Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (79)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Nici eu nu stiu unde la Tineretului, ca e mare parcul. La metrou Tineretului e ok?


Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 8 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze poznase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Propun locul de intrare principala in Parcul ineretului, dinspre metrou.

Noi tocamai am papat si fugim afara la treburi. Merg la BRC sa-mi deschid cont. Pentru cine nu stie, banii de CIC de pot baga pe card, dar numai la BCR. Ma duc sa-mi fac musai ca nu mai sport cozile si balamucul de la Posta.

Revin.

Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 si www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

'Neata!

Hildegard si eu cu ca mi-s dependenta!

Roxana multumesc mult pentru sfaturi. Ce contine Hipp ors ca eu nu am vazut pe aici? Stefan e obisnuit cu borcanelele, asa ca as incerca.

Madau, Joy, multumesc de urari. Joy, din pacate mofturosul meu de acum nu vrea nici banana, nici mar copt, nici branzica de vaci. Asa ca-i dam inainte pe Humana HN, desi ajungem rapid la sapa de lemn: o cutie de 350g ne tine 2 zile si costa 37 RON!

Noi continuam cu diareea, abia astept sa vine dr. lui de fam. din concediu sa-l vada si sa vedem ce zice si ea. Ca dr. la carea am fost (o cunostinta) mi-a spus asa: "daca nu vrea sa pape mancare de regim, nu-i da nimic, tine-l flamand" (nu a vrut sa auda de borcanele sau lapte HN, de care ii dau). Eu nu am putut sa aleg varianta aia, nici NU VREAU, asa ca am mers pe solutia cu laptele HN.

MADA, tare haioasa dansatoarea ta . Si noi avem un patut identic, doar ca Stefan-nazdrava, in loc sa sara si sa danseze se apleaca "peste bord" sau incearca sa-l escaladeze si-mi sa mie emotii ca intr-o zi va ateriza fortat de la inaltime.


In legatura cu intalnirea, va rog eu sa nu va certati/suparati, este o misiunea dificila ceea ce va propuneti voi, atatea mamici cu pitici si programe sa va adunati la un loc. Pai noi cele 3 din Sibiu am tot stabilit vreo 3 saptamani la rand pana cand am reusit sa ne corelam cu programele, va zicea si Maria-Alexia!

Asa ca pupaturi intregului

Tania & BB Stefan (17.12.2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

quote:
Originally posted by Noki_Lara

Ripley- ca ma bucur ca ti-a mai trecut spatele. Cu caputul ud e la fel si la noi, Dupa baitza e cel mai rau, ca transpira mult. Dar io-i pun o caciulitza de bumbacel subtire cat timp ii dau bibele, care absoarbe bine de tot umezeala. Apoi cand termina bibele si o pun in patutz ii dau jos caciuliza. tote uda, dar macar nu se uda si mai rau in contact cu pielea mea. Ca io-i dau laptele cu caputzul ei la mine pe pcior si s-ar uda si mai rau. La ea in camera e racorel ca io-i tin geamul intredeschis, dar io zic ca e ok. Nu a racit niciodata, cred ca e calita deja. Apoi seara cand merg la ea s-o verific, ianinte de a ma culca io - deci cam peste 2 ore - nu mai e uda. Mai patim asa si la pranz, de fapt pateam, cand eramai cald, dar in ultima vreme nu prea. Io zic sa nu te stresezi, ca-i normal. ba cand era mica transpira raaaaaaau de tot si citisem ca e semn de rahitism. L-am intrebat pe doctor si a zis ca faptul ca transira doar la papa e normal si fara probleme.

Hai ca mi s-a trezit bondarul habauc, asa ca merg la furajare si dez-kakare.

Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 si www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2
Varsta Sarah



Hello !
Si la noi e cam la fel cu transpiratul! Doar ca de cand s-a mai racit vremea e muuult mai bine, Noki, eu nu ii pun caciulitza ... o fi bine, o fi rau !?

Tania, ma bucur tare mult ca sunteti bine si au disparut "gaurelele"!


www.youtube.com/watch?v=yNyhqQUPttU&mode=related&search=" target="_blank">Steve Irwin RIP

Camy & Daria
Poze de la
Varsta Dariucai
Camy si Daria (02.01.2006)
"A day without laughter is a day wasted!" ~ Charlie Chaplin ~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Buna!

Melku, cu constipatia, da-i niste prune, pere, piersici, daca nu ii plac naturale, proaspete, fa-le compot. Suc de morcov proaspat, ori chiar morcov ras (crud, nu fiert, ca fiert constipa). Si nu-i da orez cateva zile. Smantana ar mai fi laxativa, dar ii poate da dureri de burtica, asa ca mai bine nu. Daca a facut (putin) poate a scapat de dop si face mai bine pe urma.

Tania, ce are temperatura aia? De ce sa-i faci ceva? Noua ne-a zis doctora ca e ok, de la 38 in sus e febra, masurat in fundulet. Ca 37,5-7 este de la agitatie ori de la caldura. nu e febra!

Mara, pe Bogdan il obosesc jucandu-ma cu el. Il alerg prin camera, mergem in picioare, dam ture multe de apartament, ne jughinim... Si gata, cand nu mai poate sa rada, il culc. Azi dimineata dupa ce l-am plimbat de manute, a venit ora mesei de fructe. Si cu ocazia asta s-a luminat si secretul de ce nu mananca fructe de ceva vreme: l-am asezat in scaunul de masa si numai ce am terminat de preparat amestecul si a adormit! Asa ca l-am luat de acolo si l-am asezat in pat, l-am invelit, a zambit si a adormit iar.

Anda, m-am anuntat si eu la intalnire, ba chiar il luam si pe tati cu noi! Insa daca nici nu vrei sa ma bagi pe lista, mai mutam si ziua, nu se mai poate... Imi pare rau!

maria-alexia, grozava ideea cu incalzitul mancarii! Cat despre intalnire, poate noi cele din Bucuresti suntem mai miscarete, poate dam o fuga pana la Sibiu!

Ripley, despre transpiratul capului am scris la Parinti... Da, ii transpira nu chiar o juma de ora, dar oricum numai la inceputul somnului. Il sterg si pe urma nu mai e nevoie. Depinde si pe ce ii sta capul. In carucior de ex. transpira rau de tot. In pat, unde are bumbac, mai putin. E de la dinti, cum spuneam si la subiectul celalalt. In perioada de eruptie a dintilor ii transpira capul la supt si in prima parte a somnului. Trece. Da-i putin mai mult vigantol. Noua asa ne-a zis doctora.

Roxisialexia, Bogdan Aduna pietre si CHISTOACE DE TIGARA!!! Ma dispera. Insa vad ca a inceput sa asculte ca e mizerie...

Buuun, am terminat cu scutecul trecut!
Deja am ajuns la coiala cu intalnirea... Inteleg ca nu NE mai vedem...? Fara suparare Anda, dar eu ma consider intre mamicile participante, daca tot mi-am batut gura pana acum ca vin... Dar eu nu pot in alta parte decat joi in Botanica. Poate vineri... tot in Botanica! Seara... Sper sa nu se considere coiala si din partea mea!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

gandacel, nu am vazut cand te-ai anuntat. noi am schimbat botanica deoarece nu putem sta cu paturici pe iarba (asa a zis lordra si o cred, de altfel este normal asa) si nu avem unde sa facem concursuri. acolo e de vizionat si de plimbat alone cred, nu putem sa ne latim cu gradinita dupa noi. probabil va ramanin tineretului caci acolo vrea majoritatea. te trec pe lista pt. joi, tineretului?

MEY, V-AM INTREBAT CARE AVETI IMPRIMANTA ACASA SA REDACTATI NISTE DIPLOME DE BEBLUSI? AR FI NICE SA PRIMEASCA CEVA DE GENUL" se acorda bebelusei(lui) ...premiul 1 pt. proba de viteza in 4 labe in parcul tineretului, sau...viteza la mancat pranzul de legume (noi iesim pe ultimul loc:)) etc...
mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Gandacel, uite ca daca-mi spune mai multa lume ma mai linistesc si eu. Si eu stiam de chestia cu febra numai peste 38 in funduletz, dar daca dr. a spus, am luat-o si eu de buna, desi sunt convinsa ca ai dreptate. oricum nu i-am mai dat nimic de 2 zile si acum ne mai luptam doar cu kk moale.

Inca ceva, Maria mi-a amintit ca si tu te plangeai intr-o vreme de Bogdanel ca musca din sani la supt. Cum s-a rezolvat? Pt. ca eu sunt pe cale sa intarc fara sa vreau, de frica muscaturilor lui Stefan. Stiti cum face? Isi inclesteaza toti cei 7 dinti pe sfarc si trage apoi cu putere de el, de imi vine sa urlu si am ajuns sa ma tem sa-i bag tzitzi in gura, desi el rade apoi cu gura pana la urechi de ce isprava a facut!. Asa ca acum papa san doar noaptea, cand e pasnic si, bineinteles, productia a scazut drastic!

Tania & BB Stefan (17.12.2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

Acum am reusit sa citesc si eu din urma. Tania incearca sa ii faci lapticul in mucilagiu de orez in loc de apa - noi asa am trecut peste o diaree , la recomandarea medicului,si nici macar nu am schimbat lapticul. Incearca sa ii faci supita cu mai mult morcov si pune la fiert si o mana de orez.Cand ii dai dsa pape paseaza si orezul. Snatate multa.
Despre transpiratul la capusor....e normal pt ca bb nu au dezvoltate inca glandele sudoripare si nu transpira decat in zona capului unde pielea e mai subtire si mai permeabila. Legat de transpiratie si vigantol.....mie nu mise pare relevant.Mai degraba suna a lipsa de Ca, cara intr-adevar e legata de eruptia dintilor...care necesita un consum mai mare de Ca.
In alta ordine de idei Mateea nu mai vrea laptic cu bibe si nici cu canita .....cu lingurita .Asa ca ii pun ceve cereale in lapte si da-i cate 230 ml de lapte cu lingurita mai si deschide cate o gura de zici ca nu a mai mancat de-o luna. Acu nu stiu daca e bine sa ii dau cu cereale ...la 230 lapte pun cate 2,5 lingurite de cereale cea ce inseamna 5 lingurite de cereale pe zi, in timpul zilei nu ii mai dau cereale.Am vb cu dr si a zis ca e bine ca papa asa, bine ca nu refuza lapticul de tot.Da-ti si mie ceva sfaturi daca puteti ca tare as vrea sa pape din nou din bibe

Gabita si Mateea Ioana 7.12.2005
www.dropshots.com/new.php?userid=125123&cdate=20060818&cimg=0" target="_blank"> Mateea la mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

tania, stiu ca este ingrozitor de tarziu pt. un copil de 9 luni sa mai accepte asta, dar macar fa o incercare cu mameloane din silicon. poate trage prin ele, de foame. incearca de mai multe ori, cand ii e foame, poate il pacalesti. dk il paca. o dat, merge p-orma...

mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Acum, sa va zic de Bogdan. Daca doarme pana la 12-12:30, ce mancare ii dau?! Fructe ori trecem direct la masa de pranz?! Ca i-am bagat fructele deja preparate in frigider, cu ceva suc de gref, ca sa nu oxideze si i le-as fi dat la sculare. Dar vad ca inca doarme...

Bic, programul de somn al bebeilor, dupa cum scrie la carti, e cam ciudatel din punctul meu de vedere... ori mai bine zis, al lui Bogdan... El a trecut la doua somnicuri pe zi de foarte multa vreme, natural... Cam de doua luni! E foarte activ, curios si doarme doar in jur de 9:30 (azi abia la 10:30 a adormit) pana spre 10:30-11. Apoi abia in jur de 16:30-17 mai adoarme. Si atunci doarme cam pana spre 19. Dupa care mananca iaurt, ne plimbam, facem, baita si bem laptic, dupa care ne culcam! La cel tarziu 21:30. El ziua e mare umblaret, seara in schimb le-ar cam dormi. In ultimele doua zile nu a reusit sa mai doarma dupa-amiaza, si am avut surpriza sa adoarma in jur de 20, dupa care nu s-a mai trezit decat cu forta, pentru schimbat (ieri l-am chinuit la baita) si papat laptic. Dar nu am facut bine. Aici va trebui sa incerc sa aplic sfatul tau si sa-l culc fortat pe la 16:30, ca nu mai tine! Sau sa-i mut plimbarea de seara si baita, ca sa-l culc mai devreme. Mai vedem. O sa se hotarasca tot el care e cel mai bun program, eu n-am nici un cuvant de spus.

Asta a fost tot?! Biiine.
Atunci, despre intalnire. Nu am habar unde e Tineretului. Insa eu nu mai pot veni de una singura cu caruciorul in brate sa urc si sa cobor scarile de la metrou, ca data trecuta, ca nu vreau sa risc ceva cu sarcina asta. Asa ca fiind foarte departe, stiu ca taxi dus-intorc costa enorm, iar noi nu ne permitem NIMIC acum peste ce e in planul de cheltuieli! Sper sa ne intelegeti. Cand va mai aparea ceva in Botanica, ma grabesc sa vin.

Cum sa scrieti mai diplomele de acasa?! Pai, aranjatati concursurile?! Stiti castigatorii? Cel mai zambaret e Bogdan, dar nu ne prezentam, asa ca va lasam sa castigati! Cel mai, cel mai, tot Bogdan e, de departe! La varsta asta nu sunt bune concursurile, ca copiii nu fac fata esecului! Iar mamele nu vor face fata dezamagirii... Voi vreti sa comparam copiii la o intalnire in parc? Cel mai sociabil castiga. Al meu acasa e cel mai, insa intre straini sta pana se acomodeaza... dupa care plecam! NU face bine nimanui comparatia intre copii atat de mici. Acum e sanatos doar sa ne laudam!!! Fiecare cu al ei, nu comparativ cu al alteia.

S-a sculat piticot. Ma duc sa-l tzuc, ca are mami cel mai fain baiet!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput