Piticlontzi de iulie-august 2004 (196)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Gabi (Leeloo), simptomele descrise de tine seamana foarte mult cu ce a avut Ianca acum doua saptamani. Nu prea cred ca e indigestie cu febra atat de mare. Noi am ajuns si la Budimex noaptea la doua, si acolo ni s-a spus acelasi lucru pe care ni-l spusese si Marcu, la Medlife. Enteroviroza! Tot ea mi-a spus ca are foarte multe cazuri in ultimele sapatamni. Ai mare grija, ca s-ar putea sa faca si diaree, daca e asta! Sper din suflet ca nu, ca e groaznic! Oricum, tine-l pe regim antidiareic macar trei zile, preventiv. La a mea a fost mai rau cu febra, ajunsese la 39.7 dupa impachetari in prosoape ude. Nu scadea deloc cu nimic! Oricum, sfatul meu e sa-i faci o coprocultura si o coprocitograma pentru siguranta. Ianca a ajuns la Gentamicina injectabil pentru ca nu-i trecea cu nimic.

Marcela, noi venim sigur la party, asteptam detalii. Ce mai face Lia? Cum e la gradi?

Ianca e mai bine, a recuperat si cu greutatea, adica a ajuns din nou la 11.400 kg, ceea ce super ok. Dar, din nou nu mai vrea sa manance. Ideea e ca ii ies ultimele maselute deodata, poate si asta a dat-o peste cap.

Roxana, te rog mult ajuta-ma cu o informatie ca nu gasesc nicaieiri un raspuns. Se poate ca un copil sa aiba intoleranta la lactoza si sa faca doar periodic scaune moi, cu mucus si cu mancare nedigerata? Nu ar trebui sa se intample asta tot timpul? Acum dr. ei o banuieste ca ar avea chestia asta, dar eu nu prea cred. Ea are perioade cand are scaune normale, mai are si perioade (rar) de constipatie...nu stiu. Ma gandeam ca poate ai tu idee cum e.


Ianca Printesica si Super Mamica

Poze strumfesti
Poze mai vechi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biluta28 spune:

Alice - sanatate, credeam ca te-ai pus pe picioare, daca nu-ti place ceai de ceapa incearca de nuci cu miere si lamaie, e ok a baut si Edi. Pui la fiert in 1/2 litru apa 4-5 nuci intregi bine spalate si le clocotesti 1/3 ora.

Sanatate la toti bolnaviorii.

Mihaela - 33 ani- sagetator Ana 6 ani jumate - Edi 2 ani
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=546687000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Gabi imi pare rau ca Stefan a bolit in week end...e tare rau asa! a prins o enteroviroza...bine ca e ok acum! refacere rapida!
Diana despre intoleranta la lactoza eu stiu ca aproape sigur se manifesta in toate cazurile. periodic....nu prea e posibil pentru ca ar trebui ca odata sa se metabolizeze odata nu....si ca enzimele sa actioneze sporadic....ceea ce nu prea e logic din punct de vedere fizologic. daca ii excluzi complet lactatele din alimentatie nu mai are probleme?
Alice insanatosire grabnica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mey, vreau si io sa le intreb pe mamicile cu okelari daca stiu: hipermetropia se opereaza ???


Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kro spune:

Roxana multumesc de complimente... Vreau sa te intreb si eu ceva, pe tine sau pe celelalte mamici care stiu....Trebuie sa-i fac Feliciei analize pt. gradi (exudat, copro ...) si as vrea sa profit de ocazie sa le fac la amandoua si analize de sange... Dar cum medicul meu de fam. imi zice ca sunt sadica de cate ori pomenesc ceva de analize de sange ( ca de ce sa intep copilul inutil ) vreau sa stiu ce analize sa cer ... asa, ca sa stiu cum stau ...

Olivia...iti eram datoare cu un raspuns...Pozele cu apartamentul le-am vazut in albumul tau de pe yahoo cu ceva timp in urma...Ai pus tu pozele de la nunta sau altele din Ro si intamplatpr am descoperit si acel album ...Sper ca nu te-ai suparat ca mi-am bagat nasul

Alice si Cristalina ...sanatate multa...
Gabi si Dana ... pupici puiutilor bolnaviori, sa le treaca repede si fara urmari...

