Dr. Nayel- CF 2 ( 11)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Miriela, si mie mi-a spus sa-mi fac eco morfologica in alta parte decat la el. Este obligatorie intre 18-22 saptamani. Tu cate saptamani de sarcina aveai cand s-a intamplat nefericitul eveniment?

Nayel recomanda Medlife asta in cazul in care nu vrei tu sa mergi in alta parte si o faza haioasa apropos de asta a fost ca noi initial chiar acolo am vrut sa mergem dar dat fiind ca este foarte departe de noi am decis in ultimul moment sa merg la Iosup, la CMU. Dupa ce am facut eco si am mers cu ea sa o vada, ne-a garantat ca rezultatele sunt corecte, ca Dr. Iosup este bun si sotzul meu o tinea intr-una "pai cum sa nu fie daca dv ni l-ati recomandat" sau intotdeauna am mers pe mana dv si nu ne facem probleme". El stia ca nu ni-l recomandase pe Iosup dar nu a spus nimic, zambea numai, pana intr-un final cand n-am mai rezistat si i-am atras eu atentia sotzului. Asta dovedeste ca are bun simt si evita sa-si puna pacientii in situatii stanjenitoare.

Ieri am mers la cabinet, l-am prins in toane foarte bune - de fapt o singura data numai mi s-a parut mai tacut ca de obicei, cand probabil era obosit.
M-a asigurat din nou ca va face tot posibilul sa nasc usor si a rugat-o pe asistenta sa noteze in agenda ca are o nastere intre 25-29 decembrie, dupa ora 16.00 (asta pentru ca sotzul meu a deschis din nou discutia despre asistarea lui la nastere si dr. ne-a spus ca daca se intampla dupa ora 16.00 cu siguranta va putea asista la nastere)

Am uitat sa intreb despre trusa de epidurala - de fapt am intrebat dar discutia s-a deviat pe alta panta, ne-a spus ca e indicat sa-mi faca o rahianestezie joasa decat o epidurala, asa ca nu stiu daca trebuie sa-mi procur eu ceva pentru asta.

Va pup - o sa revin ca acum ma doare spatele de cat am stat tintuita pe scaun!





Tina 33+ cu si Maya
Pozele noastre
Maya dupa 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Florentina eu am pierdut sarcina la 26 de saptamani.Cand am fost la controlul de 22 sapt. mi-a zis ca sunt bine si nu mi-a zis nimic de eco morfologica.Imi amintesc si acum cum spunea ca totul este foarte bine,chiar foarte bine! Era inaintea mea o fata careia i-a spus sa mearga la Medlife si m-am mirat de ce mie nu mi-a spus.
Imi aduc aminte ca la prima intalnire l-am intrebat de Triplu Test si mi-a zis ca nu este cazul la varsta mea(aveam 27)dar daca tin neaparat nu are nimic impotriva si nu l-am facut.
In acea sapt. mi-am facut programare la Iosup si din pacate nu am mai apucat sa merg pentru ca dureaza foarte mult
Acum mi-a spus ca va trebui sa fiu mai atent monitorizata si trebuie masurate IR-urile mai des.Sper sa fie bine data viitoare.
La eco la 4 luni si jumatate mi-a spus ca am fetita si asa a fost.La voi ceea ce v-a spus el este la fel cu ce v-a spus Iosup?
Va




Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Mirela, eu consider ca trebuia sa-ti spuna de eco morfologica indiferent de situatie. Si mie mi-a spus din totdeauna ca totul merge foarte bine si cu toate astea tot am facut 3D.
Nu stiu ce sa spun.... mi se pare de multe ori superficial, ma refer la faptul ca daca nu esti informat si nu pui tu intrebari despre ceva anume nici el nu spune nimic. De exemplu, stiu ca sarcina trecuta mi s-a recoltat secretie pentru streptococul B si mi-a iesit pozitiv. Asta a implicat administratea unui antibiotic in timpul nasterii pentru a evita infectarea copilului. Chiar inainte de a pleca din cabinet mi-am adus aminte si l-am intrebat daca nu e cazul sa fac analiza secretiei acum si mi-a spus ca da si sa merg la Institutul Cantacuzino pentru asta. Daca nu intrebam, bineinteles ca nu-l faceam.
Eu consider ca e de datoria medicului sa te informeze despre toti pasii care trebuie urmati in timpul sarcinii si ca noi mamele suntem singurele care ne putem asuma raspunderea de a face sau nu anumite teste sau analize. Sper din tot sufletul sa vii cat mai curand cu vestea ca esti din nou si sa nu mai treci prin ce-ai trecut pana acum!

Referitor la sexul copilului mie mi-a confirmat ce a spus Iosup, ca va fi baietel. Ecograful lui nu este atat de performant ca cele de la clinicile mari unde iti pot spune mai multe amanunte. De aceea sunt centre specializate pentru ecografii numai.

Iar in ceea ce priveste remarca cu "dupa ora 16.00" se referea la faptul ca atunci nu se mai perinda multa lume prin spital, mai ales controale sau cei din conducere si asta ii va permite sotului sa fie prezent in sala de nasteri!

Vroiam sa va intreb daca aveti idee daca in CFR2 exista rezerve cu un singur pat si in ce conditii se pot rezerva?

Va pup!


Tina 33+ cu si Maya
Pozele noastre
Maya dupa 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

buna,
din pacate trebuie sa recunosc ca sunt intru totul de acord cu florentina.
Eu ma astept sa imi zica Dr. ce am de facut, nu sa pun eu intrebari.
Nu am facut 3d,si abia acum realizez ca ceea ce fac la Nayel nu este ecomorfologica. Habar nu am ce am de facut!!!
Blueeyes ma sperii, serios, mai am putin si plang.
pai cum a zis de fiecare data ca totul e ok si apoi... bang, la 27 de sapt?.. nici macar nu pot sa scriu
eu l-am vazut atat de calm si zambitor, incat il cred pe cuvant cand zice: e totul f.bine, bla bla, ne vedem peste o luna.
in mintea mea a fost tot timpul ca 3d este un moft, si gata.
am mai intrebat si pe aici cine ce parere are despre asta, tocmai pentru ca Dr. nu mi-a pomenit de nici un 3d, dar nu mi-a raspuns nimeni.
nu mi-a zis de nici unfel de analize, nimic. Bine ca mi-a trecut prin cap sa fac rh-ul ca nici pe laa nu il stiam.
serios, nu esti gravida de 10 ori pe an sa ai habar incotro sa o apuci.
Va rog, spuneti-mi ca mai este si altcineva pe aici care a mers NUMAI pe mana lui NAyel, k altfel nu ma opresc din bocit o ora de-acu inainte!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Shine linisteste-te si nu te mai gandi la nimic rau.Eu cred ca esti pe maini bune.Mie mi-a dat de la inceput sa fac toate analizele(chiar ziceam atunci de ce oare sunt atat de multe,erau vreo 26)si ulterior am fost foarte multumita ca erau cele mai importante.Nu-ti face griji,daca el zice ca esti bine,asa este.
La mine a fost alta problema,eu am avut tensiune indusa de sarcina care s-a declansat in sapt.25. Pur si simplu au inceput dureri de cap si am mers la med. de familie si mi-a zis sa merg neaparat la Nayel pentru ca aveam tensiunea arteriala 15/11.El mi-a zis sa vin la spital si pana dimineata mi-a crescut tensiunea si mai rau si am ajuns la spital cu TA 20.Era prea tarziu.
Nu-i reprosez nimic lui Nayel,sunt sigura ca totul a fost bine de fiecare data dar de la utimul control si pana la urmatorul s-a declansat tensiunea. Oricum s-a purtat foarte bine cu mine si a facut totul sa-mi fie mai usor.Conteaza foarte mult sa vez ca dr. este alaturi de tine si intelege ce simti si fizic si psihic.
Si eu l-am intrebat de fiecare data cand aveam nelamuriri si m-a lamurit.
Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme daca sarcina merge bine.Eu nu am avut absolut nici o problema pana a aparut TA.
De fiecare data cand mergi la control cere-i sa-ti masoare si tensiunea,pentru ca asta este singurul lucru care mie nu mi l-a facut.
Sper ca data viitoare sa fie bine,am incredere in el.
Sa stii ca sunt foarte multe fete care au nascut cu el si totul s-a terminat cu bine.Ai incredere.
Cand am fost la control ultima data,mi-a zis ca data viitoare vom avea mai multa grija si totul se va termina cu bine.




Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Shine tu in cate saptamani esti?
Poti sa mergi sa faci eco morf. la Iosup sau la Medlife.Bineinteles ca la cabinet Nayel nu are eco asa performant dar vede ce este important si asta conteaza.
Nu vreau sa te sperii,eu sunt convinsa ca este un medic bun si de aceea voi merge tot la el cand voi fi insarcinata.
Sarcina usoara in continuare!

Florentina din cate stiu eu nu sunt rezerve cu un singur pat,cel putin nu era cand am fost eu.



Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

Mirela,
multumesc pentru cuvintele tale,
sa stii ca am plans, normal, k m-am cam speriat;
si acum plang ca am citit ce ai scris tu.
Imi pare rau ca te-am " zgandarit" si pe tine.
Noi avem 26 de saptamani, si eu azi tocmai ce am facut 27 de anisori.
te pup, si iti multumesc inca odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

La multi ani, Shine!
Sa dea Dumnezeu sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!




Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Shine, inainte sa iti raspund si eu, iti doresc LA MULTI ANI, sanatate multa, nastere usoara si un bebe sanatos si cuminte !
Eu am nascut cu dl.dr.Nayel in 2004, am fost o gravida cu risc, aveam 34 de ani si tensiune inca de la inceputul sarcinii. Sapte luni am fost monitorizata de un alt medic si pentru ca acesta mi-a spus categoric ca nu ma va asista la nastere si ca bebelushul meu are probleme (in consecinta trebuie sa intru rapid in cezariana), l-am schimbat si din fericire am ajuns la Nayel. Care a fost un dragut si m-a preluat imediat si cu el am dus cu bine la final sarcina, acum am un baietel de doi ani si trei luni aproape, o mindrete de copil pentru care ii multumesc mereu in gind dlui.doctor !! Asa ca daca el iti spune c a lucrurile sint ok, mergi pe mina lui ! Stiu ca nu are un ecograf ultramodern, nici mie nu mi-a cerut 3D, asta am facut-o eu asa, din moft, iar a doua oara am ajuns la Iosup la cabinet dupa ce mi s-a spus ca al meu copil sufera in burtica (raspunsul lui Iosup a fost : "Sufera de ce ? De plictiseala ??").
Am mai scris aici si urmaresc subiectul si tin sa te asigur ca Nayel este un profesionist, daca as alege sa mai fac un bebe, nici nu m-as gindi la alt medic care sa ma monitorizeze !!
Pupici multi si sanatate voua tuturor !
PS - cind am nascut eu la CF 2, nu erau rezerve cu un pat, sau nu le-am vazut eu ... dar maternitatea era OK ! Cel mai misto au fost paturile cu telecomanda, eu am avut operatie cezariana si patul acela "motorizat" a fost ca o mana cereasca !

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

Salutare tuturor,
Ma numesc Liana si sunt la a doua sarcina. De la inceput am mers la Dr. Nayel. Mi-a placut ca e mai calm decat mine si ca raspunde la orice intrebare fara sa se uite ciudat la tine sau fara sa se grabeasca. O sa nasc in 5 zile la CFR2 cu el, asa ca o sa va spun mai multe dupa ce se desfasoara evenimentul.
Morfologia fetala am facut-o la Dr. Pop la Diagnosis
Ecografiile le-am facut la Iosup la Unirea.
La el la cabinet exista un ecograf 2D din generatie veche si nu poate depista mare lucru cu el.
Despre tensiune m-a intrebat doar daca a sarit vreodata de standard. Iar cum tensiunea mea este intotdeauna mai mica decat trebuie, i-am spus si nu mi-a masurat-o.
Ceea ce ma sperie in momentul acesta este ca deja cunosc 2 cazuri de copii nascuti in maternitatea CFR2 (unul in sept + unul in oct) care acum sunt internati la Budimex pentru ca au luat o bacterie din maternitate (numita klebsiella). Se pare ca bacteria exista mai in toate spitalele (pana acum am citit pe net ca a mai aparut in Municipal, Caritas sau Giulesti, dar nicaieri nu s-a dat un raspuns clar. S-au numit doar "cazuri izolate". Asa ca ma rog la Dzeu sa am un copil sanatos. Nu mai am nici o emotie referitoare la nastere. Mi-e teama doar de ce o sa urmeze. Sa dea Dzeu sa iesim sanatoase din spital. Daca mai auziti de cazuri de klebsiella in CFR2, va rog sa ma anuntati.
Va pup
Liana

Mergi la inceput