Mamici de sept-oct 2006 (63)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Dragele mele,
Ieri nu am mai reusit sa intru, deh, Sfanta Maria….biserica, vizite, petrecere, ca la romani…sarbatoresc si Adormirea, desi normal ar fi sa nu se petreaca decat pe 8 sept (Nasterea…)! In fine, LA MULTI ANI deci cu intarziere tuturor Mariilor, Marianelor, Marinelor….dar si Marthei!
Mirabeleac, evident, am spus o prostie! Eu am Hg 11,4 nu 14! M-am prostit, sper sa imi revin dupa…
Ignatica, ma bucur ca ne-ai scris si iti dau mare dreptate: mai greu e dupa, decat la nastere! Eu numai cand ma gandesc la primul scaun (de fapt la primele….) mi se face rau, parca nasteam de fiecare data, parca se rupea sutura de la epiziotomie si se infecta totul. Asta e cea mai amara amintire. Vestea buna e ca toate trec….si cele bune, dar si cele rele! Intr-adevar, si la primul pipi a fost nasol, pur si simplu nu puteam sa imi contract muschii, nu stiam cum sa fac ca sa fac, iar asistentele ma presau: Hai, ca trebuie! Fa! Vazand cele cateva randuri pe care ni le-ai scris mi-am adus aminte de acum 3 ani cand ma aflam si eu in aceeasi situatie si cred ca trebuie sa fim mai relaxate acum, fiindca dupa e mult mai greu. Nu mai retin exact cine spunea ca abia asteapta sa fie obosita de bebe…eh….nu e chiar asa. Acum, depinde si de bebe. Unii te obosesc mai putin, altii…te capiaza (si, credeti-ma, stiu ce spun). Am o prietena care are un bebe de 2 luni si care mi-a spus ca n-a pierdut nici o noapte, ca e foarte odihnita, ba chiar se plictiseste. Nu stiu cate dintre noi vom avea norocul asta…Bebe papa noaptea, dar mama si sotul ei i-l aduc, i-l iau, i-l schimba…Practic ea doar ii da sa suga, in timp ce inca mai doarme….
Nu va mai inspaimantati de greutatea bebeului. Eu cred ca e mai bine sa fie mare! Am mai scris, un bebe mare suge mai bine, goleste sanii si iti stimuleaza lactatia. In plus, e mai viguros. Nu cred ca e vreo legatura clara intre greutatea lui si modalitatea nasterii. Eu am nascut natural o bebelina de 4300gr, dar am cunostinte apropiate care au avut bebei de 4500 gr si chiar de 4700gr, de asemenea, nascuti natural, fara probleme deosebite. Bebe poate fi grasut, dar sa nu aiba capul prea mare. Sau mai bine zis sa nu existe incompatibilitati de marime intre bazinul mamei si capul si umerii copilului. Daca bazinul e suficient de lat, atunci se pot naste fara probleme si bebei de 5 kg, asa ni s-a spus la Scoala parintilor si tind sa cred ca e asa. Femeile cu bazin ingust nu pot face insa nici la o nastere normala cu un bebe de 3500gr! Din pacte, daca nu ati facut inainte radiografie de bazin, nu se poate detecta decat in momentul respectiv (la nastere) daca trece ori nu trece bebe! Dar, inca o data, asta nu are legatura directa cu greutatea lui.
Microbu, treaba cu dosarul CIC e de investigat. Mie dr mi-a spus ca ar trebui dupa ce nasc sa il depun, tocmai fiindca dureaza ceva pana primesc banii (iar la mine…sotul are salariul mai mic decat indemnizatia asta nenorocita, fiindca lucreaza in invatamant, si inca in cel Universitar). Ma gandesc cu goraza la lunile acelea, va trebui sa punem ceva (Dumnezeu site ce si de unde?!) deoparte ca sa avem cum sa ne platim darile. Adevarul e ca un bebe mic nu costa foarte mult, doar Pampersul, servetelele si cremele. Bine, eu am deja hainute (dar si prima data am avut hainute de la o verisoara si eu nu am cumparat nimic…si atunci o duceam groaznic cu banii, deci suntem obisnuiti). Dar sunt toate celelalte cheltuieli: intretinere, telefoane, lumina, mancare, gradinita Anei (care chiar daca e de stat, va fi inspre 2 mil pe luna). In fine, din experienta trecuta am invatat ca SE POATE si cu bani putini, dar vrei cu adevarat si ca cel mai important e sa dai multa multa dragoste in jur. Daca mai si primesti….atunci chiar nu ai de ce sa te plangi.
Microbu, poate ne spui ce s-a mai discutat la emisiunea de pe B1 (daca n-ai facut-o deja…eu scriu in word din cauza netului meu nenorocit si nu stiu ce s-a mai scris in ultima ora).
Hai ca vine sotiorul si eu n-am facut nimic pe aici…in afara de scris pe net!
Marina34+ Maruca si Ana (3 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

MICROBU, la chestia cu asteptatul 2 luni sunt perfect de acord, poate daca am avea si noi o retea de computere, u numai calculatoare, s-ar misca treaba mai repede, ca s-ar verifica repede totul, dar de...

MINI, da, ii verifica, si cred ca se linge pe botic

RAMOMAR, mie mi-a zis dr. ca e normal, dispare ceva de la incheieturi, cred ca zgarciul ala, sau nu stiu ce, ca mi-a spus, dar am uitat, oricum stai linistita ca e normal. Cred ca acum dispar cam toate, ca sa aiba corpul pe unde se lati.

35+RADU ANDREI

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dori_ch/album?.dir=62d5re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

gripo mercic de raspuns. Eu cand am fost la medic am uitat sa-l intreb, desi ma gandeam eu ca ceva tot legat de sarcina e si ca poate e normal

33+

mai avem un pic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Ramomar, ce te mai plimbi...
Si eu am dureri de articulatii, imi amortesc picioarele mai ales in timpul somnului, simt "ace" si ma tot intorc de pe o parte pe alta. Dar se pare ca e normal spre sf sarcinii...hai ca nu mai avem asa mult si ne vom tine in brate.

Sandra 32+ burtik + poze

inca un pic
mare si munte
BB 28sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

bb ralukutzaTarabele sint linga primaria sect 2 ...adica in lateralul magazinului obor. Cum vi dinspre piata spre magazin in partea stinga. Scrie Complex comercial.

POZE

Monica 37 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Cucuoancea eu eram "inconstienta" care spunea ca abia asteapta sa fie rupta de oboseala din cauza lui bebe ... Adevarul e ca mi-e dor de el, nu mai pot de dor, desi nu l-am cunoscut inca... e asa ciudat, ca ne purtam bebeii cu noi, sunt in noi, atat de aproape cum nu vor mai fi niciodata, si totusi eu una tanjesc dupa momentul acela cand il voi intalni cu adevarat. Voiam sa spun ca vreau sa il vad sanatos afara, si toata oboseala nu va conta... asa zic acum, sunt convinsa ca nu va fi usor, dar 'pretul' pentru un bebelus sanatos nu mi se pare mare.

Eloise 31+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Cucuoancea, eu am sunat dimineata asta la primarie sa intreb exact unde/cand depun dosarul si mi s-a spus: dupa ce terminati postnatalul. Sper din tot sufletul sa fi gresit persoana respectiva (desi nu cred)...
Azi la B1 mare lucru nu s-a discutat, au raspuns mai mult la mail-uri. Deci o sa trimit si eu mail...dar emisiunea asta e in fiecare miercuri de la 11.00.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia80 spune:

Neatza,

MIRABELA- ce zici, il mai faci si pe al doilea? Ca eu nu prea am curaj si am avut o sarcina perfecta fata de tine!

De 3 zile ma trezesc in fiecare dimineata cu dureri sub burtica- dar fara contractii- de zici ca ma taie cineva!
Stiti ce e?


ALESSIA80 34+
poze
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;29/st/20060925/k/fb69/preg.png[/image]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Alessia daca trec relativ repede poate sunt de la ligamentele de sustinere a uterului. Asa patesc si eu la ridicarea din pat, la intoarcerea (vorba Ilenei, "intoarcerea din 3 miscari") de pe-o parte pe alta... durerea ascutita tine circa 1 minut apoi trece

Eloise 31+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Gripo, stii care e culmea ? In 14zile primesti raspunsul daca ai sau nu dreptul la indemnizatie (verificarea de care ziceai), apoi stai cam 1 luna sa primesti decizia acasa si abia incepand cu luna viitoare primirii deciziei se dau primii bani (inca o luna)....



Sandra 32+ burtik + poze

inca un pic
mare si munte
BB 28sapt

Mergi la inceput