Piticlontzi de iulie-august 2004 (196)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Roxi, hehehe, nu cred ca o sa fie asa de usor, am mai incercat sa beau ceaiul acesta, dar doar cind pronunt numele si stomacul meu se razvrateste, ce sa il mai si prepar sau sa il beau !!! Eh, mai vedem noi ...
Si eu as vrea sa ii dau lui Andrei Ca si Vit.C, dar cind ma gindesc sa ma duc la medic sa stau o mie de ani la coada doar pentru o reteta, ma apuca groazele !!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biluta28 spune:

MAMAGIULIEI CITEZ:Ma tot gandesc la posibilitatea operatiei, data fiind diferenta de 2,5 dioptrii intre cei doi oki Si culmea e ca eu sper sa se amelioreze, port ochelarii cu sfintenie ...


Daca vrei ameliorare baga naturist cura cu afine si morcovii. Si eu am diferente intre cei 2 oki cand eream mica am purtat ochelari acum nu mai port iar cand observ. ca am probleme trec la "cura" .

Mihaela - 33 ani- sagetator Ana 6 ani jumate - Edi 2 ani
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=546687000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Biluta - cum arata tratamentul acela ???


Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Daria nu conteaza diferenta ci cate dioptrii ai. sub 3 nu prea se fac operatii ptr ca ameliorarea este minora sau chiar absenta.
Mihaela....cura aia eu una zic ca nu face asa minuni, parerea mea....adica doar aport de vitamina A si antociani poate spori acuitatea vizuala dar NU poate corecta defectele de formare a imaginii, asta ti-o pot spune cu mana pe inima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biluta28 spune:

quote:
Originally posted by mamagiuliei

Biluta - cum arata tratamentul acela ???


Daria & Giulia (2004 08 16)




1. referitor la afine
Eu am rude (neamuri mai departate) pe la Valcea in zona de munte si acolo in august majoritatea celor din sat isi castiga existenta culegannd afine pt. ocolul silvic, de acolo le procur eu caci important e sa fie de cultura spontana (nu cele de gradina care se mai gases si pe pietele din buc.)pentru a fi cat mai naturale .
Eu le consum ca atare (sut destul de perisabile deci nu poti consuma prea multe decat daca ti le procuri zilnic) fara o cantitate anume, mananc cat de multe pot. Si mai fac in casa gem si sirop. Pentru sirop pun zahar peste fructe si las pana a 2 zi cand strecor. Peste suc mai pun iar zahar dupa gust si fierb pana se ingroasa, pun in sticle si fierb la bey-mary 1/2 ora din clipa in care clocoteste. folosesc iarna cu sifon 1-2 pahare pe zi. Fructele strecurate le amestec si pe ele cu zahar dupa gust si le fierb pana dau in clocot si nu mai fac spume.(spuma poti sa o strangi si sa o combini in diverse deserturi). o lasi pt. a 3 zi cand o dai la cuptor sa se inchege apoi o pui in borcane si o lasi sa se raceasca fara sa inchizi borcanul dar acoperi cu hartie sa nu intre praf sau oarece insecte. Dupa ce s-a racit inchizi borcanul si o folosesti dimineata la ceai pe paine cu unt.

2. referitor la morcovi
Ai grija sa fie din surse cat mai naturale si din soiuri romanesti.
Eu prefer zinic sau aproape zilnic crud ras amestecat cu mar, telina, ridichie de luna, si maioneza dintr-un ou fiert si unul crud cu ulei de floare (oua de tara). Sau pur si simplu rontai zilnic cate un morcov sau 2 asta pana observ eu ca e ok sau pana termin afinele( morcovi nu se termina ca astia gasesti mereu).

Anul acesta nu am mai facut rost de afine si sunt tare necajita ca sunt bune si de burta si de altele. Eu am probleme si cu vazutul noaptea ca nu prea vad dekloc in intuneric.

Mihaela - 33 ani- sagetator Ana 6 ani jumate - Edi 2 ani
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=546687000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biluta28 spune:

Roxana -- eu nu am zis ca vindeca si ai vedere de aviator, bineinteles ca NU poate corecta defectele de formare a imaginii, dar eu nu mai folosec ochelarii si sa stii ca am diferente marii (la dreptul am vederea ff mult scazuta ) si atata timp cat deslusesc sa citesc atat aproape cat si la distanta e ok

Mihaela - 33 ani- sagetator Ana 6 ani jumate - Edi 2 ani
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=546687000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

sanatate mamici, burtici, pitici raciti si virusati

eu stiti ca am tusit incheiat o luna, tusit nasol, in prim trimestru, si am incercat toate remediile, de la stodal, ceai de ceapa, sirop de patlagina, miere cu lamaie, tot ce mi se permitea, si mi-a trecut abia dupa o luna cand a vrut mneaei tusea, s-a plictisit de mine, si eu de ea, disperasem si vroiam sa merg deja la raze

hipermetropia e boala mea de la 2 ani, port ochelari tot de cand aveam 2 ani si am la ambii ochi 2+, nu se recomanda operatia, asta e....am de ales intre ocheti sau lentile de contact

pupi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

io am la okiul rept +2,5 si la cel stang miopie -0,5 ... io lentile nu as putea neverever la cat sunt de neatenta.
Biluta - merci de raspuns, merita incercat !!!


Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Mihaela, eu am precizat....ca Daria intelesese (am avut eu impresia) ca scapa de ochelari daca mananca numai afine si mrocovi si-o vedeam la tribuna vegetarienilor
Lia tu ai hipermetropie de la 2 ani??? ai facut control de rutina sau cum? ca ma gandesc ca nu te pusera sa citesti ca sa isi dea seama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

hahaha, Rox nouei, merg la naturistu` sa-mi dea pastile de afine si morcovi
Lia - si nu ti s-a inrait situatia ? Doamne ajuta


Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput