Durerea unei pierderi de sarcina (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaflor03 spune:

Buna fetelor!!!! m-au impresionat mult povestile voastre.Eu acum sunt la serviciu si fiind intr-o pauza ,stau si citesc cu lacrimi in ochi ce scrieti voi,gandindu-ma ca si eu am trecut prin 2 sarcini pierdute.poate a fost vina mea ...poate nu, cert este ca m-a dat peste cap si acum nu mai am curajul sa o iau de la capat.Mi-e frica.o sarcina am pierdut-o la 4 luni si cea de-a doua la 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaflor03 spune:

Imi doresc tare mult sa tin legatura cu voi,si sa pot prinde curaj pentru o eventuala sarcina.
Va pupic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Mari multumesc. Cu testul o sa mai astept putin, cred ca e prea devreme pt el, plus ca aici farmaciile se inchid la 3 in conditiile in care eu termin munca la 5. Poate ajung sambata, daca nu am alte semne/simptome intre timp.
Della sunt alaturi de tine si sper sa iei cea mai buna decizie pt voi.
Pepsi, legat de tiroida nu cred ca e o problema sa pierzi o sarcina (daca la asta te referi). Eu am hipertiroidism si iau 1/4 euthyrox/zi dinainte de prima sarcina. Mie mi-au spus ca pot pierde sarcina daca nu mai iau medicamentul. Adica daca am inceput sa iau inainte de sarcina trebuie sa iau toata sarcina, daca nu ei deloc sa nu iei toata sarcina. Asta mi-a spus endocrinologul. Am intrebat si dr.ginegologi (mai multi) si au spus ca nu e o problema. Dar poate e bine totusi sa faci analiza si vezi ce iti spune. Ca exemplu si eu si sora mea avem tiroida, eu am luat pastile, ea nu, dar nici una dintre noi nu a pierdut sarcina.
Sa sti ca si eu am tot felul de ganduri, am migrene groaznice f dese ca uneori uit cum e sa te simti bine si cu ceea ce mi s-a intamplat ma gandesc ce am eu bun in viata, ce rost am, doar suferinta...am sotul si familia si sper curand sa fim mai numerosi...ceea ce iti doresc si tie.
grati.ela sper ca azi esti OK. Suntem alaturi de tine, nu iti pierde speranta, nu esti batrana.

Ileana
Nepotul meu David
Nepotul meu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Draga Dana, nu pot sa-ti spun decat ca-mi pare tare rau pentru pierderile tale . Ai pierdut sarcini mari, si inca de 2 ori... 4 si 6 luni este cumplit... Daca o sa ai puterea si dorinta de a povesti cum s-a intamplat, aici sigur vei avea parte de mangaiere si intelegere . Cat despre puterea de a o lua de la capat, pot sa-ti spun ca aici o sa reusesti sa-ti incarci bateriile, dupa care vei putea privi inainte. O sa reusesti sa accepti ce ti s-a intamplat si sa simti ca "toate se intampla cu un scop". Eu aici ma incarc zilnic cu energie, este locul unde am reusit sa reincep sa zambesc.


Poze
Pentru ca raul sa triumfe, este suficient ca cei buni sa nu faca nimic. (Lacrimi din soare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:


Fetelor,mi-a fost tare dor de voi!
Aseara ne-am intors de la mare si abia astazi am reusit sa citesc toate postarile voastre.
Ileana sper din suflet sa fii cat mai aproape de a-ti implini visul de a fi mamica.Fa testul si cu siguranta va iesi pozitiv!
Della sunt convinsa ca vei lua cea mai buna decizie si vei face exact ceea ce-ti dicteaza inima
Dana imi pare foarte rau ca treci prin clipe atat de dureroase!Acum probabil,crezi ca nimic nu te va face sa te simti mai bine dar dorinta de a avea un bebe te va face sa depasesti aceste momente.Nu trebuie sa te gandesti ca a fost vina ta,cu siguranta ai facut tot ce era cu putinta dar nu a fost sa fie!
Cand te simti pregatita si daca vrei, sa ne povestesti si noua ce s-a intamplat.Suntem alaturi de tine
Mari,Flavia, multi pentru voi
MIRELA




fotografii

"Invata sa alungi lacrima cu un suras,invata sa zambesti atunci cand esti trist,caci numai zambind vei invinge suferinta." (Nietzische)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

danaflor, imi pare rau de pierderile tale, della are perfecta dreptate, ramii pe subiect vorbeste cu noi despre asta si vei vedea ca vei gasi puterea sa vrei din nou copii. nici eu nu am inca puterea sa incerc din nou, e prea devreme, poate peste citeva luni...azi am mai prins curaj cind am aflat ca o prietena e din nou gravida dupa ce in ianuarie a trecut prin aceleasi necazuri ca si mine, deci se poate...

ileana, eu am citi ca daca ai probleme cu tiroida poti avea pierderi de sarcina daca nu tii sub control. de aceea cautind de ce mi se intimplat sa pierd sarcina am ajuns sa merg la medic sa fac aceste teste, prt ca poate e o cauza, stiu ca si mama mea are hipotiroidism, si sora mamei si bunica, si eu eram la limita, dar de 10 ani nu mi-am mai facut teste, si m-am gindit ca poate e bine daca ma caut acuma inainte de a mai vrea o alta sarcina. am si eu o prietena care a fost operata de tiroida si a luat si ea hormonul pe perioada sarcinii, dar a nascut prematur la 8 luni, acuma nu stie nimeni daca e o legatura sau nu, dar si ei i-au zis exact ce spui tu, ca daca ai luat inainte de sarcina medicamentul trebuie sa-l iei si in timpul sarcinii. acuma , eu sper sa nu fie nimic, cine stie....si eu iti doresc tie sa fiti mai numerosi in curind, sint convinsa ca vom reusi toate de aici,
hai sanatate la toata lumea

Flavia, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Pepsi cum am spus si ieri, e bine sa faci si aceste analize sa sti in general daca tiroida ta este o problema si trebuie tratata. Mie asa mi-au spus dr. Si eu si sora mea am dus sarcina la termen. Eu chiar aveam dpn in aceea zi. Cat am sperat sa vina mai devreme, acum oricum nu cred ca avea vreo importanta, asta se declansa la ruperea apei.
Mirela merci. Acum imi e frica sa nu mi se fi dereglat cm. Am laut in timpul ovulatiei (prin ziua 14-15) vreo doua zile Maca si BU. Pe urma am citit pe aici ca BU trebuie luat in primele 10 zile si am renuntat, am zis sa vina intai cm si dupa aia iau pastile. Acum nu stiu ce sa cred, nu am nici un simptom. La mine venea regulat si inainte de sarcina, iar ultimele au fost la 27 si 24 zile.
danaflor03 si mie imi e frica de o noua sarcina (mai ales acum cand e posibil sa fie), dar trebuie sa lupti pt ceea ce iti doresti. Ma gandesc cate bucurie mi-ar aduce un bb si mai ales sotului meu. Sper sa gasesti putea sa mergi mai departe si sa incerci dinnou, daca asta iti doresti.



Ileana
Nepotul meu David
Nepotul meu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Am fost azi la doctor si m-am cam tuflit. Mi-a zis ca s-a refacut uterul dar inca nu mi-a dat unda verde, a zis ca sa mai stau un ciclu. Tinand cont ca imi pleaca sotul din tara, probabil voi avea sansa sa-l concep pe la sfarsitul lui octombrie cel mai derveme

Bubulina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Bubulina imi pare rau, stiu ca cel mai greu e asteptarea asta pana iti dau voie sa incerci dinnou. Totusi e bine ca uterul e refacut. Ai sa vezi ce repede trece timpul si acum vine octombrie...

Ileana
Nepotul meu David
Nepotul meu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaflor03 spune:

Buna fatelor! Va multumesc din suflet pentru incurajari.Acum trei ani am ramas insarcinta, fapt care m-a facut sa fiu super fericita pentru ca imi doream tare mult un bebe.Am fost la spitalul 23 am luat legatura cu un doctor , m-a vazut si a ramas sa tin legatura cu el pe tot timpul sarcinii.Eu mi-am continuat serviciul pana in luna a 3-a cand intr-o dimineata m-am trezit cu sangerari.Speriata am inceput sa-mi sun doctorul care nu raspundea la telefon, si atunci am decis ca trebuie sa merg la alt doctor pentru ca nu mi se pare normal ca atunci cand ai nevoie de doctorul tau sa nu raspunda la telefon.In felul acesta am ajuns la Giulesti la dr Cristescu care nu m-a mai lasat sa plec acasa, urmand sa-mi faca serclaj.in ziua aia mi-a facut serclajul , am mai stat o sapt in spital dupa care m-am externat zicandu-mi ca pot sa-mi iau adio de la serviciu, si trebuie sa stau numai in pat.exact la o luna dupa serclaj ,intr-o seara m-am trezit ca iar sangerez si aveam contractii...am plecat repede la spital , doctorul meu nu a venit in seara aia , m-a luat in primire o doctorita de garda , m-a consultat si mi-a spus ca nu mai e nimic de facut , ca oricum o sa pird sarcina...mi-a taiat firul de serclaj si m-a lasat asa in pat pana la 5 dimineata cand s-a terminat totul ...ce sa spun , foarte urat.Ulterior am aflat ca de fapt doctorul nu trebuia sa-mi faca serclaj pe sangerare, dar asta e ...pe cine sa bati?
Anul trecut in august s-a intamplat a doua oara,dar de data asta am mers recomandata la o doctorita foarte buna din polizu Dr Dascalu Alina care m-a pus sa-mi fac toate analizele,si s-a dovedit intr-adevar ca aveam chlamydia,dar nu a fost nici o problema pentru ca am facut tratament si am scapat.Totul mergea foarte bine pana intr-o zi dintr-o imprudenta de a mea(am carat ceva)am pierdut tot lichidul amniotic.De atunci nici nu am vrut sa ma gandesc ca as putea sa raman din nou insarcinata.

Mergi la inceput