Mamici de sept-oct 2006 (71)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns notquiteso spune:

TEST DEW TICKER

POZE
www.TickerFactory.com/" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Acum sunt pozele,in albumul Fasola.Nu stiu de ce le-a luat atat de mult timp sa se incarce.Am pus si poza cu burtica de 36 sapt pe albumul comun.
Azi am avut o pofta de ciorbita de fasole cu ciolan si ceapa ,mama,mama.M-am dus la rest aici aproape mi-au zis ca au deja eram super fericita,si numai vad ca vine ospatarul si m-a anunta ca nu mai au.Ce deziluzie.Maine m-a duc la noi si le zic baietilor sa faca,abia astept.Eu care n-am avut pofte na ca m-a apucat.
Vad ca bantui de una singura pe aici.I-am luat locul lui Inni tie si pitici.

Io36=Matteo




http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/angelsro2002/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mini_me spune:

Buna seara, fetelor

Sper ca toata lumea e bine. Eu abia am intrat, nu am reusit sa citesc ce s-a postat in ultimul capitol.

Asta seara am nevoie de ajutorul vostru: aseara am fost la ecografie, iar din punctul meu rezultatele nu sunt incurajatoare
- bebelina e in urma cu 2 saptamani (eu sunt in 35+ iar la eco a iest 33+), iar DPN a ajuns tocmai 19 Oct (din 7 Oct acum 3 saptamani!!!)
- in ultimele 3 saptamani a luat doar 300 de grame, deci la 35+ are doar 2,100 kg (acum 3 saptamani masuratorile era conform graficului)

Va scriu mai jos ce a iesit la aseara la Doppler (e in engleza) poate ma puteti ajuta si imi spuneti parerea voastra (dr de la eco a zis ca e bine, dar nu imi dau seama daca valorile sunt normale la toate masuratorile):

Artera ombilicala UA- umbilical artery):
PI (pulsatily index) 0,9
S/D (systolic peak velocity/end diastolic velocity) 2,6
RI (resistive index) 0,6

MCA (middle cerebral artery)
PI 4,5
S/D 1,61
RI 0.78

Lichidul amniotic AFI este 12.14 cm
La Iosup a fost 16.58.

Dra mea vine abia sapt viitoare. Eu ma duc maine la spital la alta doctora, dar pana aflu ceva stau ca pe ghimpi.

mini_me 35+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

PUFY, merci mult si ai grija de tine maine pe drum, ca stiu cat iti place sa mergi cu masina, si sper din tot sufletul ca vestile sa fie din cele mai bune.

mini_me,
Artera ombilicala UA- umbilical artery):
-51.1cm/s
-28.1cm/s
RI 0.45
S/D 1.8



RI 0.67
S/D 3.0, cam atat am gasit comun in rezultatele mele cu ale ale, si se pare ca nu prea difera, din cate vad eu. Sper sa te fi ajutat cumva.

38+RADU ANDREI

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dori_ch/album?.dir=62d5re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Mini_Me eu nu stiu sa te ajut... nu ma pricep deloc la astea, dar sper sa fie bine fetita ta. Doctorul care a facut echo ce a spus, sunt motive de ingrijorare? Intarzierea cresterii ar fi pusa pe seama carui factor? IR-uri crescute, placenta imbatranita, lichid mai putin? Du-te maine asa cum planuiesti, si sper din tot sufletul sa te linisteasca dr aceea!


Eloise 33+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mini_me spune:

Gripo multumesc de raspuns.

La ce am postat mai devreme mi se par mari valorile de la PI ale MCA 4,5

Mai e ceva ce nu pricep:

HC/AC (head circumference/ abdominal circumference)1.01
FL/BPD (femur length/ biparietal diameter)75%
FL/AC (femur length/ abdominl circumference) 21%

Asta ce-o mai reprezenta?

mini_me 35+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

GRIPO s-a facut ziua ta...... La multi ani fericiti!, nastere usoara si multa multa sanatate tie si bebelusului!!!

Poate nasti astazi, cine stie... Ai vrea?



Eloise 33+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mini_me spune:

Eloise, dra care mi-a facut eco aseara a zis ca e totul in regula. Ce ma nelinisteste pe mine este ca bebelina nu a luat aproape deloc in greutate in ultimele 3 saptamani (eu am mancat sanatos, am luat prenatale,am avut grija de mine). Miercuri termin 36 de saptamani si bb are doar in jur de 2,100 kg ceea ce mie mi se pare foarte putin la varsta asta, mai ales ca pana acum 3 saptamani era in grafic.
Problema e ca aici drii sunt mai relaxati decat in ro... sau cel putin asa imi dau mie impresia... un fel de nu e mare problema daca are greutate mai mica la nastere.
Dar eu vreau sa stiu de ce: retard de crestere sau e bb mai micuta de la mama natura?

mini_me 35+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mini_me spune:

La Multi Ani cu intarziere pentru Sympa, Nicolstoy, Hazul si Crisnemes!

Gripo La Multi Ani!


mini_me 35+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naty_blondy spune:

GRIPO LA MULTI ANI!!!!!!!!
ELOISE multumesc ptr.raspunsul despre Ionica...stiu ca nu posteaza chiar in fiecare zi,dar parca a lipsit prea mult,de aia imi faceam probleme...
fetelor,tare mi e frica si mie de acesti hemoroizi...in general cam de la ce se fac?auzisem ca dela nastere fac unele mamici..am o prietena careia iau aparut acum de cateva zile,si a nascut de vreo 4 luni...dar saraca mi e asa mila de ea,ca nici pe strada nu poate merge normal...eu n am avut asa ceva pana acum,dar in ultimul timp aud pe la majoritatea ca au ...

Mergi la inceput