Continuare -Temperatura Bazala+Mucus part2

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Trinity spune:

Draga Anis,

Am revenit, dar poate ai vazut si tu la subiectul postat de mine, cu ceva probleme.
Eu am cautat si azi ceai de napraznic, dar nimic, iar la Piata Vitan nu prea am cum sa ajung, ca lucrez de dimineata pana seara.
Am gasit si eu supozitoare cu carpicon azi, la Piata 1Mai.

In ceea ce te priveste pe tine, Anis, eu stiu ca daca foliculii nu sunt suficient de dezvoltati, ori nu se produce ovulatia, ori se produce dar este un ovul insuficient dezvoltat si nu poate fi fecundat.
Aceeasi problema se pare ca o am si eu. Cat am facut tratam hormonal, foliculii s-au dezvoltat normal (19 mm in ziua 11), am avut ovulatie, graficul de temp era ca la carte, Maybe baby arata feriga. Luna asta, pt ca am intrerupt tratamentul, NIMIC . Imi vine sa imi iau campii cateodata.
Noroc ca am schimbat dr si acum fac analize, sa vedem cum stau si ce vom face mai departe. In plus am inceput sa nu ma mai stresez. Iau o parte din tratamentul Liviei si om vedea ce va fi.

Pupici,
Cris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

O prietena mai veche de pe forum,Elena C din Constanta,anul trecut,cam pe vremea asta facea un eco la care medicul i-a spus ca foliculul e foarte slab dezvoltat,nici o sansa de fecundare si ca dupa rusi sa-i faca HSG. Numai ca rusii nu au mai aparut.Pe 18 martie anul acesta a nascut un baietel pe care duminica viitoare il si boteaza
Da,fecundatia poate avea loc si daca foliculul e mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anis draga, nu ma speria, ca eu ma bazez pe tratamentul Liviei.
Acum sunt in graba, ma duc la al doilea servici dar trec mai tarziu sa-ti scriu mai multe.
Eu cred ca poate fi fecundat si daca nu este suficient de mare.
Te pup
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Cumnata mea a ramas in februarie cu un folicul de 13 mm in ziua 12, iar la eco in ziua 14 nu mai era...doctoru' i-a zis ca nici o sansa...si in ziua 29 test de sarcina pozitiv..asa ca..natura...:)

Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Mariaa si andruzza,uite cum ne redati voi speranta.Si eu ma gandeam ca poate totusi e posibil sa raman si cu folicul mai mic.Asta dupa ce o sa-mi dea tratament,probabil Ovamit.
Anis,te inteleg foarte bine.Eu am facut monitorizarea eco luni,era ziua 13 si.....rezultatul m-a lasat masca : ambele ovare fara activitate.O sa repet eco vineri,cand va fi ziua 17.Dar n-am sperante ca e o ovulatie tarzie.Cred ca pur si simplu nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Draga Crinuta,
Dupa ce am prestat timp de 1 an, dr.meu a ajuns la concluzia ca am prolactina usor marita( era doar cu 0,2 depasire fata de valoarea normala ) si mi-a dat Dostinex ( 2 pastilute) si exact dupa cateva zile am ramas insarcinata .
Insa ai mare grija caci nu este bine sa ramai imediat dupa.. din aceasta cauza oul poate fi usor hipoton ( eu am pierdut acea sarcina din alte motive.. )
deci incearca sa mergi si la alt dr.
Inainte de a lua pastilutele, graficul meu nu urca niciodata peste 37, si arata ca dintii unui fierastrau... desi uneori urca cu 0.5 dar nu era eficient..
In paralel cu pastilutele am luat ceai de cretisoara, coada soriceluluisi napraznic , vit.E ( 1 pastila pe zi), zinc ( 1 pastila pe zi ), Kamayani ( 2 pe zi ).
La mine a mers.. Bafta.Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Draga Lili, la mine prolactina era mai mult marita. Tu ce ma sfatuiesti sa fac? Am auzit de un medicament pt. reglarea prolactinei care se numeste " Pardolel", dar eu inca nu am luat nimi pt. asta deoarece ciclul meu era destul de regulat.
Tu crezi ca junhiurile mele in san se datoreaza prolactinei ridicate?
Dr. tau e bun?
Te pup, Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Trinity, unde anume ai gasit tu supozitoare cu Carpicon ca eu niciodata nu am gasit, ba mi s-a spus ca nu se mai fabrica.
In piata 1 mai, sau la vreo farmacie din zona?
te pup, Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Anis...eu stateam linistita pana sa citesc mesajul tau...Cum ? A zis doctorul tau ca un folicul de 17 mm in ziua 12 este prea mic?....mi se pare absurd...(trebuie sa ajunga in jur de 20 mmm).... la mine in ziua 11 era tot de 17 mmsi a zis ca e f bine ,ca pana la ovulatie se face sigur in jur de 20 mm... nu mi-a zis sa mai vin la alta monitorizare!

Eu nu mai stiu ce sa mai cred...intamplator atunci cand am ramas insarcinata ..tot in ziua 11 am fost la eco. si a zis ca foliculuil cel mai mare are 13mm si ca pot ramane in saptamana aia .. si asa s-a si intamplat ... acum, cand mi-a spus ca are 17 mm mi s-a parut ca e de-a dreptul urias... Eu nu mai inteleg nimic...cum sa fie mic daca in ziua 12 are 17mm...?

???Fetelor,nu stiti mai multe despre cum si cat trebuie sa creasca un folicul ,,BUN''???

Altfel..eu credeam ca fac bine...adica am dureri de la ovulatie..mucus ca albusul nu am avut decat in ziua 12, de atunci este apos si este cam putin....:( - ceea ce nu mi se pare f bine...)

De prestat , am prestat in fiecare zi ..adica ziua 12,13,14...Eu vroiam la doua zile dar asa a avut chef sotul (dar si eu pana la urma)...cum am fost pe menstra si apoi cu probleme ... nu mai facuse nimic de vreo 2 saptamani ... asa ca ce o fi o fi... dr. meu a zis ca si in fiecare zi ..e bina ...e bine cum si cand o fi, in perioada fertila ... cosiderata de minim o saptamana ( din ziua 12 in ziua 20..a azis) ... eu cred ca il ascult pe el, ca nu mai stiu cum sa mai cred ca e mai bine ( cert este ca atunci cand am ramas tot in fiecare zi am facut..ca sa credeam ca trebuie)

Deci voi ce parere aveti?..

Anis..problema era ca are 17 mm in ziua 12 sau ca a crescut doar un 1mm in 2 zile? ( din ziua 10 in 12)..oricum pana in ziua 15 -16 cand ai tu de obicei ovulatie..va fi cat trebuie...ca doar nu a crescut la 17..si apoi se oreste...daca nu crestea cum trebuie ... avea acolo in jur de 10mm .. nu aproape de 20mm ... eu nu gasesc logic ce ti-a spus decat daca stiu eu prost si bineinteles ginecologul meu habar nu are...eu nu zic ca e somitatea de pe lume dar nici nu cred ca greseste la fazele astea....

Inca o data...voi ce credeti?...alti medici ce spun?

Pana atunci..Anis..eu zic sa stai linistita...foliculul tau este char ,,grasut''...si ma indoiesc ca se opreste aici...

Pupici
Helen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Helen draga, sa-ti spun cum e la mine faza cu mucusul. Pana anul trecut aparea destul de devreme albusul asta de ou, il observam la toaleta, mai ma si simteam uda putin si tinea cateva zile.
Acum de vreo 6,7 luni, apare mai tarziu, tine la fel de mult.
De ex.: eu sunt acum in ziua a 11-a si nu este inca. Mucusul este asa cum l-ai descris tu alb, cremos, nu foarte mult, iar senatia de elastic este numai de 10%. Cu fiecare zi este din ce in ce mai mult albus de ou, si cel putin o zi este clar ca albusul, nu numai combinatii, adica 60% albus, 70% cum se intampla inainte.
Eu sper ca la mine sa nu se modifice, ca atatea ani am avut fara sa-i port de grija ( cati ani irositi), iar acum nu mai traiesc decat pt. a deveni mamica.
Am citit mult despre mucusul asta, se pare ca la unele femei apare doar cateva ore, la altele o zi, la altele zile in sir, asa ca nu este o regula. Noi nu suntem toate la fel, deci......
O alta problema care ne priveste pe toate este ca ar trebui sa mai eliminam din stresul asta, ca nu ne ajuta la nimic, ba din contra.
Din toate povestile pe care le stiu, minunea se intampla cand te stepti mai putin.
Usor de spus, greu de facut.
In orice caz, cunosc multe femei carora li s-a spus ca nu pot avea copii si pana la urma au avut, asa ca eu nu mai iau drept regula nimic. Daca e sa fie va fi, nu fetelor?
Pe mine cel mai mult ma enerveaza ca nu incerc, deoarece pana in iulie sotul meu este in alta tara, si in " intalnirile precedente au trebuit sa vina rusii), asa ca de fiecare data am ratat momentul. Nici nu mai planific, ca mai mult ma enervez. Ciclul meu nu este total regulat, asa ca se da tot planul peste cap.
Sincer, starea asta de incertitudine ma omoara, simt ca timpul trece, se irosesc foliculi pretiosi, si mi-e teama ca cu trecerea timpului sa nu devin mai putin fertila sau sa apara alte probleme.
Ooooooooooooooooooooffffffffffffffffff, asa sunt eu mai prapastioasa, dar stiu ca voi fetele de aici sunteti niste dragute si-mi ridicati moralul.
Va pupic
Crinuta

Mergi la inceput