Mamici de ianuarie - februarie 2007 (19)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

fetelot bafta si distractie placuta la intalnire ca noi astea de la tara si de la periferie o sa stam maine cu gurile cascate sa ascultam barfa voastra.... sa ne povestiti tot tot
pacat ca nu vin si eu ca va faceam de ras cu burtahanul meu pe acolo ca merg de parca sant din desene animate (rata cracanata)

Simkat te sustin cu cezariana - bai eu sant lenoasa si fricoasa si de ce sa nu incerc rezultatele dezvoltarii si evolutiei medicinei. Nu imi stric eu "bijuteria"!!!!

aventura imi pare rau ca tu care atat ai facut griji pentru intalnirea de azi, ai programat... si nu ajungi ... ce cioarba ai mancat si tu de te-a lasat lata... hai fate bine ca sa ma sustii aici pe forum!!!

Delfinuta - tu te refereai ca te apuca somnul ziua si adormi din picioare si pe scaune!!! pai asta e alta treaba ca eu am crezut ca noaptea - ma si speriaseram - ca ce doamne unele zic ca in luna 8-9 dormi in cur dar pe delfinuta o apucat-o de acum!!! Poate ma apuca si pe mine!!! Lasa tu ca la birou e una !!! hai ca m-am mai linistit..
si pana la urma si tu esti cu cezariana?1 Ce bine acum vreo luna am scapat tema asta aici pe forum si erau toate contra cezarienei ca infectii, ca te doare, ca nu-ti revii si am inchis si eu pliscul ca am inteles ca sant contra valului. Dar acum vad ca s-a schimbat situatia. Ma simt mai bine

Va pupic pe buric.

Liuda si o burta de 22 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicutz spune:

Dragele mele,

Va multumesc din suflet pt primire aici si pt mesajele private.
Albinuzza, da avem aproape acelasi termen. Eu am 16 februarie. Tu am vazut ca ai 14.

Michelle, va doresc sa fie bine pana la sfarsit si sa se resoarba lichidul in plus din capusorul lui bebe. E bine ca amnio e buna. Sa aveti multa speranta si incredere, si putere multa sa treceti prin asta. Speram sa aflam vesti bune in continuare.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicutz spune:

Am si eu o intrebare vis-a vis de vopseaua de par: Amoniacul e substanta din vopsea care nu face prea bine cat esti gravida? Sau mai e si altceva? Adica daca ma vopsesc cu vopsea fara amoniac e OK, sau or mai fi si alte chestiii contraindicate pe acolo?

Ca am gasit aici Henna de exemplu si tot avea tot felul de chestii prin ea, dar nu amoniac.

, 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dim spune:

Am o programare la Iosup la CMU pe 21.09,ora 11, daca o vrea cineva .Eu am facut astazi eco. la Polisan si am un baietel sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Buna burtici si bine v-am gasit!
V-am tot citit,dar am ramas in urma cu scrisul...sunteti ca niste furnicute.
Am si eu o problema desi nu doare asa tare...mi-a crescut piciorul de nu-mi mai vin papucii...oare patiti si voi la fel?ma intreb daca-si revine dupa nastere ca incep sa pling deja dupa toti papucii mei.

Ralu,nu vad pozele tale,dar instinctul imi spune ca vei avea baietel...ca esti nascuta ca si mine in 74 si ai tot 23 de saptamani...ce zici de logica mea?
Monicutz,bine ai venit si sarcina usoara!
Messa,bine ai revenit din concediu si imi pare rau ca ai avut probleme cu mancarea in Germania...la mine e invers acum...nu prea pot manca orice in Ro...mai ales de mezeluri nu ma mai pot atinge,dar ce sa faci si cu gusturile astea,se mai schimba.
Liuda,ce inaltime ai?Ca eu cred ca sunt cam la aceeasi categorie cu tine si te-am si batut...na,sic.Ca eu am inceput de la 63kg si am 74 la 1,70.Iar burtikul o sa-l pozez si eu in toata splendoarea lui sa te mai linistesc ca pina acum v-am menajat.
In legatura cu nasterea eu vreau naturala cu peridurala...la cezariana ma gindesc doar daca sunt probleme...in rest sunt barbata.
Distractie faina fetele la intalnire si sa faceti multe poze sa va vedem si noi mai bine...adica sa ne ofticam mai tare.

We placut si pupici la burtici!


Dana 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

quote:
Originally posted by Monicutz

Am si eu o intrebare vis-a vis de vopseaua de par: Amoniacul e substanta din vopsea care nu face prea bine cat esti gravida? Sau mai e si altceva? Adica daca ma vopsesc cu vopsea fara amoniac e OK, sau or mai fi si alte chestiii contraindicate pe acolo?

Ca am gasit aici Henna de exemplu si tot avea tot felul de chestii prin ea, dar nu amoniac.

Moni, 17+

Moni



Eu mi-am intrebat dr in legatura cu vopsitul si a cam ras de mine ca cica nu are nimic nici vopsitul cu vopsea normala.Dar pentru linistea ta si daca-ti place culoarea de la Henna o poti folosi cu incredere ca nu contine chimicale si nu iti afecteaza nici sarcina si nici parul.

Dana 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alydumy spune:

fetelor si eu sunt tot pt cezariana si asta nu numai pt ca am gemeni chiar daca ar fi fost doar un bb tot asta as fi facut.
am trecut prin operatia laparoscopica care a insemnat drena si sonda si vreau sa va spun ca nu insemna nimic (habar nu ai ca sunt acolo) dar totodata cat am stat acum 3 sapt in spital m-am ingrozit ce tipete si urlete am auzit de dimineata pana seara, iar cele cu cezariana stateau cuminti dupa operatie in pat cu calmante si erau linistite (am stat o noapte la reanimare cu doua fete cu cezariana si erau super)iar a doua zi scapau de sonda si drena si "fugeau" la bb.
sora mea a nascut normal si s-a chinuit 10 ore, copilul a avut nota 3 nu se stia daca o sa traiasca si ea a pierdut 2 l de sange, prietena mea a nascut prin cezariana nu a a avut pe nimeni sa o ajute si s-a descurcat f bine cu bb iar acum asteapta sa mai treaca putin sa mai faca unul.
si sa va mai spun ca o prietena care a nascut normal mi-a zis sa nasc prin cezariana ca pt ea si sotul ei nu mai este nimic ca inainte ..........deci succes si tot respectul pt fetele curajoase care merg pe nasterea normala tot respectul

aly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

De-abia astept sa va vad pozele de la intilnire!

Despre cezariana eu sunt foarte in dubiu,mai ca nu as incerca nastere naturala dupa cezariana la 12 luni,dar doctorii suedezi m-au asigurat ca am uterul puternic si avantajul ca am mai nascut de 2 ori natural fara probleme.

Sa va spun sa nu va spun...ce am patit la cezariana?
Mi-a fost rau de tot,dar de-abia DUPA operatie.Mi-au dat analgezice si am vomat automat totul.Mi-era foame totusi si mi-au adus un suc de pere pe care iar l-am vomat...Cred ca eu am o sensibilitate la morfina.Dupa asta simteam ca se invirte toata camera cu mine indiferent in ce pozitie ma asezam,parca as fi baut zdravan...Am tinut-o asa 12 ore si mi-a trecut.Dupa asta a inceput sa ma doara surd si persistent undeva in zona omoplatului si se muta dintr-o parte in alta.Asta a fost de fapt cel mai nasol dintre dureri.Noroc ca a tinut doar 3 zile altfel plingeam,pe bune.

Ridicatul din pat a doua zi a fost absolut infernal.Credeam ca nu e adevarat,ca nu voi avea puterea s-o fac din cauza durerii.Nu mi-as fi inchipuit sa nu ma pot eu ridica pe picioarele mele fara ajutor??!! M-au dus la toaleta doua infirmiere.Le vedeam pe majoritatea gravidelor mergind voiase si eu shontic-shontic.Nu m-au lasat nici sa-mi ridic tava cu mincare,ma pindeau de la spate si mi-au dat un carucior cu rotile in care s-o pun ca s-o car pina in camera.

Mi-au dat din 4 in 4 ore analgezice,stomacul meu nu le-a suportat(nu mai luasem asa ceva in viata mea)si am renuntat la 2 dintre el.Cu toate astea de-abia ma intorceam in pat singura,iar ca sa ridic bebeul era un efort supraomenesc.Asa ca l-am imobilizat pe sot ILEGAL 2 nopti ca altfel nu stiu cum m-as fi descurcat sa alaptez.Laptele a venit el de bine de rau da´problema a fost ca bebe nu prea stia sa suga,e normal la cei nascuti prin cezariana dar nu o regula.

Am avut anestezie rahi (spinal block)si i-am cerut anestezistului in mod special o doza mai mica,da´ vad ca degeaba - desi mi-a facut el saracu´ pe plac.Nici nu ma mai gindesc cum ar fi fost cu anestezie generala...

Cind am nascut cu epidurala la primul copil n-am avut nimic de la epidurala.Acum la "spinala" tare nasol mi-a fost...(desi de obicei ar trebui sa fie invers)

Gata,v-am speriat destul.Unele mamici se simt mai bine dupa cezariana,depinde de la caz la caz.Sper ca nici una din voi sa nu pateasca ca mine.

Mariana 16+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicutz spune:

Mersi Dana,

Si eu m-am gandit ca n-are nimic ca mie aici vro 4 doctori mi-au spus ca ce dai pe piele...creme samd nu ajung la bebe. Ca ce se absoarbe in fluxul de sange e in cantitati infime si nu-i face rau bebelusului.
Eu am avut o problemuta cu un fel de eczema ciudata pe un picior si a trebuit tratata cu hidrocortizon unguent. Si am intrebat vreo 4 medici si vreo 3 farmaciste si toti au zis ca e OK.

Dar am zis totusi sa mai inteb si de vopsea.

Mersic,
M, 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biadamin spune:

Michelle Doamne ajuta! ma bucur. ai o speranta deci acum linisteste-te si tot inainte, roaga-te in continuare la D-zeu si o sa vezi ca o sa fie bine. te pup
vrem poze de la intalnire!!!!!!!!!!!!!!
va pup23

bia

Mergi la inceput