Cum reaprinzi flacara?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Probabil gresesti si tu pe undeva. Pe de alta parte sper ca spune si lucruri dragute pe linga criticile astea.
Si mie imi mai zice sotul cite o chestie care nu-mi pica bine. Citeodata il vad ca isi da seama ca era prea de tot.
Acuma reusim sa avem "certuri constructive" (ah, trebuie sa-l mai urmaresc si eu pe Dr. Phil!). Nu mai vrem sa aratam ca unul sau altul are dreptate. Chestiile astea sint ca unele discutii interminabile de pe forum... nu le rezolvi nicicind.
Acum daca avem vreun "eveniment" din asta cu nervi eu pot sa-i spun ca-mi pare rau si el nu sare in sus ca a avut dreptate. La el se manifesta altfel regretele, nu verbal. Mic dejun la pat, flori... E bine si asa.
Inarmeaza-te cu rabdare si veti reusi. Important e sa va doriti amindoi sa imbunatatiti relatia.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Sigur ca spune si lucruri dragute…dar in majoritatea cazului daca sunt reale. Macar daca merg cu el la cumparaturi si fluiera admirativ cind ies din cabina de proba stiu sigur ca obiectul ala de imbracaminte sta super pe mine!
Ai ajuns deja la un punct foarte bun, Ramona, iti doresc numai fericire. Sper sa putem progresa si noi putin. Sunt zile in care sunt sigura ca suntem pe drumul bun…si zile mai proaste, ca sa zic asa. Dar poate ca trebuie sa vad imaginea de ansamblu, sotul meu are numeroase calitati, nimeni nu e perfect, nici eu, asa ca trebuie sa ne schimbam cite putin amindoi ca sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Zile proaste vor aparea cind si cind, e inevitabil. Important e sa predomine cele bune.
Viata e prea scurta, sa ne-o facem frumoasa.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Ai dreptate, Ramona. Succes si tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nairanaira spune:

quote:
Originally posted by aiamoni

Va multumesc mult pentru raspunsuri!

Da, sigur, amindoi suntem constienti ca ceva nu mai merge, amindoi am spus de mai multe ori ca ne vom schimba#65533;dar n-am prea reusit. Sigur, fiecare considera ca celalat poarta o vina mai mare#65533;dar motivul pentru care incercam sa schimb eu ceva este faptul ca el sustine ca eu m-am schimbat prima, ca am devenit mai rece si mai distanta si asta a declansat in el nu numai o anumita indiferenta#65533;ci chiar o mica cantitate de #65533;rautate#65533;, ca sa zic asa, o dorinta de a critica mereu si a gasi ceva negativ in toate. Nu zic ca nu e posibil sa aiba dreptate, eu sunt in general mai rece si mai calculata, el e mai aprins #65533; M-am gindit ca poate daca imi inghit limba cind imi vine sa raspund la vreo critica nedreapta sau sa-l sarut si sa-l imbratisez mai des#65533;atunci poate as obtine efectul invers. Chiar si in cursul unei zile am observat, daca totul e bine si apoi spun ceva ce nu-I place, chiar daca imi cer scuze sau nu se continua intr-o cearta urmeaza o perioada in care e mai rece, mai dur, si chiar el recunoaste dar zice ca era bine merci si ca eu am declansat starea respectiva in el. Normal ca si eu sustin ca nu-mi vine sa fiu iubitoare cind el e asa#65533;si continuam la nesfirsit.
E un sot gozav, sa nu fiu gresit inteleasa, are o multime de calitati#65533;dar si un orgoliu destul de consistent pe linga ele#65533;




aiamoni, parca ma aud pe mine, pe cuvant! Am vazut ca si tu ai intrat pe topicul meu....vad ca avem situatii similare de-a dreptul, nu imi vine sa cred! Si al meu sot e un baiat bun, dar a devenit RAU cu mine, desi dupa ce ma face sa plang vine si imi spune ca suntem 2 tampiti, ne certam din prostii ca doi scolari in loc sa fim fericiti ca ne-am gasit.... dar apoi IAR sare cu vreo rautate cum il deranjez cu orice nimic! Chiar daca (vorba ta) intre timp totul a fost ok, si atmosfera minutata...sare ca muscat si reduce tot ce a fost la zero. Zice ca am stricat TOTUL cu faza aia! Si totul se naruie, si imi creaza impresia ca noi doi chiar ne pierdem timpul unul cu altul...pana cand iar ne impacam si iar e totul superb. Si tot asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Da, Naira, se pare ca avem situatii similare. Eu una inca nu ma gindesc deloc sa renunt…Ayleen mi-a dat putin curaj si vreau sa incerc o alta abordare a problemei. De stricat n-are ce sa strice, macar o sa fiu cu constiinta curata ca am facut tot posibilul sa mearga. O sa fie greu o vreme, sunt sigura. Pina acum de exemplu mai incercam sa tac chiar daca nu-mi convenea ceva, dar faceam o mutra acra (si normal el isi dadea seama ca nu-mi convine, chiar fara cuvinte) si ii putam apoi pica pentru ca a trebuit sa inghit fara comentarii…dar ma gindesc s-o iau altfel. Am de gind sa spun tot ce nu-mi convine (sau aproape tot, ca uneori chiar e necesar sa mai taci) dar s-o fac avind mereu in minte faptul ca vorbesc cu omul pe care il iubesc! E una sa spui cu un ton ridicat si gata de cearta, si alta folosind un ton tandru, zimbind, vorbind cu blindete. Poate n-o sa iasa nimic…dar cum il cunosc eu pe sotul meu am impresia ca o sa fie mai bine. O sa te tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nairanaira spune:

Iti doresc succes, eu inca nu ma simt in stare...inca imi ling ranile dupa ultima discutie dintre noi...si mi-e teama sa vorbesc cu el, pentru ca nu as mai suporta sa ne certam din nou.

Cred ca mai astept un pic, ma mai linistesc si apoi mai vad eu....
Te rog sa ma tii la curent daca functioneaza.
Apropos, ca sa imi fac o idee despre CAT de similare sunt situatiile: voi CAT de des aveti certuri din astea? Si cat va tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Sa va spun si eu din experienta mea... De ceva timp am inceput psihoterapie, pentru ca simt ca relatia mea de cuplu nu mai functioneaza asa cum cred eu ca ar trebui... Si nu sunt foarte multi ani de casnicie, dar...asta este situatia in care am ajuns. Treaba este complicata tare, vina apartine probabil unui blocaj de-al meu , blocaj aparut datorita... of, nu conteaza intru in detalii care nu intereseaza. Ideea este ca, la sedinta de astazi, medicul mi-a spus, printre altele, ca nu exista relatie care sa nu poata fi reparata, atata vreme cat se doreste asta. Doar ca sunt anumiti pasi care trebuiesc urmati. Se pare ca eu sunt acum intr-un "divort emotional" (exprimarea doamnei, confirmata ulterior de un test anume - primul pas in lupta mea pentru rezolvarea situatiei), dar sunt hotarata sa fac ceva pentru a reintra pe fagasul normal si pentru a ma bucura iar de relatia cu sotul meu... O sa am ceva de lucru. la un moment dat va intra si el la "treaba". Inainte de a ajunge la terapeut, am incercat si eu iesiri si cine, dar fara nici o tragere de inima si, drept urmare, fara nici un rezultat. Si imi pun toata speranta aici si in dorinta mea de a pastra familia intreaga si fericita. Mai ales fericita. Ca, decat intreaga, dar destramata din alt punct de vedere... Nu mai citesc ce-am scris, ca risc sa sterg tot... Asa ca ma scuzati, va rog, daca sunt pe campii...

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Ce sa zic, daca trece o saptamina fara cearta o consider un record! (Mai sunt asfel de saptamini, sa nu exagerez acum!) Deci de 2-3 ori pe saptamina. E greu de spus, pentru ca daca ne certam intr-o zi si ne ducem suparati la culcare a doua zi dimineata incercam sa vorbim normal, dar fiidca suntem cu capsa pusa e putin probabil sa nu ajungem din nou la o cearta, de obicei din nimic. Si pot sa treaca astfel 2, 3 sau patru zile, in care fie ne certam, fie suntem morocanosi si discutam asa, un minim necesar. Uneori se intimpla si sa trecem cu mai multa usurinta peste conflicte…dar nu e prea des. Asta e.
Da, te tin la curent. E bine sa te calmezi intii, altfel la prima problema clachezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Despre pasii care trebuiesc urmati, nu stiu sa va spun prea multe, pentru ca sunt abia la inceput... Dar terapeutul mi-a recomandat o carte, din care urmeaza sa imi fac eu "temele pentru acasa", cartea se numeste "Salvarea relatiilor" si este scrisa de Dr. Phillip C McGraw. Daca va intereseaza...

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput