Durerea unei pierderi de sarcina (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Multumesc Mari. Nu a venit pana acum, cred ca daca vine fac o depresie. Nu am nici un simptom si ar putea intarzia (e doar ziua 29).
Si eu am o perioada plina la serviciu asa ca nu pot sta mult.

Ileana
Nepotul meu David
Nepotul meu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Fetelor, e drept ca am pierdut sarcina foarte devreme (7 sapt) dar la momentul respectiv am fost devastata. Mai rau este ca in timp am inceput sa caut vinovatul. E greu sa ti se spuna "nu exista o cauza anume". Retrospectiv am gasit o corelatie intre momentele in care eram expusa excesiv fumului de tigara si scaderea imunitatii. Atunci m-am capacit cu cea mai urata gripa de cand ma stiu la mai putin de 24 de ore de doua reprize de fumat pasiv. Ulterior, in aceleasi conditii (expunere excesiva la fum de tigara) m-am ales cu dureri de gat, stare gripala. Cred ca am devenit paranoica...Stiu ca sunt multi fumatori, ca e un viciu greu de controlat dar e al lor si nu al meu...In rest sunt mai mult decat restabilita dar repet am ramas cu piticul asta care tropaie din cand in cand. Vreau sa incerc sa raman iar dar atunci vin gandurile negre: sunt batrana, Ozi are deja 7 ani, poate iar am un esec...Maine promit ca voi fi ok!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

grati.ela, imi pare tare rau ca ai ajuns si tu aici, printre noi. Ceea ce scrii tu referitor la fum, pare sa fie o temere reala, cel putin din punctul meu de vedere. Cunosc, cunostem, foarte bine obsesia "de ce"-ului. Nu stiu ce asi putea sa-ti spun, ca sa te simti mai bine, eventual atat, ca fetele de aici sunt extraordinare si or sa te faca sa te simti mai bine.
Ai scris ca ai vrea sa mai incerci, dare esti batrana si copilul are 7 ani. Pai eu nu pot altceva sa zic decat . Eu am 36 de ani, fiica mea 11 jumate ani, fiul meu 4 ani jumate si inca imi doresc un bb.
toate fetele,
Adela


Poze
Pentru ca raul sa triumfe, este suficient ca cei buni sa nu faca nimic. (Lacrimi din soare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Scuze ca intru peste voi asa...
Citesc des subiectul acesta fiindca aici sunt niste fete la care ma gindesc mereu.

Ileana sa nu mai vina rushii si sa ne dai in curind vestea pe care o asteptam de la tine!

Am descusut pe aici doctorii si stiau de vasa praevia,dar ecografia Doppler este foarte putin utilizata in sarcina daca nu se banuiesc probleme mari la placenta.De obicei investigatiile acestea se fac dupa nasterile prin cezariana,celelalte gravide care au nascut normal fiind mult mai putin investigate.

A,si inca o chestie:ecografia Doppler se spune ca are un efect mai puternic decit ecografia obisnuita,undele au o frecventa mai mare,de aceea rar de tot o folosesc in sarcina.De asemenea nu se face decit la insistentele motivate ale pacientului.
Problema este ca uneori,rar, chiar la Doppler raman lucruri nedepistate(gen placenta accreta).La fel si la eco morfologic din pacate...

Va doresc tuturor sa va impliniti in curind dorinta de a deveni mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

buna fetelor, scuze ca n-am mai scris dar Dominic a fost bolnav, ceca gripa, cu 40C, de vineri pina azi, tot calare pe mine saracutu, ca n-am putut face nimic de el.....dar e bine acuma a trecut boala, Doamne ajuta.
Ileana, merci ptr subiectul nou. e groaznic prin ce ai trecut.iti doresc din tot sufletul sa-ti ti in brate bebelusul mult dorit. si eu ma simt ca n-am facut ce si cit trebuia ca sa-l apar, sa-l ajut....tot am in cap imaginea ce o am pe o foaie de la eco cu bebe mic si linistit, prea linistit, care era la mine in burta si eu care nu am putut face NIMIC......

Della, imi pare f rau, dar eu zic ca nu trebuie sa te descurajezi, ci sa lasi putin timp si pe urma sa iei decizia care e cea mai buna ptr familia ta. uite am o prietena gravida la 36 ani cu primul copil, si nu e considerata deloc batrina....am alta care a pati ca si mine anul trecut, sarcina oprita din evolutie la 14 s, si acum 1 luna a nascut o fetita sanatoasa, are 39 ani......si uite eu imi doresc 3 copii, am doar unul, si am 32 ani....deci voi fi ca si tine cu al treilea....si medicul meu mi-a spus ca si cele tinere au copii cu malformatii si eu imi faceam griji ca mi s-a intimplat asta ca sint batrina, si mi-a zis ca inaintea mea a avut o pacienta de 22 ani cu acelasi diagnostic ca si mine(daca se poate numi diagnostic....)acuma o femeie de 36 ani nu mai e considerata batrina cum era pe vremea mamei mele.....dar cel mai important e sa ti cont de toti factorii, de faptul ca ai trecut prin doua sarcini oprite di evolutie, daca mai esti pregatita in caz ca va mai fi o deceptie, de faptul cum spuneai ca si copiii sint implicati, sint convinsa ca vei lua decizia buna....si sa nu te gindesti ca nu mai tre sa scri cind esti deprimata, din contra toate sintem deprimate rau si de aia scriem, ptr mine asta cu voi ce fac e o terapie, cred ca nici nu ne dam seama ce mult ne ajutam una pe alta....cel putin eu asa simt

Msemcu, ai dreptate nu trebuie ascultata gura lumii, dar cum spui si tu nu ai tot timpul inspiratia si puterea sa-i pui la punct....imi pare rau ca ti-a venit ciclul, lasa, data viitoare va fi bine.....

laura ioana, sa dea Domnu sa fie cum vrei tu, bafta multa si spor la treaba

gratiela, imi pare rau ptr pierderea ta, si eu caut inca vinovatul.....si nu-l gasesc, si nu-l voi gasi niciodata.....
eu, am cerut sa-mi faca cariotipul ca sa vad de ce.....si se pare ca au facut analiza si nu a iesit nimic......si nici aici nu analizeaza fatul decit daca o ceri.....ce porcarie.....

Ale, bine ai revenit, vre-o veste buna?

eu sint bine, e prima duminica dupa 6 saptamini ca nu am mai singerat, am niste dureri mari, dar asta e alta problema...miine ma duc la medic......cer sa ma trimita la psiholog, ca am ginduri bizare, de ex cind conduc masina ma gindesc cum ar fi daca as zbura....oare durerea asta din piept ar scadea? si ma gindesc imediat la dominic si am un dus rece si revin pe pamint si gindul ala pleaca, dar e prezent undeva, si pling din orice si sint depresiva, si citeodata simt ca pot merge mai departe, dar alta data nu.......si nu stiu cum sa ma ajut....am sa fac si niste teste de tiroida, poate ca e o problema......
inca ma mai intreb de ce?!

sanatate fetelor, scuze de tonul meu depresiv

Flavia, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Draga Flavia, multumesc frumos pentru incurajare. In primul rand sanatate la Dominic! Sper ca acuma este bine. Saracutul de el... stiu ce insemana un copil bolnav . Eu, cu Richie, cand avea 10 luni, am ajus la spital pt. ca se deshidratase din cauza unei viroze pe care nu au putut-o depista. Nu avea nici febra, consuma lichide suficiente, si totusi. Pe zi ce trecea, devenea tot mai trist, mai apatic pana a juns sa se uite in gol. Cand am ajuns la spital, ne-au spus ca era in coma gradul 1. A fost cumplit, stiam ca pot sa-l pierd, dar dragul de el a ramas cu noi si nu contenesc sa-I multumesc lui Dumnezeu, ca ne-a scapat... (nu mai intru in detalii...)
Exemplele date de tine le vad si eu, le stiam si eu, dar am fost foarte incurcata de dr-a mea, care la randu-i are dreptate. Ea nu a spus-o ca sunt batrana, doar ca riscurile cresc dupa 30 ani si cresc mai rapid dupa 35. Si parerea mea este, ca o femeie nici vorba sa fie bartana la 36 de ani, ba chiar nu numesc batran pe nimeni inainte de 70 de ani. Multa lume din jurul meu, indiferent de modul in care arata, cat de bine se tine, considera ca esti tanar doar la 20 de ani, dupa 30 batrana. E absurd! Ar insemna ca o persoana care a trait, sa zicem 80 de ani (varsta pe care multi o considera intangibila), a trait 75% din viata batran. Si daca tinem cont si de faptul ca esti copil pana la 18 ani, iti ramana un aprox. 5% varsta la care esti tanar. E absurd.
Mari, am inteles , nu ma mai cenzurez.
Multumesc fetelor ca ma incurajati in a lua decizia, indiferent de care ar fiea. Acuma sunt mai optimista. Sunteti tare tare dragute, si va multumesc in special pentru modul in care o faceti . E adevarat, asta-i farmecul acesteiliste de discutii, ca putem povesti orice. Eu acuma ma descarc si simt hotarat ca se apropie momentul deciziei pe care am sa o iau. Intotdeauna am fost o persoana care sie ce vrea, asa am sa si raman, promit.

Va iubesc pe toate si STIU ca noi,toate de aici ne vom atinge telurile pentru ca iubim atat de mult ingerasii nostri.


Poze
Pentru ca raul sa triumfe, este suficient ca cei buni sa nu faca nimic. (Lacrimi din soare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Multumesc Mariana pentru informatii, chiar vreau sa inteleg sistemul si tu m-ai ajutat f. mult. Multumesc si pt ca te mai gandesti la noi.
Inca nu a venit cm. Imi e o frica...nici nu pot dormi noaptea de emotii...

Ileana
Nepotul meu David
Nepotul meu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Dragele mele, ma mananca degetele cum ma pun in fata unui calculator si TREBUIE neaparat sa intru sa vad ce mai faceti!

Flavia, bine ca ai rezolvat cu puisorul tau si iti multumesc din suflet pentru incurajari.

Della, asta e un angajament foarte puternic! Eu nu as putea spune despre mine ca sunt o persoana care stie ce vrea. De foarte multe ori in viata, deciziile le-am luat la feeling. M agandeam si ma tot razgandeam si intorceam problema pe toate partile, iar la final luam o decizie. Si cand ti-era lumea mai draga, atunci ma palea deodata inspiratia ca de fapt nu vreau sa fac asa si....iar schimbam!! tare sunt sucita cateodata! Dar nu pot spune ca au fost neinspirate miscarile astea. O fi adevarata vorba aia cu al saptelea simt la femei tare mi-ar place sa te vad linistita si impacata cu tine! Se apropie si momentul asta, nu?

Grati.ela, imi pare rau ca treci prin asemenea momente! Dar nu-ti pierde speranta! Trebuie sa vina si momentele noastre de fericire!

Mariana, multumim pentru urari!

Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Ileana, eu zic ca e de bine!!! si tinem si pumnii pentru asta! Abia astept sa ne anunti oficial!!!
Chiar asa, cand zici ca faci un test?

Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

della, asa te vreau, invingatoare, sigur vei lua decizia cea mai buna.

Ileana iti tin pumnii, cind faci un test?

Mari, si tie iti tin pumnii ptr data viitoare.

Flavia, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput