Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (80)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Ce ,,FULGA'' sunt ,nici nu stiam ca exista Sf Ana ,ma refer sarbatoare in calendar...
Ripley ,La multi ani Anei atunci ,noroc cu fetele ca altfel nu stiam !
Cam tirziu dar LA MULTI ANI si Mariutelor ,m-am trezit si eu la ora asta ca a fost Sf Maria desi azi am fost si la biserica ,cu fi'miu chiar ,il bisericesc de mic :)

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZE SEPTEMBRIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Dordia, scuze ... n-am vazut toate pozele ! Il vazusem pe Stefan, insa nu pe tine! Sarisem un "album"!
Fetelor, oricum, imii sunteti fooarte simpatice, toate, si tare mult mi-ar placea sa va cunosc!!! Poate ma mut in Bucuresti!
Lorda, sa stii ca iti impartasesc teoria cu privire la faptul ca e nevoie de parinti (de mama) in preajma copilului cat mai mult timp posibil pana hat-haaat!

Ana, La Multi Ani (in avans)!!! Sa cresti mare si frumoasa si sa ai o viata minunata alaturi de parintii tai!!

Camy & Daria
Dariuca creste si iar ... creste!
Mami si Dariuca (02.01.2006)
"A day without laughter is a day wasted!" ~ Charlie Chaplin ~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Multumim de urari, va pupam si noi pe voi si pe bebeii vostrii.

Eu sunt putin dezamagita, maine vreau sa mergem in parc, dar au anuntat astia ca ploua , cica se schimba vremea iar. Eu sper sa greseasca si ei prognoza.

Si eu sunt de acord cu o intanlire la sf de saptamana, ca sa vina si taticii. Locul unde vreti voi...

Cata si Bianca-Maria (2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Lavi, la fix mesajul tau, pentru ca tocmai voiam sa va intreb si eu ce le dati de mincare, pe ore.
Ca eu cred ca am cam plictisit-o cu acelasi lucru.

Astept sugestii la meniul de mai jos.

8.30 a.m. - tzitzi
11.30 - Cereale facute de mine (orez, ovaz, mei si inca ceva ce nu stiu ce e in romaneste) + fructa (mar, para, banana, piersica, mango - nu toate o data, cam doua o data.) Cantitate: cam 200 g., poate mai putin. Ca incalzire, pina prepas mincare: cereale sub forma de O (un fel de pufarine din faina integrala). Variatii: avocado.

2.30 - Supa lu' mama: carne de pui, sweet potatoe, morcov, dovlecel. Eventual squash (dovleac de iarna); de multe ori amestecat cu iaurt; citeodata iaurt separat ca supliment. Variatii: broccoli sau fasole verde sacunse in in supa lu' mama.


5.30- 6.00 - Din nou cereale cu fructe si iaurt. Sau cereale cu iaurt, tahini (sa ne spuna Buluci exact din ce e facut - eu spun ca e din naut) si un virf de cutit de dorjdie. Asta nu prea e preferatu' ei, dar e foarte sanatos. Mie-mi place la nebunie. In functie de cit iaurt pun ii place si ei au ba.

De trei ori pe saptamina ii dau galbenus de ou, din nou "asuns" in iaurt.

Ce as putea sa-i mai dau?


Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Ina draga, si eu mai sunt pe-aici. E-adevarat ca de cand am inceput lucrul postez mai rar, dar citesc in fiecare zi. Acum "pierd vremea" uitandu-ma la poze, ca daca tot doarme Rianna aplic si eu metoda Alinei si-a Taniei - m-a lovit lenea si stau pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya spune:

LMA sarbatoriltilor !!!!!

scuze k nu am intrat sa pun shi eu poze/filmutete de la intalneala, mi-au venit niste neamuri din US...
promit k rezolv dar mai dureaza cateva zile


Adina si BB Razvan

Razvan-Nazdravan
Razvan la mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anutache draga, sa ne traiesti, sa cresti mare sanatoasa, sa-i dai gata pe baieti! Cu baietii vei avea o problema, ca fiind asa inteligenta pe unii ii vei descuraja din start!

Au venit mesterii!!! Sa vedeti ce o sa fac cand pleaca!

Bic eu n-am ce sugestie sa-ti dau, ca tre' sa se potriveasca filosofiei tale. Incearca sa-i dai peste de exemplu. Ma uitam la ce-i dau eu si nu-i dai tu.
Tahini din aia e naut, stiu de la sora-mea, ca ea si husband ingurgiteaza asa ceva.

