Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (82)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Acum cu riscul de a-mi atrage , va zic, ca de ceva timp am observat ca se exagereaza cu rolul dintilor astora asupra sanatatii copiilor. Nu chiar tot ce li se intampla micutilor se poate pune in carca "dintosilor". Cel putin nasul care curge si diareea - hmmm, eu nu prea cred. Eu cel putin cred ca diareea mai poate fi provocata si de o sanda roasa, un deget bagat in gura dupa un mers de-a busilea... N-or fi dintii chiar atat de

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Suc de struguri, noi am pus demult struguri in papaica de fructe (din aia fara sambure) si n-a avut nimic. Asa cum si prune papa tot la greu si diaree n-am avut inca. O sg data acum vo 2 sapt a facut ceva moale si mucios, da' atata fu, n-a mai prestat pana a2a zi.

Feli, ai dreptate cu exageratul reactiilor la dinti. Eu zic - din ce am citit - ca sunt fte. putini cei care fac diaree, constipatie, nas care curge si alte asemenea simptome deosebite cand e vba de dinti. Eu nu as pune asa ceva pe seama dintilor. Eruptia dentara cel putin la noi isi spune cuvantul prin trezirile din somn plangad noaptea sau stare de nervozitate. In rest, toate reactiile de genul maraiala, cerut in brate, plans la culcare si apoi ras cand te apropii de ea, le pun pe seama rasfatului sau a purei dorinte firesti de a sta mai mult cu mine si cu tati, de a fi dragalita si pupata si dansata prin casa. Nu ma deranjeaza absolut deloc, da' nu e semn de dinti, in niciun caz.

Am pus schema aia de aluat cu prune deasupra in cuptor.
Hilde, m-am gandit cum faci tu atatea minuni dulci cand eu n-am fost in stare sa transplatez de pe masa in tava o foaie de prajitura. Rezultat, am refacut gramada de aluat lipicios si l-am intins frumos cu mana in tava. Om vedea ce-o iesi. Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Daca mai apare vreodata in vreo postare de-a mea ca fac prajitura, sa stiti ca mi-a furat cineva parola si-a postat in locul meu.
A iesit o chestie arsa pe margini, cruda la mijloc, pe care plutesc prune care macar alea sunt gustoase
Revin la ce ma pricep sa fac si ce-mi si place sa pap, adic ciorbe, carnuri, sarmale, salate.

Ela, si noi am fost rapizi de fapt :) Da chiar ca voi nu, Ana a aparut la 2 ani dupa nunta si 3 de cand eram impreuna.
Si da, Anda, sunt si cazuri fericite, tind sa cred ca tine de noroc ca doi oameni care se cunosc astfel sa se si inteleaga si iubeasca atat de mult incat sa ramana impreuna.

Wow, tripleti.... grea sarcina, grea misiune dupa. Eu tot visez ca fac o tura de gemeni (avem in familie pe linie materna si cica se mosteneste la a3a generatie) si ma tot gandesc ca ar fi cumplit de greu, cand si cu una si aia cuminte nu a fost chiar usor.

Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca_mo spune:

RIPLEY, am intrat acum, dupa 3 luni, pe forumul local, iar in galeria foto , langa SERBAN, e o fetita, ANA ECATERINA, cred ca e scumpetea ta...scuze daca gresesc, dar cred ca e o coincidenta draguta.
se vede ca e we, am mai mult timp, o prajitura n-ar fi o idee rea
sa aveti o zi frumoasa!

Bianca, mama lui Serban

10 decembrie 2005
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=551231989&security=bIObPb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Ripley sa fiti sanatosi si sa va bucurati de Ana si sa va iubiti mult!!!

Madau eu chiar vreau sa vin sa va vad dar sa vad ca am impresia ca voi sunteti vineri de la 16.30 nu??? Sa vad daca vin singura sau cu piticot.Mai vb pana atunci!

Catutza tu cand esti la concurs???

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanuc spune:

Buna ,sunt si eu o mami de nov 2005,am un baietel Luca-Octavian ,si as vrea sa ma alatur si eu clubului daca se poate .Pupici!





In viata totul se plateste ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Gata plecara mesterii, acu a ramas doar dezastrul in urma lor

Dordia noi suntem asa: vineri la ora 15 e festivitatea ptr Baby Star, iar sambata la 16, mersul de-a busilea. Va asteptam sa ne vedeti, oricum mai vb pana atunci

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 8 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze poznase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

E a mea! Chiuvetica Gala!

Odiseea chiuvetei: (cine n-are chef sa citeasca, sa sara)

De dimineata am mers la Mihai Bravu unde m-am lamurit ca e f greu sa gasesc alta chiuveta care sa-mi placa asa ca fiind in maxima criza de timp (la 9 am plecat de acasa si la 12 trebuia sa fim cu ea inapoi)
am mers in Valea cascadelor. Stiam eu de pe net ca firma Bravo Grup e importator direct si au magazine de desfacere Laguna. Ale lor. Am mers la un Laguna, unde m-am lamurit ca eu de fapt nu o vreau pe aia Metropol de 2 milioane numai lavoarul, ca e cam groasa si badarana pe gustul meu, si o vreau pe Gala Elia, mai finuta si subtirica, avand si avantajul ca era 130 RON lavoarul + 99 piciorul. Insa vanzatoarea de acolo imi spune ca nu o au pe stoc, abia la sf saptamanii viitoare. Error, luni vine instalatorul sa o monteze! Si ca la orice Laguna m-as duce n-o s-o gasesc, pt ca toti o iau din acelasi depozit si acelasi stoc. Gol de Elia.

Noroc ca nu ne-am pierdut speranta si am mers la un alt magazin de sanitare, ne-Laguna, pe care i-am intrebat daca au Gala Elia de 60, cica da.
-Da, chiar aveti? Ca la Laguna mi-au zis ca n-au pe stoc.
-N-au??? ii scazuse vanzatoarei entuziasmul
-Pai dvs tot de la ei le luati?
-Normal!

Aha! Deci Bravo astia sunt The Importatorii.
Noroc ca zice tipa: hai sa sun totusi la depozit. Da vreo 2 telefoane si voila! Chiuvetica mea! La ei a costat 235 RON, ce mai conteaza 6 RON in plus; tipa asta chiar voia sa vanda pe cand cea de la Laguna (magazinul direct al Bravo-ului) era cu NU in brate. Asta-i comertul la noi, dar cateodata chiar iti vine sa le bati.

---------------

bianca_mo multumesc pt raspunsuri! Silvia e nascuta pe 18 februarie 2002, peste 2 ani va avea 6 ani si 7 luni - noi zicem ca e numai bine. Si pediatra ne-a sfatuit la fel, ca se va plictisi daca o mai lasam la gradi si nu e stimulata printre copii mai mici. Si eu as vrea o scoala cu semiinternat, ca nu o sa am cum sa ajung sa o iau la 12 si nu vreau sa iau bona pt chestia asta. Oare cate scoli au? (Auzisem pe cineva la Tg Mures tot asa era fetita la semiinternat si era f bine, o luau la 16-17)

Apropo de tinut acasa pana la varsta armatei:

Zicea soacra-mea ca s-a intalnit in parc cu o fosta colega si cu nepotelul ei de aproape 8 ani, pe care numai acum il dau la scoala, inalt, grasut bine si cam pamaplau pt gustul soacra-mii. (Ei nu-i plac pampalaii ) Bunica-sa il leaga la sireturi, il imbraca si dezbraca la gradi, (mergea la gradi numai pana la 12) zice soacra-mea ca Silvia era mai dezghetata si descurcareata decat el. Silvia in tricou, fustita si sandale, el cu trening si 2-3 bluze pe dedesubt iar bunica-sa tot striga dupa el sa stea cuminte ca transpira. L-a intrebat de ce il imbraca asa gros: cica e sensibil. I-a invutat socra-mea pe la ea, cica a ras "ala micu" 2 pahare de sirop cat ai clipi. "E gurmand" zice bunica-sa.

Cu gasca de nov-dec e simplu, probabil o sa-i dam la 7 neimpliniti.

De acord cu Felicia si eu am citit la fel , ca nu e corect sa se puna diareea pe seama dintilor. Simptome posibile la dinti: agitatie, plans, febra usoara.

Ripley sa fiti fericiti in continuare! Imbarligasi regateanul! vorba unei tanti pe care o stiu eu.
Hai ca praji urmatoare o fi mai buna. Poate ai dat focul prea iute.

suc de struguri degusta si Nati, 4-5 lingurite. Eu i-am dat si 6-7, tare mult ii place!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

helo mamici,ma-ntorsei si eu de la tzara,unde fuse minunat,lua si copilu'meu culoare in obrajori...nu mai are bubutze(acum are de la puricei...),e vesel,sta in carut,s-a jucat cu Micki si cu Gandacel,adik un cutzi si un pisi mic;cum in prindea ii si strangea de bot,de blanitza,saracii,si ei stateau!!!
am primit rezultatul,nu a fost nici rubeola,nici rujeola,nici nu stiu ce drac de virusuri Cocksakie,sau alte adenovirusuri,i-a facut inclusiv Hiv-ul...hm...hemoleucograma a iesit ok,deci,asta a fost,a fost o viroza banala,care s-a compicat nitelus!

De maine dimin.pana miercuri sunt singurik,ca pleaca Buba la P.Brasov cu serviciul,dar o sa mai vina verisoarele mele sa doarma la mine,ca nu pot sa stau singura noaptea!Nu pot,pur si simplu!Nu de frica,dar nu stiu de ce dracu'!!

Nu am citit nimik din urma,acum ma duc sa ma despadukiez,sa ma rad,sa ma pensez,etc-kestii de care la tzara nu am avut kef!

Va pupuciulesc,si va doresc Multa Sanatate!(e urarea mea preferata!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

quote:
Originally posted by hanuc

Buna ,sunt si eu o mami de nov 2005,am un baietel Luca-Octavian ,si as vrea sa ma alatur si eu clubului daca se poate .Pupici!





In viata totul se plateste ...



Bine ai venit!

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput