Continuare -Temperatura Bazala+Mucus part2

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Helen, la mine temperatura este de 36.6, iar la ovulatie scade la 36.5, 36.4, uneori 36.2, dupa care urmeaza cresterea ajungande din nou la 36.6, apoi crescand treptat pana ajunge la plafonul de 36.9. Timp de 12 zile, uneori 10, alteori 13, se mentine ridicata minimum la 36.9, dar in multe zile este 37.0, 37.1, foarte rar 37.2.
Inainte sa vina ciclul scade la 36.7, 36.6.
Acum am o alta intrebare. Ciclul meu nu a fost niciodata perfect regulat, oscila intre 28 si 31 de zile, dar de cateva luni nu scade sub 33 de zile, iar ginecoloaga mea mi-s spus azi la telefon ca asta inseamna ca am ovulatie tarzie, deci implicit un dezechilibru hormonal, si sa incerc sa raman insarcinata pana la 30 de ani, ca dupa aceea cu ciclu atat de lung ar fi mai greu.
Cred ca ar fi cazul sa ma apuc de ceaiuri ca altfel nu mai merge.
Ce parere ai de graficul meu de temperatura?
In ceea ce priveste albusul de ou, la mine apare mai tarziu decat in ceilalti ani, dar se mentine cateva zile, si asa cum ai spus tu, il observ pe hartia de toaleta. Vei vedea ca inainte nu este perfect transparent, dar verifica si in zilele urmatoare si vei vedea ca cel putin o zi este foarte elastic cu aspect clar de albus. Se pare ca asta este un semn foarte important al ovulatiei.
Pupici, crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anis, ce faci, ti-ai facut analizele?
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Crinuta, Tia,

Ma scuzati ... am citit in graba mesajele de la serviciu si le-am incurcat un pic ... mai ales ca nu am intrat vre-o doua zile pe forum...dar oricum ceea ce am scris este valabil...!

1.Temperaturile alea mari erau ale lui Tia..deci, cunava ceea ce am scris acolo este valabil ptr. ea!

2. Crinuta, graficul tau este ok dupa cele ce stiu eu ... adica tu ai temperaturi mai mici in prima parte a lunii si de aia nu treci mereu de 37 .. .dar este clar...intre 36.4 si 36.9 sunt exact 5 zecimi de grad...(plus ca le chiar depasesti)...Eu zic ca este chiar in regula la tine iar numarul de zile este la fel si la mine dupa ovulatie... Nu cred ca trebuie sa iti faci griji... si la mine oscileaza ciclul intre 29-32 de ziele..dar de obicei este 29 sau 30 cu ovulatie presupusa in ziua 15 sau 16, dar dupa cum a spus medicul nu o sa ma iau numai dupa asta si o sa ,, prestam incepand din ziua 12 ...chiar daca temperatura inca nu a scazut... asa a zis ,asa fac...( plus de asta atunci cand am ramas insarcinata asa am facut, ca nu prea stiam multe despre temperatura...)

Tu cati ani ai Crinuta, de ti-a spus sa te grabesti?...ca mie, culmea, imi spune sa stau linistita ca va veni bebe ... chiar daca am implinit 29 deja....


Oana _B...mersi de sfat...m-am apucat deja....

Va pup

Helen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Helen,

citisem mesajul de la tine ca pentru mine, imi regasisem problema. Multumesc! Cred ca e pe undeva o problema cu oscilatiile astea si observ ca mai e ceva, temperatura incepe sa scada cu cateva zile inainte sa vina rushii. Spre exemplu, temperatura a inceput sa scada din ziua 21 de la 37.5 cate o zecime si jumatate pe zi pana la 37.15 in 4 zile, azi crescand la 37.3 (ziua 25). Ceva nu e ok, asa e? Voi ce ziceti? Lunile trecute a fost cam la fel, temperaturi care au scazut cu mai mult de 3 zile inainte de venirea rushilor si in ultimile 4 luni n-a coborat niciodata sub 37.0 in preziua venirii rushilor.
Cam aiurea!....

Va pup pe toate si o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Tia, ai dreptate ... se pare ca ceva nu este in regula ... o fi ea metoda orientativa dar daca scade din ziua 21 este prea repede..ar trebui cu cel mult cu 2-3 zile inainte de a veni menstara sa scada.. la mine de obicei scade cu o zi inainte si doar cu o zecime, doua..o singura data mi s-a intamplat sa scada cu 3 zile dar atunci au fost si o intarziere inexplicabila...

te pup
helen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Buna fetelor..Helen, Mihaela, Tia,Crinuta, Oana_B..

Helen....ai avut bafta de ai putut sa smulgi informatiile de la ginecolog.. ca informatie e foarte buna.Se pare ca esti in plina perioada fertila...la fel cum iti povesteam eu luna trecuta cu albusul de ou....asa ca nu mai sta pe ganduri si....

