Dr. Nayel- CF 2 ( 11)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Alice sa-ti traiasca baietelul si sa fie sanatos!
Sunt de acord cu tine in privinta dr. Nayel si tocmai de aceea continui sa merg la el cu toate ca mi s-a intamplat sa pierd sarcina(nu este el vinovat,Doamne fereste!).Eu am incredere in el si abia astept sa raman insarcinata. Este un profesionist si un super om!
Tie ti s-a dat tratament pentru tensiunea din timpul sarcinii?
Eu intotdeauna am avut TA 12/6 si nu ma asteptam sa creasca asa de mult in sarcina..Acum este la valoarea initiala si sper ca la urmatoarea sarcina sa fie totul bine!

Liana iti doresc nastere usoara si un bebe sanatos! O sa fie bine!
Te asteptam cu povestea nasterii!



Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Shine, imi pare rau ca mesajul meu te-a nelinistit. Chiar nu am vrut sa se ajunga aici. Imi fac mea culpa, mai ales ca te-am facut sa plangi de ziua ta! Pentru linistea ta fa-ti o programare pentru ecografia morfo-fetala si chiar pune-i intrebarea dr-ului de ce nu ti-a recomandat el sa o faci.

Niciodata nu am contestat faptul ca Dr. Nayel este un medic bun si mai ales un om exceptional. Daca nu era dansul poate ca nici nu ajungeam sa fac al doilea copil la un timp atat de scurt dupa primul si mai ales dupa o experienta de nastere in strainatate dupa care am spus ca nu as naste in Romania sub nici o forma!

Insa raman la convingerea ca nicaieri in Romania nu se acorda atentia cuvenita unei sarcini. De exemplu, cand am fost insarcinata cu Maya, de fiecare data cand mergeam la control eram cantarita, masurata, mi se facea sumarul de urina, mi se lua tensiunea...Cand eram in ultimul trimestru nu luasem de ajuns in greutate si m-a bagat "in sedinta" asistenta sa ma intrebe ce mananc intr-o zi normala, mi-a calculat valoarea nutritiva a tot ce mancam eu si mi-a facut schema cu tot ce trebuia sa fie nelipsit din alimentatia mea iar cand am mers la spital sa nasc aveam ditamai dosarul cu toate informatiile de pe parcursul sarcinii. In conditiile astea nu ai nici un stres, chiar ai convingerea ca esti pe maini bune si nu ajungem in situatia de a ne invinovati ca nu am facut noi ce trebuia daca totul nu merge cum trebuie.
Aici se face acel carnet al gravidei, insa cate dintre noi pot spune ca avem carnetul la zi completat?

Liana, nastere usoara, sa ai un bebe frumos si mai ales sanatos! Astept cu nerabdare povestea nasterii!

Mirela, chiar azi am vorbit cu o verisoara de-a mea care este insarcinata in 23 de spatamani si spunea ca azi si-a luat tensiunea si o avea 15/10. In primavara a pierdut subit o sarcina in saptamana a 7-a. Se pare ca nu e de gluma... nici nu stiu cum sa-i spun ca o poate paste oricand un pericol. Inainte de a-mi spune de asta spunea ca totul e perfect, ca se simte bine doar ca are uneori dureri mari de cap.

Sa nu va suparati pe mine daca am batut campii...si imi cer scuze daca am suparat pe cineva cu mesajul meu anterior.

Va pup mult pe toate!

Tina 33+ cu si Maya
Pozele noastre
Maya dupa 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Florentina,nu vreau sa o sperii pe verisoara ta,dar intr-adevar nu e de gluma cu TA.
Nu m-am gandit niciodata ca o sa-mi creasca TA atat de mult incat sa pierd sarcina.Intotdeauna am avut numai 11 si 12/6.Acum am la fel.
Cand am fost la med. de familie prin sapt.22,mi-a gasit 13/7.A zis ca este cam mare dar o pune pe baza emotiilor.De fapt,de atunci a inceput sa-mi creasca.Imi facusem analizele de sange si urina si erau ok.Urocultura era sterila.
Din poacate la ultimul control imi gasise 15/11 si era deja prea mult,asta in urma unor puternice dureri de cap.Atunci Nayel mi-a zis sa merg la spital si imi da tratament sa o mentina la o anumita valoare dar din pacate am pierdut sarcina.
Spune-i verisoarei tale sa mearga la medic neapara si ii da tratament pentru TA si duce sarcina pana la capat.Sa stii ca nu simti cand iti creste tensiunea si te simti chiar bine.Durerile de cap apar cand este deja prea mare.
Bafta!



Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Ca ma intrebati de tratament - da, am avut tratament inca din primele trei luni ! testul de sarcina l-am facut prin noiembrie 2003, apoi am fost la medic pentru confirmare si luare in evidenta si cind mi-a masurat tensiunea aveam 18 in conditiile in care eu nu avusesem nicicind valori de tensiune mai mari de 12-13 !!! Initial si eu am pus totul pe seama emotiilor si faptului ca urasc medicii si ce tine de spital, cred ca am ceea ce se numeste "fobia halatului alb", dar se pare ca nu a fost asa, pentru ca mai apoi, la toate controalele de la policlinica, tensiunea mea nu a coborit sub 14/9, si asta cu tratament ! Am primit trimitere catre cardiolog, mi-am facut si controlul fundului de ochi si toate erau ok, insa tensiunea nu scadea neam ! Asa ca ginecologul s-a sfatuit cu cardiologul si m-au monitorizat pe toata durata sarcinii, si am avut tratament antihipertensiv ! Am sa va mai spun ca in nici o zi din cele 9 luni de sarcina nu am avut greturi si nici un fel de alt simptom care sa indice tensiunea mare ! Doar aparatul care o controla spunea ca valorile sint prea mari ... oricum, totul a reintrat in normal imediat dupa nastere si acum sint binemerci, la fel ca inainte ! Am intrerupt medicatia treptat si cred ca la mine a fost vorba de tensiune indusa de sarcina (care apare la femei gravide, dar in ultimele luni de sarcina).
Cit despre klebsiella, cind am fost eu in maternitate nu am auzit de asa ceva si din fericire cu baietelul meu totul a fost OK !
Va doresc tuturor multa sanatate, nasteri usoare si bebici sanatosi si cuminti !

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Alice multumesc pentru raspuns!
Si eu tot tensiune indusa de sarcina am avut si a aparut dupa 20 de saptamani.Am avut o sarcina usoara pana atunci si nimic nu indica faptul ca TA a luat-o razna.Doar cu 2 zile inainte sa pierd sarcina am avut dureri de cap foarte mari.
Mi-a zis Nayel ca la urmatoarea sarcina voi fi mai atent monitorizata dar sper sa nu mai apara TA indusa de sarcina.
Va



Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Mirela, ! Iti doresc numai bine si sanatate multa ! Sa ai grija de tine, ca dl.doctor sint sigura ca te va urmari pe toata perioada sarcinii cu acelasi profesionalism cu care ne urmareste pe toate ! Si sa vina bebe cit de curind (am mai citit si postarile tale de la "asteptind un ingeras") !!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Multumesc mult, Alice!
Am incredere in dl.dr. Acum mai ramane doar sa raman insarcinata!




Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MICKYN spune:

BUNA FETELOR! SUNT NOUA IN ACEST FORUM . SI AM INDRAZNIT SA PARTICIP LA DISCUTIA VOASTRA , DEOARECE SUNT INTR-O MARE DILEMA: SUNT GRAVIDA IN 5 LUNI SI INCA OSCILEZ INTRE A NASTE CU UN DR SUPERPROFESIONIST SI SUPEROM (DR IONUT) INTR-O CLINICA SUPER MIZERABILA ( MATERNITATEA GIULESTI) SI CU UN MEDIC ( PE CARE-L CUNOSC NUMAI DIN RELATARILE VOASTRE ) INTR- CLINICA CU NISTE CONDITII BUNE .
DE ACEEA DORESC SA-MI TRIMITETI CATEVA DETALII PRIVIND ACEST MEDIC ( DR NAYEL) - PARERI SI EVENTUAL TAXELE AFERENTE ( CONSULTATIE CABINET PARTICULAR, NASTERE ( CEZARIANA) ETC.-EVENTUAL PE PM
VA MULTUMESC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayna spune:

Buna fetelor.
Stie careva cand este de garda dl. doctor saptamana asta?
Multumesc mult.
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar deja cunosc doua cazuri de copii nascuti in maternitatea CFR2 care acum sunt internati in spitalul Budimex cu diagnostic: infectie urinara cu bacteria klebsiella.
E vorba de o fetita de 1 luna si 10 zile si una de 2 saptamani.
Pentru ca poate un caz se poate considera izolat, 2 cazuri in atat de scurt timp, nu mi se mai par o concidenta. Din fericire ambii copii au infectii urinare cauzate de aceasta bacterie...infectie care de obicei revine la 3 luni dupa tratament. Spun din fericire, pentru ca bacteria se poate localiza si la plamani unde produce pneumonie sau la creier unde produce meningita; boli fatale la un copil de 1 luna sau doua saptamani.
Problema apare la sectia de neonatologie a spitalului, nu la ginecologie. Urmeaza sa nasc acolo, asa ca nu stiu ce ma asteapta, dar va anunt. Dr.Nayel n-are nici o legatura, dar daca la secia de neonatologie bacteria asta isi face de cap, ma rog la Dzeu sa nu o luam si noi.
Daca cumva, din intamplare mai aflati cazuri de genul acesta, din orice maternitate, va rog sa mi-o comunicati si mie.
Cum Sanepidul sau Directia de Sanatate Publica, dupa cum stiti nu se misca in tara asta, am anuntat si Stirile de la Antena 1, care acum desfasoara o ancheta la sectia de neonatologie de la CFR2. Ma rog sa nu gasesaca nimic. Si ma rog sa nastem copii sanatosi care sa si ramana sanatosi.
va multumesc
Liana

Mergi la inceput