intelegeti...nici de scuipat in Maybe Baby..nu mai scuip...ieri arata ca e zi nefertila.am scuipat doar 2 zile in el luna asta..mucusul meu arata aiurea pentru ziua in care sunt, a 13 zi...adica e cam branzos...ca si cand ar fi dupa ovulatie..dar asa a fost de la inceput dupa menstra...si temperatura azi a sarit de la 36.4 ieri...azi e 36.7 .....dar la asta nu ma mai stresez..ca e de la tratamentul Liviei..

In fine ma consoleaza gandul ca foliculul poate fi fecundat, asa cum spuneti voi....Sa dea Dumnezeu!!

Pupici


AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Jasmine

Lasa e si luna care vine....nu mai fii suparata......si ma gandeam ca daca foliculu trebuie sa fie de 19-20 si endometru de 10mm.cum zici tu...la mine in ziua a 12 era de 17mm foliculul si endometru de 6mm...zic eu ca s-ar putea ca dr sa se insele..ca daca ovulatia ar fi in ziua a 16-17..si r creste cu 1mm in doua zile s-ar cam apropia de valoarea normala...cam asa arata calculele mele...am dreptate eu sau dr??

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Ps: Sunt tare curioasa cum va arata maine rezultatul la monitorizarea ecografica a ovulatiei...per sa nu ma inebuneasca mai rau dr..ca vad ca, cu partea cu analizele m-ai dureaza rezultatul si maine fac analiza de ziua a 14...si dupa aia mai am doar progesteronul din ziua a 21...si voi stii si eu cum stau.

Ps2: Nu ma regasesc , nu am chef de ..de frica ca oricum folicul e mic si nu se prinde...parca m-am blocat..nu stiu cum sa fac sa-mi revin..offff

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Fetelor vreau sa va spun ca nici la mine zilele de ovulatie nu coincid cu zilele (ziua) in care apare mucusul. De nenumarate ori mi s-a intamplat sa apara mucusul in ziua 8-9 (!!), iar ovulatia eu o am cam prin ziua 12-14. Acuma nici eu nu mai stiu ce sa cred. Nu cred ca ovulatia este in ziua 8-9 pentru ca 8+14=22, deci ar trebui sa am ciclu de 22 de zile, ceea ce nu mi s-a intamplat niciodata. Ciclul meu este de minim 26 de zile (asta inseamna 26-14=12, deci ovulatie in ziua 12). Ma gandesc tot mai mult sa-mi cumpar si eu un Maybe Baby, poate mai ies din ceata. Oricum in luna in care am ramas insarcinata, s-a intamplat in ziua 13. Din pacate nu mai stiu cand a fost mucusul in acea luna.
Si eu am luni cand mucusul este foarte abundent, si tine vreo doua trei zile, si alte luni cand nici nu pot sa il observ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Lili draga, tare speriata si deprimata sunt acum dupa cele citite in legatura cu prolactina. Mie mi s-a spus ca nu este obligatoriu sa afecteze ovulatia, de fapt cunosc o doamna care ramanea insarcinata in fiecare luna si avea prolactinul ridicat. De aceea eu stateam linistita, mai ales ca sotul meu a spus ca prolactinul se regleaza usor.
Acum sunt tare deprimata, imi vine sa plang tot timpul, mi-e teama ca nu voi putea rezolva problema asta. Of, parca n-am avut destule.
Lili, a trecut un an de cand mi-am facut analizele. dar cred ca le voi repeta, de fapt numai prolactinul, si daca din nou este mare( la mine a fost foarte mare), o voi intreba pe dr. mea.
Te rog spune-mi mail multe despre medicamentul acela, cum se ia, cat costa, daca are efecte secundare.....
In cat timp ti s-a reglat tie prolactina?
Fetelor, o voi suna pe dr. mea si o sa o intreb in legatura cu foliculul. Iere m-am uitat peste ultimul meu ecograf facut in august anul trecut. Eram curioasa in legatura cu foliculul. Eu atunci eram in a 5-a zi a ciclului( inca nu se oprise sangerarea) iar pe ovarul stang erau 3 foliculi: 2 in jur de 7 si ceva mm, iar unul de 9.7, sau asa ceva. Ce spuneti voi, este normal sau nu pt. a 5-a zi a ciclului?
Mie mi-e si frica de ecograf, deorarece si acolo se fac erori.
Pana anul trecut ma duceam cam de 2 ori pe an la un dr generalist de la un cabinet particular, si de fiecare data cica vedea folicul matur. Acum, daca a fost sau nu, habar nu am.
Revin la prolactina mea ridicata. Ce mi se pare mie curios este ca in cazurile cunoscute cu prol. ridicata, ciclul nu era regulat, venea odata la 3,4 luni. Ba mai mult, le mai picura si lapte din san, dar eu am ciclu destul de regulat si niciodata nu mi-a picurat lapte din san. Am doar junghiuri mai ales dupa ovulatie.
Lili, cum era la tine?
Vai, da speriata mai sunt. Cand va veni ziua sa fiu si eu mai optimista?
Fetelor, va pup
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trinity spune:

Buna fetelor!

Ieri am inceput si eu tratamentul Liviei, putin modificat, si aseara deja simteam durere la ovare. Nu mi-a venit sa cred! Sper sa ma simt bine cu el.

Crinuta, supozit cu Carpicon am gasit vis-a-vis de piata 1 mai, in statia de autobuz. Este un magazin mic de produse naturiste.

Fetelor, spuneti-mi si mie, ca sa ma luminez: cand trebuie facut estrogenul, progesteronul si testosteronul? Adica in ce zile? Si mai sunt alte analize hormonale care trebuie facute?

Pupici,
Cris.

Mergi la inceput