Crinuta si mie mi-a revenit temperatura..e la 36.4-5....dar am inteles ca la mine nu se pune ca e efectul tratamentului Liviei..oricum fata de luna trecuta cand era f mica temperatura....luna asta o am cat de cat asa cum o aveam eu inainte de a incepe tratamentul.

Tia...eu am mai patit-o ....uitandu-ma peste grafice ca temperatura mea sa scada de prin ziua 22...iar ciclul meu sa fi fost atunci de 29...din ce am inteles eu e ca ar fi normal...ori a fost ciclu fara ovulatie...ori sunt probleme cu progesteronul poate doar in luna respectiva...daca in luna care vine isi revine...Mie in luna urmatoare si-a revenit..asa ca nu am mai facut analizele.

Oana_B ..ti-ai facut testul?Cum mai e cu temperatura?Hai da-ne vestea cea mare...!!!!

Cat despre mine ce sa zic...am fost la Giulesti...analizele nu erau gata inca...asa ca mai astept.

Mi-am facut monitorizarea ecografica a ovulatie din ziua a 10-a si iata rezultatele:

-Ovar stang IF 16mm..(cica e f bine pt ziua a 10)
-ovar drept...32/21 fara activitate foliculara
-endometru subtire
- uter si mai scrie ceva ..dar nu inteleg..cred ca scrie in pozitie..intermediara


Se pare ca am cicluri ovulatorii...ramane sa ma duc si maine ca sa vada cum a crescut foliculul....

Apropo Helen tu esti pe dreapta la ovulatie ..eu pe stanga...si ma mai gandeam ca luna trecuta aveam aceeasi zi de ciclu...cine stie poate ne complectam una pe alta :-)....VEZI CA E GLUMA!

Dupa astea am fost la dr meu..le-a citit , a zis ca e ok..ca sa vedem si rezultatele analizelor mele..si f important si spermograma sotului( apropo cica o sa si-o faca maine....sa vad ..ca altfel il mananc cu fulgi cu tot) si dupa toate astea imi va zice si mie ce si cum....asa ca am ramas cu buza umflata..si nu am putut scoate mai mult de la dr ca informatie..

Uffff.......asteptarea asta cu analizele ma omoara, am inceput sa visez ca infiez copii ca eu nu pot sa fac..ma cam chinuie gandul asta...Trebuie sa termin cu prostiile astea si ma apuc de prestat..

Ps: Scuze am intrat un pic cam rar, dar promit sa vin mai des aici ca sa vorbim

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anis, de 3 zile beau ceai de codita soricelului si cretisoara, si cred cam m-a dereglat deja. Am frisoane, temperatura nu este constanta, azi a fost de 36.9, mult prea mare pt. perioada asta.
Ce zici tu?
Tu de cand te-ai apucat de tratamentul Liviei?
Te rog spune-mi mai multe.
Te pup, Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Crinuta..

Eu sunt o incepatoare in tratamentul Liviei.asta ar fi a 2-a luna..dar ce am observat eu in prima luna era ca temperatura era mica nu mare...la inceput aveam unele dureri la ambele ovare..iar cand mi-a venit menstra a curs f urat..cica s-ar fi "curatat' pe acolo...Chiar foarte mica era temperatura mea...se intepenise undeva la 36.5 ..si pe tot parcursul intregului ciclu am avut o singura data temperatura 37.
Ce am inteles de la fete e, ca atunci cand faci tratamentul cu plantute temperatura devine irelevanta..se pare ca e si cazul tau...asta din cauza ceaiurilor.....nu stiu....

Tu cunosti tratamentul Liviei?Ai gasit tinctura de zmeur? Tu ma intrebasei , nu?

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

CRINUTA

Revin : am mai citit inca o data ce ai scris..parerea mea ca cele 3 zile nu au cum sa-ti afecteze "normalitatea" ta..de ex in cazul tratamentului Liviei efectul este de peste minim o luna ..dar mai exact 3 luni...si 6 luni ca efectul sa fie de durata..asa ca eu zic ca e insuficient timp pentru plante - cele 3 zile - ca sa lucreze...vezi sa nu fie vorba de o simpla raceala...si de aici si frisoanele si temperatura mare.Eu inclin sa cred ca despre asta e vorba!

pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Pentru HELEN,

Am vazut ca puneai problema cu vitaminele si uite :

Eu i-au vitamine de ceva timp in principal vitamina E, care te ajuta f mult pe partea ovarelor (la chisturide ex)...si mai i-au o pastiluta de acid Folic si Ca si Fe atat.Si nu m-am ingrasat deloc..le i-au de vreo 5 luni si m-am lasat de tigari si cafea..cred ca sunt aproape 7 luni.Tu fumezi si bei cafea?
Asa ca stai linistita...dar sa nu faci exces!

Oana_B Ai vreo Veste??

Pupici

AniS

Mergi la inceput