Apropo de dubioseniile pe care le mananca astia 2: Odata sora-mea & sot au plecat de acasa si taica-meu trebuia sa treaca pe la ei sa nu stiu ce. I-a zis sora-mea: vezi ca este niste hrisca, poti sa o mananci daca vrei. Taica-meu a inteles frisca, asa ca pofticios cum e a scormonit frigider, bucatarie, tot. Nimic. Doar pe masa din sufragerie era o ciudatenie. In lipsa de frisca a mancat-o si pe aia. Dupa aia, bineinteles: Feli, unde era frisca, ca n-am gasit-o? Pai ai mancat-o! Nu frisca, hrisca, etc.

Felicia apropo de plantele aromatice, sa-ti dau o reteta de la tiza ta, sora-mea.

Se fierb al dente in apa cu sare vreo 250g paste fainoase (parca fusilli merg cel mai bine)
Se ia un piept de pui, se taie in fasii subtiri care se gatesc pe teflon. Le pui pe teflonul incins si tot amesteci la ele pana se rumenesc.
O punga de broccoli congelat se fierbe intr-o cratita cu putina apa. Pana intra furculita in codite. Se scurge.
Se ia o ceapa mare sau 2 mici, se taie pestisori. Se pune la incins intr-o craticioara ulei de masline si in el se pune ceapa si plante aromatice:oregano, busuioc, maghiran. Se lasa f putin pe foc, ceapa sa devina o idee transparenta dar sa ramana crud-crocanta. Se da deoparte.
Intr-un castron mare se amesteca bine:
-pastele, carnea de pui, broccoli-ul fiert, ceapa cu ulei si plante cu tot, o cutie de ciuperci, 2-3 linguri de pasta de rosii, cascaval ras pe razatoarea mica, sare, piper.

------
Vezi ca exista plante aromatice de la Kamis. Pe langa plantele separate, au si combinatii, in plic verde-galben parca: plante aromatice bucataria italiana, a la Provence, etc. Tot Kamis au si gama "condiment pt.." care au glutamat. Astea de care iti zic eu, n-au.

Eu gatesc fara glutamat de ani de zile, cred ca de vreo 6-7 ani. Nu am in casa nici prafuri gen vegeta, nici cuburi, nici condimente care sa contina glutamat. Si e foarte bine.

Secretul gustului la supe/ciorbe e verdeata pusa la sfarsit, o las numai un clocot, cat sa se dezinfecteze. Apoi acopar cu capacul si ea isi lasa aroma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mneatza!

Lavi, ce retzeta meseriasha! Ia sa o produc si io! Spor la meseriashi! sa fii cu okii pe ei ca altfel nu gata veci!

Mai fetelor, ce ma enerveaza ca s-a facut frig iar!Parca nu acum 2 zile am stat pe jos pe paturici si era cald si bine...of, urasc vremea asta!

Bicule- da-i Smarandei la pranz si ficatel. E tare bun, fii-mea e fana. il combin cu legume piure - cartofi, dovlecel, morcov si iese de nota 10. Sau incearca si mamaligutza cu branza daca i-ai dat pana acuma branza cumparata. Io i-o fac cu Fagarash si iaurt si-i place mult de tot. Ce mai combin io si-i place: vita cu legume prin care predomina fasolea verde pastai si usturoi. Yummmi.

Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 si www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

buna dimineata si LA MULTI ANI ANISOARELOR , SANATATE SI FERICIRE.

MADUTZA este sarbatoare cu cruce neagra in calendar, SF. IOACHIM SI ANA.
(nu stiu ce inseamna crucea neagra, daca are ceva semnificatie)

LAVI, eu ma cramponam cu mancatul ca inca mai cere lapte dupa mese.
ca sa numai zic ca ma toooot gandesc la Stefan al DORDIEI care are de cand lupu catel 4 mese mari si late toata ziua.
si noi tot la 3 ore mancam.
dar vad ca n suntem singurii...

azi ii voi face mamaliguta cu branzica si cred ca voi pune oul in ea. merge?

MADUTZA perisoarele le faci din pui, nu? sau vita? si cum le legi???
pleaseeeeee....desteptati-ma....
ca daca pt noi maiinventez niste lucruri, pt el sunt AFOANA TOTAL.
si voi puneti bors sau lamaie?

CATUTZA, la cum ma dureau pe mine oasele zilele trecute, sigur nu-i gresita prognoza.
mie chiar mi-era frica sa nu ploua la intalneala.

ANDA, pai da-l la anunturi. ca doar nu ai ce pierde.
bine, poate doar niste timp, cat sa-ti ia sa-i faci 1-2 poze sa le pui acolo, si apoi sa raspunzi la telefoane.
si de pret, uita-te cam ce preturi au pe acolo si te orientezi.

LAVI sa vedem si cand termina acum mesterii...

ADDYA astept pozele si filmuletul/tele.



joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Joy- io i-am pus, da numa' galbenushul. oi suntem pe teoia cu albush dupa un an.A iesit super si a halit fii-mea tot!

Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 si www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2
Varsta Sarah

Mergi la inceput