Vazut poze...pupam protagonistii ... Asteptam si pozele lui Andries, de la botez ...



Carolina, Felicia si Alessia
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Mihaela, multumesc pentru reteta ! Am sa incerc si ceaiul acesta, cineva mi-a recomandat Plantusin (cred ca pe la plafar il gaesc !), si la cum tusesc io acum, sint dispusa sa incerc si pe mama lu' plantusinul asta !!!
Roxi, !!! Am mai avut un asemenea episod de tuse, cind eram gravida cu Andrei si atunci nustiucum dar mi-a trecut rapid cu ceaiul de ceapa, dar m-am ales cu o maaare aversiune fata de el, ca are un gust horribleeeee!!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Mihaela, multumesc pentru reteta ! Am sa incerc si ceaiul acesta, cineva mi-a recomandat Plantusin (cred ca pe la plafar il gaesc !), si la cum tusesc io acum, sint dispusa sa incerc si pe mama lu' plantusinul asta !!!
Roxi, !!! Am mai avut un asemenea episod de tuse, cind eram gravida cu Andrei si atunci nustiucum dar mi-a trecut rapid cu ceaiul de ceapa, dar m-am ales cu o maaare aversiune fata de el, ca are un gust horribleeeee!!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Alice eu urasc acum ce mancam in sarcina si vice-versa asa ca incearca....poti avea surpriza sa iti placa mult de tot!
Caro, poti cere sumar de hemoglobina, formula leucocitara si fier.
Daria eu am miopie dar in general orice se poapte opera, mai ales daca depaseste 3-4 dioptrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Rox - merci frumos de informatiile pretioase !
Ma tot gandesc la posibilitatea operatiei, data fiind diferenta de 2,5 dioptrii intre cei doi oki Si culmea e ca eu sper sa se amelioreze, port ochelarii cu sfintenie ... desi realitatea e ca abia astept sa-mi treaca alergia sa merg la control ca nu vad bine ...
Ufff, scuzati ca m-am lungit asta este oful meu mare.

Kro - si eu vreau sa-i fac analize mandrei si exact la asta ma gandeam in dimineata asta, sa-i fac, sa nu-i fac ... saptamana asta sper sa ajung cu ea la pediatra sa vedem ce zice si ea ...


Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Am vazut de dimineata muuuulte poze, dar abia acum reusesc sa scriu. Of, ce de copilasi frumosi si torturi smechere am vazut!

Mie imi trece raceala, am bagat paracetamol si vit. C, iar pentru tuse miere frecata cu lamaie. Aseara tuseam tare urat si imi era prea frig sa ma dau jos din pat si s-a dus sotul meu sa-mi faca miere cu lamaie. Am luat cite lingurite bne si am putut adormi. Alice, poti incerca si tu.

Sper sa nu raceasca si Stefi, mi s-a parut un pic ragusita si cu nasul infudat de dimineata, sper ca doar mi s-a parut. Ieri am avut o zi super, am fost la iarba verbe la ziua verisorului ei de 2 ani, apoi in Copou, apoi in vizita la sora mea (ieri s-a mutat si a alergat prin toata casa si s-a jucat la lumini pnetru ca are intrerupatoarele la nivelul ei), bineinteles nu a dormit la pranz iar aseara la 9 si un pic a cazut lata. Azi ii iau analizele si sper ca maine sa depun dosarul pentru cresa.

Multa sanatate copilasilor bolnaviori si mamicilor. Of, incepe sezonul racelilor, febrelor. Si noi tot cu vit. C incercam sa prevenim, trebuie sa trecem si pe la dr. noastra sa vedem daca ne da ceva preventiv. Intrebare am si eu 60 mg de vitamina C pe zi este mult/putin?.

O saptamana frumoasa va doresc!

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
Stefi mica-mica si Stefi - mica
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput