Mamici de sept-oct 2006 (71)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oanacn spune:

Inni o sa te obisnuiesti cu programul asta, si eu primele zile eram nauca, nu stiam nimic de mine.
Katia, Not .
Gripo La multi ani! Un bebe sanatos si refacere rapida.

Noua astazi ne-a cazut buricul si suntem foarte fericti de maine facem baita.

Am nascut acum 10 zile, picioarele mele au fost groaznic de umflate in ultima luna de nastere, acum arata aproape la fel ca inainte de a ramana insarcinata. Inca mai am burtica ca in luna a patra, am plecat din spital cu 9 kg minus, am si fost pe o dieta cu lichide din cauza cezarienei, de cand am venit acasa am pierdut in medie cam un kg pe zi.
Deci fetelor nu va faceti probleme nici de greutate nici de marimea piciorului, incet incet vor reveni la normal.

Cu hemoroizii stau si eu mai prost, nu am facut in timpul sarcinii, nu am nascut natural, deci habar n-am cum m-am procopsit asa bine la cateva zile dupa nastere cu hemoroizi. E groaznic, spre deosebire de Cri care s-a recuperat f repede dupa operatie, la mine a fost mai lenta vindecarea, a durat 5-6 zile, am stat pe calmante tot timpul asta. Acum totul e bine cu operatia dar ma omoara hemoroizii.

Pufy te admir, eu nu stiu cum poti sa faci atatea chestii , mai ai un bebe si in ultima luna insarcinata. Eu abia ma taraiam prin casa.




Poze

Varsta Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Neatza!
Offf, m-am trezit iar pe intuneric, am dormit aiurea de tot (ieri avusesem o zi cam nashpa -nu se vede din postarile mele- niste mici incidente care m-au intristat, nu v-am mai scris si voua sa nu va molipsesc) asa ca nici in somn n-am avut liniste... Alessia te-am visat acu' dimineata inainte sa ma trezesc, cred ca din cauza schimbului de PM-uri...parca eram amandoua, cu motanii , intr-o statiune, in vacanta... ce comic

MINI_ME iti inteleg perfect ingrijorarea. Incearca sa afli mai multe detalii astazi. Sper sa afli vesti bune!

OANA deci pana la urma te obisnuiesti cu programul de trezire din 3 in 3 ore....

INNI si noua ne e dor de tine! Dar tu stai si ai grija de bebelina!

NATY hemoroizii sunt de fapt varice pe venele rectale. Cauza principala: volumul si greutatea uterului fac compresie pe aceste vene, venele se tumefiaza... Desigur, constipatia "ajuta" semnificativ la formarea lor, si intestinul gros e si el comprimat de uter, asa ca adesea e cazul... Simptomele sunt dureri (cateodata f mari), mancarimi sau intepaturi. Daca nu ai asa ceva, nu te ingrijora degeaba. In cele mai multe cazuri si dispar dupa nastere. E f important sa combati constipatia prin alimentatie corespunzatoare si sa nu stai mult asezata.


Eloise 33+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Buna dimineata burtici.
EloiseSi eu am "cazut din pat "iar.Nu avem somn.

SephoraDragute pozele. Tu vei folosi cosuletul patutului? Are si patutul meu un cos dar nu l-am montat am zis ca o sa doarma direct pe salteluta. Ma mai gindesc sa vad.

POZE

Monica 40 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Monique poate tu erai asa matinala de felul tau... Eu insa toata viata am dormit cu mare placere pana la amiaza chiar; trezitul devreme a fost mereu un chin, in schimb n-am avut dificultati in a sta noaptea pana tarziu de tot. Se spune ca sunt 2 tipuri: ciocarlie si bufnitza. Ei, acum de cand cu sarcina la 12 noaptea de regula pic de somn, iar la 5, 6, ma trezesc brusc. obisnuiam sa fiu bufnitza dar am devenit ciocarlie chioara de somn.

Da da Sephora foarte dragutza camera. Chiar ce e cosuletul acela din pat? E pt inceput ca sa se simta bebe mai la adapost?


Eloise 33+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

eloiseDa eu de felul meu de trezesc devreme. Dar acum parca nu mai am nici atit somn , ma si culc tirziu si ma trezesc devreme

POZE

Monica 40 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Wooow, ai implinit 40 de saptamani?! Felicitari!

Eloise 33+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

NEATZA!

MULTUMESC DIN SUFLET TUTUROR FETELOR, SI SA DEA DOMNUL CA TOATE SA AVEM BEBEI SANATOSI, FRUMOSI( DE PARCA S-AR PUTEA ALTFEL), CUMINTI, MANCACIOASI, SA FIM IUBITE ENORM TOATA VIATA, SA NU NE INGRASAM CHIAR DACA MANCAM AIUREA(HAI CA DEJA AM LUAT-O PE ARATURA), SI IMPLINIREA TUTROR DORINTELOR, MAI ALES PE CELE MAI INTIME SI MAI ASCUNSE.

MINNI_ME,la mine, valorile alea sunt in cm nu in procente, probabil echo ala are alt fel de program. Sa vedem ce-ti zice azi dr.


ELOISE, mi-ar place sa nasc azi, normal, asa am ramane toata viata 2 in 1.

38+RADU ANDREI

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dori_ch/album?.dir=62d5re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns notquiteso spune:

Gripo: Eu zic La multi ani! si sa ti se implineasca dorintele alea rezonabile :) ca doar esti persoana serioasa, nu?

Oana: nu stii cat de fericit il face pe barbata-meu raspunsul tau. Tot el ar fi avut de suferit daca laboantzele mele ar fi ramas la fel.

Mini-me: sa stii ca eu m-am nascut la termen, sanatoasa tun, cu 2400. Asa ca nu iti face probleme. Grasa nu mi se spune decat de cand am ramas gravida... ca pana acuma porecla mea era "slim" :D Vezi doar ce zice doctorul, dar daca la echo totul a fost ok, si nu au zis nimic... Sa stii ca doar in RO a ramas obsesia asta pt copiii grasi. Cu cat e mai gras plodu' cu atat sunt parintii mai "bine". Hai sa fim seriosi. Eu m-am bucurat ca a mea e grasa, fiindca eu risc sa nasc anytime. Oricand, oriunde... si e mai bine pt ea sa fie un pic mai dodoloatza, sa nu stea prea mult la ICU.

POZE
www.TickerFactory.com/" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Fetelor, multumesc pt aprecieri.

Monique,Sheryll, mobila este facuta de comanda, dar ideile nu sunt deloc originale. Patul, etajerele de deasupra patului si dulapul sunt modele preluate din oferta unui producator local (dar care nu prea avea flexibilitate dpdv al culorilor, de aceea am ales sa o fac la comanda), comoda este identica cu cele care se gasesc de cumparat in Carrefour (este reprodusa pe baza de poza), iar leaganul este imprumutat de la o cunostinta.

Adriana 35+
Pozici

Varsta bebe
Evolutie bebe


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns notquiteso spune:

Eu ieri pe langa faptul ca am inceput sa completez bagajul pt spital, am dat si o tura prin tarabele de la castani. Cautam un tensiometru, da' n-am gasit. Dupa care m-am dus la soacra-mea, care ma iubeste ca pe sarea-n ochi, dar e fericita ca fac o nepotzica.. deci am fost la ea cu lista (babana)cu ce mai e de cumparat, si....ei bine...am manipulat-o. Lista a ramas la ea :)) iar eu am plecat acasa ranjind satisfacuta. Gata, am scapat de stressul cumparaturilor. E treaba ei. weeeeeeeeeeee

POZE
www.TickerFactory.com/" target="_blank">

Mergi la inceput