Continuare -Temperatura Bazala+Mucus part2

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

progesteronul mi-a iesit in limite normale (testat in ziua 21) - dupa spusele mediculului. Dupa cum spui tu ar mai fi varianta ciclului fara ovulatie. Dar totusi, in ziua 11 sau 12 temperatura scade de la 37.0 la 36.8, apoi creste treptat. Dr. a spus ca exista o corelatie intre oscilatiile mele de dupa ovulatie si FSH-ul mare. Asa sa fie? Uff, greu mai e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anis, acum cateva luni ma apucasem si eu de tratamentul Liviei, si in cateva zile temper. era data peste cap.
Acum eu nu stiu ce sa spun, dar anul trecut am facut cateva sedinte de reflexoterapie si am avut aceleasi simptome, frisoane.
Sunt tare confuze acum. Cum e ciclul tau? Regulat?
Pupici, Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

'Mneata fetele, eu acu facui ochi si repejor la voi sa vad ce faceti. Stiti cum se spune, ca o minune tine 3 zile, ei bine, dupa ce temperatura mea m-a tinut pe culmile gloriei aceste 3 zile, acu' vad ca o ia in jos. Daca va duceti la mine la profil, puteti sa vedeti graficele la pagina personala. De obicei ele sunt in Fahrenheit, dar punandu-le acum in Celsius observ ca si eu sunt ca si alte fete cu temperaturi foarte mici. De trei luni incoace prima zi de menstruatie este fix pe 25 ale lunii, zic ca mai regulat de atat nici ca se poate. Cumnata-mea e in Romania si am dat sfoara in tara sa mi se cumpere plantutele pentru tratamentul Liviei ca asa nu se poate. Saptamana asta o sa sun si la ginecolog sa mai pun niscai intrebari si o sa imi caut si un doctor de familie. Asa, ca m-a enervat rau de tot temperatura asta
Pupicei,
Oana_B



I'm smarter than the average bear - Anonymous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michandro spune:

'Neata Oana_B!

Am intrat si eu pe Fertility On-Line si am introdus datele pentru luna asta (cont nou, ... tot ce trebuie). Cum pot sa-l fac vizibil, asa cum ai facut tu (pagina personala)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Mihaela, vezi ca ti-am dat un email
Pupicei,
Oana_B



I'm smarter than the average bear - Anonymous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anis, ce faci, mai astept vesti de la tine.
Nu am avut timp sa caut tinctura de zmeur, eu de obicei luam plantele din piata Amzei.
Adevarul este ca duc o viata asa de stresanta, incat nu mai am timp de nimic. Nu mai pot continua asa. Nici nu stii ce fericita sunt cand intru in forum sa citesc mesajele voastre.Sunteti toate asa de simpatice, imi ridicati mult moralul si sper sa contribui si eu cu ceva.
Cred cam am sa-mi cumpar miere, se pare ca face minuni. De asemenea, graul incoltit.
Tu iei si gheara matei? Ce parere ai de cartilagiu de rechin?
Ah, bine ca mi-am amintit. Nu gasesc supozitoare Carpicon, se pare ca nu se mai fabrica. Ce fac?
OOOOoooooffffffffff, am pus prea multe intrebari.
Pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:



Oana_B, am intrat si eu pe ,,fertility friend''...si asa mai in graba am introdus datele pe luna asta si pe cea anterioara... Acum imi spui si mie cum se poae face vizibila ... de fapt ai mai primit intrebarea asta!

Legat e site..mersi ca ni l-ai propus (implicit ) si noua ..este f interesnat si practic iti analizeaza ei evolutia...ptr. cele care stiu fff bine engleza este perfect...dar oricum si mai pe bajbaite merege...

Mersi inca o data!

Te pup

Helen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trinity spune:

Crinuta,

Tu ai gasit ceai de napraznic in Amzei? Eu caut si toti imi spun ca momentan nu se mai gaseste...
Tinctura de zmeur am gasit eu pe la Domenii.


Cu drag,
Cris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Buna fetele....

Trinity..nu te-am mai vazut de mult...

Eu am gasit ceai de naprasnic la Piata Vitan la etaj..si tot acolo si Geara Matei...tinctura in Piata matache...practic plantutele din tratamentul Liviei le cam adun din tot Bucurestiul...aa...am gasit acum o luna carpicorn In piata Sudului, e un plafar acolo , langa cel cu oua...mai incearca si acolo.

Crinuta tu cand ai oprit tratamentul?

Helen tu cum stai...?

Tia...eu zic sa mergi la o consultatie...sau cum am sugerat poate ai nimerit in luna fara ovulatie...

Oana_b....ce naspa....asteptam vestea cea mare...dar in fine...merge inainte cu toate si trebuie sa reusim pana la urma!

O sa vizitez si eu fertility friend...unde il gasesc mai exact?


pupici

AniS


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Hai sa va povestesc ce fac eu.

Fetelor,

Nu am o veste foarte buna!
Azi m-am dus din nou la monitorizarea ecografica a ovulatie…si am aflat ca foliculul de pe ovarul stang, in ziua 12-a adica azi are numai 17mm ..iar endometru e de 6 mm...in ziua 10 avea 16mm….cica a crescut foarte putin…ca nu e bine.

Am vorbit cu doctorul de la Giulesti si mi-a zis sa mai fac inca o ecografie in ziua a 14..poate am eu ovulatia mai tarzie…dar dupa parerea dr…zice ca mai mult ca sigur ca luna viitoare o sa-mi dea stimulare..

Nu stiu…fiindca nu am cum sa vorbesc indeajuns cu doctorul in spital…asta e ..tot timpul e aglomerat, apelez la voi cu cateva intrebari .
Recunosc ca sunt un pic speriata si dezamagita asta ca la mine tratamentul Liviei nu prea are efect.

Vroiam sa le intreb pe fetele care am mai facut stimulare…de fapt care au luat pastiluta aia din ziua a 5 pana in a 10 ..am uitat cum se cheama medicamentul ..parca Clostylbegit sau Ovamit parca..sau asa ceva…are si un efect negativ, adica cele care ati luat ati avut dereglari sau altceva?

Inca ceva..cat trebuie sa fie foliculul la ovulatie..cati mm..eu stiu ca parca 21 mm? IAR DACA AM SUB VALOARE, CHIAR DACA FOLICULUL MEU SE DESPRINDE EL NU POATE FI FECUNDAT FIINDCA NU ATINGE VALOAREA NORMALA IN MM, FIIND IMATUR SI ASA NU POT RAMANE INSARCINATA?????Sau se poate si asa sa ramai insarcinata? Nu de alta , dar sa nu ma mai stresez luna asta. CE ZICETI???

Asa ca..mai am de asteptat si rezultatul analizelor..sa vedem cum imi iese si acolo..dar dupa cum se pare am probleme.Azi sunt f suparata….

Acum ca o gluma sau nu stiu…din cauza ca nu am putut sa ne abtinem si am prestat ieri ..dupa ce am stat cuminti 3 zile..dar am zbarcit-o ieri..sotul nu a putut sa-si faca spermograma azi…..mda….:-))

Inca o data va intreb pe cele care stiu, daca folicul nu atinge marimea cat trebuie sa fie in ziua ovulatie, nu poti ramane insarcinata, adica nu poate fi fecundat?

Mi-ar prinde bine sa stiu exact raspunsul, ca atunci nu mai prestam desi eu sunt in perioada fertila, dar ne abtinem macar zilele alea cat sa-si faca spermograma.Asa ca daca prestam degeaba..e rau..macar analizele sa le facem…..

Hai ca am senzatia ca bat campii si sunt incoerenta…nu stiu de ce….sincer…..nu ma asteptam ca la mine sa fie ceva probleme..sper ca macar analizele alea sa fie bune….aveam incredere si in tratamentul Liviei..in fine. Daca va fi nevoie de medicamente luna viitoare , cred ca am sa intrerup tratamentul Liviei..la mine nu merge…din cate stiu tratamentul ajuta si la stimularea ovariana..la mine nu se intampla...in fine..gata ma opresc ca sunt incoerenta si ma repet aiurea.

Ps: acum ca s-a intors si Liviuta , poate ma lumineaza si pe mine cu unele raspunsuri!

Va pupic dulce

AniS

Mergi la inceput