Cum reaprinzi flacara?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Multumesc, Ramona. Promit ca voi incerca sa fac intocmai cum spui. Macar voi stii ca am facut tot ce am putut...o sa revin cu noutati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Mai e un lucru... As zice "make love not war". Pofta vine mincind si cred ca e o legatura foarte strinsa intre starea relatiei in general si relatia sexuala.
Incearca sa faci o schimbare in bine si in directia asta. Tu stii ce lipseste, ce poate fi imbunatatit.
Ideea e sa lucrezi pe mai multe planuri, sa il "sochezi" in incercarea ta de a reaprinde flacara.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Aiamoni, n-ai mai raspuns deloc. Imi cer scuze daca am spus mai mult decit se cuvine. Mi s-a parut ca e un alt aspect important, care nu trebuie neglijat.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Ramona, eu imi cer scuze. Ti-am trimis de fapt un email pe adresa de pe profilul tau personal, pe care evident ca nu l-ai primit. Ti l-as trimite din nou, dar nu stiu la ce adresa.

Sigur ca e un aspect important.

Si ieri am reusit sa termin ziua cu bine in ciuda celor doua incidente peste care am trecut cumva cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Buna. Mi s-a luat o piatra de pe inima, ca m-am gindit ca am fost prea indrazneata.
Nu stiu ce s-a intimplat, nu am primit e-mail de la tine. Am mai primit alte e-mailuri fara problema. Chiar am verificat si adresa, sa fiu sigura.
Ma bucur ca ai trecut cu bine peste ziua de ieri. One step at a time...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Nu stiu ce s-a intimplat. Oricum, iar am avut un weekend prost…se pare ca a lua hotarirea sa te schimbi si a reusi s-o faci sunt doua lucruri foarte diferite…dar mai incerc, poate, poate…

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nu renunta. Si noi ne-am certat simbata. Dar am vazut ca i-a parut rau si ieri dimineata m-a trezit cu cafea si mic dejun.
Chestia asta n-o mai facea. Deci incercarile mele au dat roade.
Ai rabdare, nu renunta. A durat pina ati ajuns in situatia de azi, va mai trece ceva timp si pina sa se intoarca lucrurile.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Iti multumesc pentru incurajare, Ramona. Nu renunt, desigur, era o imprejurare in care mi-as fi putut tine gura, mai ales ca el tocmai facuse un gest romantic...dar n-am facut-o! Asta e, mergem mai departe, ma consider si eu vinovata intr-o oarecare masura, in cazul asta.
Dar vorba aceea, si miine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Asa e. Sigur ca mai sint certuri, suparari. Gindeste-te numai sa nu jignesti gratuit. Cind te superi nu generaliza, stai la subiect.
Daca zici ca de data asta tu te-ai aprins mai repede chiar ar trebui sa discuti cu el si sa-i spui ca iti pare rau. Aici intervine chestia cu exemplul pozitiv...
Daca a facut un gest romantic spune-i ca l-ai apreciat, ca inseamna mult pentru tine. Sint sigura ca asa e, dar daca apoi v-ati certat poate el se gindeste ca atunci nu are rost sa incerce si altadata.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Da, ai dreptate. Oricum azi am vorbit de citeva ori la telefon, am mai glumit putin…am trecut si peste asta, cum s-ar spune. Desi sunt lucruri peste care ar trebui sa trecem in 2 minute, nu in doua zile. Un psiholog american intreaba in asfel de cazuri (Dr. Phil) : Preferi sa ai dreptate sau sa fii fericit? Ma tem ca noi preferam sa avem dreptate…cel putin pentru o perioada dupa conflict. Dupa care ne mai amintim si de fericire…dar un gram din ea a trecut pe linga noi in timp ce ne intrebam cine e vinovatul…
Cuvinte grele nu spunem niciodata, nimic care sa jigneasca. Bine, pe mine ma deranjeaza cum spune lucrurile in fata, fara nici o problema. Poate e adevarat, dar tot nu-mi place sa le aud spuse asa, drept in fata…asta e de obicei un motiv de cearta. Le iau pe toate drept critica, imi imaginez ca alti barbati spun numai lucruri dragute sotiilor lor si el zice ca sunt prea sensibila si nu-mi place adevarul. Daca de exemplu lui nu-I sta bine parul intr-o zi, sau n-a facut un lucru chiar perfect prefer sa nu-I spun, ce sens are sa-l supar…dar el are alta parere. Ma voi stadui mai mult sa nu iau lucrurile atit de personal…dar mi-e greu. Poate si eu sunt la fel de orgolioasa cum il consider pe el pina la urma…
Of, of, e greu. Multumesc de sfaturi, Ramona.

Mergi la inceput