Dr. Nayel- CF 2 ( 11)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Mirela si Corina multumesc pentru vorbele frumoase! Sa dea Dumnezeu ca anul care vine sa va aduca si voua numai surprize frumoase si mai ales ceea ce va doriti cel mai mult, un bebe!

Mirela, dl. doctor mi-a recoltat secretie - Doamne Ajuta ca n-am picat in mainile asistentei ca si asa a fost destul de ! Eu as vrea sa nasc normal pentru ca vreau sa stau cat mai putin in spital insa am discutat si despre o eventuala cezariana dat fiind ca am bazinul un pic modificat si cam mic... dupa cum mi-a spus el.

Cat despre asistenta, azi cand am ajuns la cabinet inca nu venise dr. iar de cum a venit a fost foarte acru cu ea, se vedea ca il deranjase cu ceva si tot facea grimase de nemultumire. Poate se hotaraste mai repede sa o schimbe ca nu-i face fala deloc cabinetului! Bine totusi ca nu lucreaza si la spital ca era chiar prea mult!






Tina 35+ cu si Maya
Pozele noastre
Maya dupa 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayna spune:

Mirela si Florentina multumesc pentru urari.
Mirela poate Mosii ne aduc si noua un BB de sarbatori.

Va pupic,

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

io cand am fost la dr. la control acu vreo 2 sapt., tanti asistenta vorbea cu o pacienta si-i zicea ca ea vrea sa plece, ca-i batrana, si m-am bucurat, dar ca cica n-o lasa don doctor!!!
pe mine cand m-a intrebat ce vreau de la consult, i-am zis ca sunt date confidentiale. si a tacut.

si eu am o parere buna despre doctor, insa la o eventuala nastere nu stiu daca m-as lasa numai pe mana lui, ca la cfr2 nu au ventilator, si in caz de nevoie te trimite in ala parte. poate o s-aduca totusi si aici un ventilator.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Corina Doamne ajuta sa ne aduca Mosu un !
Ralu e tare enervanta asistenta! Nu cred ca ar vrea sa plece,se lauda si ea.Oricum mare lucru nu face, de asistentele de la spital ce sa mai zicem?
Prima data cand am mers la dr.Nayel eram insarcinata si cand am sunat pt. programare,m-a intrebat ce problema am,i-am spus ca sunt gravi si zice,"si vreti sa faceti avort?" zic,"nu,doar v-am spus" si a tacut.Am inpresia ca oricum nu noteaza ce problema ai,poate doar daca este ceva ce necesita mai mult timp si sa stie dr. ce timp are.
Ai dreptate cu spitalul,am auzit ca nu ar fi prea dotat in cazul in care sunt probleme cu bebe.Sper sa mai bage ceva bani in aparatura.



Mirela
www.snugglepie.com/ezb/692306.png" target="_blank">Vine Craciunul! www.justmommies.com/tickers/pic/ttc/19520/" target="_blank">Praying for a miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

Salutare tuturor,

In data de 16 noiembrie 2006 la ora 14.40 a venit pe lume printesa mea Anastasia Diana cu greutatea de 3.770 kg si 52 cm. Pot sa va spun ca nu-mi vine sa plec de langa ea, toata ziua as saruta-o, dar cum am avut parte de o nastere usoara si de un doctor de milioane, m-am gandit sa va povestesc cum a fost.
In data de 16 noiembrie la ora 9.00 dimineata, m-au apucat contractiile. Dar cum erau destul de rare: o contractie la o jumatate de ora care dura cam 1 minut, nu m-a alarmat prea tare. L-am sunat pe dl. doctor Nayel, care mi-a spus sa ma duc la spital, sa ma controleze. In ziua aceea de joi era de garda de dimineata pana a doua zi dimineata. Am ajuns la spital pe la 12.00, dar contractile erau la fel de rare. Pana la ora 13.00 m-am plimbat printre niste saloane: salonul 15 si salonul de ginecologie. La ora 13.00 aveam deja dilatatie 4 spre 5. I-am spus ca vreau epidurala si dl. doctor a sunat imediat la anestezista care a venit in 3 minute. M-au dus in sala de travaliu pe la 13.30 si de la dilatatie 4 spre 5, pana la dilatatie 9 n-am simtit nimic. Bebe era monitorizat tot timpul, mi s-a luat tensiunea de 3 ori. Din fericire o am mica, asa ca n-am avut probleme. Cum nu mi se rupsesera membranele, moasa mi le-a rupt, fara nici o durere. La ora 14.30 am ajuns la dilatatie 9 si a inceput sa ma doara. Dl. doctor mi-a zis ca daca imping bine de doua ori, am nascut. Aurelia, moasa mea, mi-a spus cand anume sa imping, am tipat de doua ori, ca sa-mi fac putere sa imping si la 14.40 am nascut. Dupa ce am nascut, anestezista mi-a mai bagat o doza de anestezic si dl. doctor Nayel m-a cusut. Iubirea mea Anastasia Diana n-a prea tipat, asa ca a trebuit sa ii bage niste aer si cu niste tuburi de plastic i-au scos lichidul din plamani, dupa care a inceput sa faca “scandal”. Nota Apgar 8. Mi-a dat-o pe piept sa o sarut. Am sarutat-o pe frunte, dar cum pe mine nu ma mai durea nimic, as fi vrut sa mi-o lase acolo, dar nu s-a putut. Mi-au spus ca o sa o spele si o sa o investigheze in 2 ore mi-o aduc. M-am linistit.
Nu stiu ce mi-a facut dl. doctor Nayel, dar vreau sa va spun, ca la 2 ore dupa nastere, m-am ridicat de pe pat, mi-a scos anestezia, si am plecat sa-mi caut iubirea pe la neonatologie. Am gasit 2 saloane de copii, unul de reanimare si unui de copii sanatosi care erau nascuti prin cezariana, sau care nu aveau loc cu mamele in salon. Cand m-a vazut dl.doctor m-a intrebat cum ma simt, iar eu i-am spus ca excelent. Nu aveam ameteli, nu ma durea nimic, vroiam doar sa-mi vad puiul. Pana la urma mi l-au adus la pat, dar l-au luat din nou, pt ca eram inca in sala de travaliu.
N-am avut noroc sa gasesc un salon liber unde sa stau cu bebe, asa ca in prima noapte am dormit singura. A doua zi, m-au mutat in salonul 2, si mi-au adus iubirea, care doarme si mananca…deocamdata..:-)))
Personalul medical, daca ar fi sa le dau note, ar suna cam asa:
Dr. Nayel -10,
Moasa Aurelia – 10,
Anestezista-10 (o tipa inalta si roscata-din pacate nu-i mai stiu numele).
Aceste 3 persoane nu s-au miscat de langa mine pe tot parcursul nasterii. Tot respectul pentru modul in care trateaza oamenii. Nu le-am dat nimic inainte, totul dupa.
Restul, asistentele de la neonatologie, sau cele pentru mamici, in functie de dispozitie, de la 7 la 9. Dar oricum nu se compara cu alte asistente din nici un alt spital. Sunt deschise si binevoitoare si la 3 noaptea daca le trezesti. Infirmierele, la fel.
Conditiile de spital, dezastruoase, ca in orice spital de pe la noi. In salonul 15 pe jos zaceau seringi folosite cu sange pe ele, In sala de travaliu, trebuia sa ma asez pe un cearceaf care era patat cu sange cu lohii in doua parti. Am ales sa-mi iau cearceaf de acasa + trei prosoape mari, ca sa nu fiu nevoita sa stau pe ceva pe acolo.
Asistenetele de la neonatologie, sunt destul de tinere, dar dragutze. Anastasia mea nu vroia sa manace supliment din seringa, asa ca i-am dat un biberon si dupa ce l-a sterilizat, i-a dat sa manace din biberon. Nu sunt inchise la propuneri sau solutii care sa faca copilul sa accepte ce ii place.
Ceea ce in schimb este extraordinar, este modul in care m-a cusut dl. doctor Nayel si mai ales faptul ca eu am putut sa stau in fund din a doua zi fara sa ma doara foarte tare. Ma jenau firele, dar sa am dureri insuportabile, nici nu se pune problema. Si credeti-ma ca sunt destul de “sclifosita” si nu suport usor durerea. Acum la 9 zile dupa nastere normala, nu mai am efectiv nici o problema. Nu ma ustura nimic, nu ma doare nimic. Are o tehnica speciala de cusut, nu stiu care, dar cand mi-a zis inainte de nastere ca nu o sa te doara dupa nastere, nu l-am crezut. Acum il cred. Chiar stie ce face, si chiar face ce zice.
Am mai nascut odata acum 3 ani, la Municipal cu Badiu. M-am chinuit pe colac 2 luni si numai eu stiu ce inseamna durere si usturime. Acum cu dr. Nayel, nu-mi vine sa cced ca e atata de usor sa nasti. Daca o sa mai vreau copii, tot la el o sa ma duc. Nu exista termen de comparatie in Romania. Dr. Nayel este unic.
Sa va traiasca puii si sa fie sanatosi!
Cu drag,
Liana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitikot spune:

Gata,suntem 2 ! Inca sunt pe alta planeta ,nu mi-am revenit..n-am trecut asa usor pste operatie cum am citit la voi si cum ma asteptam as fie,probabil sunt eu mai rea de durere..m-am ridicat din patic abia a 3-a zi si atunci eram fara respiratie si simteam ca-mi pika tot dn burta jos,si tot in a treia zi mi l-au adus si pe bb in camera si mi l-au lasat,m-am simtit chiar nepntincioasa si al fel am simt si acum..dar invat eu cu timpul..cat despre dnul dr sunt supermultumita..am si filmat operatia dar inca n- am avut curaj sa ma uit la tot,am derulat si m-am uitat la faza esentiala,cand l-a scos pe bb.Luni merg sa-mi scoata firul,opertia chiar este opera de arta,arata ca o dunga trasa cu carioca :) Pupicei !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Liana felicitari! Sa-ti traiasca fetita si sa fie sanatoasa! Ce repede ai nascut!Cu un asa doctor...
Pitikot felicitari!Sa-ti traiasca bebelusul si sa fie sanatos!Imi pare rau ca inca te mai doare,dar o sa treaca ,stai linistita!M-am gandit la tine duminica!




Mirela
www.snugglepie.com/ezb/692306.png" target="_blank">Vine Craciunul! www.justmommies.com/tickers/pic/ttc/19520/" target="_blank">Praying for a miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

tatiantudor, pitikot sa va traiasca copilasii, sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei!
si fetelor, multumim pt ca ne impartasiti experientele voastre!
multa sanatate!


27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinache spune:

pitikot,felicitari pt.bb! de ce a durat 3 zile pana sa te ridici?
fetelor, nu mi-ati raspuns, ce lungime au "operele de arta"?
merci,

Alina & Serena (18.10.06)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Alina operatia mea masoara 13 cm,dar conteaza si faptul ca este foarte subtire,ca un fir de ata.




Mirela
www.snugglepie.com/ezb/692306.png" target="_blank">Vine Craciunul! www.justmommies.com/tickers/pic/ttc/19520/" target="_blank">Praying for a miracle!

Mergi la inceput